Pawel Liro

handel zagraniczny, clo, MAN Trucks Sp z o.o.

Wypowiedzi

  • Pawel Liro
    Wpis na grupie Prawo celne w temacie odprawa celna poza odziałem celnym
    16.02.2020, 18:07

    dzień dobry,

    można skontaktowac sie z właściwym OC i uzgodnić złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia na uznanie miejsca do przedstawienia towarów organom celnym, w tym czasowego składowania - zgodnie z rozporządzeniem w sprawie danych zamieszczanych we wnioskach, deklaracjach i powiadomieniach oraz załączanych dokumentów,

    Dobrze byłoby z agencją celną, moze uda się zamknąć tranzyt i złożyć deklaracje bez udziału funkcjonariusza celnego, Trzeba będzie przygotować wyjaśnienia dla całej sytuacji , może czynny żal, gdyż w oddzialne celnym mogą dla zasady uznać, że trzeba mandat nałożyc towar został wyprowadzony spod dozoru celnego .
    Dokument T1 do kiedy obowiązuje/obowiązywał ?
    Paweł Liro.

  • Pawel Liro
    Wpis na grupie Prawo celne w temacie Oznaczenie Made in a kraj pochodzenia
    9.02.2020, 14:38

    W opisanej sytuacji można nadpisywać określenia made in China.
    Określenia made in, nie jest nigdzie jednoznacznie zdefiniowane ale na pewno nie można/ nie powinno się go używać w sposób który może wprowadzać w błąd.

    Unia zasadniczo reguluje warunki ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych na rynku wewnętrznym tylko dla niektórych rodzajów produktów rolniczych/ spożywczych. W 2019 zawarto porozumienie z Chinami dotyczące po wybranych 100 produktów rolnych i spożywczych.

  • Pawel Liro
    Wpis na grupie Prawo celne w temacie Oznaczenie Made in a kraj pochodzenia
    8.02.2020, 19:36

    Dobry wieczór, pytanie jest ogólne -dla udzielenia odpowiedzi brakuje informacji:
    - o samym towarze
    - co klient rozumie pod pojęciem kraju pochodzenia
    - kraju wytworzenia- towar wytworzono/ zapakowano w Polsce, proste pakowanie, etykietowanie nic nie zmieni ale przetwarzanie może mieć wpływ na pochodzenie- np. zwiększy wartość o 50%
    -pochodzenie z Chin- co o tym świadczy faktura? CoO- czy to skrót od Certificate of Origin- wystawią go w Chinach i poświadcza pochodzenie z Chin (zgodnie z porozumieniem w Marrakeszu)?

    Jeżeli chodzi o samo pojęcie "made in" to nie musi się ono odnosić do reguł pochodzenia w rozumieniu przepisów celnych, a że w tym wypadku nie będzie użyte dla towaru wprowadzonego do obrotu na rynku polskim, czy UE to może odbiorca w Arabii Saudyjskiej mógłby wskazać, co rozumie pod pojęciem" made in"?

    Pochodzenie niepreferencyjne i preferencyjne z UE uregulowane jest w "Unijnym Kodeksie Celnym" - rozdział pochodzenie towarów (od art 59) + akty wykonawcze do kodeksu, umowy UE kraj trzeci.
    W sprawie świadectwa pochodzenia (niepreferencyjnego) pomocny może być Urząd Celny albo (Krajowa) Izba Gospodarcza.
    pozdrawiam z Niepołomic
    PawełTen post został edytowany przez Autora dnia 09.02.20 o godzinie 19:08

  • Pawel Liro
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie egzamin na doradcę podatkowego we wrześniu 2009
    24.07.2009, 14:59

    Witam

    opracowuje odpowiedzi na pytania pisemne sam, w wypadku kilkunastu mam wątpliwości co do prawidłowej odpowiedzi, czy jest ktoś kto jest w podobnej sytuacji i ma ochotę na wymianę korespondencji e mail w celu poszukania rozwiązań (odpowiedź +podstawa prawna)

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do