Wypowiedzi
-
Jako ADO. Zapytano mnie o bezpieczeństwo utrzymywania czata, gdzie uczestnik może poruszać kwestie wyznaniowe i zdrowotne (ujawniając je z własnej inicjatywy). Dane niezbędne podaje przy rejestracji i tu obowiązek informacyjny,. Zastanawiam się czy przy edycji danych powinno być dopiero okienko zgody na przetwarzanie czy od razu wpisać kwestię zgody w regulaminie.
-
Czy ktoś ma pomysł na podstawę przetwarzania w forach/czatach inną niż zgoda - jest jakaś nieodpłatna umowa na korzystanie z tych funkcjonalności (choć tu może wystarczy żądać e-mail), poza tym generalnie użytkownik sam decyduje jakie dane na temat siebie udostępnia wyrażając tym samym zgodę. Czy starczy więc sam obowiązek informacyjny w regulaminie?
Część podmiotów np. WP taki czat zamknęła
PS Problem też dotyczy Golden Line -
Tak ale tak umowa w sklepie internetowym to nie tylko klasyczna "sprzedaż" tu uzgadnia się sposób dostawy i płatności co w mojej ocenie mieści się w przesłance art. 6 ust. 1 lit. b - oczywiście warto choć ogólnie wskazać odbiorców tj. firmy kurierskie i uczestniczące w płatności
Bożena M.:
Agnieszka K.:
Zgadza się, rozmowa zmieniła cel, jedna z pierwszych odpowiedzi wskazywała na podstawę przetwarzania danych poprzez umowę kupna-sprzedaży art.6 ust.1 lit. b(niespisaną) stąd moje zapytanie dotyczące zakupów on-line. Czy pozyskiwanie zgód przez sprzedających jest konieczne? w celu realizacji zadań sklepu internetowego?
A może w tym przypadku art.6 ust.1 lit. f?
ale w sklepie internetowym celem zebrania danych jest realizacja zamówienia, to więcej niż tylko sprzedaż- ktoś to zamówienie pakuje, z reguły ma dostęp do danych, potem ktoś to dostarcza-udostępniasz dane np.kurierowi. Ciężko to chyba podciągnąć pod art.6 ust.1 lit. f . Jeśli jeszcze klient zakłada w sklepie konto to wcale nie musi dojść do sprzedaży. Stąd chyba zgody pobierane przy zakupach internetowych.