Tomek Kluczyn

Kartograf/Informatyk

Wypowiedzi

  • Tomek Kluczyn
    Wpis na grupie Administratorzy w temacie Administracja od poczatku.
    8.04.2013, 09:40

    @Krzystof
    Fakt, może być taniej tylko, że bardziej chciałbym już pójść w kierunku administracji, nawet jeśli ta droga miała by być powiedzmy długa, żmudna i odkrywająca na nowo Amerykę. Sądzę, że wymagania dla naszej firmy nie potrzebują, aż nie wiadomo jakich zasobów i specjalisty, który jest potrzebny w dużych firmach, po kilkaset i więcej komputerów. Krok po kroku można myślę, że do czegoś dojść, bo wiadomo nie od razu ktoś urodził się administratorem.
    Jak na razie każdy dane przechowuje u siebie, przydałoby się scentralizować owe dane w jednym miejscu na serwerze oraz tworzyć ich backup. Dzienny przyrost nowych danych nie jest wielki, choć z zewnątrz potrafi przyjść np. dysk twardy/pendrive z danymi, a wymiana pomiędzy osobami z zewnątrz odbywa się często na zasadzie załączników w mailach-może zamiast tych rozwiązań ftp na linux'ie? Pliki, to dokumenty, rożne dane z programów, pdf'y, zdjęcia-rastry, pliki maja max kilkanaście/kilkadziesiąt mega.
    Jeśli chodzi o monitoring to raczej dla mojej informacji(choć i pewnie szef też by chciał bym go o tym informował) na jakie strony wchodzi, audyt logowania oraz wymiany plików na serwerze, jakie obciążenie sieci generuje dany użytkownik, stan tonerów oraz odpowiednich podzespołów w drukarkach, by dobrze orientować się w sprzęcie i kto co ma, to inwentaryzacja sprzętu i oprogramowania.
    Jeśli chodzi o backup, to kopie zapasowe danych(tych na których pracują użytkownicy) na serwerze, wraz z systemem żeby w razie awarii moc go odzyskać i uruchomić, jeśli padnie coś sprzętowego, nawet na innym komputerze-jako rozwiązanie awaryjne.
    @Andrzej
    Siec jest 100Mb/s, switch to 100Mb/s, niektóre komputery maja sieciówki 1Gb/s, router jest 100Mb/s.
    Zgadza się, jest to problem jak coś padnie, ale też i wymiana danych łatwiejsza, choć przed taka awarią można się zabezpieczyć backup'ami systemu. Wiadomo jak będzie kaput, to wydatek pójdzie na marne, ale może to chodzić jeszcze dobrze kilka lat i za jakiś czas wymienić na nowe.
    Jest jedno pomieszczenie w które można by było wsadzić szafę i serwer.
    @Tomasz
    Tak nie mam dużego doświadczenia w temacie, ale jak pisałem chciałbym je powoli zdobywać, nawet sam dla siebie tak by firma miała z tego korzyści jak i ja w przyszłości.
    Serwer który nam proponują ma jeszcze rok gwarancji, a switch HP jak i router Draytek 2920 były kupione w tamtej firmie odpowiednio w 2011 i 2010 roku. Nie są to takie gwarancje jak przy nówkach, ale takie są odpowiedni dużo droższe.
    Kiedyś podstawy w linux'ie(Debian)były ale to dobrych kilka lat temu.
    @Jakub
    Doskonale zdaje sobie sprawę, że czeka mnie dużo nauki;). Tak rozumie mnie, sam w końcu mi to zaproponował.
    Gorzej jak zacznę sam się douczać na zrobionym przez kogoś, namieszam tak. że nic nie wstanie, bo nie będę wiedział co i jak wdrożył/zmienił. Wtedy zajdzie konieczność, by wezwać jeszcze raz takiego konsultanta.
    Przepraszam chodziło mi o Linksys'a wrt320. Draytek'a 2920 proponują za 400zl.

  • Tomek Kluczyn
    Wpis na grupie Administratorzy w temacie Administracja od poczatku.
    8.04.2013, 07:31

    Niestety odpada takie rozwiązanie, za duże koszta zatrudnienia i w dodatku na krótki okres czasu - preferują bym ja się tym zajął i zaczął w tym kierunku. Sprzęt, który ja bym ewentualnie wskazał ma być używany, a oprogramowanie najlepiej na darmowych lub nie kosztownych rozwiązaniach. Proszę pamiętać, że jest to max 10 osobowa firma, która nie może sobie pozwolić na najnowsze rozwiązania. Mamy możliwość od innej firmy kupna używanego serwera 1U(Dell lub HP) w kwocie do 750zł, switcha/switchy HP V1910-24G oraz routera draytek2910. Nie ukrywam, że bym chciał sam w to się wdrożyć i zacząć się w tym kierunku w naszej firmie małymi krokami specjalizować.
    P.S. Pójść w rozwiązania Microsoftu czy jednak Linux'em uda się zrobić tyle samo lub podobnie(domena, backup, monitoring, ftp)? Linux z tego co się orientuje nie potrzebuje, aż tak mocnych maszyn do działania, wiec sprzęt może być słabszy przez co tańszy.

  • Tomek Kluczyn
    Wpis na grupie Administratorzy w temacie Administracja od poczatku.
    7.04.2013, 21:50

    Witam!

    Pracuje w niewielkiej firmie, która zajmuje się kartografią. Skład firmy to:
    Ja zajmujący się po części obsługą/serwisem komputerów jak i pracą czysto kartograficzną, kierownik projektu, kilka osób zajmujących się projektem, sekretarka, dyrektor i osoba od finansów-ksiegowości. Od czasu do czasu są u nas studenci i/lub stażyści, którzy przychodzą na zlecenie, by odciążyć zwykłych pracowników. Zajmują się oni głównie skanowaniem różnych dokumentów. W firmie nie ma typowego serwera wszyscy są podpięci do sieci pod zwykły 24 portowy niezarządzalny switch tp-link. Internet dostarczany jest ze zwykłej kablówki do zwykłego routera cisco. Wszystkie komputery są z UPS'ami, system to win xp pro+część z office(2003-2010), mamy również parę drukarek sieciowych i urządzenia wielofunkcyjne. Firma będzie się powoli rozwijać i rozrastać, dlatego dyrekcja myśli nad tym, bym to ja zajął się z racji wykształcenia informatycznego(studia 6 lat temu skończone ale nie zajmowałem się informatyką prawie w ogóle, z racji tego, że ciężko było o prace od razu po studiach w swoim wykształceniu, a że w tej firmie zatrudnili mnie, to tak to wszystko zostało)całkowitą obsługą komputerów i stworzeniem oraz rozwojem działu IT. Mam zamiar się rozwijać właśnie w tym kierunku, by zacząć administrować nawet w małej skali. Chciałbym wszystko zacząć sam od początku, tylko dobrze by było, gdyby ktoś powiedział mi jaką ścieżkę obrać, jakich najlepiej sprawdzonych narzędzi użyć, bo nie za bardzo jestem z tym na czasie, a i na pewno ścieżek do wyboru jest dużo. Nie mierze w administracje nie wiadomo w jak dużej firmie i z kilkunastoma serwerami, choć może może kiedyś... Chciałbym by dobrze to u mnie działało tak jak w dużych firmach, ale w skali mikro. Planujemy zrobić to po nie dużych kosztach, najlepiej jak najniższych. Serwer na pewno jest niezbędny, tak by komputery połączyć- wygodniejsza praca, wymiana switch'a na inny?lepszy?albo kupić nowe i rozdzielić je miedzy działy?, zmiana okablowania z kat5 na 6?a może już pójść w światłowody między switch'ami(fakt bardzo drogie, ale szybkość wymiany danych miedzy pracownikami by się chyba zwróciła w czasie czy się mylę?), jakiś system monitoringu pracy serwera, komputerów, podzespołów, wymiany plików w sieci lan i poza siecią w internecie, stan drukarek, urządzeń wielofunkcyjnych, dobrze by było wprowadzić jakaś komputerowa inwentaryzacje sprzętu oraz oprogramowania, przydałoby się też założyć jakiegoś ftp'a do wymiany plików poza firmą. Jakieś macie Panowie sugestie w mojej sprawie, rady, spostrzeżenia, wskazówki, jakie mam możliwości rozwoju w tym kierunku, jeśli chodzi o sprzęt, infrastrukturę i o siebie? A może plany i ambicje zbyt wysokie/niskie choć uważam, że małymi krokami powoli można je zrealizować i do czegoś dojść.
    Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do