Wypowiedzi
-
Zapraszam do podzielenia się najciekawszymi, najdziwniejszymi, najbardziej wydumanymi pytaniami z rozmów kwalifikacyjnych o pracę w zawodzie księgowej/księgowego. Ku przestrodze i rozrywce :)
-
Podzielam opinię Karoliny - też brałam pod uwagę aspekt finansowy i czasowy i po namyśle zrezygnowałam i z kursu i ze studiów, no i udało mi się samodzielnie przygotować do egzaminu z wynikiem pozytywnym. Też polecam drukowanie przepisów i wyszukiwanie ich po hasłach, wtedy się nic nie ominie.
-
Może niezupełnie rozwieję wątpliwości, ale uzupełnię conieco o kursie dla samodzielnych księgowych, w którym też uczestniczyłam - generalne uporządkowanie na pewno dał, ale jak dla mnie był prowadzonyw zdecydowanie za wolnym tempie, tzn. za dużo było tłumaczenia dosyć podstawowych, nawet matematycznych kwestii. Może to kwestia grupy, może prowadzącego, ale dla mnie sporo czasu na kursie było stracone przez ciągłe wleczenie się nad jednym wałkowanym zagadnieniem (ach te proporcje..). Z mateamtyki nigdy super orłem nie byłam, ale rozmiar niewiedzy innych przerażał.
Natomiast co do drugiego kursu - nie byłam, ale właśnie po tym pierwszym na samodzielną księgową podjęłam decyzję o nauce we własnym zakresie do egzaminu na certyfikat i właśnie 27-ego czerwca do niego podchodzę. Testy na stronie mnie nie przeraziły, ocyzwiście wszystkiego od razu się nie wie, ale dobrze oznaczone ustawy dużo dają..
Myślę, że warto popatrzeć we własnym zakresie na ustawy, bo kurs jednak trochę kosztuje, a jak się ma niewielkie braki to spokojnie da się to nadrobić samemu - chociaż trzeba mieć 60% z każdej części, żeby zaliczyć, więc warto wiedzieć coś o wszystkim. -
No to teraz jeszcze trzebaby policzyć tzw. wskażnik narzutu odchyleń, czyli jakie odchylenia przypadają na ten rozchód, co oznacza podzielenie salda odchyleń po okresie z przyjęć na magazyn podzielony przez saldo Dt konta towary, to mnożymy razy 100 i wychodzi wartość w procentach.
I tą właśnie wartość procentową oblicza się z rozchodu, policzonego tak, jak pisałeś. Tylko uwaga na saldo odchyleń - jak wychodzi Ct to obliczona wartość zminiejsza koszty, a jak Dt to zwiększa.
Zagmatwanie to może wygląda, ale robi się ławto szybko i przyjemnie :) -
Ja z kolei miałam przyjemność konsultowania się z MF i usłyszałam, że termin czerwiec 2010 dla możliwości uzyskania certyfikatu drogą: 3 lata doświadczenia + wykształcenie już nie obowiązuje. Taką samą informację znalazłam też w Gazecie Prawnej z przewodnikiem o zdobywaniu uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Ciekawi mnie natomiast, czy ktoś wie, czy egzaminy są/były zawsze 2 razy do roku? Podobno przy składaniu podania o przystąpienie do egzaminu w ostatnim czasie nie ma juz szansy na termin czerwcowy, bo za dużo już mają chętnych. -
Witam,
Czy ktoś zna może aktualną sytuację ze zdawaniem egzaminu na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych? Z tego co mi wiadomo czekamy na rozporządzenie i dopiero jak ono będzie mogą ruszyć egzaminy, ale kiedy ma ono być to już nikt nie potrafi udzielić konkretnej informacji..
Z góry dzięki za pomoc.