Michał Nosal

Nieruchomości, prawo w obrocie nieruchomościami

Wypowiedzi

  • Michał Nosal
    Wpis na grupie Nieruchomości w temacie umowa pośrednictwa na zasadzie wyłączności
    25.11.2012, 19:09

    Poniżej zamieszczam popularne klauzule abuzywne, związane z poruszonym tematem:

    Numer wpisu: 2913
    Data wyroku: 2010-10-06 , Sygnatura: XVII AmC 1877/09
    "Zamawiający zobowiązany jest dokonać transakcji określonej wyżej tylko za pośrednictwem i z uczestnictwem w transakcji Pośrednika bez względu na sposób nawiązania kontaktu z kontrahentem. Transakcja ta powinna być dokonana przez Pośrednika niezależnie od tego czy inne strony transakcji zostały skojarzone przez Pośrednika. Zamawiający niezwłocznie zawiadomi Pośrednika o przyjęciu oferty jakiegokolwiek klienta i stawi się z nim w siedzibie Pośrednika w celu omówienia transakcji."

    Numer wpisu: 2659
    Data wyroku: 2011-07-08
    "W przypadku zawarcia przez Zamawiającego umowy oczekiwanej lub innej wymienionej w § 3 bez wiedzy Pośrednika tj. z jego pominięciem Zamawiający jest zobowiązany do zapłaty na rzecz Pośrednika oprócz należnego mu wynagrodzenia kary umownej w wysokości połowy ustalonego § 3.1 wynagrodzenia"

    Niedozwolone jest zamieszczanie postanowień wykluczających możliwość odstąpienia od umowy lub rażąco wygórowaną karę, ponadto termin 12- miesięczny jest zdecydowanie za długi ( Sygn. Akt XVII AmC 3192/12, nr: 3884)

    Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 czerwca 2007 ( I CSK 117/07) określa, iż za niedozwoloną klauzulę umowną w rozumieniu art. 23 a ust. 2 ustawy z 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów może być uznana klauzula nie tylko identyczna, co do treści z klauzulą wpisaną do rejestru, ale także klauzula o treści zbliżonej, której stosowanie wywiera taki sam skutek, jak stosowanie klauzuli wpisanej do rejestru.

    Problem pojawia się również w sytuacji pozwu sądowego, gdzie pośrednik musi udowodnić że to w wyniku jego działań doszło do transakcji, a sprzedający (w złej woli), upiera się, że kupujący to np. jego kolega, któremu samodzielnie przekazał informacje o sprzedaży nieruchomości. Często nieruchomość lokalizowana jest po banerze, a biuro nie ma pisemnego potwierdzenia przekazania adresu przy umowach z wyłącznością.

    PozdrawiamAdam Kowalski edytował(a) ten post dnia 25.11.12 o godzinie 19:12

  • Michał Nosal
    Wpis na grupie Nieruchomości w temacie umowa pośrednictwa nieruchomości (niedozwolone klauzule)
    15.11.2012, 21:32

    Witam,
    w sprawie umowy pośrednictwa, jestem w stanie pomóc.

  • Michał Nosal
    Wpis na grupie Nieruchomości w temacie umowa pośrednictwa na zasadzie wyłączności
    15.11.2012, 21:27

    Witam,

    Punkty 2a i 2b - zawierają treści abuzywne!!! ( odp. na pytanie: powinieneś korzystać z usług biura które ma wyłączność, jeśli kupującego znalazłeś sam i przeprowadziłeś transakcję - biuro z wyłącznością również w trakcie trwania umowy nie ma prawa do wynagrodzenia w tej sytuacji!!!)
    Punkt 4 - zawiera treści abuzywne!!!
    Punkt 5 - zawiera treści abuzywne!!! ( odp. na pytanie: masz rację, punkt jakby niedokończony, zbyt długi okres dot. mieszkania i działki)

    Żenującym jest, że pośrednik konstruował wyżej powołaną treść dotyczącą umowy na wyłączność.

  • Michał Nosal
    Wpis na grupie Nieruchomości w temacie Licencja, czy warto?
    5.11.2012, 00:05

    Panie Arturze Rosiński, przekaz powołanej przez Pana sytuacji, a przytoczonej z innego forum,
    jest odmienny niż przedstawiony tutaj i z pewnością ma Pan świadomość o czym piszę, jeżeli czytał Pan całą treść przedmiotowej historii.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do