Przemysław Mikulski

Diagnostyka zawilgoconych murów, Nawiewniki okienne, Wykorzystanie wody deszczowej

Wypowiedzi

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budowanie w temacie Czujnik czadu i czujnik gazu
    13.11.2011, 17:27

    Niestety zaczęła się czarna seria zatruć czadem ponieważ większość mieszkań w naszym kraju nie posiada sprawnej wentylacji grawitacyjnej.
    Obecnie każdy robi z mieszkania termos wykonując np. termomodernizacje tj, ocieplenie zewnętrznych przegród, stosując szczelną stolarkę okienną ale większość nie zastanawia się nad usprawnieniem wentylacji.
    Pamiętajmy że urządzenia grzewcze potrzebują do pełnego spalania powietrza !!!
    W mieszkaniach kanały wywiewne obecnie nie pracują ponieważ prawidłowa wentylacja to nawiew i wywiew !!!

    W 2010 roku osobiście spotkaliśmy się z klientami u których występowało zatrucie czadem a dowodem jest referencja umieszczona na naszej stronie.

    Oczywiście popieram stosowanie detektorów czadu oraz gazu ale przede wszystkim usprawnienie wentylacji.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie BUDOWA DOMU w temacie ocieplenie budynku od wewnątrz
    13.11.2011, 16:07

    Ewa K.:
    Witam,
    mam pytanie dotyczące domku jednorodzinnego - jedną ze ścian mozna ocieplić niestety tylko od wewnątrz, czy jest to technicznie możliwe tak - aby nie dopuścić do zawilgocenia ścian? jakimi materiałami?
    dziękuję za wszelkie porady :)

    Proponuje YTONG MULTIPOR

    ale z informacji uzyskanych od producenta wynika iż:

    "Do czasu pojawienia się bloczka MULTIPOR, wszelkie działania inwestorów w kierunku ocieplania budynków od wewnatrz musiały kończyć się niepowodzeniem. Wszystko za sprawą kondensacji – wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany. Nic tu nie pomoże, żaden materiał. Takie są prawa fizyki budowli i nasz MULTIPOR też tego nie zmieni, ale jako jedyny materiał ociepleniowy pozwala uniknąć „zabójczych” dla muru skutków tego wykroplenia (ze względu na bardzo dobrą paroprzepuszczalność oraz odporność na zawilgocenie) .
    Najprościej mówiąc, przy odpowiedniej wentylacji, pozwala on na odparowanie wykroplonej wilgoci w cyklu półrocznym, a w konsekwencji na wieloletnią eksploatację ściany bez jej zawilgocenia. Sam materiał nie traci przy tym żadnych swoich właściwości w kontakcie z wodą, natomiast cały system ocieplenia YTONG MULTIPOR nie pozwala na zawilgocenie ściany."

    A więc kluczem do sukcesu może być usprawnienie wentylacji w celu wyeliminowania kondensacji.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Projektanci i instalatorzy wentylacji w temacie Obserwuj Odpowiedz Wentylacja wdmuchujące powietrze z...
    17.09.2011, 16:55

    Łukasz M.:
    Ja zapytam inaczej, w zimie nawiewa mi przez okap zimne powietrze, w sensie wdmuchuje do środka, jak spółdzielnia przyszła zmierzyła temperaturę to wyszło ok. 0 stopni. Oczywiście pościemniali, że trzeba pokombinować z zatykaniem kratek, oczywiście to nic nie dało...we wszystkich oknach są nawiewniki, wszystko sie dzieje w ramach gwarancji. przyszła ekipa kominiarska i stwierdziła że trzeba uchylać okna żeby wentylacja dobrze działać? A co za różnica, czy nawiewa mi zimnym powietrzem z okapu czy z okien? Co mam zrobić i czym argumentować, bo jak na razie żądam stałego zwrotu części pieniędzy za ogrzewanie, dopóki coś z tym nie zrobią...

    prawidłowo zamontowany nawiewnik okienny powoduje brak zjawiska ciągu zwrotnego (z przewodu wywiewnego) które spowodowane jest z reguły brakiem doprowadzenia powietrza do pomieszczeń. Gdy nie dostarczymy powietrza np. za pomocą nawiewników okiennych, przewody wentylacyjne nie będą w stanie prawidłowo usuwać zużytego. W wyniku tego jeden (lub więcej) z przewodów wywiewnych staje się przewodem nawiewnym.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Nawiewniki w oknach i wentylacja
    21.05.2011, 21:34

    Łukasz M.:
    Ja zapytam inaczej, w zimie nawiewa mi przez okap zimne powietrze, w sensie wdmuchuje do środka, jak spółdzielnia przyszła zmierzyła temperaturę to wyszło ok. 0 stopni. Oczywiście pościemniali, że trzeba pokombinować z zatykaniem kratek, oczywiście to nic nie dało...we wszystkich oknach są nawiewniki, wszystko sie dzieje w ramach gwarancji. przyszła ekipa kominiarska i stwierdziła że trzeba uchylać okna żeby wentylacja dobrze działać? A co za różnica, czy nawiewa mi zimnym powietrzem z okapu czy z okien? Co mam zrobić i czym argumentować, bo jak na razie żądam stałego zwrotu części pieniędzy za ogrzewanie, dopóki coś z tym nie zrobią...

    Najczęstszym powodem odwrócenia ciągu kominowego jest nadmierne uszczelnienie okien. Zaburza ono naturalny ruch powietrza wentylującego budynek, które powinno przepływać od okien w stronę kanałów wywiewnych. Ponieważ powietrze nie może dostać się do budynku przez nieszczelności okien, wpada przez kanały wentylacyjne. W takiej sytuacji przeważnie w jednym z kanałów wywiewnych ruch powietrza odbywa się prawidłowo. W mieszkaniu nie może jednak powstawać podciśnienie, więc gdy okna są szczelne, w pozostałych kanałach następuje odwrócenie ciągu. Powietrze zamiast opuszczać budynek, jest zasysane do wnętrza przez kanały.
    Zjawisko jest intensywniejsze, gdy w mieszkaniu działają urządzenia spalające gaz: podgrzewacze wody, kuchenki lub kotły centralnego ogrzewania. Powietrze niezbędne do spalania jest zasysane przez kanał wentylacyjny zamiast przez nieszczelności w oknach lub specjalne nawiewniki. Odwrócenie ciągu wychładza mieszkanie, ale groźniejsze od tego jest zasysanie z zewnątrz spalin lub dymu.

    Montażyści nawiewników okiennych muszą posiadać odpowiedni sprzęt, aby dotrzeć frezem do przylg i wykonać otwory zgodnie z wytycznymi producentów nawiewników. Często bywa, że montażyści, chcąc uprościć sobie pracę, wykonują w przylgach kilka otworów np fi 6 za pomocą wiertarki !!!!. Taki sposób montażu nie gwarantuje skutecznego działania nawietrzaka – przepływ powietrza z pewnością będzie niewystarczający, a oprócz tego podczas dużych różnic ciśnień z nawiewnika dochodzić mogą niepożądane dźwięki, świsty lub gwizdanie.

    Mam nadzieje że nie kupił Pan "nawiewników za 15 PLN" przykręcanych w poziomie do górnej wewnętrznej części ramy za pomocą dostarczonych w komplecie wkrętów !!!

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Likwidacja grzejnika a wilgoć na oknach
    17.04.2011, 16:32

    - Blok został ocieplony !
    Należy sprawdzić czy w ścianie zewnętrznej nie występują mostki termiczne ponieważ często ekipy remontowe popełniają błędy wykonawcze przy łączeniu płyt styropianowych.

    - Mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze !
    Należy sprawdzić drożności wentylacji, prędkości przepływu (ilości wymian powietrza)przy otwartych oknach. Na ostatnim piętrze może się okazać, iż przewód wentylacji wywiewnej jest za krótki !!!

    - Czy zabudować grzejnik ?
    Nie polecam takiego rozwiązania ponieważ będzie zakłócona cyrkulacja powietrza.

    - Czy po likwidacji grzejnika nie nasili się problem wilgoci i pleśni?
    Musisz podnieść temperaturę w pomieszczeniu oraz udrożnić wentylacje grawitacyjną

    - Zauważyłam skraplającą się wodę na oknach i pleśń !
    Występuje kondensacja powierzchniowa. Badania naukowe dowodzą, że kondensacja pary wodnej, czyli jej skraplanie się, jest głównym źródłem wilgoci potrzebnej do powstania i wzrostu grzybów i pleśni. Powierzchniowa i wgłębna kondensacja pary wodnej może wystąpić na porowatych materiałach, takich jak beton, cegła, tynk, jeżeli temperatura tych materiałów jest na poziomie punktu rosy.

    - Jak poprawić wentylację w kuchni z zamontowanym już oknem ?
    Montaż nawiewników okiennych. Zapoznaj się z rodzajami nawiewników okiennych http://osusz.eu/www/nawiewniki_rodzaje.html

    Zajmuje się doradztwem w zakresie rozwiązywania problemów wentylacyjnych w pomieszczeniach mieszkalnych. Zajmuje się także diagnostyką zawilgoconych murów.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Okna pcv problem z wilgocią i pleśnią
    17.04.2011, 16:03

    Stosując nowoczesną stolarkę okienną zamykamy się szczelnie. W czasie użytkowania pomieszczeń oddychamy, gotujemy, pierzemy, myjemy i podlewamy kwiaty – produkujemy parę wodną. Jako, że jest szczelnie, wilgoć pozostaje w pomieszczeniach, skraplając się na najchłodniejszych miejscach, czyli na szybach, w rogach ścian, okolicach nadproży, za szafami. A na to tylko czekają grzyby i pleśń, wilgotne środowisko z małą ilością tlenu to idealne podłoże dla ich rozwoju.

    Zajmujemy się doradztwem w zakresie rozwiązywania problemów wentylacyjnych w pomieszczeniach mieszkalnych. W naszej ofercie posiadamy najwyższej jakości nawiewniki okienne wiodących producentów światowych.
    Prowadzimy sprzedaż oraz montaż nawiewników okiennych w istniejącej stolarce okiennej.
    Osoby zainteresowane zapraszam na stronę http://osusz.eu/www/nawiewniki_oferta.html


    Obrazek


    Obrazek

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Para na szybach
    14.01.2011, 11:07

    Para wodna powstająca w procesie spalania gazu jak i podczas prania, suszenia, gotowania czy podlewania roślin, koniecznie musi być usuwana na zewnątrz. W przeciwnym razie zawartość wilgoci w powietrzu ulega zwiększeniu, co powoduje m.in. kondensację pary wodnej i wydzielanie się skroplin na powierzchni szyb. W efekcie nastąpić może rozwój pleśni, która potrafi poważnie uszkodzić konstrukcję budynku i zniszczyć wyposażenie domu Następstwem braku prawidłowej wentylacji pomieszczeń jest również nieprzyjemny zapach. Niedobór świeżego powietrza w mieszkaniu można jednak łatwo zniwelować montując w oknach nawiewniki. Prawidłowa wentylacja domu czy mieszkania jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Wietrzenie zmniejsza bowiem stężenie zanieczyszczeń organicznych oraz chorobotwórczych bakterii i wirusów unoszących się w pomieszczeniach, przyspieszając proces oczyszczania organizmu. Z drugiej strony prawidłowa wentylacja powoduje zwiększenie ilości tlenu w powietrzu. Dzięki temu sprawniej działa układ odpornościowy człowieka, a dotleniony organizm staje się mniej podatny na choroby i zakażenia.


    Obrazek

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Nawiewniki w oknach i wentylacja
    14.01.2011, 10:51

    Kamil S.:
    Witam,

    Czy w nowych budynkach jest prawny obowiązek montowania nawiewników?

    Od 1 stycznia 2009 roku uległy zmianie przepisy dotyczące szczelności okien i drzwi. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238) dotyczącym warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki w sposób znaczący uległy zmianie wymagane parametry okien. Do końca 2008 roku przy dopuszczalnym współczynniku infiltracji 0,5-1,0 m3/(m*h*daPa2/3) okna mogą zostać wprowadzone do obrotu bez zapewnienia dodatkowego urządzenia nawiewnego, od 1 stycznia 2009 roku współczynnik infiltracji powietrza dla otwieranych okien i drzwi balkonowych powinien wynosić nie więcej niż 0,3 m3/(m*h*daPa2/3) zachowując jednocześnie treść § 155 ust. 3, który mówi, że w przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji, niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczone w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Nawiewniki w oknach i wentylacja
    14.01.2011, 10:48

    Robert Ż.:
    NAJLEPSZE OKNA UCHYLNE SAM KONTROLUJESZ CYRKULACJĘ POWIETRZA.


    Po zamontowaniu szczelnych okien bez nawiewników nie ma możliwości samoistnej wymiany powietrza, odpowiedzialność spada więc na użytkowników okien. Warto pamiętać, że wycięcie w oknie uszczelki czy zastosowanie jednej z funkcji okuć – mikrorozszelnienia, nie może być traktowane jako sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza.
    Zwracam uwagę, iż w okresie zimowym wzrasta zagrożenie podtruć tlenkiem węgla w lokalach wyposażonych w urządzenia gazowe. Jest to szczególnie groźne w mieszkaniach, w których okna są szczelne lub uszczelnione na zimę !!!

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Budownictwo w temacie Okna pcv problem z wilgocią i pleśnią
    14.01.2011, 10:43

    Marcin Fietkiewicz:
    U znajomych pomogło... wywiercenie dziury w ścianie. Dzięki temu powietrze wpada i wentyluje pomieszczenie, coś jak nawiewniki proponowane przez Krzysztofa, tylko brzydsze i tańsze, do tego bez regulacji ;-)))

    pzdr, mf

    Niestety często spotykam się z taką wentylacją ;)
    Wiercenie w ścianie otworu wentylacyjnego powoduje przemarzanie muru oraz występuje w takim przypadku nie przyjemy wpływ zimnego powietrza na użytkownika.
    Po zamontowaniu szczelnych okien bez nawiewników nie ma możliwości samoistnej wymiany powietrza, odpowiedzialność spada na użytkowników okien. Warto pamiętać, że wycięcie w oknie uszczelki czy zastosowanie jednej z funkcji okuć- mikrorozszelnienia nie może być traktowane jako sposób na dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza. Nawiewniki umożliwiają optymalną wentylację pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że nawiewniki stanowią tylko cześć całego systemu wentylacji - dostarczają powietrze, równie ważne jest sprawne usuwanie zużytego powietrza przez kanały wentylacyjne.

    Proponuje montaż nawiewnika który montuje się w górnej części okien dzięki czemu powietrze z zewnątrz nie jest kierowane bezpośrednio na użytkownika i tym samym unika się nieprzyjemnego zjawiska przeciągu. Po ogrzaniu, nawiewane powietrze opada w postaci tafli, miesza się z powietrzem wewnętrznym tworząc zdrowy i przyjazny mikroklimat w pomieszczeniu.

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Ekologia a Ekonomia w temacie Produkty, które pozwalają oszczedzać energię , wodę itp.
    29.03.2009, 18:05

    Systemy wykorzystania wody deszczowej pozwalają zaoszczędzić do 50% wody pitnej.

    Wodę deszczową można wykorzystać do:
    - prania (deszczówka jest woda miękką nie osadza się kamień)
    - spłukiwania WC
    - podlewania ogrodu
    - mycia samochodu
    - mycia podłóg itp.

    Korzyści ekologiczne i ekonomiczne związane z wykorzystaniem wody deszczowej:

    - obniżenie kosztów przy stale rosnących cenach wody i oczyszczania ścieków

    - zwolnienie od wprowadzanego od niedawna w niektórych miastach, podatku od deszczówki

    - odciążenie miejskich systemów kanalizacji burzowej

    - ochrona zasobów wód gruntowych

    - lepszy rozwój roślin podlewanych deszczówką

    - mniejsze zużycie środków piorących stosowanych do prania

    więcej informacji na ten temat na http://www.deszcz.com.pl


    Obrazek
    Przemysław Mikulski edytował(a) ten post dnia 29.03.09 o godzinie 18:06

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie PROJEKTANCI OGRODÓW i miłośnicy przyrody;-) w temacie wykorzystanie wody deszczowej do podlewania ogrodu

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy PROJEKTANCI OGRODÓW i miłośnicy przyrody;-)

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie NOWOCZESNE TECHNOLOGIE BUDOWLANE w temacie wykorzystanie wody deszczowej dla domu i ogrodu
    11.12.2008, 21:10

    Zapraszam do zapoznania się z systemami do wykorzystania wody deszczowej.
    Jest to nowy temat w budownictwie jednorodzinnym i w budynkach przemysłowych a w Polsce jest jeszcze mała świadomość w tym temacie ale myślę że warto.

    Sam zajmuję się tym tematem więc chętnie odpowiem na różne pytania związane z tym zagadnieniem.

    zapraszam na http://deszcz.com.pl/

  • Przemysław Mikulski
    Wpis na grupie Ekologia a Ekonomia w temacie wykorzystanie wody deszczowej
    11.12.2008, 20:58

    Witam,

    Chciałem zapytać co sądzicie o oszczędności wody pitnej czyli zbieraniem i wykorzystaniem wody deszczowej w domu i ogrodzie (podlewanie, toalety, pranie, mycie samochodu itp)?

    Ja sam zajmuję się takim tematem zawodowo i bardzo zależy mi na propagowaniu tej ekologiczno-ekonomicznej idei a wiem ze w Polsce jeszcze jest bardzo mała świadomość w tym temacie!

    Piszcie co o tym myślicie!!!

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do