Michał Dudek

Programista Web 2.0

Wypowiedzi

  • Michał Dudek
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie Oddział firmy zagranicznej (UK) w Polsce
    8.03.2013, 12:15

    Witam,

    Wiem, ze jest podobny temat, i to w miare aktualny (http://www.goldenline.pl/forum/1871568/dzialalnosc-pro..., ale zostal przejety przez jakas dziwna dyskusje na temat zupelnie nie zwiazany, dlatego zakladam nowy.

    Od kilku lat pracuje dla brytyjskiej firmy robiac strony internetowe. Oprocz mnie pracuje jeszcze dwoch programistow w Polsce, wszyscy do tej pory na dzialalnosc gospodarcza (faktura VAT-UE i po sprawie). Ostatnio firma coraz bardziej sie rozrasta i chce zatrudniac nowych programistow w Polsce (we Wroclawiu), jednak wiekszosc osob jednak chce pracowac na umowe o prace, a nie dzialalnosc. W zwiazku z tym pojawia sie problem jak to zformalizowac?

    Z tego co troche poczytalem, najlepszym sposobem byloby otworzenie oddzialu zagranicznej firmy w Polsce, ktory:

    1. wymaga prowadzenia osobnej ksiegowosci w j. polskim - czy jesli firma brytyjska jest "Limited" to znaczy, ze powinna byc prowadzona pelna ksiegowosc jak w przypadku Sp. z o.o.?
    2. wymaga ustanowienia osoby reprezentujacej oddzial - czy musi to byc Polak / osoba przebywajaca na stale w Polsce? Z punktu widzenia formalnego pewnie nie, ale praktycznego pewnie powinna?
    3. nie jest osobnym podmiotem, a wiec caly jej majatek jest wlasnoscia firmy zagranicznej oraz firma zagraniczna odpowiada calym swoim majatkiem za wierzytelnosci oddzialu
    4. aby moc zatrudnic pracownika firma brytyjska musi nadac jej odpowiednie umocowanie w swoim statucie

    Mam jeszcze kilka pytan (poza tymi wyzej):

    5. Czy oddział musi posiadać swój adres/siedzibe na terenie Polski? Zakladam, ze tak. Do tej pory pracowalismy w biurze "coworkingowym" wynajmujac biurka. Podejrzewam, ze teraz bedziemy musieli postarac sie o staly adres.
    6. Jesli tak to czy moze to byc lokal mieszkaniowy nieprzeksztalcony w lokal uzytkowy? Tu sie zaczyna troche inna dyskusja, ale z tego co wiem to mozna prowadzic dzialalnosc w lokalach mieszkaniowych, o ile nie zakloca ona spokoju - a wiec praca biurowa/programistyczna moze byc. Czy jednak w takim lokalu mozna zatrudniac osobe na umowe o prace (czy jest to zgodne z przepisami BHP, przepisami prawa pracy, itd. itp.)?

    Czy jest cos jeszcze o czym powinienem wiedziec? Majac na uwadze to, ze najwazniejszym celem dzialalnosci oddzialu bedzie zatrudnianie pracownikow + ew. zakup sprzetu dla tych pracownikow. Oddzial raczej nie bedzie kontaktowal sie z klientami, podpisywal umow handlowych czy mial bezposredni przychod.

    A moze jest latwiejszy sposob na zatrudnienie pracownikow? Zakladajac, ze wszyscy beda chcieli rozliczac sie w Polsce i placic polski ZUS i zeby jednoczesnie bylo to dla pracownikow jak najprostsze (tj. zeby firma odprowadzala wszystkie skladki, podatki itd., tak jak to sie dzieje standardowo).

    Dziekuje za pomoc i pozdrawiam,
    Michal DudekMichał Dudek edytował(a) ten post dnia 08.03.13 o godzinie 12:16

  • Michał Dudek
    Wpis na grupie PHP w temacie Konferencja PHP w Polsce
    30.01.2009, 13:52

    Damian Legawiec:
    Łukasz S.:
    Paweł Chalacis:
    najpierw trzeba by znaleźć znany serwis internetowy napisany w PHP tak, by twórca nie musiał się wstydzić przy prezentacji ;)

    Facebook?

    Raczej chybiony przykład - każdy kto widział kod serwisu (wyciekł jakoś rok temu) może to potwierdzić - spaghetti w czystej postaci :)

    Zrodlo tego wycieku jak i sam kod bylo watpliwej jakosci. Tym bardziej nie sadze zeby to byl prawdziwy kod po tym, co sie potem na stronie gdzie to mialo miejsce znalazlo.

    Mnie tam najbardziej interesuje kwestia bezpieczenstwa i optymalizacji. Takze z checia bym posluchal ludzi z duzych serwisow, ktore maja doswiadczenie z optymalizowaniem MySQL, memcached, itd.

    Digart ma chyba calkiem spoko silnik i calkiem duze obciazenie.

  • Michał Dudek
    Wpis na grupie PHP w temacie [pytanie] Rozdzielanie HTML'a od PHP,
    10.01.2008, 13:49

    Prawda jest taka, ze jesli nie robimy serwisu dla ponad 100 tys. uzytkownikow z setkami tysiecy odwiedzin dziennie, a do tego duza dynamika, nie ma co sie rozwodzic nad wydajnoscia Smarty.

    A jesli robimy mniejszy serwis, to pewnie wiekszosc podstron i tak mozna wrzucic do cache'a i wszystko bedzie ladnie smigalo.

    U mnie w pracy stosujemy MVC (inspirowane Zend'em, ale w duzej mierze przepisane na nasze wlasne potrzeby) + Smarty i wszystko ladnie smiga przy duzych obciazeniach.

    A gosc od CSS + HTML nauczyl sie Smarty w 5min.

  • Michał Dudek
    Wpis na grupie E-Sport w temacie PGA 2007
    11.12.2007, 02:53

    Kawal historii :D

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do