Wypowiedzi
-
Serdecznie zapraszam do grupy o modelu flexicurity - czyli elastycznośc i bezpieczeństwo na rynku pracy.
Pozdrawiam,
Natalia -
Model flexicurity pozwala na wprowadzenie elastyczności oraz bezpieczeństwa na rynek pracy. Jakie są jeszcze inne korzyści płynące z tego modelu:
- łatwość w poszerzaniu kwalifikacji
- system motywujący do pracy - szczególnie bezrobotnych
- upowszechanianie nowych form zatrudnienia
- łatwośc w podejmowaniu pracy
- korzystne rozwiązania dla obu stron stosunku pracy - zarówno pracownika jak i pracodowcy.
Jakie istnieją inne korzyści z wprowadzenia owego modelu na rynek pracy? Czy można podać jakieś wady tego systemu?
Więcej informacji na temat korzyści płynących z wprowadzenia modelu flexicurity, znajdziecie na poniższej stronie:
http://flexcore.wordpress.com/2010/11/30/korzysci_z_fl... -
Dania
Przykład modelowy, tutaj postawiono największy nacisk na równowagę pomiędzy niskim bezpieczeństwem zatrudnienia i wysokimi zasiłkami dla bezrobotnych.
Holandia
Tutaj postawiono na rozwój zatrudnienia tymczasowego oraz zatrudnienia w niepełnym wymiarze pracy. Pracę w niepełnym etacie najczęciej wybierają kobiety, co pozwala im na pogodzenie pracy oraz obowiązków domowych.
Hiszpania
Zwiększyło się zatrudnienie na czas określony i w niepełnym wymiarze pracy, ale rynek pracy podzielił się na dwie części - to znaczy dwie grupy: pracowników młodych oraz pracowników doświadczonych.
Jakie szanse na sukces ma model flexicurity w Polsce, czy to kwestia rynku pracy, czy może barier mentalnych?
Więcej informacji na temat rozwoju modelu flexicurity ww krajach można znaleźć na stronie:
http://elastyczniwpracy.pl/artykuly/dania-holandia-his... -
Najbliższe terminy spotkań otwartych:
- 22 marca 2011
Najbliższe terminy warsztatów:
- 27 stycznia 2011 - Efektywne ubieganie się o pracę w kontekście flexicurity
- 24 lutego 2011
- 24 marca 2011
Spotkania i warsztaty organizowane są przez Wielkopolski Związek Pracodawców Prywatnych. Partnerem Merytorycznym UE w Poznaniu.
Aby zapoznać się z dokładniejszymi informacjami oraz datami spotkań, serdecznie zapraszam do odwiedzenia strony projektu:
http://flexcore.wordpress.com/
Serdecznie zapraszam -
W Danii pomysł elastycznego zatrudnienia narodził się w latach 90. XX w. Duński model flexicurity obrazuje schemat tzw. "złotego trójkąta" Madsena. Na którego wierzchołki składają się:
- elastyczny rynek pracy
- aktywna polityka rynku pracy
- hojne państwo opiekuńcze
Czy idea flexicurity ma także szansę na sukces na rynku pracy w Polsce, a dokładniej w Wielkopolsce? Jakie korzyści płyną z wprowadzenia tego modelu?
Aby dokładniej przyjrzec się duńskiemu modelowi flexicurity, zapraszam do odwiedzenia pońższego linku:
http://flexcore.wordpress.com/2010/12/15/dunski-model-... -
Model flexicurity musi spełnić wiele istotnych warunków. Postaram się przedstawić główne komponenty projektu, które są warunkiem osiągnięcia równowagi między elastycznością, a bezpieczeństwem na rynku pracy:
- dostępność właściwych (elastycznych i niezawodowych) porozumień umownych
- aktywna polityka rynku pracy
- wiarygodne systemy uczenia się przez całe życie
- nowoczesne systemy zabezpieczenia społecznego
W jaki sposób warunki te mogą się przyczynić do rozwoju tego modelu oraz w jaki sposób pomogą przeciwdziałać skutkom kryzysu ekonomicznego?
Aby uzyskać więcej informacji na temat modelu flexicurity załączam link, w którym można znaleźć raport doytączący owego modelu:
http://www.csrinfo.org/images/stories/Publikacje2010/f... -
Model flexicurity to elastyczność i bezpieczeństwo na Rynku Pracy. Jednak, aby lepiej zrozumieć idee tego modelu, należy poznać przykłady elastycznych form zatrudnienia:
- praca w niepełnym wymiarze
- Job Sparing
- telepraca
- samozatrudnienie
- ruchomy czas pracy
- praca sezonowa
- wypożyczanie pracowników
Czy wprowadzenie różnych elastycznych form zatrudnienia na rynek pracy jest przydatne? Jakie płyną z tego korzyści, dla pracodawcy i pracownika? -
W celu poszerzenia wiedzy i większego zgłębienia tajników na temat flexicurity odsyłam do poniższych stron:
http://www.wzpp.flexcore.org.pl/
http://flexcore.wordpress.com/ -
Po co nam flexicurity?! Bezrobocie w strefie europ jest bardzo zróżnicowane. Waha się między 4,1% w Holandii a 19,7 procent w Hiszpanii. W miejscu tym nasuwa się pytanie co powoduje, że niektóre kraje pomimo kryzysu radzą sobie z nim bardzo dobrze? Wpływa na to wiele czynników ja jednak pozwolę sobie skoncentrować się na jednym z nich. Holandia oraz Dania realizują zasadę flexicurity czyli jednoczesnego zapewnienie elastyczności (FLEXIbility) i bezpieczeństwa (seCURITY) dzięki wdrożeniu flexicurity oba te kraje były lepiej przygotowane na nadejście kryzysu. Pracodawcy zwracają uwagę na flexicurity jednak ciężko stwierdzić czy można mówić już o trendzie, ponieważ w Polsce pojęcie to jest stosunkowo świeże. Jednak jeśli poprzez pojęcie trendu rozumiemy i mamy na myśli wzrost znaczenia modernizacji prawa pracy a w szczególności wykorzystywania elastycznych form zatrudnienia oraz elastycznego kształtowania czasu pracy to można mówić o trendzie, dlaczego?! Ponieważ większość pracodawców zajdę sobie sprawę, że flexicurity będzie mieć w najbliższych latach duże znaczenia dla zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na polskim rynku. Aby sprostać związanym z tym postulatom, wysuwanym zarówno przez stronę pracodawców, jak i pracobiorców, w koncepcji flexicurity łączy się wspomniane powyżej elementy elastyczności na rynku pracy z odpowiednimi zabezpieczeniami socjalnymi. W skutek powyższego przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że muszą być konkurencyjni a w obliczu istniejącego kryzysu muszą stać się elastyczni.
-
Projekt Flexcore promuje idee flexicurity w Wielkopolsce. Dąży do zmiany podejścia pracowników oraz pracodawców do kwestii zatrudnienia.
Oznacza podniesienie elastyczności oraz mobilności pracowników, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa przez pracodawcę.
W jaki sposób wprowadzenie modelu flexicurity może ułatwić proces zatrudnienia pracownika przez pracodawcę?
Aby znaleźć więcej informacji dotyczących projektu, zapraszam na poniższe strony:
http://flexcore.org.pl/
http://flexcore.wordpress.com/
http://www.facebook.com/home.php?#!/pages/Flexcore/178...