Tomasz Drążek

Software architect / developer

Wypowiedzi

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie Średnia ilość .............
    7.11.2011, 16:02

    A taki mi do głowy pomysł przyszedł, którego używamy u siebie do liczenia pokrycia farbą w PuzzleFlow - otworzyć plik w Photo Shopie, jako CMYK, a potem zmienić jego rozmiar do 1x1px z bicubic downsampling (nasz algorytm przynajmniej tak sobie z tym radzi). Zebrana próbka z tego 1x1 px powinna odpowiadać średniemu pokryciu na całym obszarze - zatem przybliżonym składowym średnim CMYK. Rzucam to bardziej jako pomysł, bo być może pluginy robią to lepiej.

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie Soft do podglądu separacji (free)
    15.09.2011, 12:10

    Za darmo separacja PDF-a zrobisz tutaj:

    http://online.puzzleflow.com/process/separator

    albo PuzzleFlow Separator:

    http://www.puzzleflow.com/tools/separator

    Demo do pobrania. W drugim przypadku nie zapiszesz wyjściowych PDF-ów.

    Programy generują pliki PDF z separowanymi kanałami w skali szarosći, czyli nie możesz mieć podglądu wybranych kanałów z ich mieszaniem (tak jak w Acrobacie lub Photoshopie).

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie Obliczenie nakładu
    17.03.2009, 16:31

    Kiedys robilem program, ktory wyliczal tego typu rzeczy dla potrzeb jednego z wydawnictw na podstawie profili CIP3 (steruja nastawami kalamarzy na maszynach drukarskich) - ale niestety nie ostało się po tym nic, nadającego się do użycia. Dla tego projektu liczylismy srednie pokrycie w przedzialach procentowych np. 1-10% itd, ale stosunkowo mozna to przeliczyc na calkowite srednie pokrycie.

    Tego typu informacje moga byc wykorzystane do optymalizacji zuzycia farby drukarskiej. W polaczeniu z odpowiednio dostosowanymi profilami ICC mozna uzyskac oszczednosci setek tysiecy zlotych dla duzych nakladow.

    Metoda Photoshopowa zaprooponowana przez Prot-a faktycznie wydaje sie prosta i dziala.

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie PDFX1a - problemy z wyprodukowaniem pdfa
    17.03.2009, 16:23

    Jak na moj gust próbujesz normalizowac plik z projektem InDesigna (*.indd). Takich rzeczy Distiler to raczej nie robi. Musisz miec plik PostScript-owy, DCS lub EPS.

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie PDFX1a - problemy z wyprodukowaniem pdfa
    22.02.2009, 11:02

    Ok to może po kolei...

    "Przyjete warunki druku" - chodzi właśnie o "Output intent" - w stanardzie PDF/X 1a i w zasadzie każdym późniejszym zakłada się ze wyprodukowany plik posiada pewne założenia, co do tego na jakiej maszynie będzie wydrukowany. Te założenia wiążą sie bezpośrednio między innymi z tym jaki będzie sposób reprodukowania koloru - w przypadku PDF/X 1a jest to zawsze CMYK.

    Jak wiesz X w PDF/X bierze się z eXchange - i ma zakładać że Twój dokument zostanie poprawnie odtworzony na dowolnym systemie i w dowolnej technologi druku.

    Aby poprawnie określić sposób reprodukcji kolorów nie wystarczy podać komponentów CMYK. Ten sam kolor bowiem zupelnie inaczej będzie wyglądał na różnych rodzajach papieru, czy na też na konkrentych maszynach. Aby zapewnić możliwość konwersji konieczne jest zatem wskazanie tego urządzania/podłoża. Wykonuje się to poprzez załączenie profilu ICC opisującego ową przestrzeń barwną poprawnie reprodukowaną na urządzeniu. Output Intent lub Przyjęte warunki druku mogą być utożsamiana się właśnie z tym profilem.

    No i teraz przechodzimy do sedna:

    Żeby plik PDF był zgodny z PDF/X musi zawierać poprawny "Output Intent" (w tym przypadku profil ICC CMYK)

    Jeżeli włączona jest konwersja przestrzeni barwnych w profilu destylarki, wykonywana powinna być właśnie do tego profilu i musi być ona zgodna z osadzonym "Output intentem".

    Tutaj jest źródło błędu ponieważ przy konwersji ID->PostScript->Destylacja PDF/X-1a->PDF wykonywane jest następujące przejscie

    ID wykonuje konwersje do CMYK / Fogra 27 w pliku PostScript,
    Destylarka jest ustawiona na CMYK / US Web Coated. PostScript może, ale nie musi zawierać osadzonych profili ICC - zapewne nie zawiera - zatem desytalarka uznaje, że otrzymuje dane które są w/g standardu CMYK / US Web Coated (bo takie ustawienia ma jako domyślne - to jest to ustawienie o którym Ci wcześniej wspominałem) - nie następuje konwersja, a jedynie uznanie za to, że opisy kolorów są w tym przypadku w tym standardzie. Potem osadzany jest profil wyjściowy zgodny z uznanym przez destylarkę wyjściem - PDF jest produkowany i kolory są reprodukowane poprawnie, za "Przyjęte warunki druku" - mamy oczywiście amerykanski standard dla papierów rolowych (niezbyt dobrze, ale nie tragicznie)

    Mamy tutaj następujące problemy;

    a) Wyłączysz konwersje kolorów - Destylarka nie wie jaki jest standard więc nie ma pojęcia czy pasuje jej wyjściowy profil. uznaje, że jest to błąd - bo nie wykonałeś tego przypisania świadomie - nie zdefiniowałeś zatem swoich "Przyjętych warunków druku". Nia da się zrobić PDF/X

    b) Właczysz konwersję do Fogra 27 - zdefiniowałeś swoje warunki druki - wtedy wszystko jest niby ok, destylarka uznaje jednak, że nie masz profilu osadzonego więc będzie używać jego tego "domyślnego" - który definuje się we wspomnianej wcześniej zakładce. Te profile nie pasują na wyjściu masz Fogre27 a dane uznane za US Web Coated - to nie pasuje, ponieważ destylarka sama z siebie nie przeprowadza konwersji tego typu - wyskakuje błąd.

    c) Nie wykonasz rzeczywistej konwersji kolorow a jedynie Zaznaczanie - wystąpią błędy związane z istnieniem wielu przestrzeni barwnych w dokumencie (spróbój wrzucić coś RGB do takiej destylarki - dostaniesz nieco jaśniejszą informację o błędzie). W PDF/X 1a wszystkie obiektu muszą być opisane w/g jednego i tego samego sposobu!. Nie można zatem używać "Standardowych ustawien dla koloru w Europie", który tylko taguje obiektu a nie wykonuje konwersji.

    Warto wspomnieć jeszcze o opcji "Preserver CMYK values for calibrated CMYK color spaces" - nie wiem jak to będzie w polskiej wersji - ona spowoduje, że nie wykonywane będa konwersje pomiedzy CMYK-CMYK. To ważne jeżeli gdzieś w swoim procesie zapomni się o dołączeniu profilu lub nie jest się pewnym co w jakiej przestrzeni zostało przygotowane (np. zdjęcia). Sugeruje pozostawić to włączone.

    Spróbuj takich ustawień:


    Obrazek


    Obrazek


    Mam nadzieje ze to troche wyjaśnia sprawę

    Pozdrawiam

    Tomek

  • Tomasz Drążek
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie PDFX1a - problemy z wyprodukowaniem pdfa
    17.02.2009, 19:54

    Sprawdziłeś czy "Output intent profile" jest zgodny z wybranym przez Ciebie standardem konwersji kolorów. Nie da się poprawnie stworzyć pliku PDF/X jeżeli osadzany profil (czyli wlaśnie Output intent) jest inny niż sposób w jaki przeprowadzana jest konwersja. w PDF/X zakłada się, że output intent jest jeden i w/g niego wykonywana jest konwersja. Adobe PDF/X Settings -> Standards -> Default values when no specified in Document -> Output intent - zmien na Fogre, powinno dzialac.

    Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do