Wypowiedzi
-
Witam, jeżeli ktoś ma chwile czasu prosił bym o wsparcie i wypełnienie ankiety na temat mobbingu na stanowisku pracy pielęgniarki.
http://moje-ankiety.pl/respond-59755.html -
A wiec już doszedłem do paru rozwiązań więc może teraz prędzej pomożecie. Teraz tylko potrzebuję pomocy w jaki sposób zamieniało się momenty obserwacji z cyfr na godziny.
I czy X - straty czasowe też biorę pod uwagę przy obliczaniu wzoru steinhausa? -
Witam,
Potrzebuję pomocy przy fotografii dnia roboczego. Mianowicie posiadam wypełnioną kartę fotografii dnia roboczego. W karcie mam zaznaczony czas jaki pracownik potrzebuje na daną czynność roboczą, następnie przypisałem do każdej czynności frakcję (posługuję się pięcioma podstawowymi Tw, Too, Tpz... Obliczyłem wzór steinhausa gdzie n=63 i nie wiem co zrobić dalej aby wyliczyć procentowo każdą z frakcji.
W moich materiałach wygląda to tak:
Przykładowo po zsumowaniu Tw - 136 min (łączny czas wykonania)
Potem wyliczony wzór steinhausa n=63
Następnie mam wypisane cyfry do których przypisane są godziny np. 734 - 13:15 (wymyślony przykład) wiem że tą godzinę się jakoś odczytywało właśnie z tych cyfr ale jak, czy te cyfry się wymyślało samemu i dlaczego jest ich 64 w taki sposób rozpisanych?
następnie Tw= 45/63 = ok. 28% - i nie wiem skąd się wzięło to 45 ?
Mam nadzieję, że rozpisałem to w miarę czytelnie i 'załapiecie' o co chodzi. Moje materiały z uczelni są niepełne stad ten problem, a przydadzą mi się te obliczenia do pracy licencjackiej.
Pozdrawiam Paweł -
Panowie Panowie spokojnie.
Mam nadzieje ze moj post nie poruszy tematu na nowo.
Wiec jezeli o mnie chodzi, na dzien dzisiejszy nie mam na tyle czasu aby dotrzec i zagladnac do literatury.
Napewno majac juz ksiazke w rece bede mogl cos wiecej napisac.
Na razie dziekuje za pomoc. -
Mrcinie, dobrze wiem o tym ze BHP zmienia sie baaardzo szybko i uzywanie ksiazek z lat 70 czy nawet 60 moze sie mijac z celem. Jednak zanim cos z tej ksiazki wyjme to jeszcze staram sie to sprawdzac z innymi materialami czy ksiazkami i np. w przypadku obciazen o ktorych mowa i ich badaniu, nic sie nie zmienilo poza tym ze niektore tabele zostaly sprowadzone do jednej i po prostu ladniej to wyglada. Tamte ksiazki tez maja w sobie sporo wiedzy, a nie koniecznie co nowe znaczy dobre.
Co do wymadrzania sie bron Boze ani mi to przez mysl nie przeszlo, chociaz musze powiedziec ze BHP-owcy chyba to uwielbiaja, a i te ich zarty NIBY na wysokim poziomie. No ale coz mam tylko nadzieje, ze jak mi sie uda byc BHP-owcem to nie zapomne o tym, ze kiedys tez bylem "cielenciem". -
Podałem Ci nazwisko autora, który w Polsce najwięcej na ten temat publikował. Wyjaśniłem Ci...
Panie Jerzy jak najbardziej wzialem Pana posty pod uwage wiec teraz zabieram sie do dalszej pracy. W razie watpliwosci bede pisal. Jak juz problem sie nieco rozjasnil to chyba bedzie juz z gorki. -
Marcinie, no wiec chyba rozwiales moj problem. Moze i pisze niezrozumiale ale chyba sami przyznacie ze temat obciazenia jest dosc zagmatwany jak na nawet NIE poczatkujacego BHP-owca a jedynie szarego studenta (nie wspominajac ze o obciazeniu nie bylo nic, i staram sie sam to rozgryzc). W literaturze ktora sie podpieram Nauka o Pracy 1979r. PWN (jedna z przykladowych) jest mowa o 3ech obciazeniach:
-fizycznym na ktore sklada sie wydatek energetyczny, statyczny oraz monotypia,
-psychiczne na ktore sklada sie.....
-i wlasnie to trzecie w podanej literaturze mowa o "Ocena uciazliwosci fizycznego srodowiska pracy", gdzie jest podane pare tabel na temat mikroklimatu, drgan itd. jednak nie ma tego sprowadzonego do jednej tabeli punktowej.
Wiec w calym tym zagmatwanym watku chodzilo mi o to czy jest to wogole mozliwe tak jak w przypadku fizycznego i psychicznego. Przy srodowiskowym cala zabawa polega na pomiarze i po prostu sprawdzeniu NDS, NDN?
Mam nadzieje ze teraz wyrazilem sie jasno. -
Ocena uciazliwosci fizycznego srodowiska pracy
Hm... chodzi mi o cos jak tu:
http://w2.pwsz-ns.edu.pl/~janisz/ftp/materia%C5%82y%20...
Z tym ze to jest o obciazeniu fizycznym. Obliczanie wydatku energetycznego itd. Potrzebuje cos podobnego jednak na temat obciazenia warunkami srodowiskowymi.
Marcin uszczypliwosci na temat nauczania sa zupelnie bez sensu.
Roberta wlasnie o halas, drgania, tylko potem to pasuje zebrac do jednej tabeli ze skala punktowa tak jak w linku wyzej (tab. 8). Chyba ze ja to zle rozumie.Pawel Dudek edytował(a) ten post dnia 06.04.11 o godzinie 10:07 -
Witam Poszukuje tak jak w temacie jakiegos przykladowego obliczonego obciaczenia... Jezeli ktos takowe wykonywal w swojej firmie i nie ma nic przeciwko aby sie tym podzielic prosil bym o kontak. Chociaz nie wiem czy nie powinienem tego dac na grupe ErgonomiiPawel Dudek edytował(a) ten post dnia 05.04.11 o godzinie 20:13
-
Ha dziękuję Wam bardzo.
-
Witam jestem nowy na forum, wiec liczę na wyrozumiałość jeżeli coś zle zrobiłem lub umieściłem.
Piszę ponieważ poszukuję czegoś na temat:
- zasady ergonomii,
- ergonomia a bhp,
- obciążenie organizmu(psychiczne, fizyczne, warunkami pracy),
- korzyści i straty powodowane projektowaniem ergonomicznym.
Walczę z pracą licencjacka. Nawet podanie literatury w której mógł bym znaleźć coś na ten temat będzie dla mnie bardzo pomocne.
Pozdrawiam Paweł