Wypowiedzi
-
Witam,
od lutego 2015 pracuje w Niemczech. Styczen 2015 przepracowalem w Polsce. W Niemczech jest moje centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych). Czy musze rozliczyc sie z dochodu uzyskanego w Polsce z polskim urzedem skarbowym (wykazujac przy tym dochody niemieckie dla prawidlowego okreslenia stawki podatkowej)?
Moja zona wraz z dwojka naszych dzieci mieszka razem ze mna w Nimeczech od konca marca 2015. W 2015 roku moja zona dostawala wynagrodzenie z firmy z siedzba w Polsce z tytulu zasilku macierzynskiego, pozniej przebywajac na urlopie wypoczynkowym. W sumie przez caly 2015 roku dostawala wynagrodzenie w Polsce. Jednak jej centrum interesów osobistych i gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) jest rowniez w Niemchech. Czy moja zona musi rozliczyc sie z dochodu uzyskanego w Polsce z polskim urzedem skarbowym?
Jak marzy mi sie zeby sie rozliczyc :) - chcialbym wszystkie nasze dochody polskie i niemieckie rozliczyc z niemieckim urzedem skrabowym - zlozyc wspolne roczne rozliczenie podatkowe wraz z moja zona w Niemchech, a w Polsce wnioskowac o zwrot zaliczek pobranych na podatek dochodowy (moich i zony), czy jest to mozliwe? Jaka bylaby podstawa prawna do tego? Jakie dokumenty w Polsce trzeba by zlozyc?
Czy jednak musze :( - rozliczyc sie z dochodu uzyskanego w Polsce z polskim urzedem skarbowym (wykazujac przy tym dochody niemieckie dla prawidlowego okreslenia stawki podatkowej)? Zona musi rozliczyc sie z dochodu uzyskanego w Polsce z polskim urzedem skarbowym (wspolne rozliczenie w Polsce nie jest w takim wypadku zbyt korzystne). W Niemchech musze rozliczyc sie z dochodu uzyskanego w Niemczech (wykazujac przy tym dochody polskie dla prawidlowego okreslenia stawki podatkowej). Czy w takim przypadku jest ciagle mozliwe wspolne rozliczenie sie w Niemczech z moich dochodow uzyskanych w Niemchech wykazujac moje i zony polskie dochody dla prawidlowego okreslenia stawki podatkowej?
Chetnie odpowiem na dodatkowe pytania jezeli cos jest niejasne :)
Dzieki.
Pozdrawiam -
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w dyskusję. Pomogliście mi podjąć decyzję. Niestety nie podejdę do licytacji. Widzę, że pieniądze musiałbym wydać teraz, a przy dobrych wiatrach może za 2-3 lata mógłbym rozpocząć wykończenie domu.
Dzięki raz jeszcze. Pozdrawiam. -
Dzięki bardzo za wszystkie wypowiedzi.
Budek jest w stanie surowym zamkniętym. Aktualnie jest użytkowany przez pracowników firmy budującej domy po drugiej stronie ulicy. Znajdują się w nim ich rzeczy, przebierają się tam, trzymają narzędzia. Postawili nawet ścianki i wprawili drzwi zamykając pomieszczenie, które docelowo ma być salonem i tam trzymają bardziej wartościowe narzędzia i plany projektowe. Czy fakt, że dom nie jest zamieszkiwany w jakiś sposób zmienia sytuację? -
Dzięki za szybkie odpowiedzi.
Dowiedziałem się paru nowych szczegołów.
Egzekucja komornicza była wszczęta w roku 2012, nie wiem dokładnie kiedy (musiałbym jechać do sądu bo aktualny komornik nie ma tych danych) ale chyba nie ma to znaczenia bo została umorzona w listopadzie 2012 i sprawa została przekazana do innego komornika, tego, który teraz organizuje licytację i ta egzekucja została rozpoczęta 23.01.2013 tak że umowa najmu została podpisana po tym jak pierwsza egzekucja została umorzona, a przed rozpoczęciem drugiej. Z racji takiego przypadku ;) zakładam, że osoba wynajmująca w tym przypadku firma (spółka z o.o.) nie wyda nieruchomości dobrowolnie. Rozumiem, że niestety w tym wypadku obowiązuje mnie Art. 1002 po nowelizacji z maja 2012. Czyli wypowiedzenie, rok czekania i powództwo o wydanie nieruchomości - kolejny czas starcony, tak? A potem kto fizycznie usunie "lokatorów" i ich rzeczy z mojej własności?
I jeszcze jedno pytanie: co by było jeśli sam bym usunał "lokatorów" i ich rzeczy oczywiście z zachowaniem rocznego wypowiedzenia albo pod ich nieobecność rozwiercił zamki i zmienił wkładki i nie wpuścił do nieruchomości?
Dzięki. -
Dziękuję bardzo z odpowiedzi. Czyli sprawa nie jest do końca beznadziejna, jest jakaś szansa. A proszę jeszcze mi powiedzieć jak to wygląda praktycznie.
Najem po wszczęciu egzekucji - art. 930 par 4 kpc - czy z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności tego samego dnia jadę na swoją już działkę i dzwonie na policję z prośbą o usunięcie osób z mojej własności? I policja ma obowiązek ich usnąć?
W sytuacji gdy najem został zawarty przed egzekucją. - Art. 1002 - wysyłam wypowiedzenie pocztą na adres z umowy najmu i po roku jadę na swoją już działkę i dzwonie na policję z prośbą o usunięcie osób z mojej własności? I policja ma obowiązek ich usnąć?
Dzięki bardzo. -
Witam,
jestem zainteresowany wzięciem udziału w licytacji komorniczej nieruchomosci (grunt, na którym stoi dom w stanie surowym) jednak dowiedziałem się, że dłużnik zawarł umowę najmu nieruchomości na czas określony od 14.12.2012 do 30.11.2021 bez klauzuli o warunkach wypowiedzenia umowy najmu.
Czy w przypadku wygrania licytacji komorniczej umowa taka jest dla mnie wiążaca i jeżeli tak czy mogę ją wypowiedzieć? Jak taki proces powinnien wyglądać?
Nie znam dokładnie dat postępowania komorniczego dlatego prosze o poradę w 2 wariantach:
- jeżeli umowa najmu była zawarta w trakcie egzekucji komorniczej,
- jeżeli umowa najmu była zawarta przed egzekucją komorniczą.
Dziękuję.