Piotr Bańdura

Dyrektor Departamentu Podatków, Alior Bank S.A.

Wypowiedzi

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Szczecin w temacie gdzie na jogę w Szczecienie?

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Szczecin

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie coś co nie podlega vat
    24.03.2010, 22:25

    Marcin,

    A w jakim celu poszukujesz takich zdarzeń jeśli można spytać?:)

    Trzy przykłady ode mnie:
    1. Przychody odsetkowe z tytułu dłużnych papierów wartościowych, utrzymywanych do terminu zapadalności;
    2. Dywidendy z tytułu posiadania akcji wyemitowanych przez inne podmioty;
    3. Zbycie wierzytelności własnych.

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Umowa kupna -sprzedazy
    17.03.2010, 10:50

    @ Piotrze - zostanę jednak przy swoim stanowisku:-)

    Janie - masz do tego pełne prawo, ale wg mnie nie powinno się ignorować wyroków sądów:)
    1. Właśnie wychodząc od literalnej interpretacji przepisu powołanego przez Ciebie, w mojej opinii, należy dojść do moich wniosków. W związku z tym, iż rozporządzenie nie definiuje co należy rozumieć pod nazwą usługi należy odwołać się do definicji słownikowej pojęcia „nazwao”. Zgodnie z definicją na stronie sjp.pwn.pl pjęcie nazwa oznacza „wyraz albo połączenie wyrazowe oznaczające kogoś lub coś”. Moim zdaniem kluczowe jest, że nie oznacza grupy "cosiów":-), lecz konkretną rzecz. Dlatego uważam, że nazwa będą w istocie nazwą grupy towarów (bardzo różnorodnej) nie jest nazwą w rozumieniu rozporządzenia, gdyż nie określa czegoś, lecz określa do jakiej grupy przynależy "coś". Trochę zagmatwane, ale mam nadzieję, że zrozumiałe.

    WSA w Opolu dokonał podobnego to Twojego procesu wykładni literalnej, z całkiem odmienną konkluzją. Nie obraź się, ale bardziej ufam wykładni dokonanej przez Sąd (fragment poniżej).

    "W tej sytuacji, dla próby wyjaśnienia analizowanego pojęcia, zasadnym stało się odwołanie przez orzekające w sprawie organy podatkowe do znaczenia jakie ma ono w języku polskim. Z definicji zawartej w Słowniku języka polskiego PWN wynika, iż nazwa: to wyraz lub połączenie wyrazowe oznaczające kogoś lub coś, miano, nazwanie, określenie, termin. Nazwa jednostkowa to nazwa mająca tylko jeden desygnat; nazwa ogólna to nazwa mająca więcej niż jeden desygnat, zaś nazwa pusta to nazwa pozbawiona desygnatu.

    Skoro więc użyte w analizowanym § 4 ust. 1 pkt 6 lit. e rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) pojęcie "nazwa towaru" nie zawiera jakichkolwiek dodatkowych wymogów dla jego określenia, które wskazywałyby na to, którym z kilku możliwych dla danego pojęcia znaczeń posługuje się dana regulacja, to przyjąć należy, iż każde z tych możliwych do przyjęcia znaczeń może mieć odpowiednie zastosowanie, jeżeli nie niweczy przy tym celu tej regulacji. Zatem próby ograniczania tego wyboru nie znajdują prawnego uzasadnienia. Jeżeli podatnikowi przyznano - a tego nie kwestionują orzekające w sprawie organy podatkowe - możliwość określenia nazwy towaru będącego przedmiotem sprzedaży i ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej, to tak długo jak do użytej nazwy towaru możliwe będzie przyporządkowanie właściwej stawki podatkowej i użyta nazwa jest co do istoty zgodna z będącym przedmiotem obrotu towarem, a nadto powiązanie tej nazwy z ceną pozwala na indywidualne określenie sprzedanego towaru, to poprawności takiego działania, jako zgodnego z prawem nie sposób zakwestionować."
    Dodatkowo za taką interpretacją przemawia interpretacja celowościowa - co już wskazywałem w poprzednim poście. Faktura musi dać się powiązać ze sprzedażą konkretnego, identyfikowalnego towaru. W przeciwnym razie faktura traciłaby w istocie walor dokumentacji konkretnej dostawy.

    Tutaj również trudno mi się zgodzić. Wg mnie, intepretacja celowościowa prowadzi do wniosków sprzecznych z Twoim stanowiskiem. Jaki bowiem będzie efekt umieszczenia na fakturze bardziej ogólnej nazwy? Dopóki w ramach jednej nazwy nie występują towary o różnym traktowaniu VAT (przede wszystkim różnej stawce) wykorzystanie tej nazwy jako nazwy towaru będzie prawidłowe. Tym samym nazwa towaru "orzechy" będzie nieprawidłowa (dostawa orzechów włoskich i laskowych podlega opodatkowaniu wg 3% stawki VAT, ale już dostawa pozostałych rodzajów orzechów podlega 7% stawce VAT), natomiast nazwa towaru "jabłka" już powinna zostać uznana za poprawną (niezależnie od gatunku ich sprzedaż będzie opodatkowana tą samą stawką VAT).

    Pozdrawiam

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Umowa kupna -sprzedazy
    16.03.2010, 21:47

    Jan, Tomek,

    Do części cywilistycznej nie będę się odnosił ponieważ to nie moja działka. Podzielę się spostrzeżeniami dotyczącymi poniższego fragmentu wypowiedzi Jana.

    "Wystawienie faktury zawierającej wyłącznie opis towaru "telewizor marki Phillips" co do zasady uznawałbym za niewystarczające, bo zupełnie nie umożliwia ustalenie co właściwie było przedmiotem sprzedaży - telewizor, ale jaki? ciekłokrystaliczny, plazma, kineskopowy, jaki model, itd."

    Czy nie uważacie, że warto wyjść od odpowiednich przepisów i dorobku judykatury?;)

    Par. 5 ust. 1 "Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej: [...] 5) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;".

    Należy więc określić znaczenie sformułowania nazwa towaru. Moim zdaniem w tym celu warto skorzystać z wyroku WSA (sygn.III SA/Wa 2772/06)- „skoro ustawodawca nie posługuje się w akcie prawnym pojęciem nazwy jednostkowej, to nie można uzupełniać ustawodawcy poprzez wybieranie z wielu znaczeń określenia "nazwa" tej, do której nie odnosi się przepis prawa. Skoro przepis prawa posługuje się określeniem "nazwa towaru", to nie można uznać, że jest to samo co nazwa jednostkowa towaru”. Wyrok dotyczy co prawda pojęcia użytego w rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych kas rejestrujących, niemniej jednak, w mojej ocenie, rozstrzyga interesującą nas kwestię.

    Warto też przeczytać uzasadnienie wyroku WSA w Opolu z 16 stycznia 2008 (sygn. I SA/Op 360/07), w którym sąd wprost potwierdził prawidłowość używania przez podatnika jako nazwy towaru "nasiona warzyw". W tym kontekście wg mnie należy uznać, iż użycie jako nazwy towaru określenia "telewizor philips" jest prawidłowe.

    Jeśli jesteście nieprzekonani to przytoczę jeszcze fragment interpretacji DIS w Warszawie (sygn. IPPP1-443-31/09-2/JB)
    "Zauważyć również należy, że stopień szczegółowości określenia towaru lub usługi na fakturze ma m.in. istotne znaczenie dla określenia preferencyjnej stawki podatku VAT (niższej niż 22%) lub zwolnienia od podatku. Z nazwy powinno niejako wynikać, iż towar czy usługa kwalifikuje się do preferencyjnego opodatkowania lub zwolnienia. W przypadku towarów opodatkowanych w stawce 22% dopuszczalne jest podanie nazwy ogólniejszej, jednakże zawsze adekwatnej do danego przedmiotu sprzedaży."

    Oczywiście, nie będzie błędem jeśli nazwa towaru będzie bardziej precyzyjna, np. telewizor philips model ABC12.

    Pozdrawiam

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Sprzątanie bazaru a stawka VAT
    29.01.2010, 19:38

    Monika,

    Jak słusznie zauważyłaś usługi sprzątania mogą być opodatkowane zarówno stawką VAT 7% jak też 22%. Kryterium możliwości zastosowania preferencyjnej stawki będzie klasyfikacja usługi do grupowania PKWiU 90.0.

    Zgodnie z informacjami zawartymi w publikacji „Klasyfikacja Wyrobów i Usług; Uwagi wyjaśniające” wydanej przez Główny Urząd Statystyczny, do grupowania 90.00.30 klasyfikuje się "pozostałe usługi sanitarne i pokrewne, obejmujące zamiatanie na zewnątrz budynków oraz oczyszczanie ze śniegu i lodu".

    W mojej ocenie uzasadnione jest zastosowanie stawki 7%. Pod warunkiem oczywiście, że bazar nie ma podłogi, ścian i dachu;)

    Ps. Uprzedzając komentarze: Tak wiem, że KWiU zostało zastąpione przez PKWiU niemniej jednak, PKWiU i KWiU operowało co do zasady tą samą bazą pojęciową, więc posiłkowanie się wspomnianą publikacją w zakresie klasyfikacji usług wydaje się być uzasadnione.

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Wynajem mieszkań w Warszawie w temacie Mieszkanie dwupokojowe, od 01.2010, Ząbki, k Warszawy
    5.12.2009, 01:01

    1Piotr Bańdura edytował(a) ten post dnia 05.12.09 o godzinie 01:02

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Stawka VAT na fakturze dla zagranicznego nabywcy
    2.11.2009, 22:25

    Grzegorz, a jak nabywca ma siedzibę w Kongu to jesteś pewien, że ten VAT rozliczy? ;) IMHO umieszczenie na fv adnotacji "VAT rozlicza nabywca usługi" ma sens wyłącznie gdy nabywcą jest podatnik z siedzibą na terenie UE. Pozdrawiam

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Stawka VAT na fakturze dla zagranicznego nabywcy
    2.11.2009, 19:30

    Rozwijając myśl przedmówcy - Karol, dla usług których grupowanie PKWiU przywołałeś miejscem świadczenia (zgodnie z art. 27.3 Ustawy o VAT) jest "miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania", w skrócie kraj siedziby usługobiorcy. W konsekwencji świadczone przez Ciebie usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Na fakturze zawarłbym adnotację "Service not subject to Polish VAT according to the article 27.3 of the VAT Act".

    Pamiętaj też, że świadczona przez Ciebie usługa jest usługą dającą prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86.8) - tj. co do zasady masz prawo do odliczenia VAT na kosztach związanych z tą usługą, jeśli jesteś w stanie udokumentować ten związek.

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Jaka stawka VAT?
    17.04.2009, 21:46

    Przemysław Lisek:
    Dorota P.:
    http://www.przepisy.gofin.pl/5,35,28648,0.html

    załacznik Nr 3 dot. art. żywnościowych
    No i wszystko jasne - 22% :(

    Czy aby na pewno wszystko jasne?

    Sam załącznik do Ustawy o VAT w wielu wypadkach jest niewystarczający do determinacji właściwej stawki dla danego towaru. Warto zajrzeć do PKWiU z 1997 r. które w dalszym ciągu stanowi podstawę klasyfikacji towarów dla celów VAT.

    Jeśli chodzi o przetwory żywnościowe to w wielu wypadkach właściwa będzie stawka 7% a dla niektórych nawet 3% (część przetworów rybnych). Podał Pan zbyt mało szczegółów dotyczących tych przetworów aby powiedzieć coś więcej.

    W przypadku wątpliwości w zakresie stawki najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Łodzi o dokonanie klasyfikacji danego produktu na gruncie statystycznym. W takim wniosku podaje Pan dokładny skład oraz przeznaczenie produktu. W odpowiedzi otrzyma Pan klasyfikację przyporządkowującą towar do właściwego grupowania PKWiU.

    PozdrawiamPiotr Bańdura edytował(a) ten post dnia 17.04.09 o godzinie 21:47

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Szczecin w temacie nowa reklama promocyjna szczecina

    Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Szczecin

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie jaki Vat
    31.10.2008, 01:07

    Edyta,

    Aby traktować świadczone przez Ciebie usługi jako usługi zwolnione z VAT musiałabyś potwierdzić ich klasyfikację (jak wspomniała Patrycja) jako usług objętych jednym z grupowań PKWiU działu 80, zapewne grupy 80.4. - "Usługi kształcenia ustawicznego dla dorosłych i pozostałych form kształcenia"

    Jednak musisz zdawać sobie sprawę, że to dopiero połowa sukcesu. W przypadku kontroli organy skarbowe mogą twierdzić, iż mamy do czynienia z usługami elektronicznymi i powołując się na przepis art.8.3 Ustawy o VAT ("usługi wymienione w klasyfikacjach [...] są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych") odmówić uznania klasyfikacji wydanej przez Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. Wiązałoby się to z odpowiednimi konsekwencjami - zaniżenie zobowiązania podatkowego itp.

    Pytanie czy w takiej sytuacji organ miałby racje? Aby obronić możliwość oparcia się na opinii klasyfikacyjnej w przypadku kontroli należałoby uargumentować dlaczego nie mamy do czynienia z usługami elektronicznymi. Z pomocą w ocenie czy mamy do czynienia z usługami elektronicznymi przyjdzie nam Rozporządzenie Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005r (nie ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną - przepraszam Monika:), do którego, w zakresie definicji usług elektronicznych odwołuje się Ustawa o VAT. Zgodnie z artykułem 12 ust. 3 lit. h za usługi elektroniczne nie uznaje się "usługi edukacyjne, w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej". Czy tak jest w Twoim wypadku? Jeśli nie to skłaniałbym się do 22%.

    Mając opinię klasyfikacyjną możesz oczywiście wystąpić do MF o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów, tzw. rulingu, co oszczędzi Ci stresów.

    Jak zauważył Artur pamiętaj, że prowadząc wyłącznie działalność zwolnioną co do zasady nie będziesz miała prawa do odliczenia podatku naliczonego na zakupach.

    Natomiast jeśli opodatkujesz swoje usługi 22% VAT i wystawisz odbiorcom fv a powinny one być zwolnione, zgodnie z art.88 3a 2) odliczenie VATu z takich faktur przez usługobiorców może zostać zakwestionowane.

    Przepraszam za elaborat, ale chciałem żebyś miała pełen obraz a sytuacja nie jest jednoznaczna.Piotr Bańdura edytował(a) ten post dnia 31.10.08 o godzinie 15:57

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Leasing motocykla
    10.09.2008, 09:58

    Reasumując, w odniesieniu do odliczenia podatku naliczonego w przypadku nabycia motocykla możliwe są dwa podejścia organów skarbowych. Trzeba zadać sobie pytanie, które z tych podejść ma uzasadnienie w przepisach prawa. Według mnie stosowanie definicji pojazdów samochodowych za Prawem Drogowym jest sprzeczne z Ustawą o VAT, która nie pozostawia swobody wyboru przy klasyfikacji towarów i narzuca stosowanie PKWiU. Niemniej jednak niekorzystne dla podatników podejście organów skarbowych obroniło się w sądzie (wyrok WSA z 31 maja 2007r III SA/Wa 1102/07). Wg mnie ryzyko zakwestionowania pełnego odliczenia przez organy jest wysokie, niemniej jednak jeśli ktoś jest uparty i chce powalczyć z organami istnieją szanse na wygraną przed sądem, ale prawdobodobnie dopiero przed NSA (lub WSA innym niż Warszawski).

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie zakup usług gastronomicznych za granicą a VAT
    12.07.2008, 05:31

    Kolega Artur ma rację. 27.1 i tyle. Pomysł uznania usługi gastronomicznej za usługę związaną z nieruchomością jest krótko mówiąc egzotyczny:-) Tzn. mamy orzeczenia ETSu mówiące, że związek usug z nieruchomościami należy interpretować ściśle. Otherwise praktycznie każdą usługę możnaby uznać za związaną z nieruchomościami. Konluzja pozostaje bez zmian - usługa poza polskim VAT

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Giblartar - jest czy nie jest w unii ?
    11.10.2007, 15:25

    Łukasz S.:
    Michał L.:
    Gibraltar jest w UE (z ograniczeniami jak opisano to wyżej) ale w ustawie 5 (potem 19) września 2007 o zmianie VAT w art.2 pkt.3 po lit. b dodano lit. c w brzmieniu:
    "Gibraltar traktuje się jako wyłączony z terytorium Wspólnoty Europejskiej"

    Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2008.


    Hmm czyli w świecie oficjalnie Gibraltar jest poza Unią (w kwestii VAT) a w Polsce będzie dopiero od 1 stycznia??? Czy dobrze rozumiem ten paradoks??

    Nowelizacja Ustawy o VAT nie zmieni traktowania podatkowego transakcji z Gibraltarem, dalej będzie on w rozumieniu Ustawy o VAT "państwem trzecim". Jedyna różnica jest taka, że od 1 stycznia będzie to literalnie wynikało z przepisów Ustawy.

  • Piotr Bańdura
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Giblartar - jest czy nie jest w unii ?
    11.10.2007, 10:39

    Łukasz S.:
    Traktat jedno, a Polska drugie...

    OFICJALNIE Giblartar nie należy do unii i jest tzw. Państwem biznesowym - dlatego firma ktorej problem dotyczy ma tam swoja siedzibie, chodzi o gry hazardowe - poprostu nie placa tam podatku a jak placa to znikomy... Dltaego oficjalnie nie nalezy do UE, to juz wiem... nie wiem natomiast jak to sie ma do Polski... jestem mlodym przedsiebiorcom a juz wiele mnie w Polsce i Polskich urzedach zdziwiło takze....

    ..takze pytamy, zreszta oficjalne pismo pojdzie w tej sprawie;-)

    Hmm... Sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Gibraltar należy do Uniii Europejskiej całkiem oficjalnie:) Stał się jej członkiem na mocy traktatu akcesyjnego UK 1 stycznia 1973 roku.
    Niemniej jednak, na mocy artykułu 28 wspomnianego traktatu Gibraltar znalazł się poza unią celną oraz strefą VAT, tym samym dla celów podatku od towarów i usług, należy Gibraltar traktować jako terytorium niewchodzące w skład terytorium wspólnoty, tj. jako państwo trzecie.

    Przechodząc do konkretów, które może rozjaśnią Twoje wątpliwości. W przypadku usług o których mówimy, tj. usług z art. 27.4.9, świadczonych na rzecz osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce gdzie nabywca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności. Konsekwentnie usługi te nie podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium kraju (Polski). Podsumowując wystawiasz fakturę, ale bez VAT.
    Powyższe podejście zostało potwierdzone przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce - postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego sygn. TP/443-88/06. Podeślij swojemu radcy tę sygnaturę, raz, sama interpretacja jest argumentem za, dwa znajdziecie tam gotową argumentację. Pozdrawiam

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do