Rafał Bielarz

Student, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Wypowiedzi

  • Rafał Bielarz
    Wpis na grupie VAT w temacie prawo do odliczenia naliczonego VAT
    20.11.2011, 12:53

    Czy jest jakaś obowiązująca interpretacja art. 90 ust. 10 pkt 2 stwierdzająca, że wybierając proporcję 0% rezygnuję się z prawa do odliczenia i należy od tego momentu traktować dany podmiot jako taki, któremu to prawo nie przysługuję co wywołuje określone skutki zgodnie z art. 16g u.p.d.o.p, a także art. 43 ust.1 pkt.2 ustawy VAT (odnośnie zwolnienia z podatku VAT towarów używanych).
    Bo jeśli dobrze zrozumiałem to z waszych opinii wynika, że jeśli podatnik podejmie świadomą decyzję, że rezygnuje z prawa odliczenia i wybiera proporcję 0%, to należy uznać, że od momentu takiej decyzji, według przepisów, podatnik nie ma prawa do odliczenia.

    Co w takim razie należy zrobić w przypadku, gdy podatnik nie był świadomy swoich praw, które powstały w związku ze zmianą przepisów o VAT? Według mnie nie można uznać, że wybranie przez podatnika 0% jest jego świadomą rezygnacją ze swojego prawa do odliczenia i te prawo nadal obowiązuję i wpływa na art. 16g u.p.d.o.p, a także art. 43 ust.1 pkt.2 ustawy VAT.

  • Rafał Bielarz
    Wpis na grupie VAT w temacie prawo do odliczenia naliczonego VAT
    19.11.2011, 21:22

    Potrzebuję pomocy w następującej kwestii:

    podmiot prowadzi działalność mieszaną, opodatkowaną podatkiem VAT i zwolnioną; proporcję wyliczone na podstawie art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług wyniosły 2%;
    podmiot ten nie był świadomy, że zmiany obowiązujące od 1 kwietnia 2011 dają mu prawo do częściowego odliczenia więc przy zakupie środka trwałego nie zastosował tego prawa;
    czy w związku z tym można uznać, że ten podmiot zastosował proporcję w wysokości 0% i w konsekwencji nie przysługuje mu prawo do odliczenia ?

    Jest to istotna kwestia odnośnie ustalenia wartości początkowej środka trwałego, którą ustala się w oparciu o cenę nabycia gdy podmiotowi nie przysługiwało prawo do odliczenia lub o cenę nabycia z wyłączeniem części podatku VAT, którą podatnik miał prawo odliczyć(art. 16g u.p.d.o.p).

    Osobiście uważam, że zastosowanie przez tego podatnika współczynnika 0%, czyli nie odliczanie podatku VAT przy zakupie nie jest równoznaczne z rezygnacją z prawa do odliczenia i zmusza do obliczenia wartości początkowej środka trwałego jako jego ceny nabycia z wyłączeniem części podatku VAT, którą podatnik miał prawo odliczyć.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do