Wypowiedzi
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy PR oraz IR w spółkach publicznych
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Doktoranci Nauk o Zarządzaniu VI edycja studiów niestacjonarnych
-
Piotrze,
Literatury o IR po polsku prawie nie ma. Literatury anglojęzycznej trochę jest, ale problemem z nią jest czasem cena, a prawie zawsze jest opóźniona w stosunku do tego, co się dzieje w tej dziedzinie o 2-3 lata.
Polecam źródła w internecie, np. materiały publikowane przez organizacje branżowe, jak http://piri.pl czy http://niri.org lub http://ir-soc.org.uk
Jest kilka dobrych blogów, np. ircafe.com lub http://irwebreport.com/daily/
Na blogu Euro RSCG Sensors blog.sensors.pl , którego jestem współautorem, czasem podaję źródła do ciekawych miejsc w sieci - zapraszam.
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki -
Witam,
Brakuje (w przypadku części TFI) jasnej informacji, który zarządzający odpowiada za inwestycje którego funduszu. Jak wiadomo, zarządzający zmieniają miejsca pracy. Bardziej uważni klienci chcą to wiedzieć, aby móc np. sprawdzić, czy osoba, która zarządza ich funduszem, odnosiła sukcesy, czy porażki historycznie w tym samym TFI lub w poprzednich miejscach pracy.
O ile taką informację posiadają zwykle specjaliści ds. IR (ponieważ śledzą na bieżąco ruchy kadrowe w TFI), o tyle zebranie kompletu informacji o tym, kto jakim funduszem zarządza, jest dla zwykłego klienta bardzo czasochłonne.
Niezbyt zrozumiałe jest dla mnie też "zasłanianie" przez niektóre TFI zarządzających za pośrednictwem firmy asset management, której TFI zleciło zarządzanie grupą funduszy. Zarządzający (a także analitycy) to przecież jeden z głównych atutów każdego TFI, bo to ci ludzie wypracowują efekty zachęcające klientów do zakupu jednostek danego funduszu. Warto się nimi pochwalić!
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki -
Witam,
Jeśli dobrze zauważyłem, zarówno w jednych, jak i w drugich studiach, w składzie zespołu wykładowców jest po 1 (słownie: JEDNEJ) osobie, która prowadziła lub prowadzi działania z zakresu relacji inwestorskich. Zdecydowaną większość stanowią wykładowcy akademiccy, dziennikarze prasy finansowo-gospodarczej oraz, nielicznie reprezentowani, przedstawiciele inwestorów.
Z całym szacunkiem dla wiedzy wszystkich tych osób, uważam, że zarówno jedne, jak i drugie studia z nauką relacji inwestorskich nie mają wiele wspólnego. Są oczywiście istotne dla ekspertów IR wykłady (np. metody wyceny przedsiębiorstw), ale stanowią zdecydowaną mniejszość.
Co istotne, na stronach internetowych obu programów nie znalazłem niezwykle istotnej informacji: szczegółowego programu wraz listą wykładowców. Wiedza o tym, kto będzie wykładał dany przedmiot jest niezbędna, aby podjąć próbę oceny, czy będzie on dobrze nauczany.
Relacje inwestorskie to multidyscyplinarna dziedzina, która łączy wiedzę i umiejętności z trzech obszarów: prawa, finansów i komunikowania. Jednocześnie rynek IR w Polsce jest stosunkowo niewielki, więc trudno jest uczelniom stworzyć dobre, powtarzane przez wiele lat programy studiów dobrze dopasowanych do tej dziedziny.
Proponuję inną drogę nauki IR: poprzez praktykę. W ten sposób, w dziale IR dużej spółki lub w agencji zajmującej się relacjami inwestorskimi, można poznać stopniowo i w ciągłym kontakcie z praktyką, jak prowadzi się komunikację spółki publicznej z inwestorami.
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki -
Szymon, znasz moje zdanie na ten temat :-)
W tegorocznej edycji konkursu Złota Strona Emitenta http://zse.seg.org.pl/2009/ jedną z nowych kategorii oceny jest innowacyjność komunikacji. To właśnie w tej kategorii będą premiowane spółki, które m.in. udostępniają inwestorom nowe, wygodne i dostosowane do ich potrzeb techniki i kanały komunikacyjne, takie jak transmisje online z walnych.
Do tego, aby transmitowanie walnych stało się standardem, potrzeba jeszcze czasu, aż powstanie masa krytyczna. Jednak prędzej czy później, to inwestorzy zaczną wymagać na spółkach dostosowywanie komunikacji do ich potrzeb.
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki -
Na proto.pl są agregowane różne ogłoszenia dot. pracy w komunikacji, pojawiają się tam też (ok. 2-3 miesięcznie) te dotyczące IR. Jednak w większości przypadków rekrutacja odbywa się w pierwszej kolejności wewnętrznie.
Polecam też kontakt z Polskim Instytutem Relacji Inwestorskich (http://piri.pl). Jest to instytucja zrzeszająca osoby z branży IR w Polsce.
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki -
Witam,
Przy wyborze eksperta, który poprowadzi szkolenie z obowiązków informacyjnych proponuję postąpić wg następującego klucza:
1. Zebrać oferty (kilka wymieniono już powyżej w dyskusji), ważne, żeby zawierały nazwisko i biogram prowadzącego oraz jego dotychczasowych klientów)
2. Zadzwonić do kilku klientów, którzy byli przeszkoleni przez tę osobę. Zapytać, czy po kilku miesiącach lub latach od szkolenia czują, że uzyskali na nim solidną wiedzę, która pomogła im poruszać się samodzielnie w materii obowiązków informacyjnych.
3. Wybrać :-)
Pozdrawiam,
Piotr Biernacki
P.S. Uważam też, że szkolenie z obowiązków informacyjnych - jeśli to szkolenie dla spółki planującej debiut lub dla osób, które jeszcze się z tym tematem nie zetknęły (np. nowa osoba, w której zakresie obowiązków będzie raportowanie ESPI) - powinno być personalizowane, tj. dostosowane przez prowadzącego do profilu i specyfiki danej spółki. Obowiązki informacyjne to na tyle szczegółowa dziedzina, że szkolenia 'ogólne' wydają się mało efektywne w relacji korzyści/koszty. -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy PR oraz IR w spółkach publicznych
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Doktoranci Nauk o Zarządzaniu VI edycja studiów niestacjonarnych
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Doktoranci Nauk o Zarządzaniu VI edycja studiów niestacjonarnych