Mateusz Cichosz

grafik, DTP

Wypowiedzi

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie InDesign w temacie Indesign - osobne wzorce dla stron parzystych i...
    30.11.2018, 00:58

    Najlepiej uderzyć z tym pytaniem do drukarni. Jak oni sobie życzą przygotowany plik PDF.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie InDesign w temacie zaznaczenie linii grzbietu
    21.10.2016, 13:21

    O, cześć Adrian! Kopę lat!

    Z robieniem okładek nie mam problemów, bo to praktycznie mój chleb powszedni. Chodziło mi bardziej o przygotowanie pliku pod drukarnie z zaznaczeniem elementów pod zaginanie okładki. Drukarnie, z którymi do tej pory współpracowaliśmy, nie wymagali takich informacji. Wystarczyło, że znali format książki i szerokość grzbietu. A chciałem podejść do tematu bardziej pr0...

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie InDesign w temacie zaznaczenie linii grzbietu
    20.10.2016, 12:54

    Do tej pory okładki do drukarni szykowałem bez dodatkowych warstw z informacjami dla drukarzy. Wystarczyło w zamówieniu napisać, że wymiar netto książki taki i taki, a grzbiet ma tyle i tyle. Tym razem chcę podejść do tematu bardziej profesjonalnie .
    I teraz pytanie do Was: jak to ugryźć w InDyku? Chcę zaznaczyć linie zgięcia na grzbiet, więc na oddzielnej warstwie wystarczy, że zaznaczę to (np. dodatkowym kolorem) linią przerywaną o grubości 0,25pkt? Ta linia ma wychodzić na obszar zwany "informacje o pracy"? Jak to dokładnie określić?

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie kolory kodów kreskowych
    19.09.2012, 16:09

    oks, wszystkim dzięki za dobre rady :). Na pewno zapoznam się z w/w lekturą.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie kolory kodów kreskowych
    19.09.2012, 14:06

    czyli jeżeli będę chciał zrobić np. zielony czy seledynowy to nie ma najmniejszego problemu? Poza trzymaniem się estetyki. Chodzi mi o sczytywanie go przez czytniki. Barwa kodu kreskowego nie ma dla niego znaczenia?

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie DTP. Poligrafia. w temacie kolory kodów kreskowych
    19.09.2012, 13:17

    Witam,

    na początku chciałbym się przywitać, to mój pierwszy post w tej grupie ^^. Chciałbym się Was zapytać w jaki sposób robić kolorowe kody kreskowe? Kolorowe w znaczeniu innym niż sam czarny (czysty kanał K). Nie jestem jeszcze specem w dtp, dlatego chciałbym prosić o radę doświadczonych kolegów/koleżanek. Powiedzmy, że okładkę książeczki mam niebieski i chciałbym w tej samej kolorystyce zatrzymać kreskowy. Rozwiązanie czysto hipotetyczne, ale ciekawi mnie takie rozwiązanie.

    Będę b. wdzięczny za pomoc :).

    Pozdrawiam.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    10.03.2012, 09:47

    mea culpa. Za bardzo pośpieszyłem się z tym wpisem. W paczce wysłanej przez CODGIK nie zauważyłem jeszcze jednego rastra (BDO1000RAS). Teraz już wszelkie wątpliwości zostały rozwiane ;). Ale dzięki za porady i uważam temat za zamknięty ^^.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    8.03.2012, 22:44

    Witam ponownie!

    Jestem po rozmowie z CODGIK-iem, zapoznałem się z ich ofertą i teraz mam dylemat. Przysłali mi próbki mapy monotematycznej Polski, czyli to co mnie interesuje, choć przyznam, że ten wycinek tak naprawdę do niczego się nie przydaje... Ale nie o tym. Zastanawiam się nad wyborem rastrowej mapki Polski półmilionówki, bo - tak jak pisałem wcześniej - będziemy robić mapki do diecezji, które będą przedstawiane w różnych skalach (500 tys. - 1 mln). Czy taki raster po zmniejszani nie będzie wyglądał "sztucznie"? W tym sensie, że literki nazw miast będą zdeformowane etc. Chcę się dopytać doświadczonych kolegów, żeby potem nie było psikusów, bo jednak zakup takiej mapki to nie są sprawy groszowe...

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    6.03.2012, 09:00

    o, faktycznie :). To by się nadawało (zwłaszcza wersja rastrowa). To teraz pytanie. Zamawiałbym jedną skalę i potem na jej podstawie pracować w poszczególnych (jak wspomniałem we wcześniejszym wpisie), czy musiałbym kupować mapę Polski do tych trzech przedziałów, które są tam podane?

    ps. duży jest koszt takiej mapki?

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    5.03.2012, 23:25

    Chciałbym jeszcze się starszych kolegów dopytać odnośnie skali mapy, jaką bym zamawiał w CODGIKu. Jaka mnie interesuje:

    Interesuje mnie mapka TOPO na całą Polskę. Co do konkretnej wielkości trudno się odnieść, bowiem w naszych przewodnikach, które będziemy wydawać będziemy chcieli przedstawić mapki w dwóch rodzajach:

    1) mapkę całej diecezji, która wejdzie na otwieraną wewnętrzną okładkę (wymiary strony 121x224mm) - skala może być przeróżna, bo wielkość diecezji jest zróżnicowana (1:600 000, 1:800 000 czy 1:1 350 000)

    2) mniejsza mapka przedstawiająca konkretne sanktuarium w obrębie danego obszaru z uwzględnieniem miejsc ciekawych zobaczenia w pobliżu. Na to tak naprawdę również nie ma zasady, bo jedno miejsce kultu może wokół siebie zawierać takie miejsca, inne może mieć oddalone o kilka/kilkanaście km od siebie.

    I teraz moje pytanie:

    jakiej wielkości skale mapy byłyby najlepsze do tego projektu?

    Z góry przepraszam za takie pytania, ale jestem laikiem i dopiero się uczę ^^. Za każdą pomoc będę mega wdzięczny.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    5.03.2012, 13:05

    a czy można w ogóle skądś pobrać darmowe mapki topo Polski? Jak już będę wiedział co do skali mapek, miałbym jeszcze pytań jak dobrze zamówić mapki w CODGIKu ^^, bo będę to robił pierwszy raz.

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    4.03.2012, 22:38

    z licencją będę się dowiadywać. Będę się kontaktował z ESRI Polska jeżeli zajdzie taka potrzeba, ew. zwrócę się do CODGIKu o zakup map w odpowiedniej skali (muszę się jeszcze dowiedzieć ostatecznie w jakiej dokładnie skali będziemy robić mapki do przewodników). Chyba, że ostatecznie uda się wykorzystać geoportal jako podkład, bo tutaj chyba sprawa jest prosta niż w innych przypadkach, prawda?

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS w temacie mapka do druku
    29.02.2012, 19:38

    Witam!

    Mam pytanie do starszych kolegów dotyczące przygotowanie mapki do wydruku. Otóż mam przygotować takowe do przewodników, które niedługo nasze wydawnictwo ma puścić na rynek. Jak dokładnie przygotować mapkę (np. konkretnej diecezji) z podkładem (np. national geographic), która potem po wstawieniu do odpowiedniego programu graficznego (quarkxpress/indesign) nie straci na jakości? Ma ona trafić na wewnętrzną część okładki przewodnika, który będzie nietypowych wymiarów i nie wiem przez to jak się to ugryźć...

    spytam przy okazji: czy można w jakiś sposób poprawić nasycenie/barwę warstw pobieranych z ArcGIS.com? Topo jest za blada i chciałbym by była nieco ciemniejsza...

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie Geoinformacja w temacie obliczanie powierzchni
    18.06.2011, 19:43

    działa. Korzystam z wersji 9.3 i tak jak napisałeś - poskutkowało. Wielkie dzienx ;).

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie Geoinformacja w temacie obliczanie powierzchni
    14.06.2011, 19:13

    Witam, GIS uczę się od niedawna i mam problem z jednym z zadań, jakie mam do wykonania. Otóż muszę obliczyć powierzchnię województw za pomocą dostępnych funkcji w Arcu tudzież przy użyciu skryptu (o tym za chwilę). Jednak nie mogę zrozumieć jak działa dokładnie opcja kalkulatora pól. Czy mógłby ktoś wyjaśnić? Poniżej podrzucam pliki, na których pracuję, żeby zainteresowany mógł się zapoznać w czym rzecz. A polecenie wygląda następująco: Wyliczyć powierzchnię poszczególnych województw w układzie '1992' (użyć w tym celu dostępnych funkcji programu lub skryptu zapisanego w pliku 'powierzchnia.cal'). Siedziałem nad tym jakiś czas, ale nic mi do głowy nie przychodzi ;(. A bez tego ani rusz z zadaniami... ;(

    Co do skryptu, to powiem szczerze, że nie wiem jak go użyć. Tzn. wiem jak go otworzyć, ale jak z niego skorzystać? Nie mam już pojęcia. Jego kod prezentuje się następująco:

    Dim dblArea as double
    Dim pArea as IArea
    Set pArea = [shape]
    dblArea = pArea.area

    __esri_field_calculator_splitter__
    pArea.area


    Mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co w nim dokładnie chodzi i co za co odpowiada?

    -----

    zip do ściągnięcia z plikami, potrzebnymi do tego zadania:
    http://www.megaupload.com/?d=C0JXIEYJ

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie Avon w temacie Lider Sprzedaży
    8.10.2010, 21:36

    a czy ktoś ma może kopię takiej umowy-zlecenie? Moja dziewczyna dostała ofertę zostania LS, a ja chciałbym rzucić okiem czy nie ma czasem jakiś formułek pisanych drobnym maczkiem :)

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS dla historyków w temacie praca po specjalizacji
    13.12.2009, 16:53

    Łukasz L.:
    Cześć! Jeżeli chodzi o pozycje książkowe o tematyce GIS to w Bibliotece Zakładowej Historii są dwie pozycje, z którymi należałoby się zapoznać, są to:

    1. GIS - Teoria i praktyka, Paul A. Longley, Michael F. Goodchild, David J. Maguire, David W. Rhing.

    2. System Informacji Geograficznej. Zarządzanie danymi przestrzennymi w GIS, SIP, SIT, LIS, Leszek Litwin, Grzegorz Myrda.

    I trochę zła wiadomość co do tych 2 książek. Mam je wypożyczone z Lektorium, i nie spieszę się z oddaniem.;P Robię pracę mgr z Gisu i się przydadzą.

    To jak oddasz, daj znać ;). Nie będę przeszkadzał koledze w pisaniu pracy ;)

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS dla historyków w temacie praca po specjalizacji
    11.12.2009, 23:12

    Od razu wasze słowa sprawiły, że poczułem się lepiej ;). W takim razie pozostaje tylko przyłożyć się do poznania GISa i być dobrej myśli. Myślałem by w takim razie zagłębić się w tematykę związaną z geoinformacją i poczytać kilka ciekawych pozycji - w celu nabycia odpowiedniej wiedzy oczywiście. Czy możecie coś ciekawego polecić? Kilka tytułów na Wikipedii znalazłem, ale może koledzy w fachu nakierują na coś konkretnego ;).

  • Mateusz Cichosz
    Wpis na grupie GIS dla historyków w temacie praca po specjalizacji
    10.12.2009, 20:58

    Witam!

    Mam takie pytanko. Obecnie jestem na pierwszym roku tejże specjalizacji i muszę przyznać, że jest bardzo ciekawa. Chciałbym się zorientować, czy historyk kończąc geoinformację ma szansę na znalezienie pracy w tej dziedzinie? Czy są szanse, że absolwent po historii może konkurować o posadę z osobą po geografii? No i jeszcze jedno pytanko: w jakiego rodzaju placówkach można ewentualnie szukać pracy w przyszłości?

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do