Wypowiedzi
-
Dzięki za udział Pani Marcinie.
Jeśli dobrze rozumiem to w Pańskim rozwiązaniu obsługa procesu polega w pierwszej kolejności na wprowadzeniu zamówienia zakupu, co stanowi informację o przyjętym towarze. Następnie gdy powstaje zamówienie na sprzedaż to następuje automatyczne przyjęcie towaru na bazie zamówienia zakupu i wydanie go na bazie zamówienia sprzedaży.
Rozwiązanie wydaje się dobre. Wymaga jednak stworzenia odrębnego oprogramowania "deamona", które sprawdzałoby zmiany na zamówieniach sprzedaży i generowało odpowiednie dokumenty.
Ostatecznie postanowiłem wdrożyć ten proces zgodnie z wcześniejszym pomysłem, z tym że dokumenty handlowe FZ zastępuje dokumentami magazynowymi PZ. Taki PZ może sobie długo wisieć w programie i tworzyć stan magazynowy (pomijając kwestie formalne związane z koniecznością fakturowania w ciągu 2 tygodni od wystawienia). Na koniec miesiąca drukuje się zestawienie, które wykazuje jakie towary zostały sprzedane z konsygnacji i do których dokumentów PZ trzeba wprowadzić fakturę zakupową.
Takie Rozwiązanie wydawało się dość intuicyjne od samego początku, gdyby nie ograniczenie narzucane przez program, powodujące że nie ma możliwości przekształcenia części asortymentu z PZ do faktury zakupu. Omijam to ograniczenie w ten sposób, że każda sztuka towaru będzie przyjmowana odrębnym dokumentem PZ. Cały proces będzie wspomagany mechanizmami automatycznymi.
Zastanowię się jeszcze nad implementacją Pańskiego pomysłu bo od strony technologii realizacja jest możliwa. -
Na priv niestety nie mogę ze względu na ograniczenia goldenline.
Jeśli MS Axapta - proszę o kontakt, odgrzebię stare znajomości
Jeśli MS Navision - polecam firmę, w której pracuje żona: http://www.zepterit.com
Jeśli Comarch ERP XL - polecam swoją firmę. Mam doświadczenie w branży budowlanej. -
Przesiadłem się na OVH i wszystko działa.
Support po stronie HOME.PL nie zmierza do rozwiązania problemu, a ogranicza się do odpowiadania pytaniem na pytanie. Dostałem ostatnio ankietę badająca zadowolenie klienta. Nawet jej nie otwieram. -
Po prostu trzeba wyłączyć IBAN na rachunku bankowym. Check IBAN musi być odznaczony. Wtedy można numer konta poprzedzić prefiksem PL i wtedy ten prefiks będzie drukować się na fakturach. Sprawdzone w praktyce u klienta.
-
Chyba "numer konta bankowego".
Wystarczy na rachunku bankowym wprowadzić przedrostek PL, np. "PL 80 1750 .... .... ...." -
Dzięki za opinię panie Przemysławie.
Tego właśnie obawiam się, że zwrot towaru (ewidencyjny) ostatniego dnia miesiąca i ponowne przyjęcie go pierwszego dnia następnego miesiąca jest trochę podejrzany.
Nie bardzo wiem czym różni się komis od konsygnacji. Przez konsygnację rozumiem pośrednictwo w sprzedaży towarów nie będących własnością sprzedawcy. Normalna rzecz w przypadku agencji sprzedających wartości niematerialne (sprzedaż ubezpieczeń, sprzedaż wycieczek, sprzedaż kredytów, itp.). W przypadku pośrednictwa w sprzedaży towarów jest z tym jakiś problem.
Jakkolwiek dałoby się to obsłużyć od strony księgowej o tyle musi to iść w parze z ewidencją magazynową, bo towar musi zaistnieć w ewidencji magazynowej firmy pośredniczącej w sprzedaży. Dlatego konieczne jest wprowadzenie towarów do konsygnacji jakimś dokumentem magazynowym. Towar podlega sprzedaży, więc musi być również na stanie "sprzedażowym" (w moim programie nie da się sprzedać towaru, który nie został przyjęty dokumentem handlowym). Stąd taki właśnie pomysł na obsługę tego procesu za pośrednictwem dokumentów FS-FZ.Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.09.13 o godzinie 20:12 -
Rozwinąłem już pomysł konsygnacji do postaci bliskiej wdrożenia i wynika z niego pewna okoliczność, która być może bliższa będzie tej grupie tematycznej.
Przyjęcie towaru w konsygnację przyjmowane będzie dokumentem faktura zakupu (generującym zobowiązanie, wchodzącym do VAT-u, stanowiącym koszt). Na przestrzeni miesiąca część z tych towarów zostanie sprzedana. Pozostała część zostanie zwrócona w końcu miesiąca dokumentem korekty zakupu, aby nie generować zbędnego obrotu podatkowego w firmie. W następnym miesiącu proces się powtarza.
Powoduje to sytuację, w której w programie każdego miesiąca mam dość duże faktury zakupu i dość duże korekty do tych faktur. Obawiam się, że taka sytuacja może wzbudzić zainteresowanie fiskusa.
Rozważam opisanie tego procesu w polityce rachunkowości firmy, co powinno pohamować ewentualne zapędy fiskusa w kwestii dociekań nad tym procederem.
Co sądzą księgowi na ten temat? -
Dzięki za udział w dyskusji, choć tak naprawdę w tym wątku zależy mi na znalezieniu sposobu obsługi tego procesu od strony logistycznej. Kwestie księgowe są sprawą innej materii i założyłem kiedyś stosowny wątek w innej grupie.
Faktem jest, że aby sprzedać klientowi towar muszę go mieć na magazynie. Nie mogą to być usługi, bo firma sprzedająca towar musi mieć świadomość ile jest go na magazynie. Dodatkowo konieczność tę potęguje fakt, że program jest sprzężony ze sklepem internetowym do którego wchodzą tylko towary.
Na stan magazynowy mogę oczywiście przyjąć towar dowolnym typem dokumentu przychodowego ale w moim systemie nie każdy typ daje się przekształcić do faktury zakupowej gdy towar zostanie sprzedany. Co więcej - może zaistnieć sytuacja, że przyjmę do magazynu 100 sztuk towaru, a sprzedam tylko 10 sztuk i tylko te 10 sztuk będę musiał wprowadzić dokumentem zakupowym.
Pomysł mam więc taki, że wprowadzę konsygnację dokumentem zakupowym (lub PZ - przy założeniu, że będę w stanie tylko z niektórych pozycji tego PZ wygenerować fakturę zakupową), a na koniec miesiąca rozliczę konsygnację na zasadzie korekty. Towary nie sprzedane zostaną zdjęte z magazynu dokumentem korekty ilościowej faktury zakupu. W następnym miesiącu proces się powtarza, czyli następuje konieczność ponownego przyjęcia towarów w konsygnację.Ten post został edytowany przez Autora dnia 13.09.13 o godzinie 11:52 -
Księgowanie na razie zostawmy, jest sprawą wtórną. Bardziej zależy mi na obsłudze logistycznej tego procesu.
Rozumiem, że odniesienie się do tematu może być o tyle trudne, że różne systemy mają odmienny sposób działania magazynu i odmienne znaczenie typów dokumentów. W moim przypadku dokument PZ przyjmuje towar na stan handlowy i magazynowy, zaś aby sprzedać towar i zdjąć go z magazynu musi on istnieć na stanie handlowym i magazynowym.
Paragon nie może być pierwszym dokumentem w "bilansie", bo aby coś sprzedać najpierw trzeba to kupić. Pierwszym dokumentem na historii transakcji na danym towarze musi być zawsze zakup, co wynika z przepisów. -
Problem jest zapętlony. Przyjmując towar w konsygnację nie chcę go kupić (zarejestrować w programie faktury zakupu), bo nie mam gwarancji, że go sprzedam. Z drugiej strony jeśli zechcę ten towar sprzedać to muszę go mieć kupionego. Należałoby więc przy każdej fakturze sprzedaży generować wpierw fakturę zakupu, co jednak znacząco utrudnia proces sprzedaży.
Może więc pierwszego dnia każdego miesiąca wprowadzić dokument przyjęcia zewnętrznego (PZ) na towary konsygnowane, a ostatniego dnia każdego miesiąca rozliczyć tę konsygnację. Rozliczenie polegałoby na tym, że towary które nie zostały sprzedane są korygowane przyjęciem zewnętrznym korektą (PZK), a towary sprzedane są uprawomacniane przez wystawienie faktury zakupu (FZ) do tej części towaru, która została sprzedana. Taki pomysł...
Jak rozwiązujecie ewidencję tego procesu w swojej praktyce?Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.09.13 o godzinie 10:50 -
Próbowałem różnych rozwiązań dostępnych na internecie ale nic nie działa. Próbowałem też uruchomić Prestashop, również nie działa choć z innego powodu. Pomoc home.pl jest dość lakoniczna i nie zmierza do usunięciu problemu. Postanowiłem ostatecznie spróbować uruchomić te serwisy u innego providera.
-
Szanowni Państwo,
W związku z ożywionym zainteresowaniem tematem umieściłem na stałe w naszej ofercie program szkolenia dla Biur Rachunkowych z obsługi programu Optima.
http://www.stay.com.pl/comarch-szkolenia.php
Szkolenia prowadzimy w Warszawie i w Łodzi, z dojazdem do klienta lub w naszym biurze na Młocinach.
Zapraszam Biura Rachunkowe oraz samodzielne księgowe, osoby i firmy pracujące lub sposobiące się do pracy na programie Optima.
Piotr Jesionek -
Witam,
Mam problem z instalacją na serwerze HOME.PL. Umieszczam na FTP-ie całą instalkę, następnie wchodzę na stronę i wprowadzam kolejne parametry. Po wprowadzeniu parametrów bazy danych, którą założyłem wcześniej, program wyrzuca komunikat o błędzie 403 Forbidden. Dane dostępowe do bazy danych zostały zapisane w pliku /app/etc/local.xml, więc ponowna próba otwarcia strony wyrzuca ten sam błąd. Usunięcie pliku umożliwia ponowne wprowadzenie parametrów.
Dlaczego to nie chce działać? -
Tak, jest jeszcze twrLinki. Nie wiem jaką rolę pełnią one w programie. Miałem kiedyś przypadek, że towary nie dodawały się do arkuszy inwentaryzacyjnych na skutek niepoprawnej struktury tej tabeli.
Po założeniu grup towarowych strukturę można odbudować przez wywołanie procedury:
exec cdn.AktualizujLinki 'T'
Choć osobiście preferuję swoją metodę odbudowy tej struktury, która dla 1000 grup towarowych odbudowała tabelę w 12 sekund. Przetwarzanie przez procedurę standardową zatrzymałem po 14 godzinach na tej samej bazie. -
Masz na myśli funkcję API czy procedurę MS SQL? Taka funkcja API nie istnieje, procedura SQL zapewne też nie istnieje. Jest to jednak dość łatwe działanie na poziomie MS SQL. Należy dodać rekord do tabeli CDN.TwrGrupy i ewentualnie to tabeli CDN.TwrGrupyDom, jeśli ten towar nie jest jeszcze przypisany do żadnej grupy.
-
Witam,
Zajmuję się systemami ERP, o Magento wiem tyle, że istnieje. Pojawiła się kwestia integracji Magento z systemem ERP. Na rynku jest dostępnych kilka modułów dla Magento umożliwiających publikowanie określonych widoków w postaci XML, co na moje potrzeby jest wystarczające.
Dochodzę więc do sedna sprawy. Czy ktoś mógłby pomóc mi w zakresie instalacji i konfiguracji takiego modułu, kiedy go już kupię? Jeśli jest to proste to proszę tylko o wskazówki, jeśli raczej trudne to o ofertę cenową. -
Dzięki, przepatrzę to dzisiaj.
-
Witam,
Mam potrzebę podłączenia się zdalnie do bazy danych.
Przez "zdalnie" rozumiem sytuację, w której serwer bazy danych jest zlokalizowany u jakiegoś providera, z dostępem przez phpmyadmin.
Przez "podłączenie" rozumiem możliwość czytania danych przez jakiś zewnętrzny program na moim lokalnym komputerze, np. Excel. Wyobrażam to sobie jako połączenie za pośrednictwem ODBC.
Czy jest jakaś możliwość zdalnego czytania danych z bazy danych u zewnętrznego dostawcy? -
Maciek N M.:
Wśród wskazówek - kupować i wdrażać w trakcie roku,a nie pod koniec. Sezon w IT zaczyna się na jesieni, kończy wiosną. Później to czas bezrobocia dla grup wdrożeniowych i konsultantów. Można sporo ugrać.
Firmy produkujące oprogramowanie rozliczają się zwykle w cyklach rocznych i końcówka roku to zwykle gorączkowe podkręcanie słupków sprzedaży. Wtedy właśnie można najwięcej ugrać w przypadku zakupu licencji. A wdrażać najlepiej zacząć od czerwca, bo wtedy firmy wdrożeniowe mają sezon ogórkowy. -
Jak z księgowego i magazynowego punktu widzenia obsłużyć proces przyjęcia towaru w konsygnację?
Przyjęcie polega w skrócie na tym, że firma otrzymuje towar który może odsprzedać i który jest widoczny na magazynie ale towar ten nie jest własnością tej firmy. Sprzedaż tego towaru pociąga za sobą konieczność wcześniejszego zafakturowania zakupu.