Wypowiedzi
-
Mam kilka wątpliwości co do tego raportu, a m.in. nie jestem przekonany co do kwestii fundamentalnych - dlaczego tak mocno promowane jest pojęcie "geoinformatyki", jako odrębnej dziedziny informatyki ?
Wydaje mi się również, że wyniki uzyskane dzięki ankietom, nie do końca promują "geoinformatyków". Liczy się przede wszystkim doświadczenie - pytanie zatem, czy lepsze przygotowanie do pracy "informatyka" dają kierunki stricte informatyczne (uczące wykorzystywać technologie IT niezależnie od branży), czy kierunki "geoinformatyczne" ? -
Bartłomiej P.:
- najpierw musisz stworzyć warstwę liniową przekrojów wodowskazowych przebiegających prostopadle do warstwic
- jak Karol wspomniał musisz bezwzględnie dysponować numerycznym modelem terenu
- mając przekroje, uzupełniasz ich tabele atrybutów rzędnymi wody w każdym z nich
- następnie generujesz raster numerycznego modelu powierzchni wody za pomocą narzędzi 3D analyst gdzie musisz dodatkowo utworzyć sobie jakąś dodatkową warstwę poligonową będącą zasięgiem Twojego modelu. W uprzednio stworzonych przekrojach rzędna wody będzie dokładnie taka jaką deklarowałaś w tabeli atrybutów na podstawie danych wejściowych, pomiędzy przekrojami Arc Gis interpoluje rzędne. To wszystko :)
Z technicznego punktu widzenia jest ok.
Biorąc pod uwagę merytorykę, to jednak kilku istotnych kwestii tutaj brakuje.
Oczywiście metoda zależy przede wszystkim od celu i skali projektu, o którym pisze Monika. -
Nie korzystałem nigdy, ale może okazać się pomocne:
https://web.ics.purdue.edu/~vmerwade/education/georastu...
Jeśli się okaże, że samo modelowanie nie jest w zakresie tego projektu, a projekt dotyczy zlewni z obszaru Polski, to gotowe rzędne zwierciadła wody możesz spróbować również pozyskać z KZGW lub właściwego RZGW. -
Zgadza się i wydaje mi się, że przez odpowiednie określenie tych momentów w czasie, można spróbować zamodelować te ścieżki, o których pisze Deane. Aczkolwiek tak, jak napisałeś ciężko cokolwiek poradzić bez znajomości szczegółów.
Pytanie na marginesie - w jaki sposób można określać na diagramach aktywności ten moment ?
Czy użycie określenia "Poczekaj 5 sekund" jest wg ciebie prawidłowe ? I czy nie jest to wyrażenie upływu czasu właśnie ? ;) -
Deane H.:
Tutaj wykorzystałbym raczej czynność sekwencyjną, która składałaby się z czynności 1 i czynności 2:
Przepływ w ogólnym przypadku przedstawia się następująco - wykonuje się czynność 1, następnie czynność 2, później powrót do czynności 1 i dopiero wykonuje się czynność 3.
http://www.visual-paradigm.com/VPGallery/diagrams/Acti...
>
Jak przedstawić długi i rozgałęziony przepływ w postaci uwzględniającej czas - ale w taki sposób żeby zupełnie nietechniczny biznes mógł to zrozumieć?
Czas na diagramach aktywności można modelować z wykorzystaniem sygnału czasu (Accept Time Event Action):
http://www.visual-paradigm.com/VPGallery/diagrams/Acti... -
Raczej jest to problem konfiguracji sieci/prędkości odczytu z serwera tej bazy. Transfer jaki możesz wyciągnąć na swoim łączu to tylko jeden z aspektów, które mogą mieć tutaj znaczenie.
Prędzej poradzi Ci coś admin od sieci, z której korzystasz - zakładam, że korzystasz z sieci LAN. -
Karol, napisz proszę, o które okienko konkretnie chodzi.
Proces wytwórczy to temat na trochę inną dyskusję ;) -
Dodam jeszcze, że geoportal.gov.pl wzbogacił się w nowe narzędzie - Pasek czasu, które ułatwia nieco nawigację "w czasie" w tej usłudze.
Pasek czasu można wywołać klikając ppm na nazwie serwisu w legendzie.:
Narzędzie ma jeszcze status prototypu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 22.10.15 o godzinie 14:25 -
W tym przypadku jest jednak trochę inaczej - poza EA nie ma innych narzędzi na rynku, które wspierają w takim zakresie tą konkretną technologię. A jest to dość specyficzna technologia, ze względu na tzw. przestrzenne typy danych, które są dedykowane tylko tej konkretnej technologii.
Standardowe narzędzia i diagramy ERD mogą posłużyć w tym przypadku jedynie do stworzenia schematu konceptualnego/logicznego.
Ponadto EA z rozszerzeniem, które wskazałem umożliwia jedynie wygenerowanie dokumentu XML, a nie kodu DDL.
Trochę w tym wszystkim analogii do słowa "wziąść", które ostatnio było promowane przez jedną z posłanek. Nie jest to żaden standard i razi dość mocno, ale jednak sporo osób używa i przez większość jest to interpretowane poprawnie ;) -
Post nieco zakurzony, ale się wypowiem ;)
pierwsze primo - zgadzam się z Przedmówcą
drugie primo - z Przedmówcą nie zgadza się Sparx Systems, które w swoim produkcie flagowym umożliwia tworzenie schematów baz danych z wykorzystaniem notacji UML. Dotyczy to również schematów geobaz ESRI. Więcej informacji na temat wsparcia technologii ArcGIS w EA można znaleźć tutaj:
http://www.sparxsystems.com/arcgis/ -
Na geoportal.gov.pl jest możliwość pobrania kafli ortofotomapy z konkretnego roku, korzystając z usługi tzw. ortofotomapy archiwalnej:
http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/img/guest/ORT...
Usługa publikuje dane ortofotomapy dostępne w pzgik od 2000 roku i jest to tzw. WMS Time (WMS-T).
Z usługi można skorzystać np. w taki sposób:
1. wyświetlić w oknie mapy geoportalu obszar zainteresowania
2. dodać do legendy serwis WMS (ortofotomapa – archiwalna)
3. kliknąć PPM na nazwie serwisu w legendzie, wyświetlić link do widoku serwisu i skopiować go do schowka
4. wkleić link do okna adresu przeglądarki i na końcu adresu dopisać aktualność ortofotomapy w postaci: „&TIME=2004”
Usługa opisana jest też w podręczniku użytkownika Geoportalu:
http://geoportal.gov.pl/documents/10179/26435/Geoporta...
Rzeczywiście pewnym problemem może być wcześniejsze pozyskanie informacji o dostępności orto w poszczególnych latach - można się posiłkować wyszukiwarką metadanych lub usługą WMS ze skorowidzami orto. -
Jeśli rzeczywiście jest sens rozdrabniania się na typy zapytań, to chyba bardziej trafne jest tutaj tłumaczenie "zapytanie definiujące". "Definition query" może pochodzić od instrukcji DDL SQL'a (data definition language), gdzie stosuje się kwerendy typu CREATE TABLE AS SELECT, czyli zapytania tworzące nowe tabele na podstawie tabel źródłowych. Zdaje się, że taki mechanizm kryje się za narzędziem Definition query w ArcGIS.
Zapytania wybierające to proste kwerendy typu SELECT (*) FROM, które zwracają tylko część rekordów tabeli bez tworzenia nowej struktury. -
Z tego, co się orientuję nie są to dane jawne, a wręcz tajne.
Ale możesz skorzystać z ortofotomapy lub zdjęcia lotniczego aktualnego na czas, kiedy obszar ten figurował jeszcze jako poligon wojskowy i obrysować po obszarze wyłączonym ;) -
Witam,
Przekaż owej Pani dane zapisane w geobazie ESRI. Tam można zapisać nazwy kolumn dłuższe niż 10 znaków.
Tak jak zauważyłeś długość nagłówka kolumny wynika z ograniczeń dbf.
Zapewne Pani tworzyła klasy obiektów w geobazie, które plikami shp nie są. -
W zakresie polskich wód przybrzeżnych takimi danymi dysponować może Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej. Urzędy Morskie powinny posiadać takie dane dla basenów portowych, a w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Szczecinie możesz szukać danych dla morskich wód wewnętrznych.
-
Witam,
Próbuję rozkminić poniższe wyrażenie xPath. Utknąłem na fragmencie w kwadratowych nawiasach. Co ten fragment dokładnie oznacza ?
xPath="//gmd:contact/gmd:CI_ResponsibleParty[gmd:organisationName/gco:CharacterString = '{0}']/gmd:contactInfo/gmd:CI_Contact/gmd:phone
-
Na jakiej podstawie i kiedy chcesz decydować o tym, które warstwy mają być przetwarzane przez model ?
Może spróbuj wykorzystać iterator Feature Classes, jeśli na samym wstępie masz tylko część warstw. Model będzie wykorzystywał tylko te, które znajdzie w folderze/geobazie. Jakimś rozwiązaniem może być też stworzenie list z warstw wejściowych:
http://resources.arcgis.com/en/help/main/10.1/index.ht... -
Polecam narzędzie Explode Multipart Feature z paska Advanced Editing.
Chyba będzie wygodniej. -
Jeśli zachowasz natywne parametry rastra, czyli np. nie zmienisz rozmiaru piksela podczas konwersji do geotiff, to generalnie rzecz ujmując niczego nie stracisz. Wszystko co miałeś w asc zostanie zapisane w geotiff, zmieni się jedynie struktura tego zapisu.
-
Pliki w tym formacie to właśnie rastry/gridy.
Więcej na temat wykorzystania Mosaic Dataset znajdziesz tutaj:
http://www.npgc.pl/index.php/2011/02/mozaikowanie-w-ar...
Polecam wszystkie 3 części tego tutoriala.
Oczywiście help ArcGis'a też Cię nie pogryzie ;)
- 1
- 2