Weronika Zawierucha

Student, Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego

Wypowiedzi

  • Weronika Zawierucha
    Wpis na grupie Kogeneracja CHP w temacie Odzyysk ciepła z kogeneracji
    28.01.2013, 18:21

    Witam po weekendzie;)
    Panie Michale, dziękuję za wskazówki, z literatury również zamierzam skorzystać.
    A co do Pańskiego pytania - praca zaliczeniowa /projekt. I przedmiot jak Pan wspomniał - mam, tle że po rozlosowaniu tematów projektu zostaliśmy "puszczeni samopas"... czyli? czyli widzimy się na koniec semestru.. czyli jak to wygląda w praktyce? część zrobi na odczepne, byle zaliczyć, część zapłaci za rozwiązanie, a ja chcę to cholerstwo zrozumieć (!!) skoro już muszę się z tym męczyć...
    Przepraszam, ale nerwy mi puszczają.. :(
    "Jeśli zna Pani właściwości mediów biorących udział, proponuję zacząć od obliczenia mocy cieplnej Q = G*cp*Delta_t, [kW]. " Mediów biorących udział w czym? za czynnik roboczy który chcę ogrzać, przeprowadzić w parę przyjęłam wodę. A o jakich innych mediach Pan mówi? chodzi może o ciecze chłodzące silnik itp? niewiem... mam tu o tyle wygodę dowolności, co jednocześnie problem wyboru spośród szerokiej gamy... w oderwaniu od rzeczywistości pewnie przyjęłabym olej silikonowy, ale któż lał by tyle litrów tak drogiego oleju? (podejrzewam, że w praktyce użyto by mineralnego, ew. innego syntetyku, ale żeby nie było że nie spełnia "czegoś tam" przyjmę silikonowy o przeciętnych własnościach znalezionych w przypadkowej specyfikacji... (mało ambitne, ale ze względu na ograniczony czas nie mogę rozwodzić się nad wszystkimi aspektami). I wspomina Pan tu coś o tablicach... no to przyznam, że poszukam.. bo pierwsze słyszę ;) Właśnie najgorzej jest mi wybrnąć z tą objętością kotła... a dokładniej - objętością pary. Ale na razie o nic nie pytam... pomęczę się nad tym trochę, co wyjdzie - napiszę w najbliższym czasie:)

    Panie Grzegorzu... dziękuję za link... Co prawda tyczy się on biogazowni, ale zasada działania uk. kogeneracyjnego jest zapewne ta sama. Przynajmniej na końcowym etapie będę mogła zweryfikować poprawność wykonanych obliczeń tak w przybliżeniu ;)

    Pozdrawiam!

  • Weronika Zawierucha
    Wpis na grupie Kogeneracja CHP w temacie Odzyysk ciepła z kogeneracji
    27.01.2013, 23:13

    Witam,
    Panie Michale, no tak - dane techniczne są... tylko ktoś bez fachowej wiedzy połąconej z doświadczeniem niewiele z tego skorzysta... Dane te przegldałam niejednokrotnie (zarówno dla kogeneracji w rozumieniu spalania paliwa gaowego i produkcji energii takiej i takiej w wyniku owego spalania, jak też dla obiegów ORC i poszczególnych rodzajów kotłów). Stąd moje przykładowe dane: 38 i 42% dla kogeneracji i 35% dla układu orc (a jak wspominał Pan Grzegorz - około 10%). Nigdzie nadto nie znalazłam jak w praktyce dobrać rozmiar kotła parowego... Przeliczyłam ile m3 wody w ciągu godziny zdoła ogrzać do (przykładowo) 120 st.C ciepło wyprodukowane w kogeneracji. i zastanawim się czy z prostego równania Clapeyrona otrzymam prawidłowe wyliczenie co do przepływu pary na godzinę? i kolejna niewiadoma przed którą stoję - jaką objętość kotła parowego zastosować? Tyle niewiadomych a czas goni... grr...

  • Weronika Zawierucha
    Wpis na grupie Kogeneracja CHP w temacie Odzyysk ciepła z kogeneracji
    23.01.2013, 14:26

    Dziękuję Panie Grzegorzu za "rozjaśnienie" sytuacji.
    Mam tylko pytanie: Czy w sumie przyjął Pan 10% sprawność układu konwersji energii cieplnej w elektryczną?
    Dlaczego? Czy wynika to może jak Pan coś wspomniał ze start spowodowanych pośrednictwem pary wodnej? (i gdzie jest tych strat najwięcej.. ze niby sprawność kotła dajmy te 35% podają a w sumie 10% odzyskać tylko możemy?).... a idąc tym tokiem rozumowania czy słuszniejsze było by zastosowanie jakiegoś innego układu /obiegu raczej do zamiany ciepła w prąd? (jakich wówczas konkretnie, jeśli można spytać)

    Pozdrawiam,

  • Weronika Zawierucha
    Wpis na grupie Kogeneracja CHP w temacie Odzyysk ciepła z kogeneracji
    23.01.2013, 12:38

    Witam, witam..
    Dziękuję za wypowiedzi.. ;)

    a teraz troszkę sprostowania...
    Pan Grzegorz ma rację odnośnie tego, o co stricte pytam.
    Układ kogeneracyjny mam na myśli z silnikiem tłokowym i tu sprawność elektr. pod 40%.
    Natomiast chodzi mi, ile dodatkowej energii można "doprodukować" zamieniając wytworzone ciepło w energię elektryczną za pomocą dodatkowego obiegu ORC. Czytałam o różnych jego typach... teoretycznie wydaje mi się że pojmuję to, ale niemam pojęcia czy wydaje mi się dobrze??

    Mamy uk. kogeneracyjny o mocy elektr = 1 MW. Wiem że jest różnorodność co do elektrycznej i cieplnej sprawności tych układów, ale dla uproszczenia: spr. elektr = 38%, a cieplna = 42%.
    I tu mam pytanie: czy silnik o mocy 1 MW wyprodukuje rocznie (zakładając zero przerw, awarii czy konserwacji) 365 dni x 24 godziny energii elektrycznej? Czy też ten 1 MW x 0.4 i dopiero x 365 dni x 24 godziny? Ja przyjęłam pierwszą wersję obliczeń. Tyle że dałam mniej godzin pracy w roku ze względu na wymianę oleju i serwis ogólem.
    W przybliżeniu moc cieplna tego układu to 1,1 MW. odliczam 10% na straty przesyłowe (i niewiem czy to dobra choć w założeniu.. przyjmując że cały dodatkowy obieg montujemy "jak najbliżej się da, by ograniczyć straty ciepła). Czytałam o sprawności kotłów parowych itp. w związku z czym przyjęłam jego sprawność na poziomie 35%. Takim sposobem wychodzi nam dodatkowe ponad 300 kW mocy elektr. Tylko wydaje mi się to nazbyt optymistyczne...
    (200 kW wzięło się z większych strat i zużycia własnego).

    "Czy ta moc cieplna to jest całkowita moc od bloku, spalin i mieszanki?" - no i tu zaczęłąm się zastanawiać... Niby wiem.. a okazuje się ze nie potrafię odpowiedzieć na to zapewne proste pytanie. Moc 1,1 MW przyjęłam posiłkując się mocą elektryczną 1 MW dla przykładowego układu, znalezioną w jakiejś specyfikacji technicznej urządzenia. Mam nadzieję że to choć częściowo odpowiedziało na zadane pytanie.. :).

  • Weronika Zawierucha
    Wpis na grupie Kogeneracja CHP w temacie Odzyysk ciepła z kogeneracji
    19.01.2013, 19:05

    Witam,
    Chciałam zapytać, czy ktoś pomógłby mi bądź wskazał konkretne linki z obliczeniami pomocnymi w obliczeniu ile energii elektrycznej można uzyskać z określonej ilości ciepła.
    Mamy układ kogeneracyjny o mocy cieplnej 1,1 MW.
    Ile z tego można uzyskać energii elektrycznej? (wiem, że to w zależności od zastosowanego kotła itd... ale zakładając jego sprawność np. 35% ... i niewiem czy jakieś dodatkowe straty ciepła ujmujemy ? ja dałabym 10 % - czy to prawidłowe podejście?).

    Coś tam liczyć próbowałam i wychodzi mi lekko ponad 200 kW mocy dodatkowo do tej 1,1 MW uzyskiwanego w kogeneracji. Czy to realna wartość?

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do