Wypowiedzi
-
Marek P.:
Witam Przepraszam że przeszkadzam ale mam problem niżej opisany
(Sprzedałem na allegro jako junior osoba prywatna)
czy muszę zwrócić pieniądze za konsolę jeśli towar nie był do końca zgodny z opisem głównie chodzi o to że sprzedałem tableta, który miał być w 100% sprawny ale okazało że że nie da się nic zapisać na tym tablecie myślałem że tak ma być, ponieważ było już tak od nowości jak go kupiłem
osoba która ode mnie kupiła zrobiła mi zdjęcie konsoli i okazało się że zostało zmienione w systemie tapeta aplikacje zostały zainstalowane, których przedtem nie było.
Bardzo proszę o odpowiedź z góry dziękuję.
A mnie zastanawia to jak ktoś zainstalował nowe aplikacje skoro urządzenie nie da się nic zapisać -
Wspólnie z mężem i moimi rodzicami chcemy kupić dom w zabudowie bliźniaczej (udział 1/2 my i 1/2 rodzice). Czy dostaniemy na udział w nieruchomości kredyt w programie rodzina na swoim?
-
Witam serdecznie. Chciałabym kupić dom z umową dożywocia. Mam kilka pytań.
Treść ogłoszenia:
"Dom 220m2 wolnostojący na działce 550m2 z lat 70 trzy kondygnacyjny wysoki parter i piwnica oraz piętro wszystkie w jednakowym układzie pomieszczeń 2 łazienki i prysznic z umywalka w piwnicy, kuchnia jasna od wschodu 7 pokoi wszystkie w gładzi po remoncie i 2 ocieplone styropianem od środka w piwnicy oraz na parterze. Na pietrze łazienka nowo zrobiona oraz szafa wnękowa w przedpokoju, dach pokryty nowa papa, ogrodzenie robione w zeszłym roku oraz dwa nowe wjazdy na auta, okna wymienione na PCV szczelne. Dom objęty jest umowa dożywocia tzn. służebności na dwojgu starszych ludziach w wieku 75 lat którzy w tym momencie zajmują parter domu z tego względu cena 280 tys. zł jest okazyjna i podlega dalszej negocjacji."
1 pytanie: Czy jakbym kupiła ten dom to czy wynika jakieś zagrożenie dla mnie? Czy właściciel którego obecnie obejmuje umowa dożywocia będzie miał do tego domu jakieś prawa lub ktokolwiek inny?
Znalazłam w sieci jeszcze taki artykuł:
"W przypadku zbycia nieruchomości dostarczenie utrzymania w naturze przez zobowiązanego osobiście może być oczywiście utrudnione, a korzystanie ze wspólności domowej z nabywcą dla dożywotnika niepożądane, to dożywotnik może żądać zamiany swojego prawa na dożywotnią rentę (art. 914 K.c.). W takim wypadku nie mają znaczenia powody tej decyzji ani stosunki między dożywotnikiem a zobowiązanym i nowym właścicielem nieruchomości. Chociażby stosunki te układały się jak najlepiej, a zobowiązany prawidłowo realizowałby swoje obowiązki wynikające z umowy dożywocia, to przyjmuje się, że zawsze w przypadku zbycia nieruchomości dożywotnik może żądać zamiany dożywocia na dożywotnią rentę. Wartość tej renty powinna odpowiadać wartościowo treści uprawnień składających się na umowę dożywocia (por. art. 913 § 1 K.c.)."
I tu 2 pytanie: Kto tą rentę będzie zobowiązany zapłacić (ja, czy ten kto zbył nieruchomość, czy oboje)
3. Gdy zostanie rozwiązana umowa dożywocia, kto zostaje właścicielem nieruchomości, na której ciążyła umowa dożywocia (dożywotnik, czy opiekun dożywotnika)?
4. Czy po śmierci dożywotnika spadkobiercy mogą się dobiegać o zwrot nieruchomości?
Z góry przepraszam za te pytania ale wiadomości w sieci są sprzeczne.