Piotr Carewicz

Architekt
Warszawa, mazowieckie

Umiejętności

BABOK BPMN Analiza biznesowa CASE (informatyka) Enterprise Architecture Java Enterprise Edition Serwer aplikacji JBoss Model Driven Architecture Analiza wymagań RUP Scrum SOA Software Design Patterns Software Estimation Software Measurement Architektura systemu Analiza systemów UML Unified Process Usługi internetowe Analiza systemowa TOGAF 9 Certified

Doświadczenie zawodowe

300 D&C
Główny Architekt
● Udział w dużych projektach zarówno w roli konsultanta zewnętrznego, jak i roli członka zespołu projektowego i zarówno po stronie wykonawcy, jak i po stronie zamawiającego.
● Przygotowanie założeń dla projektów pod względem rozwiązań architektonicznych, analizy biznesowej, analizy systemowej oraz projektowania. Dobór standardów, metod, rodzajów modeli w zależności od potrzeb - opracowanie metodyk oraz powiązanych z nimi założeń dla zapewnienia i kontroli jakości itd.
● Udział w pracach związanych z organizowaniem zespołu, przygotowanie warsztatu pracy - wybór i integracja narzędzi, automatyzacja pracy, prowadzenie szkoleń i warsztatów.
● Opracowywanie zamówień / umów / ofert pod względem merytorycznym.

ROZWINIĘTE UMIEJĘTNOŚCI:
● Sprawne poruszanie się po istniejących metodykach, metodach, ramach, notacjach itp., w celu doboru odpowiednich środków dla efektywnej realizacji przedsięwzięcia. Umiejętność przedstawienia efektów takich działań w formie i na poziomie abstrakcji adekwatnym do potrzeb, adresatów itp.
● Znajomość UML i bardzo dobre rozumienie specyfikacji (również innych specyfikacji OMG bazujących na infrastrukturze UML). Wykorzystanie zaawansowanych technik oraz mechanizmów rozszerzalności UML.
● Wykorzystanie BABoK, z naciskiem na analizę wymagań. Znajomość oraz umiejętność właściwego doboru i wykorzystania różnych standardów / norm związanych z zarządzaniem wymaganiami, w tym FURPS+, IEEE 830, ISO/IEC 9126, klasyfikacja Iana Sommerville'a, Volere.
● Zastosowanie elementów podejścia Model Driven Architecture (MDA) jako ramy dla modeli powstających / wykorzystywanych w procesie wytwórczym oprogramowania oraz do systematyzowania zależności tych modeli.
● Wykorzystanie szablonów projektowych klasy Unified Process (takich jak RUP) do definiowania ram przedsięwzięcia, ról, produktów, przepływów prac itd. Rozumienie i zastosowanie praktyczne podejścia skoncentrowanego na architekturze, wytwarzania opartego na przypadkach użycia itd.
● Ogólna znajomość TOGAF, z naciskiem na jego specyficzne / unikalne w stosunku do innych szablonów / podejść cechy oraz wynikający z nich potencjał.
● Znajomość wzorców i dobrych praktyk inżynierii oprogramowania oraz ich wykorzystanie do uzupełnienia i podniesienia spójności modeli na poziomie realizacyjnym - SOLID, Principles of Package Cohesion & Coupling, Design Patterns (Gang of Four), GRASP itp.
● Wykorzystanie wymienionych metod, standardów, wzorców itp. w zapewnieniu i kontroli jakości.
● Sprawne posługiwanie się narzędziami CASE, w tym zaawansowane techniki pracy z Enterprise Architect oraz autorskie rozwiązania automatyzacji pracy z modelami w obszarach takich jak walidacja, raportowanie, dokumentowanie, integracja z innymi narzędziami.
● Rozumienie i praktyczne wykorzystanie metod szacowania złożoności (UCP - metoda Karnera) oraz określania rozmiaru funkcjonalnego oprogramowania (metody punktów funkcyjnych: COSMIC, IFPUG).
Asseco Poland
Analityk systemowy / biznesowy
● Wymagania: zbieranie potrzeb użytkowników, analiza wymagań.
● Analiza biznesowa: modelowanie procesów biznesowych i reguł biznesowych.
● Analiza systemowa: modelowanie przypadków użycia wraz ze specyfikacją zachowania, specyfikowanie kanonicznego modelu danych.
● Tworzenie modeli dla bazowych podsystemów: silnik procesów biznesowych, silnik reguł biznesowych (BRE), monitoring aktywności biznesowej (BAM), wykrywanie nadużyć, statystki itp.

ROZWINIĘTE UMIEJĘTNOŚCI:
● Rozumienie zagadnień integracyjnych i roli analizy biznesowej / systemowej w przedsięwzięciach integracyjnych. Umiejętność zastosowania odpowiednich "analitycznych" środków wyrazu do modelowania usług, kanonicznego modelu danych, reguł biznesowych itd.
● Zastosowanie BPMN do modelowania procesów biznesowych na różnych poziomach abstrakcji, począwszy od map procesów biznesowych, poprzez główne procesy, aż do tzw. procesów automatyzowanych / systemowych.
ABG S.A.
Główny analityk projektu / główny analityk programu
● Jako główny analityk programu: wspieranie klienta w tworzeniu strategii informatyzacji organizacji, rekomendowanie rozwiązań, planowanie dostarczania komponentów zgodnie z przyjętą strategią, tworzenie wizji dla proponowanych / zamawianych rozwiązań, adresowanie realizacji do konkretnych projektów i produktów.
● Jako główny analityk projektu: opracowanie standardów analizy systemowej dla dużego projektu i dużego zespołu analityków, prowadzenie szkoleń. Zarządzanie zakresem funkcjonalnym przedsięwzięcia od momentu przygotowania wizji, poprzez zbieranie i analizę wymagań, szacowanie złożoności związane z podpisaniem umów na realizację aż do podziału funkcjonalności na podsystemy i komponenty w celu zaplanowania iteracji cyklu wytwórczego. Nadzór nad zgodnością poszczególnych komponentów z wizją i spójnością systemu jako całości.
● Odpowiedzialność za rozumienie i akceptację wizji biznesowej w organizacji klienta i wypracowanie jej szczegółowych rozwiązań wykonawczych.

ROZWINIĘTE UMIEJĘTNOŚCI:
● Rozumienie korporacyjnej architektury funkcjonalnej / aplikacyjnej i roli poszczególnych jej komponentów w dużej organizacji. Umiejętność właściwego przypisania zakresu kompetencji i możliwości integracji takich narzędzi jak korporacyjna szyna usług, sinik reguł biznesowych, silnik procesów biznesowych, monitoring aktywności biznesowej, zarządzanie meta-danymi i danymi kluczowymi (MDM), hurtownia danych (DW), analityka biznesowa (BI) i ostatecznie systemy dziedzinowe.
● Zarządzanie zakresem przedsięwzięcia w oparciu o przypadki użycia tworzące grupy, komponenty i podsystemy funkcjonalne. Planowanie na tej podstawie zarówno podziału zespołu na podzespoły i iteracji dla poszczególnych produktów, ale również organizacji pracy w zespołach na poziomie operacyjnego wyznaczania zadań dla podzespołu w ramach sprintów zgodnie z metodyką SCRUM.
Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.
Analityk biznesowy / systemowy
Hewlett-Packard Polska Sp. z o.o.
● Analiza istniejących w organizacji klienta rozwiązań biznesowych i ich wsparcia informatycznego w celu określania potencjalnych miejsc usprawnień. Tworzenie wizji proponowanych rozwiązań.
● Udział w analizie biznesowej i systemowej, odpowiedzialność za spójność rozwiązań proponowanych w różnych obszarach dziedzinowych. Weryfikacja rozwiązań na poziomie analizy systemowej.

ROZWINIĘTE UMIEJĘTNOŚCI:
● Rozumienie zagadnień związanych z całościową wizją rozwoju systemów informatycznych jako wsparcia procesów biznesowych w organizacji oraz roli zapewnienia i kontroli jakości dla spójności proponowanych rozwiązań z tą wizją, jak i dla uniknięcia kosztownych zmian wymagań w przypadku wykrycia niepoprawnych założeń, niespójności itp. na dalszych etapach prac.
● Rozumienie "filozofii działania" korporacji o zasięgu globalnym, zarówno w zakresie potencjału jaki jest z tym związany, jak i w zakresie ograniczeń wynikających z ram, w których to działanie jest możliwe, takich jak standardy prowadzenia działalności biznesowej, polityki korporacyjne, portfolio dostępnych wewnętrznie narzędzi, platform itd.
ABG S.A.
Analityk systemowy
● Analiza wymagań, analiza systemowa: opracowanie szczegółowych modeli zachowania dla przypadków użycia, reguł na poziomie systemowym, projektowanie interfejsu użytkownika.
● Udział w przygotowaniu plantów testów akceptacyjnych, przypadków testowych, wsparcie obsługi błędów produkcyjnych itp.

ROZWINIĘTE UMIEJĘTNOŚCI:
● Samodzielna praca na stanowisku analityka systemowego w ramach podzespołu w dużym projekcie zorganizowanym w oparciu o RUP.
● Rozumienie procesu wytwórczego oprogramowania, roli analizy systemowej w tym procesie i jej "przełożenia" na projektowanie, implementację, testowanie itd.
AKPA Polska Press
Projektant / programista
Opracowywanie specjalistycznych rozwiązań wspierających użytkowników w ramach ich zadań zarówno na poziomie koncepcji, jak i jej realizacji. Automatyzacja i optymalizacja pracy - określanie potencjalnych zastosowań wsparcia informatycznego dla czynności realizowanych w sposób manualny.
Dowództwo Wojsk Lądowych
Dowódca plutonu
Stanowisko dowódcze. Zarządzenie ludźmi i sprzętem samochodowym. Planowanie eksploatacji i napraw.

Projekty

OMeta for Lua
Otwarta implementacja języka do tworzenia obiektowych parserów

Szkolenia i kursy

Certyfikat UML Professional Fundamental (OMG-OCUP-100)
Certyfikat COSMIC Software Functional Size Measurer
Certyfikat TOGAF 9 Certified (Level 2)
Certyfikat UML Professional Intermediate

Edukacja

Logo
IT w Biznesie, studia podyplomowe
Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie
Logo
Pojazdy mechaniczne, magisterskie
Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie

Specjalizacje

IT - Rozwój oprogramowania
Analiza biznesowa
IT - Rozwój oprogramowania
Architektura

Zainteresowania

Wspieranie idei otwartego oprogramowania:
https://github.com/progranet/

Grupy

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Najlepsza niepubliczna uczelnia techniczna w kraju, według rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej. Uczelnia zwraca szczególną uwagę na dostosowywanie programów kształcenia do wymog&oacute
Analityk Biznesowy
Analityk Biznesowy
Zbieranie wymagań biznesowych, funkcjonalnych, niefunkcjonalnych, użytkownika, modelowanie procesów biznesowych i tworzenie przypadków użycia...
Architekci IT
Architekci IT
Grupa zrzesza architektów, projektantów i wszystkich ludzi związanych z projektowaniem rozwiązań informatycznych.
estimating software
estimating software
Grupa skupia ludzi zainteresowanych szeroko pojętym szacowaniem oprogramowania.
TQMgroup
TQMgroup
Jakość w każdej sferze życia społeczno-ekonomicznego.
Tworzenie Open Source
Tworzenie Open Source
Grupa twórców oprogramowania Open Source