Wypowiedzi
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy ABY POMÓC W 48 GODZIN
-
Witam
Mam pewien problem. Spotkałem się z takim zapiskiem gdzie Takt Maszyny wynosi 2500 [P/h]. Czym taki zapisek różni się od wydajności ?
Pozdrawiam
Michał -
Piotr Kowalczyk:
Witam,
można założyc iż wszystko zaczęło się w Japonii.
W 1937 roku Kochiro Toyoda wprowadził system Just in Time co w praktyce oznaczało stworzenie podwalin pod TPS, który wyznaczył ogólne zasady pracy Toyoty.
W 1934 roku Toyota zatwierdziła udoskonalone metody pana Kichiro jako system pracy.
W połowie lat osiemdziesiątych widac już przewagę systemu wytwarzania Toyoty nad innymi producentami branży samochodowej. Zasady TPS zostają przejęte przez inne wielkie firmy branży automotive które stworzyły własne systemy oparte na narzędziach TPS
W 1991 roku wprowadzony został termin Lean Manufacturing.
Lean jako całośc to system produkcji który zawiera lub raczej oferuje mnóstwo narzędzi które można wykorzystac kompleksowo lub tylko w części.
Lean podobnie jak TPS zbudowany jest z dwóch filarów Just in Time oraz Jidoka oraz fundamentu którym jest Standaryzacja
Pierwszy filar Just in Time usprawnia przepływ procesu, skraca Lead Time,pozwala zmniejszyc zapasy, skrócic czas oczekiwania.
JIT daje nam do dyspozycji narzędzia:
Kamban,
Tact Time,
FIFO,
Heijunka
System ciągniony
Przepływ jednej sztuki
Drugi filar Jidoka, pozwala udoskonalic park maszynowy, poprawia OPR,niezawodnośc maszyn. Narzędzia Jidoka to przede wszystkim:
TPM,
Autonomiczne Utrzymanie Ruchu
SMED,
Pokayoke,
Kaizen,
Andon
PDCA, 5xdlaczego, Diagram Ishikawy do narzędzia analizy problemów.
Witam ponownie. Przepraszam za brak "głosu" ale nie było mi to dane :). Widzę, że dyskusja przybrała na wadzę. Jednak wracając do tematu i przeczytaniu wszystkich postów ułożyłem sobie to wszystko w taki sposób.
Przypomniał mi się piękny rys. dotyczący Lean - TPS (który miałem na wykładzie), a mianowicie filar/dom Lean - TPS (TPS pillars). Szukając w internecie zauważyłem pewne różnice, ale postaram się przedstawić jak ja to widzę, a następnie proszę o ewentualne sprostowanie.
Tak jak zostało wspomniane rozumiem, że termin Lean Manufacturing to termin, który narodził się od TPS i dotyczy ograniczenia marnotrastwa od surowca po produkt końcowy (dotyczy zbędnego ruchu, nadprodukcji, zapasów, błędów, odpadów itd.) Celem takiego systemu jest oczywiście poprawa jakości przy produkcji na czas oraz zmniejszeniu odpadów i kosztów produkcji. Cały Lean opiera się o 2 filary oraz odpowiednie fundamenty. Możemy to przedstawić w następujący sposób:
[IMG=
][/IMG]
JIT - w skrócie produkcja na czas. Przy tym filarze możemy rozróżnić takie mechanizmy jak TAct Time - metoda wyznaczania produkcji w zależności od potrzeb klienta. Pull System - w przeciwieństwie do "push" produkujemy część tylko gdy zejdzie z przysłowiowej półki sklepowej, czy też One-piece flown - ciągły przepływ, bez zbędnych przestojów półproduktów pomiędzy gniazdami. Teraz jeśli chodzi o narzędzia dla JIT to: KANBAN oraz SMED - szybkie przezbrojenie również pozwala na np one-piece flown (ale również uważam, że można zastosować przy drugim filarze). Drugi filar to JIDOKA czyli ciągłe doskonalenie. JIDOKA dotyczy również możliwości zatrzymania maszyny w momencie wykrycia awarii, produktów złej jakości czy nieporządanego odpadu itp (automatic stop ) Tutaj możemy użyć takich narzędzi jak:
5Why
Andon
SMED
oraz TPM, który można podzielić na:
Poka yoka, OEE, OPE, Analioza pareto
Fundament dotyczy ciągłego doskonalenia, które jest niezbędne aby utrzymać całą konstrukcję. Znajduje się tutaj 5So raz KAIZEN. Narzędziem jest PDCA, które służy do ciągłego ulepszania. Kolejnym fundamentem jest Heijunka - stabilizacja, która dotyczy zręcznego sterowania zleceniami produkcyjnymi (m.in. równomierne obciążenie stanowisk)
Tak to zrozumiałem. Jednak mam pytanie gdzie teraz umieścić TQM oraz Six Sigma oraz takie narzędzia jak FMEA, SPC czy DMAIC ? Czy da się jakoś ułożyć do rysunku powyżej ? i jak wygląda położenie Lean Management ?
PozdrawiamMichał Sadowski edytował(a) ten post dnia 23.08.10 o godzinie 22:17 -
Ok. Przynajmniej już wiem jak wygląda "podejście" do tych systemów. Myślałem, że jest to w jakiś sposób wszystko poukładane i każdy system ma na twardo przypisane narzędzia. Dobrze wiedzieć, że tak nie jest. Używamy takiego narzędzia jakie jest nam potrzebne do danego problemu, a rozwiązanie może przekładać się na jakość oraz na koszta co wiążę się kolejno z TQM czy też TPM (tak to mniej więcej zrozumiałem :) )
Co do 6s to nie wiem do końca dlaczego Pan Łukasz Dekier przydzielił to akurat do Sigmy (no chyba, że "s" wpadło przez przypadek) bo rozumiem, że 6s wywodzi się od 5s, które zostało zmodernizowane w niektórych zakładach produkcyjnych o kolejne "s" - safety. -
FMEA - dokładnie o to mi chodziło, za szybkie palce :) Czyli rozumiem, że nie ma czegoś takiego, że "taki i taki" system to jest wyłącznie "takie i takie" narzędzie ? Cieżko mówić np o PDCA tylko i wyłącznie jako narzędzie TPM gdyż możemy je przypisać rónież dla TQM ? (nie wiem czy dobrze zrozumiałem) Jeszcze kwestia FMEA - czemu narzędzie TQM, a nie np Six Sigma ?
-
Witam
Na wstępie chciałbym wszystkich pozdrowić oraz przeprosić jeśli moje pytanie jest nie na miejscu ale mam nadzieje, że ktoś mi porządnie poukłada wiadomości. Chodzi mi głównie o systemy i narzędzia stosowane w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Można znaleźć sporo informacji na temat:
Lean Management, Lean Manufacturing czy TPS - Toyota Production System. Teraz mam pierwsze pytanie, czym to wszystko się różni ? Z tego co udało mi się znaleźć to początkowo powstał system TPS następnie Lean Manufacturing, aż do Lean Management gdzie mamy sporo narzędzi takich jak:
5S, SMED, TPM (wskaźniki OEE, OPE), PDCA, Kaizen, JIT. I teraz dochodzi jeszcze jedno pytanie dotyczące TQM oraz Six Sigma, czy te metody wchodzą również w skład Lean Managemet i można je przypisać tak jak TPM, PDCA, 5S.... czy są to zupełnie odmienne systemy, którym przypisać należy takie rzeczy jak SPC, karty kontrolne (Shewarta), FEMA itp?? Oraz jakie są różnice między TQM, a Six Sigma i czy FEMA jest narzędziem Six Sigma czy TPM.
Mam nadzieje, że ktoś na spokojnie wytłumaczy jak to wszystko przyporządkować.
Pozdrawiam
Z poważaniem
Michał S.