Piotr Jesionek

v-ce prezes w Prospeo Sp. z o.o.

Wypowiedzi

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Poszukuje ERPa dla hurtowni farmaceutycznej
    13.02.2013, 09:16

    Proszę o telefon jeśli jest Pan zainteresowany pozyskaniem wiedzy na temat ERP Comarch XL.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Faktury marketingowe - zmiany od roku 2013
    12.02.2013, 16:38

    Dzięki za odpowiedź.
    Powstaje więc konieczność ewidencji w programach dość złożonego procesu, na który przynajmniej mój program nie jest przygotowany. Po stronie dostawcy jest to wystawienie zbiorczej korekty faktury sprzedaży, a po stronie odbiorcy wprowadzenie zbiorczej korekty dostawy.

    Jeśli jako dostawca wystawiłem kilkanaście faktur sprzedażowych to powinienem teraz do każdej z nich wystawić korektę wartościową proporcjonalnie zmniejszającą wartość faktury. O ile jestem w stanie wystawić taką korektę za pośrednictwem korekt WZ, to w przypadku samodzielnych faktur (nie poprzedzonych WZ) do każdej faktury muszę wystawić odrębną korektę. Jeśli program Comarchu tego nie ma to nie podejrzewam aby miał jakikolwiek inny produkt krajowy.

    Jak Państwo radzicie sobie z wystawianiem tego typu korekt faktur sprzedażowych lub wprowadzaniem takich zbiorczych korekt dostaw?Piotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 12.02.13 o godzinie 16:44

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Faktury marketingowe - zmiany od roku 2013
    12.02.2013, 15:36

    Faktury marketingowe (sprzedażowe) wystawia odbiorca do swojego dostawcy aby odzyskać należną mu prowizję z tytułu uzyskania jakiegoś progu obrotu u tego dostawcy.

    Proces ten inicjuje niekiedy sam dostawca wystawiając zbiorczą korektę sprzedaży lub notę korygującą (w przypadku dostawców zagranicznych). Odbiorca wprowadza wtedy korekty wartościowe do swoich dostaw. Takie korekty wystawia się na koniec jakiegoś okresu, zwykle miesiąca lub roku.

    Niekiedy proces ten inicjuje sam odbiorca wystawiając właśnie fakturę marketingową swojemu dostawcy.

    Jeden z kientów poprosił mnie o możliwość zaimplementowania w programie możliwości wprowadzenia zbiorczej korekty do dostaw (dostawca wystawił zbiorczą korektę sprzedaży). Dotychczas ten klient wystawiał fakturę sprzedaży marketingową ale nie może dłużej tak postępować, bo jak sam twierdzi od roku 2013 nie można już wystawiać faktur marketingowych.

    Czy ktoś z Państwa wie coś temat zmian przepisów w tym zakresie?

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie System zarządzania procesami logistycznymi wewnątrz magazynu
    11.02.2013, 22:33

    Jakub Marcisz:
    Witam,
    jaki system ERP poleca się do tego typu przedsiębiorstwa?

    System miałby posiadać poniższe moduły:

    - moduł ewidencji przyjmowania towarów
    - moduł ewidencji paczek
    - moduł kontroli dostarczania przesyłek oraz pobrań
    - moduł kontroli zwrotów

    Jakie są najlepsze rozwiązania dla branży logistycznej? Firmy, które oferują oprogramowanie tego typu?
    Bardzo proszę o pomoc!

    Na przykładzie Comarch ERP XL:
    -ewidencja towarów odbywa się dwutorowo: przez stan handlowy i magazynowy. Magazynowy ogranicza się do wystawiania typowych dokumentów magazynowych (PM i WM) nie mających wartości, natomiast handlowy wynika z wszelkich innych dokumentów wartościowych (faktury, wewnętrzne/zewnętrzne-przyjęcia/wydania, itd). Niektórzy wykorzystują to rozłącznie, niektórzy łącznie.
    -ewidencja paczek i wysyłek polega na spięciu do takiej paczki (lub wysyłki) kilku dokumentów handlowych i opisaniu ich dodatkowymi parametrami, np. koszt wysyłki, kolejność załadunku, punkty trasy.
    -nie wiem na czym miałaby polegać kontrola dostarczania przesyłek i pobrań. Co to za przesyłki? O jaki rodzaj kontroli chodzi?
    -dla zwrotów używa się modułu reklamacji. Rozróżnia się zwroty od odbiorców i do dostawców.

    XL to bardzo rozbudowany program, dałoby się nim pewnie wysyłać promy w kosmos. Czego nie ma w standardzie to się dorabia. Na tym właśnie polega ERP.Piotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 11.02.13 o godzinie 22:41

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Faktura zakupu oznaczona jako "kopia" a odliczenie VAT
    8.02.2013, 16:44

    Marzena O.:
    Piotr Jesionek:
    Od 2013 roku nie ma już obowiązku umieszczania tej informacji na fakturze, nie znaczy to jednak że nie można jej umieszczać. Faktura jest poprawna. Sam też wystawiam takie faktury swoim klientom.
    Zajmuję się programami dla firm i niektórym swoim klientom zaktualizowałem wydruki dostosowując je do standardów 2013 roku. Nie wszyscy jednak z tego skorzystali i jak dotąd nie ma żadnych reperkusji.

    To ja w takim razie "z innej beczki" - ciekawa jestem jak Twoi klienci rozwiązują sprawę faktur elektronicznych w tym roku. Czy decydują się np. po prostu na pliki pdf wysyłane mailem, czy może inwestują w jakieś systemy, które działają w ten sposób, że klient otrzymuje link do faktury i po zalogowaniu się na stronie internetowej może ww fakturę pobrać/wydrukować?

    Faktury elektroniczne to nieco inna kwestia. Zwykle to pojęcie jest rozumiane różnie: faktury wysyłane w postaci PDF-ów (ja sam dostaję takie faktury za telefon), faktury wysyłane jako plik (np. CSV), który można sobie zaimportować do swojego programu i faktury w elektronicznym obiegu dokumentów EDI.
    Typowe pojęcie faktury elektronicznej odnosi się do EDI - więc takiej której się nie drukuje. Nie ma tam informacji czy faktura jest oryginałem czy kopią.

    Żaden z moich klientów nie wysyła faktur PDF-em, są one dostarczane w formie papierowej.
    Jeden klient korzysta z EDI i w tym zakresie nic się nie zmieniło w związku ze zmianą przepisów w roku 2013.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Faktura zakupu oznaczona jako "kopia" a odliczenie VAT
    8.02.2013, 16:33

    Magdalena Piotrowska:
    Tak, tylko Ty pewnie dajesz klientom oryginały. A nam przysłano omyłkowo kopię.
    Fakt - wysyłam oryginał. Kopia to faktycznie kłopotliwa kwestia. Poprosiłbym raczej o podmianę tej faktury.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Faktura zakupu oznaczona jako "kopia" a odliczenie VAT
    8.02.2013, 14:43

    Od 2013 roku nie ma już obowiązku umieszczania tej informacji na fakturze, nie znaczy to jednak że nie można jej umieszczać. Faktura jest poprawna. Sam też wystawiam takie faktury swoim klientom.
    Zajmuję się programami dla firm i niektórym swoim klientom zaktualizowałem wydruki dostosowując je do standardów 2013 roku. Nie wszyscy jednak z tego skorzystali i jak dotąd nie ma żadnych reperkusji.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie CDN XL w temacie Zapytanie SQL potrzebuje pomocy
    6.02.2013, 10:24

    Może to powyżej chodzi ale tylko przy sprzyjających warunkach.
    Przede wszystkim nie powinieneś wyświetlać tre_ilosc jeślli stosujesz distinct bo wystarczy że na fakturze mieć będziesz różne ilośći i już każdy rekord zostanie wyodrębiony w osobnej pozycji. Jeśli już to sumę z tej kolumny.
    Druga sprawa że połączenia masz niekompletne. Gdyby zaptanie nie miało DISTINCT i chciał to wyniki zapytania byłyby zwielokrotnione. W szczególności połączenie pomiędzy traElem i TraSElem powinno odnościć się również do GIDLp.
    Nie rozumiem do końca po co używasz dwukrotnie traselem. Konstrukcja powinna być taka:
    TraNag (faktura) - TraElem (pozycja faktury) - TwrKarty (kartoteka towarowa z tej faktury) - Atrybuty (wartość atrybutów dla tego towaru) - AtrybutyKlasy (rodzaj atrybutu - tutaj powinno być jeszcze wskazanie o który atrybut chodzi) - TraSelem [połączenie z TraElem] (referencje do dostaw z elementów faktur] - Dostawy - TraNag (dokument dostawy).

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie CDN XL w temacie Zapytanie SQL potrzebuje pomocy
    5.02.2013, 11:23

    W wyniku Twojego zapytania w ogóle nie występuje numer dostawy, nie występuje również w warunku ograniczającym WHERE stąd nie rozumiem po co Ci w ogóle ten numer dostawy. Jeśli jest nie potrzebny to usuń z zapytania odwołania do tabel Dostawy i TraSElem.
    Jeśli jest potrzebny to zapytanie jest skonstruowane źle. Aby wyświetlić z jakich dostaw składa się pozycja na fakturze należy użyć następującej referencji:

    (...) join cdn.traselem on (...)
    join cdn.dostawy on trs_dstnumer=dst_gidnumer

    Jeśli chcesz wyświetlić numer dostawy na dokumencie to takie zapytanie spowoduje wielokrotne wyświetlenie tego samego dokumentu. Przykładowo jeśli na jednym dokumencie będą dwie pozycje i każda z tych pozycji składać się będzie z trzech dostaw to ten dokument zostanie wyświetlony w 6 rekordach.
    Jeśli nie chcesz wyświetlać numeru dostawy ale z jakiegoś powodu chciałbyś się odnieść do niego w filtrze aby zawęzić wynik zapytania to powinieneś użyć wyrażenia EXISTS.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie CDN XL w temacie Zmiany przepisów w roku 2013 w odniesieniu do wydruków...
    29.01.2013, 11:25

    Czy zaktualizowaliście już wydruki faktur sprzedaży w swoim XL-u?

    Przyznam, że analizując różne źródła odniosłem wrażenie, że informacje określające co powinno się na tych wydrukach znaleźć są dość mgliste.

    W mojej opinii istotne są następujące zmiany na wydrukach faktur z punktu widzenia obrotu krajowego:

    Faktury sprzedaży i korekty
    • Słowo „Faktura VAT” może być zastąpione słowem „Faktura”. Pozostawienie słowa „Faktura VAT” nie jest nieprawidłowe.
    • Oznaczenie oryginał – kopia – nie należy tego rozróżniać, należy jednak nadal drukować dwa egzemplarze faktur.
    • Zamiast „daty sprzedaży” – „Data dostawy/wykonania usługi” – o ile różni się od daty wystawienia faktury
    • Numer PKWiU - nie trzeba podawać ani przy czynnościach z obniżonym VAT, ani przy czynnościach zwolnionych
    • Numer rejestracyjny pojazdu nie jest obowiązkowy

    Faktury zaliczkowe
    • Zamiast Data zaliczki” drukować tekst „Data otrzymania należności”.

    Faktury sprzedaży końcowe wystawiane do faktur zaliczkowych
    • Suma wartości towarów i usług pomniejsza się o wartość otrzymanych części należności,
    • Kwota podatku pomniejsza się o sumę kwot podatku z faktur zaliczkowych,
    • Faktura musi zawierać numery wcześniejszych faktur zaliczkowych.

    Czy są jeszcze jakieś rzeczy, o których nie wspomniałem?

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Zegary, zegarki w temacie Zegarek do garnituru do 6 tys. - jaka marka?
    8.01.2013, 12:57

    Co sądzicie o tych dwóch modelach?
    http://www.creativewatch.co.uk/product/mens-hamilton-t...
    http://www.creativewatch.co.uk/product/mens-hamilton-a...
    Cena sporo poniżej zakładanego budżetu ale to bardziej przybliża mój zakup. Planuję odwiedzić ten sklepik niebawem.

    <edit>
    ten "Viewmatic" jest chyba ciekawą propozycją, bo:
    •Sapphire Crystal Back
    •ETA 2824-2 MovementPiotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 08.01.13 o godzinie 13:17

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Przedsiębiorczość w temacie Szukam pomysłu na biznes. Kaptał 30 tys zł, teren...
    2.01.2013, 09:33

    A może spróbuj w branży "pan kanapka". Bywam w wielu biurowcach i mam wrażenie że firmy tego rodzaju dobrze prosperują.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Jaki wpływ będą miały zmiany przepisów VAT od 2013 roku...
    21.12.2012, 10:06

    Jest sporo zmian. M.in. faktury uproszczone, deklaracje VAT, odliczanie VAT od nie potwierdzonych korekt sprzedaży, wprowadzenie instutycji krajowego przedstawiciela podatkowego dla przedsiębiorców zagranicznych.
    Nie ma do końca jasności co i od kiedy wchodzi w życie i jak to będzie wyglądało w praktyce.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Upgrade oprogramowania - procedury testowe
    19.12.2012, 14:52

    Sam stosuję wykazane przez Was powyżej rozwiązania, nie uchroniły mnie one jednak przed błędami księgowymi. Po zmianie wersji program zaczął księgować na nieco inne konta (szczęśliwie bez konsekwencji podatkowych). Klient zauważył problem dość późno.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Bazy Danych w temacie SQL - zwracanie dwóch pierwszych rekordów
    19.12.2012, 11:15

    Marcin Mackiewicz:
    Brakuje łączenia po kluczu głównym co oznacza, że dane dla konkretnych wierszy tabeli alias1 będą uzupełnione pierwszym pasującym rekordem z tabeli alias2.
    Tak to prawda. Pisałem to z głowy bez weryfikacji.
    Marcin Mackiewicz:
    W rozumowaniu zabrakło także zabezpieczenia na wypadek jednego rekordu w tabeli t2.
    Piotr Jesionek:
    warunek łączenia (...) w pewnych okolicznościach może nie zadziałać.
    Marcin Mackiewicz:
    Oznacza to, że joinowanie tabeli t2 do tabeli t2 może być bardzo nieefektywne bo planer dwa razy będzie skakał po indeksach t2 a potem (jak nie ma indeksu na ACTION) będzie skanował tabele.
    Piotr Jesionek:
    Gdyby jednak tabelę t2 zaopatrzyć we własny licznik rekordów
    i odnieść się do niego to działałoby to już dużo lepiej.Piotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 19.12.12 o godzinie 11:19

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Bazy Danych w temacie SQL - zwracanie dwóch pierwszych rekordów
    18.12.2012, 22:22

    Szymon G.:
    Piotr Jesionek:
    Maciej Popławski:
    Od razu powiem, że bazy nie mogę ruszać. Jedynie mam uprawnienia SELECT.
    Bez ruszania bazy nie ma takiego fanu, ale może spróbuj analogicznie:

    SELECT * FROM t1 JOIN
    --(SELECT t1_ID=alias1.t1_ID, pole1=MIN(alias1.ACTION), pole2=MIN(alias2.ACTION)
    --FROM t2 alias1, t2 alias2
    --WHERE alias2.ACTION>alias1.ACTION
    --GROUP BY alias1.t1_ID) t2
    ON t1.ID=t2.t1_ID

    W moim zamyśle podzapytanie powinno zwrócić jeden rekord dla każdego t1_ID, a w tym rekordzie powinny wystąpić pola [pole1] i [pole2] o różnych wartościach. Nie testowałem, musisz sprawdzić. Symbolu "--" użyłem dla większej czytelności - nie mają żadnego znaczenia.


    Poza tym, że to oznacza komentarz do końca linii to rzeczywiście nie ma znaczenia :)

    Sformułuję to inaczej żeby nie było niejasności. Użyłem symbolu "--" aby zrobić wcięcie. Spacja w edytorze GoldenLine nie robi wcięć. Podany przeze mnie przykład jest w pseudo kodzie (choć zbliżonym do SQL) - nie należy go traktować dosłownie ale jako przykład poglądowy. Może niezbyt trafnym było użycie "--" bo jak wiemy w MS SQL jest to symbol komentarza.
    Niech będzie więc:

    SELECT * FROM t1 JOIN
    /**/(SELECT t1_ID=alias1.t1_ID, pole1=MIN(alias1.ACTION), pole2=MIN(alias2.ACTION)
    /**/FROM t2 alias1, t2 alias2
    /**/WHERE alias2.ACTION>alias1.ACTION
    /**/GROUP BY alias1.t1_ID) t2
    ON t1.ID=t2.t1_ID

    Dziękuję za poprawkę.Piotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 18.12.12 o godzinie 22:24

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Bazy Danych w temacie SQL - zwracanie dwóch pierwszych rekordów
    18.12.2012, 15:58

    Maciej Popławski:
    Od razu powiem, że bazy nie mogę ruszać. Jedynie mam uprawnienia SELECT.
    Bez ruszania bazy nie ma takiego fanu, ale może spróbuj analogicznie:

    SELECT * FROM t1 JOIN
    --(SELECT t1_ID=alias1.t1_ID, pole1=MIN(alias1.ACTION), pole2=MIN(alias2.ACTION)
    --FROM t2 alias1, t2 alias2
    --WHERE alias2.ACTION>alias1.ACTION
    --GROUP BY alias1.t1_ID) t2
    ON t1.ID=t2.t1_ID

    W moim zamyśle podzapytanie powinno zwrócić jeden rekord dla każdego t1_ID, a w tym rekordzie powinny wystąpić pola [pole1] i [pole2] o różnych wartościach. Nie testowałem, musisz sprawdzić. Symbolu "--" użyłem dla większej czytelności - nie mają żadnego znaczenia.Piotr Jesionek edytował(a) ten post dnia 18.12.12 o godzinie 16:01

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Bazy Danych w temacie SQL - zwracanie dwóch pierwszych rekordów
    18.12.2012, 15:34

    Maciej Popławski:
    t1 (ID, OWNER)
    t2 (t1_id, ACTION)
    Pierwsze rozwiązanie jakie przychodzi mi na myśl to użycie funkcji. Miałaby ona mniej więcej taką postać:
    fn (@ID, @pozycja)
    DECLARE @pole1, @pole2
    SELECT TOP 1 @pole1=alias1.ACTION, @pole2=alias2.ACTION
    FROM t2 alias1, t2 alias2
    WHERE alias2.ACTION>alias1.ACTION
    IF @pozycja=1 RETURN @pole1
    IF @pozycja=2 RETURN @pole2

    zapytanie wywołujesz w ten sposób:
    SELECT t1.ID, t1.OWNER, [pole1]=fn(t1.ID, 1), [pole2]=fn(t1.ID, 2),

    Ta metoda jest trochę mało elegancka - warunek łączenia alias2.ACTION>alias1.ACTION jest nie wydajny i w pewnych okolicznościach może nie zadziałać. Gdyby jednak tabelę t2 zaopatrzyć we własny licznik rekordów i odnieść się do niego to działałoby to już dużo lepiej.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Bazy Danych w temacie SQL - zwracanie dwóch pierwszych rekordów
    18.12.2012, 15:03

    Spróbuję to rozgryźć na swój sposób.
    w tabeli t1 masz rekordy: A, B, C
    w tabeli t2 masz wpisy, które odnoszą się do rekordu A w tabeli t1: A1, A2, A3, A4, A5,...

    I chciałbyś, aby zapytanie dla warunku A pokazało dwa pierwsze rekordy: A1, A2.

    Mam dwie niejasności:
    1) w jakim układzie chcesz prezentować te dane: rekord po rekordzie, czy w postaci tabeli przestawnej?
    Rekord po rekordzie wyglądałby tak:
    A, A1
    A, A2
    W tabeli przestawnej wyglądałby tak:
    A, A1, A2

    2) co jest wyznacznikiem kolejności w tabeli t2?

    Wybaczcie ale rozwiązania podane wcześniej wydają mi się dość skomplikowane i mam wrażenie że da się to załatwić prościej.

  • Piotr Jesionek
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie Upgrade oprogramowania - procedury testowe
    18.12.2012, 14:45

    Każdy żyjący program ERP jest czasem aktualizowany. Czasem aktualizacje wychodzą raz na kilka lat (np. SAP czy Axapta w zakresie aktualizacji globalnych), czasem co kilka miesięcy (np. programy kadrowo płacowe). Niekiedy aktualizacje polegają na ponownym wdrożeniu całego programu. Ja chciałbym się jednak skoncentrować na tych, gdzie podniesienie wersji zachowuje ciągłość pracy na programie.

    Nowe wersje programów nie zawsze działają zgodnie z zamierzeniem wersji poprzedniej. Szczęście jeśli nieprawidłowości wykryjemy na drugi dzień, gorzej jeśli po trzech latach. Warto więc po aktualizacji programu przeprowadzić dokładne procedury testowe.

    Czy macie jakieś schematy postępowania, które zmierzają do sprawdzenia poprawności działania oprogramowania w nowej wersji?

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do