Wypowiedzi
-
System Produkcyjny Toyoty rowniez...
Zarzadzanie Procesami rowniez...
Lean Six Sigma rowniez...
Adamie, mozesz powiedziec ile osob jest w Twojej firmie, ktorzy tak jak Ty sa specjalistami ds. WCM?
Pozdrawiam -
Dla mnie właśnie bardzo ważny jest ten czas, który należy dodatkowo przewidzieć dla każdej osoby przyporządkowanej do wdrożenia.
Nie znam przypadku, w którym z dnia na dzień udało się przejść od jednego (starego) sposobu zarządzania, do nowego. Takie przejście wiąże się z koniecznością zmiany podejścia do codziennej pracy. Rezygnacja z dotychczasowych rozwiązań możliwa jest jedynie w sytuacji, gdy jesteśmy pewni że nowe zasady dają nam korzyści. Uzyskanie namacalnych korzyści wymaga czasu.
Co do drogi wdrażania WCM, to nie różni się ona znacząco od sposobów wdrażania innych narzędzi: pilotaż -> ekspansja -> cały zakład.
Zastanawiam się również nad przewagą WCM wobec innych filozofii i mam mieszane uczucia. WCM zakłada prowadzenie prac we wszystkich filarach – nie wydaje mi się to sensowne, jeśli osiągamy dobre, a nawet bardzo dobre wyniki w tych obszarach bez nazywania ich w ten sposób. Uważam że takie szerokie wdrażanie systemu jest w tej sytuacji niepotrzebne i może powodować zamieszanie.
Pozdrawiam -
Ostatecznie każda taka inicjatywa sprowadza się do zaangażowania wszystkich pracowników w działania w ramach programu, jednakże na początku niezbędne jest wdrożenie koncepcji.
Zależy mi bardzo na praktycznych doświadczeniach, ile osób i przez jaki czas zajmowało się wdrożeniami. Np. tylko i wyłącznie, na potrzeby wdrożenia filaru Bezpieczeństwa musieliśmy zaangażować 1 osobę 2 dni w tygodniu, przez okres 3 miesięcy. Utrzymanie tego filaru wymaga zaangażowania 1 osoby, 1 dzień w tygodniu celem gromadzenia danych z zakładu, przeglądu problemów, analizowaniu przypadków, koordynowania projektów, itp…
Sama koncepcja WCM jest interesująca, ale każdy z nas wie, że wdrożenie jakiegokolwiek narzędzia w przedsiębiorstwie wiąże się z koniecznością określenia osób koordynujących filar/narzędzia, szkolących pracowników i utrzymujących oraz doskonalących prace. Ile takich osób zwykle potrzeba w przypadku WCM w zakładzie zatrudniającym od 200 do 600 osób? -
Dzień Dobry,
Proszę o informację, jakich nakładów pracy wymaga wdrożenie koncepcji WCM? Ile czasu należy przewidzieć na wdrażanie poszczególnych filarów. Ile osób jest zwykle angażowanych oraz, czy do wdrożenia warto stworzyć „komórkę WCM”.
Z tego co widzę to WCM jest inną odmianą TPS, na dodatek obrośniętą w niesamowitą ilość dokumentacji i wizualizacji. Mam obawę, że do wdrożenia tego programu potrzebna jest niesamowita ilość ludzi zajmującą się tylko i wyłącznie tym tematem.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Tomasz -
Cześć,
niestety na sieci nie ma żadnych polskich materiałów :(
ale myślę, że tu znajdziecie na początek coś interesującego
http://chapters.sme.org/204/TWI_Materials/TWI_Info/TWI... -
Witam wszystkich i zachęcam do dyskusji na temat potencjalnych wyzwań stojących przed naszymi przedsiębiorstwami w chwili otwarcia kolejnych granic dla naszych pracowników.
Ostatnia fala emigracji zarobkowej w latach 2004-2008 pokazała pewne przejściowe problemy występujące na rynku pracy: brak wykwalifikowanych pracowników, wyższe oczekiwania płacowe, wzrost fluktuacji. Problemy te zostały naturalnie wygaszone poprzez nadejście fali kryzysu finansowego i zmniejszenie zapotrzebowania na produkowane wyroby.
Dzisiaj natomiast znajdujemy się na kolejnym etapie wzrostu gospodarczego, zarówno w naszym kraju, jak i u naszych sąsiadów. To ponownie generuje wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowany personel. Śledząc najnowsze wiadomości możemy obawiać się "drenażu mózgów", czy rzeczywiście do tego dojdzie?
Czy w Polsce zabraknie specjalistów, a przez to konieczne okaże się rozwijanie kompetencji dostępnych pracowników? Jak to skutecznie zrobić i czy metodyka TWI jest w stanie nam pomóc?
Czy przedsiębiorcy zza naszej zachodniej granicy powinni zainteresować się metodyką TWI?
pozdrawiam i zapraszam do dyskusji -
Gratuluję,
dobry artykuł.
A dla mnie najważniejszy jest pierwszy punkt: cel
Chyba nadal zbyt często się zdarza, że proces doskonalenia jest prowadzony bez konkretnego celu - byle tylko <coś> poprawić.
Pozdrawiam, -
W obecnej chwili rozpoczynamy mały projekt w tym zakresie.
Zobaczymy co z tego wyjdzie. -
Witam wszystkich,
Poszukuję dobrego i niedrogiego systemu służącego do budowy uniwersalnych stanowisk produkcyjnych. Systemu, który pozwoli na szybkie wprowadzenie zmian.
Dotychczas stosowaliśmy system stalowy - profile zamknięte lub system Boscha. Jednak każdy z nich ma swoje wady - 1 pracochłonność, a 2 - cenę.
Czy ktoś z was wykorzystywał w swojej firmie system rurowy do budowy stanowisk? Jakie są wasze doświadczenia?
Pozdrawiam, -
Witam wszystkich,
Firmy wdrażające TWI w pierwszej kolejności zwykle skupiają się na wdrożeniu części dotyczącej Instruowania Pracowników (Job Instructions). Następnie myślą o tym, żeby udoskonalić swoje Metody Pracy (Job Methods), ale zwykle nie przejmują się częścią dotyczącą relacji w pracy.
Jakie jest wasze zdanie na ten temat?
Czy w swojej pracy wdrażacie tylko wybrane elementy?
Jakie uzyskujecie efekty?
pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
Tomasz -
Jakie narzędzia udało wam się wprowadzić w życie?
IP (JI), MP (JM) czy RP (JR)
czy korzystacie również z innych źródeł niż strona Arta Smalleya?
ja na własne potrzeby tłumaczę oryginalne podręczniki TWI
Michale, oprócz inwestycji czasu ważniejsze jest wsparcie kierownictwa i przekonanie, że to kierownicy liniowi, mistrzowie i brygadziści są jednymi z najważniejszych osób w firmie.
pozdrawiam wszystkich w Nowym Roku :) -
Witam,
grupa została stworzona w celu rozszerzania wiedzy na temat Training Within Industry
zapraszam do zadawania pytań oraz dzielenia się doświadczeniami z tego zakresu
pozdrawiam, -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Specjalista Lean Manufacturing
-
Witam,
niestety chyba zostaje droga osobistego tłumaczenia.
Ale tak jest z większością literatury.
może by tak kogoś zachęcić?
pozdrawiam,