Wypowiedzi
-
Zastosowałbym zapisy z Art. 208. § 1. pkt. 4 KP (W razie gdy jednocześnie w tym samym miejscu wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek: 4) informować siebie nawzajem oraz pracowników lub ich przedstawicieli o
działaniach w zakresie zapobiegania zagrożeniom zawodowym występującym podczas
wykonywanych przez nich prac.)
Ułożyć ładne porozumienie opisujące kto, kiedy, kogo, z czym zapoznaje, jakie śoi obowiązują itd. Wyznaczyć koordynatora i ... dać pracodawcy i podwykonawcom do podpisu.
A potem wymagać :)
Choć musisz pamiętać o Art. 304. § 4 KP.
Jeśli podwykonawca zatrudnia pracowników/zleceniobiorców/praktykantów/uczniów (niepotrzebne skreślić) wskazałbym tylko jakie śoi obowiązują a problem dostarczenia to już problem podwykonawcy (no chyba że masz za mało pracy :) .A jak nie mają - nie chodzą na teren firmy. -
Niekoniecznie się skończył :) Jeśli Inspektor PIP ma zbyt mało "materiałów" wynikających z kontroli np. firm biurowych, spokojnie może sięgnąć do tematu oceny stanowisk komputerowych. Niedawno doświadczyłem takiego działania, zakończonego nakazem dokonania oceny stanowisk komputerowych (ok. 70% osób pracujących na laptopach!). Po dokonaniu oceny stanowisk (tych pozostałych 30% :)) i przedstawieniu ich Inspektorowi temat został zakończony.
-
Barbaro, zwróć jednak uwagę na Art. 304. § 4 KP (W razie prowadzenia prac w miejscu, do którego mają dostęp osoby nie biorące udziału w procesie pracy, pracodawca jest obowiązany zastosować środki niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia tym osobom). Zapis ten interpretowałbym jako obowiązek dostarczenie odpowiednich śoi przez pracodawcę odwiedzanego przez "zagranicznych gości". Odpowiednich tzn. posiadających właściwe certyfikaty i oznaczenia obowiązujące w Polsce, a więc UE.