Wypowiedzi

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie Photoshop w temacie Czy użytkownicy Photoshopa mogą się do tego odnieść?
    15.10.2014, 08:54

    Tak odnośnie tego "wypasu", to ja Wam powiem, że korzystając z innego oprogramowania jestem w stanie zrobić WSZYSTKO to co zrobiłbym w Photoshopie. Obojętnie przed jakim zadaniem byście mnie nie postawili - zrobię je.
    A to co jest najciekawsze to fakt, że zrobie je w sposób trudniejszy, ręczny - ale to tylko dowodzi "jak wiele już umiem". Jak bardzo umiem łączyć efekty, kombinować by osiągnąć swój cel.
    Ostatnio z ciekawości zabrałem się za Photoshopa i byłem zaskoczony tym jak wiele w tym programie robi się AUTOMATYCZNIE. Na przykład uzupełnianie tła. Ja to wszystko robiłem zawsze ręcznie a tutaj program potrafi SAMODZIELNIE i natychmiast wypełnić mi usunięty obiekt, elementami tła z pobliskich pikseli. Także byłem mocno zaskoczony tego typu opcjami w Photoshopie. Ale uważam, że jestem LEPSZYM grafikiem skoro takie rzeczy wykonuję ręcznie, dokładniej i samodzielnie. Więc zadania mi powierzane mi nie straszne. Tylko przesiadłem się na Photoshopa i po prostu braki pewnych rzeczy są niesamowicie frustrujące, a niektóre wymogi znacznie gorsze.
    Nawet nie pozwala mi program przypisać sobie skrótów klawiaturowych takie jakie chce bo "nie można przypisać klawisza PaguUp jako skrót w tym miejscu" i inne takie.

    A to może chociaż na najważniejsze pytania odpowiecie? 4, 5, 6, 7

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie Photoshop w temacie Czy użytkownicy Photoshopa mogą się do tego odnieść?
    14.10.2014, 00:08

    Witam. Napisałem kilka moim zdaniem wad lub dziwnych rozwiązań w tym oprogramowaniu. Wy pracujcie na nim od lat, dlatego zależałoby mi na waszej opinii na temat wypisanych przeze mnie rzeczy.

    A oto wypisane przeze mnie błędy:

    1. Jak zaznaczamy grupowo elementy, nawet nie wiem co zaznaczyliśmy, ruszamy wtedy tymi obietkami w inne miejsce. Jak wtedy dojrzymy, że to jest to co chcieliśmy zaznaczyć, cofamy aby np. je zgrupować z poprzedniej lokacji. Ale wtedy kiedy cofniemy, zaznaczenie spada na coś zupełnie innego.

    2. Nie widać nawet gdzie się kończy rozwinięta grupa na pasku warstw!

    3. Tragiczne, po prostu mega tragiczne jest zaznaczanie GRUPOWE elementów. Totalnie nieintuicyjne. Program zaznacza mi elementy których nie chce, bo przesunąłem po ich jednym milimetrze myszką.

    4. Zaznaczanie jest totalnie skopane kedy mam zaznaczoną grupę pewnych obiektów. Jest ona zaznaczona i kiedy wybieram punkt by ją chwycić i przenieść, to nie mogę tej grupy chwycić zbyt blisko rogu bo wtedy się... nie zaznacza! Nie dojeżdżamy tak blisko by kursor zmienił się na wskazujący coś innego! Po prostu NIE MOŻEMY złapać zaznaczonego elementu zbyt blisko krawędzi!

    5. Nie można sobie nawet PRZYTRZYMAĆ przycisku do przesuwania warstwy wyżej. Tak aby nam ta warstwa szybko przesuwała się w górę lub dół. Trzeba to robić manualnie. Trzeba każdorazowo klikać przycisk (tak, wiem że można od razu na SAMĄ GÓRĘ przesunąć inną kombinacją, ale nie o to mi chodzi).

    6. Jak przytniesz obraz (wykadrujesz) to on nadal trzyma w projekcie elementy, których już nie ma. A które to elementy są niemożliwe do odzyskania. Po prostu dalej widnieją w oknie naszych warstw jeżeli tak przycieliśmy nasze pole robocze, że dany element nie wchodzi już w nasze nowo wykadrowane miejsce. Więc mimo tego, że ich nie ma to w projekcie zostają widoczne w menu warstw te wszystkie pozostałości. Czemu do diabła?

    7. Kiedy zaznaczymy grupę obiektów, w któych to część z nich ma nadane maski (widzimy to w postaci łańcucha i dodatkowego "ekraniku" na warstwach), to przy przesuwaniu ich wszystkich, totalnie się gubią! Tak to wygląda.

    8. Nie mogę wkleić czegoś co wyciałem "w przeszłości" gdy tuż po tym użyję "undo/redo". Program nie trzyma w pamięci tych obiektów. Czyli nie mogę czegoś narysować pędzlem na obiekcie, wyciąć tego obiektu, cofnąć się 15x wstecz i wkleić sobie teraz tam tego obiektu pomalowanego pędzlem.

    Teraz chciałbym was prosić abyście się do nich w jakiś sposób odnieśli.

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Przeskakujące style akapitowe, samoczynnie
    15.10.2013, 16:32

    Czyli coś ze stylami? W helpie na 207 jest to opisane, tak? Dziękuję za podanie nawet numeru strony.
    @Zbyszek Czapnik: a co to znaczy SOA#1? Wybacz ale nie wiem jak rozszyfrować mam ten skrót. Co chciałeś mi przez to przekazać bo coś nie mogę tego zrozumieć...

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Przeskakujące style akapitowe, samoczynnie
    15.10.2013, 00:27

    Sytuacja ma miejsce w tym programie notorycznie.
    Tworze ramkę tekstową, w menu "Style akapitowe" po prawej stronie mam kilka stylów zdefiniowanych. Ale używam teraz jednego. Wpisuję coś i wszystko jest dobrze aż do momentu gdy nie przejdę do linii niżej (aż wcisnę enter). Wtedy gdy przejdę do linijki niżej, to nagle samoczynnie styl akapitowy zmienia mi się z pierwszego na trzeci.

    O co tutaj chodzi? Czemu mi to tak skacze? Wy też tak macie?


    Obrazek

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie Design w temacie Hurtowe przemieszczanie tabulatorów
    10.10.2013, 23:29

    Hejka, Panowie i Panie - no nikt na pewno aby nie wie jak hurtowo tabulatory się przesuwa?
    Tak by np. zaznaczyć te TRZY i te trzy w prawo przesunąć?
    No przecież próbowałem i doszedłem do wniosku że się nie da. Już to zdaje się pisałem, nie? Po co mam pisać 2-gi raz? Nie da się. Zaznaczam z wciśniętym CONTROLEM, albo SHIFTEM i nic. Myszką próboję zaznaczać przeciągając i nic - inne rzeczy się wtedy dzieją.
    Chciałbym się dowiedzieć czy mogę tak jak na tamtym obrazku, te trzy zazaczone na czerwone tabulatory przenieść w prawo. Tak że zaznaczam (jakoś) wszystkie 3 i przesuwam jeden z nich, a przesuwają się wszystkie trzy o tyle samo.Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.10.13 o godzinie 23:42

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie Design w temacie Hurtowe przemieszczanie tabulatorów
    6.10.2013, 00:25

    Witajcie. Mam pytanie o używanie tabulatorów w programie InDesign CS 6.

    Tylko nie mogę przesunąć hurtowo grupy tabulatorów. Zaznaczyłem to na obrazku.
    Czy wiesz jak to zrobić? Dodatkowo całe te "Tabulatory" działają jakoś dziwnie.

    Przykład:


    Obrazek


    Jak hurtowo przesunąć np 3 tabulatory?

    Dodatkowo: gdy klikam na jeden tabulator to pojawia mi się jego wartość w okieneczku wyżej. Wpisuję wtedy inną wartość dla niego i klikam Enter. Ale on nie udał się do wpisanej przed momentem wartości, tylko w tamtym miejscu pojawił się nowy, nikomu niepotrzebny, tabulator. Nawet w ten sposób nie można nimi zarządzać. Wszystko się burzy. Tak powinno być? Chyba nie.Ten post został edytowany przez Autora dnia 06.10.13 o godzinie 00:26

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Presety
    5.10.2013, 22:29

    Witajcie. Czy istnieje opcja w InDesignie zapisania swojego presetu?
    Zmodyfikowałem obszary robocze, okienka itd. Chciałbym to wszystko zapisać jako preset sobie na dysku aby móc np. na innym komputerze wczytać te same ustawienia i pracować tak jak lubię. Nie znalazłem takiej opcji sam.

    I stąd pytanie do Was czy jest to możliwe.

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Tabulatory a niestandardowe, równe odstępy. Da się tak?
    4.10.2013, 23:25

    A w takim razie proszę mi powiedzieć JAK MOGĘ ZAZNACZYĆ KILKA TABULATORÓW DO PRZESUNIĘCIA? Tutaj na obrazku tłumaczę:


    Obrazek


    Zaznaczanie ich z wciśniętym CTRL lub SHIFTem nie działa.

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Tabulatory a niestandardowe, równe odstępy. Da się tak?
    4.10.2013, 03:52

    I mam jeszcze jedno pytanie tylko...

    Pracuję w programie InDesign i chciałbym się poradzić w sprawie metody na używanie tabulatorów.
    W pewnej nietuzinkowej publikacji muszę wprowadzić dane odstępy między słowami.
    Tylko ma to wyglądać tak, że mamy jedną szerokość odstępów wśród trzech znaków, potem inny odstęp i znów jedną szerokość odstępów wśród trzech znaków. Nie mogę tego rozwiązać wciskając 2x tabulator jako przerwę bo robi się zbyt duża. A kiedy klikam i ręcznie dostosowuje odległość wszystko mi się burzy.

    Aby lepiej zrozumiec zagadnienie, dodam obrazek. Chodzi mi o to czy da się w jednym polu tekstowym ułożyć tak tekst. Oto przykład:


    Obrazek


    Wykonałęm taki przykład "na szybko" jak wyżej. Zwróćcie uwagę na odstępy. Pierwsze 3 znaki mają równe odstępy, a potem jest innej wielkości odstęp i znowu wracamy do znanych z pierwszych 3-ch znaków odstępów.

    Moje pytanie - jak to zrobić? Czy mam zrobić 2 kolumny (po 1 tabulator-odległość zdefiniowana na kolumnę) czy może da się to w jednym polu tekstowym?
    Próbowałem to zrobić wielokrotnie ale nic mi nie wychodzi w InDesignie. W ogóle śmiem twierdzić, że tylko w InDesignie się tego nie da zrobić (bo w innym programie, co widać na obrazku, jakoś mi się udało).

    Jak mogę zrobić taką odległość między grupami trzech znaków?
    Jak się pracuje na tabulatorach w InDesign na przykładzie mojego problemu?

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Jak "krzywić" test ze stopki?
    4.10.2013, 01:23

    Byłem w tym temacie co tu podrzuciłeś i nie znalazłem odpowiedzi.

    Z tym spłaszczaniem to może wypalić, ale jak rozumiem nie będę musiał tego robić ręcznie na każdej stronie z 200?
    Wszak chodzi mi ciągle o automatyzacje tej czynności.

    Z tego co wyczytałem to mam coś ustawić w opcjach przeźroczystości obiektów a potem... NANIEŚĆ PUSTE OBIEKTY NA KAŻDĄ STRONĘ (z przeźroczystością 99%). Będę musiał więc przeklejać te puste kwadraty na każdą stronę? Czy jak wrzucę je na strony wzorcowe to pójdzie ten kwadrat na wszystkie strony w dokumencie?

    które to będzie "Multiply"? Mnożenie?


    Obrazek

    A napiszesz mi jeszcze o co chodzi z tym "Flattenerem"? Mam InDesigna w jęz. polskim i nie mogę tego rozszyfrować? Może chodzi Ci o te opcje?


    Obrazek


    A co do drukarni to otrzymałem nakaz przysłania pliku w krzywych. Tylko i wyłącznie, nie inaczej.
    Dodatkowo, pracownik drukarni pytał się mnie czy robię projekt w "Corelu". Zapewne dlatego, że wtedy by wydrukował z pliku projektu. Ale kto składa publikacje w Corelu?Ten post został edytowany przez Autora dnia 04.10.13 o godzinie 01:24

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Jak "krzywić" test ze stopki?
    2.10.2013, 15:23

    To "temat" może i wałkowany wielokrotnie był. Ale ja pytam o to jak mogę zamienić na krzywe numeracje stron.
    Nie wiem jak to zrobić skoro nie mogę zaznaczyć numeracji na stronach, nie będących wzorcowymi w InDesignie.

    Import do Corela odpada bo to co wyprawia ten program przy odczycie woła o pomstę do nieba, tekst po imporcie nie przypomina naszej prace nawet w 1 procencie.

  • Tadeusz Nowak
    Wpis na grupie InDesign w temacie Jak "krzywić" test ze stopki?
    2.10.2013, 00:05

    Cześć. Słuchajcie mam problem z InDesignem.
    Drukarnia zażyczyła sobie otrzymać mój skład do druku tylko i wyłącznie w krzywych. Muszę więc wypuścić PDFa z InDesigna z tekstami zamienionymi na krzywe. I mam dwa problemy.

    1. Nie umiem tego robić automatycznie. Nie znalazłem tej funkcji w programie. Jak się to robi?
    2. Lecę wiec i ręcznie zamieniam każdą stronę. Ale... Lecę po kolei, zaznaczam każdą stronę i wciskam CTRL+SHIFT+O by zamieniać na krzywe. Ale numery stron i napis obecny na każdej tej stronie (taka forma stopki) nie zamienia mi się na krzywe. Kiedy akurat na stronie wzorcowej zamienię je na krzywe to wtedy numeracja na stronach się burzy i już nie występuje. Zamiast niej wtedy "A" i "B" się pojawia na stronach. Jak rozwiązać ten problem? Innymi słowy jak w metodzie ręcznej mogę stopki i numerację (która bierze się ze strony widzącej) również zamienić na krzywe? Bo gdy zamieniam na stronie widzącej na krzywe - wtedy znika numeracja z dokument. Z drugiej strony w samym dokumencie nie mogę zamieniać na krzywe tych pól bo nie jest to możliwe.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do