Wypowiedzi
-
Jak należy rozumieć sformułowania (dotyczące składania JEDZ w postaci elektronicznej) użyte przez UZP w dokumencie „Przykładowe zapisy, o których mowa w art. 36 ust. 1 pkt 7 ustawy Pzp”: „Wykonawca wypełnia JEDZ, tworząc dokument elektroniczny. Może korzystać z narzędzia ESPD lub innych dostępnych narzędzi lub oprogramowania, które umożliwiają wypełnienie JEDZ i utworzenie dokumentu elektronicznego, w szczególności w jednym z formatów przesyłanych danych: .pdf, .doc, .docx, .rtf,.xps, .odt.”? W kwietniu br. Komisja Europejska zamknęła elektroniczny serwis ESPD/JEDZ. W związku z tym Urząd Zamówień Publicznych udostępnił na swojej stronie internetowej zastępcze nieodpłatne narzędzie wspierające zamawiających i wykonawców w stosowaniu standardowego formularza JEDZ w wersji elektronicznej.
Czy dobrze rozumiem, że Zamawiający nie musi z tego narzędzia korzystać i może jako załącznik do SIWZ zamieścić na swojej stronie internetowej jedynie plik JEDZ w wersji do edycji (.docx). -
Wykonawca w przetargu (jedyna oferta) złożył ofertę na usługi na kwotę znacznie przekraczającą możliwości Zamawiającego i nie będzie zwiększenia tej kwoty. Druga sprawa to taka, że wykonawca ten nie wniósł wadium.
Mam dylemat czy odrzucić ofertę i unieważnić postępowanie z uwagi na niezłożenie żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu, czy od razu unieważnić z uwagi na przekroczenie kwoty oferty z najniższą ceną (bez sprawdzania oświadczeń formalnie, bo na pierwszy rzut oka widzę braki – jest to spółka cywilna a brak pełnomocnictwa, brak oświadczenia o nie podleganiu wykluczeniu drugiego wspólnika. Łatwiej byłoby unieważnić przez kwotę, ale nie wiem czy ktoś się tego nie przyczepi. -
Wykonawca w przetargu (jedyna oferta) złożył ofertę na usługi na kwotę znacznie przekraczającą możliwości Zamawiającego i nie będzie zwiększenia tej kwoty. Druga sprawa to taka, że wykonawca ten nie wniósł wadium.
Mam dylemat czy odrzucić ofertę i unieważnić postępowanie z uwagi na niezłożenie żadnej oferty niepodlegającej odrzuceniu, czy od razu unieważnić z uwagi na przekroczenie kwoty oferty z najniższą ceną (bez sprawdzania oświadczeń formalnie, bo na pierwszy rzut oka widzę braki – jest to spółka cywilna a brak pełnomocnictwa, brak oświadczenia o nie podleganiu wykluczeniu drugiego wspólnika. Łatwiej byłoby unieważnić przez kwotę, ale nie wiem czy ktoś się tego nie przyczepi. -
Nikt nic?
Coś się pusto zrobiło na tym forum :( -
Pomóżcie bo już się pogubiłam.
Pytanie 1: W postępowaniu na dostawy energii elektrycznej złożono 4 oferty. Stosuję procedurę odwróconą Sprawdziłam oferty pod względem rachunkowym i oceniłam oferty. Ostatnia oferta w rankingu została jednak podpisana przez pełnomocnika, pełnomocnictwo natomiast zostało złożone jako zwykła kopia. Czy powinnam wezwać Wykonawcę do uzupełnienia oryginału pełnomocnictwa lub kopii notarialnej czy nie ma to znaczenia, gdyż oferta nie jest najkorzystniejsza.
Pytanie 2: Wykonawcy do ofert postępowaniu na leki nie załączyli do oferty KRS-ów czy z centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej. Jak w takiej sytuacji mam sprawdzić czy oferta została podpisana przez osoby do tego upoważnione. Czy mam w dniu otwarcia drukować je z internetu? A jeśli sprawdziłam to dwa dni po otwarciu?
Help :) -
W postępowaniu złożono 5 ofert na 2 zadania. Żaden z wykonawców nie złożył, w ciągu 3 dni od zamieszczenia informacji z otwarcia ofert na stronie internetowej, oświadczenia dotyczącego należenia lub nie do grupy kapitałowej. Czy w takim przypadku wzywam do uzupełnienia tego oświadczenia tylko dwóch wykonawców, których oferty są najkorzystniejsze w danym zadaniu czy wszystkich, którzy złożyli oferty?
-
To interpretacja ze strony UZP :)
-
Zobowiązanie podmiotu trzeciego albo inny dokument, służący wykazaniu udostępnienia wykonawcy potencjału przez podmiot trzeci w zakresie określonym w art. 22a ust. 1 ustawy Pzp, stanowi potwierdzenie, że określony potencjał dla wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu został wykonawcy faktycznie udostępniony. Zobowiązanie to stanowi punkt wyjścia do oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu dokonywanej przez zamawiającego w pierwszej kolejności w oparciu o wstępne oświadczenia wykonawców składane - w zamówieniach powyżej progów UE - na formularzu jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia, zaś w zamówieniach poniżej progów UE – w ramach „zwykłego” oświadczenia wykonawcy.
Dla dokonania wstępnej oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu niezbędne jest ustalenie, w jakim zakresie wykonawca wykazuje spełnianie warunków samodzielnie, a w jakim korzysta z potencjału podmiotu trzeciego i jaki zakres tego potencjału został wykonawcy udzielony, do ustalenia czego niezbędny jest wskazany dokument.
Jednocześnie zamawiający, oceniając spełnianie warunków udziału w postępowaniu w oparciu o te wstępne oświadczenia, w szczególności jednolity europejski dokument zamówienia, dokonuje także oceny braku podstaw do wykluczenia z postępowania podmiotów trzecich. W celu dokonania takiej oceny zamawiający musi dysponować pełną informacją o tym, że w ogóle potencjał podmiotu trzeciego powinien podlegać jego wstępnej ocenie. Dla osiągnięcia takiego celu konieczne jest złożenie przez wykonawców wraz z ofertą lub wnioskiem o dopuszczenie do udziału w postępowaniu zobowiązania podmiotu trzeciego. Czym innym jest natomiast złożenie dokumentów podmiotowych potwierdzających spełnianie konkretnego warunku udziału w postępowaniu (np. wykaz usług zrealizowanych przez podmiot trzeci) oraz brak podstaw do wykluczenia z postępowania (np. niekaralność członka zarządu podmiotu trzeciego) co do oceny udostępnionego wykonawcy potencjału podmiotu trzeciego. Dokumenty te będą żądane przez zamawiającego od wykonawcy w trybie art. 26 ust. 1 i 2 ustawy Pzp, ewentualnie w trybie art. 26 ust. 2f ustawy Pzp. -
Zamawiający zapisał w SIWZ, że zastosuje procedurę odwróconą i wezwie wykonawcę, którego oferta została najwyżej oceniona do złożenia odpowiednich dokumentów. Wykonawca jednak te dokumenty (np. wykaz dostaw) złożył już wraz z ofertą. Czy w takim przypadku należy mimo to wezwać tego wykonawcę do ich złożenia czy przyjąć i badać te załączone do oferty.
-
Czy waszym zdaniem zapis na referencji, że usługa była realizowana stosownie do umowy, można uznać jako dowód że usługa była wykonana w sposób należyty?
-
Czy byliście już na szkoleniu z planowanej nowelizacji ustawy?
Zastanawiam się czy iść teraz czy poczekać, aż nowa ustawa zostanie uchwalona. -
Nikt nie pomoże? ;)
-
Przygotowuję postępowanie na zakup energii 2016 r. Procedurę planuję przeprowadzić w tym roku –listopad 2015 r. Czy do obliczenia szacunkowej wartości zamówienia powinnam wziąć pod uwagę prognozowany średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem na 2015 rok (ustawa budżetowa na 2015r.) czy na 2016 rok (projekt ustawy budżetowej na 2016r.)?
-
Pogubiłam się pomóżcie :)
W przetargu na 30 części w przypadku 10 jest przekroczona kwota jaką zamawiający zamierzał i może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Mimo to sprawdziłam wszystkie oferty gdyż ostateczna decyzja o unieważnieniu lub nie miała być podjęta później. Okazał się że jeden z wykonawców podlega odrzuceniu (w związku z niezgodnością z SIWZ) ale w pakiecie który i tak ma być unieważniony. I teraz zastanawiam się czy w ogłoszeniu o wyniku postępowania pisać również że oferta tego Wykonawcy zostaje odrzucona czy to pominąć? -
Przeciwnie Piotrze. Zamawiający chce uratować to co się da ...
-
Szukam mądrej głowy, która poradzi co z robić. Zamawiający nie rozstrzygnął przetargu w terminie związania ofertą. Wezwał wykonawców do przedłużenia terminu o 30 dni ale w tym czasie z uwagi na braki personalne (urlop wychowawczy jednej osoby i długie zwolnienie lekarskie drugiej) również przetarg nie został rozstrzygnięty. Tylko 3 firmy z 17 przesłały same z siebie kolejne przedłużenie terminu związania ofertą.
Co byście zrobili w takiej sytuacji aby zakończyć jakoś to postępowanie. -
A teraz mam taki problem... Wykonawca złożył polisę, której termin ważności obejmuje lata 2010 - 2013. Załączył potwierdzenie opłaty składki tylko za rok 2013. Wezwałam go do uzupełnienia dowodu opłaty za pozostałe lata. Wykonawca złożył tylko pismo że polisa jest ważna i nie musi załączać dowodów opłaty za wcześniejsze składki roczne.
Czy ma rację? -
To taki drobny apel :) Pomagajmy sobie nawzajem. Dzielmy się doświadczeniami. Jeśli na pytanie reaguje tylko 1 osoba to szkoda, bo zazwyczaj więcej opinii jest bardziej pomocnych. Mam wrażenie, że kiedyś ludzie tutaj bardziej się angażowali.
-
Wykonawca nie złożył wraz z ofertą informacji czy należy do grupy kapitałowej czy nie. Wezwałam go na podstawie art, 26 ust. 3 ustawy PZP do uzupełnienia. Wykonawca nic nie przysłał.
Na jakiej podstawie powinnam go wykluczyć z postępowania? Art. 24b ust. 3 mówi o tym że wyklucza się Wykonawcę, który nie złożył wyjaśnień oraz wykonawcę, który nie złożył listy. Nie mówi natomiast co w przypadku gdy nie złoży informacji o należeniu bądź nie do grupy kapitałowej. -
Raczej nie można tego poprawić, gdyż musiałabym wpisać zupełnie inną cenę jednostkową, która nie wynika z treści oferty (jedynie z wyjaśnień), wartość netto i brutto oferty, a ta zmiana byłaby moim zdaniem bardzo istotna i ingerowałaby w treść oferty.Ten post został edytowany przez Autora dnia 16.09.13 o godzinie 15:02