Wypowiedzi
-
Witam,
brak pisemnej umowy zlecenie stanowi problem w zakresie udowodnienia przez inspektora BHP szczegółów zlecenia, szczególnie wysokości uzgodnionego wynagrodzenia. Jednakże nie pozbawia inspektora BHP możliwości dochodzenia zapłaty wynagrodzenia za wykonane szkolenia. Cp do zasady może on zatem dochodzić od księgowej zapłaty wynagrodzenia za wykonane przez niego usługi.
W tym celu powinien on przede wszystkim wezwać oficjalnie księgową do zapłaty wynagrodzenia. Jeśli wynagrodzenie nie zostanie wypłacone, należy złożyć pozew do sądu o zapłatę wynagrodzenia, wskazując dowody na okoliczność - ogólnie rzecz ujmując - przeprowadzenia szkoleń oraz faktu, że szkolenia te były przeprowadzane na zlecenie księgowej (tj. że firmy, których pracownicy byli szkoleni zlecały formalnie szkolenia księgowej). Być może przydatne byłoby uzyskanie dowodów na fakt przeprowadzenia szkoleń od firm, których pracownicy byli szkoleni. Jeśli pomiędzy księgową i inspektorem BHP były wymieniane e-maile lub korespondencja w innej formie, to również należy to załączyć do pozwu. Dodatkowo, dowodem mogą być zeznania świadków (którzy ewentualnie słyszeli lub uczestniczyli w jakichkolwiek ustaleniach pomiędzy inspektorem BHP a księgową co do przeprowadzenia szkoleń), jak również zeznania samego inspektora BHP.
Powodzenie ewentualnej sprawy sądowej zależy oczywiście od dowodów, którymi dysponuje inspektor BHP (dowody te będzie oceniać sąd). Jednakże bez rozważenia szczegółów sprawy, nie można jej "spisywać na straty".
Pozdrawiam, -
Obowiązek spełnienia kolejnych przesłanek formalnych co do wypowiedzenia ma następującą podstawę prawną:
- pisemność - art. 30 par. 3 w związku z art. 42 par. 1 Kodesku pracy,
- uzasadnienie - art. 30 par. 4 w związku z art. 42 par. 1 Kodeksu pracy,
- pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy - art. 30 par. 5 w związku z art. 42 par. 1 Kodeksu pracy,
- nowe warunki pracy lub płacy - art. 42 par. 2 Kodesku pracy.
Brak pouczenia o prawie przyjęcia lub odmowie przyjęcia nowych warunków pracy nie rodzi skutku w postaci wadliwości dokonanego wypowiedzenia zmieniającego (co wskazałam wyraźnie w swojej wypowiedzi), a jedynie - jak to zauważył Pan Mariusz - możliwość złożenia przez pracownika oświadczenia co do odmowy przyjęcia nowych warunków pracy do końca okresu wypowiedzenia (a nie do połowy tego okresu).
Moim zdaniem kwestia, czy zaproponowane warunki są korzystniejsze czy nie dla pracownika, to indywidualna sprawa każdego pracownika. Z tego względu stoję na stanowisku, że pracodawca w każdym przypadku powinien złożyć wypowiedzenie zmieniające (nie powinien sam decydować co jest korzystniejsze dla pracownika). Eliminuje to ewentualne wątpliwości co do warunków pracy i płacy pracownika. Poza tym, zazwyczaj jeśli pracownik nie podpisuje zaproponowanego mu aneksu do umowy o pracę, to znaczy, że z jakiś względów jest to dla niego niekorzytstne.
Tak czy inaczej, kwestia ta nie ma wpływu na odpowiedź na zadanie pytanie przez Panią Sylwię - niepodpisanie przez nią aneksu do umowy o pracę nie powoduje jej automatycznego rozwiązania.Marta Mianowska edytował(a) ten post dnia 06.04.12 o godzinie 14:12 -
Witam,
do powyższych postów dodam, że w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy termin na złożenie odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę (7 dni) jest "otwarty", a więc czy nie upłynął.
W odwołaniu należy podnieść, że wskazana przyczna - utrata zaufania - jest niekonkretna, a nawet jeśli uznać by, że okoliczność komentowania przez pracownika swojego wynagrodzenia, stanowi konkretyzację przyczyny, to taka przyczna nie uzasadniała rozwiązania umowy o pracę. Pracownik ma bowiem prawo rozmawiać z innymi osobami o swoim wynagrodzeniu, bo jest to infomacja, która jego dotyczy.
Inną kwestią jest, czy pracodawca jest w stanie udowodnić, że pracownik rzeczywiście komentował swoje wynagrodzenie. Jeśli nie ma dowodów na taką wypowiedź (np. świadków) to można dodatkowo argumentować, że przyczyna jest po prostu nieprawdziwa.
Istotne też będzie, czy wypowiedź pracownika rzeczywiście stanowi "komentowanie" swojego wynagrodzenia (domyślam się, że chodzi tu o ewentualne negatywne wypowiedzi pracownika).
Pozdrawiam, -
Witam,
umowę o pracę można zmienić w dwojaki sposób: poprzez porozumienie zmieniające lub poprzez wypowiedzenie zmieniające.
Porozumienie zmieniające to właśnie aneks do umowy o pracę, którego wejście w życie wymaga zgody zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Brak zawarcia takiego porozumienia (a więc brak podpisu ze strony pracownika pod aneksem do umowy o pracę) nie powoduje automatycznego rozwiązania umowy o pracę. Aby doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę pracownik lub pracodawca powinni złożyć w tym zakresie stosowne oświadczenie o rozwiazaniu umowy o pracę.
Jeśli pracownik nie wyraża zgody na zmianę jego dotychczasowych warunków pracy lub płacy, to pracodawca powinien wręczyć mu wypowiedzenie zmieniające w trybie art. 42 par. 2-3 Kodeksu pracy. Pracownik może przyjąć nowe warunki pracy lub odmówić ich przyjęcia. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika nowych warunków pracy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków pracy, uważa się, że wyraził zgodę na zaproponowane warunki.
Podkreślić należy, że wypowiedzenie zmieniające powinno spełniać określone warunki formalne tj. powinno: (1) być dokonane w formie pisemne, (2) zawierać nowe warunki pracy lub płacy, (3) zawierać uzasadnienie zmiany warunków pracy lub płacy, (4) zawierać pouczenie o prawie odwołania do sądu pracy, (5) zawierać pouczenie co do skutków przyjęcia lub odmowy przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy. Jeśli wypowiedzenie nie zawiera elementów z punktów (1) - (4) to co prawda jest skuteczne, ale wadliwe formalnie, w konsekwencji czego pracownik może domagać się np. odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia warunków pracy lub płacy, w maksymanej kwocie równej 3-miesięcznemu wynagrodzeniu za pracę.
Pozdrawiam, -
/Marta Mianowska edytował(a) ten post dnia 14.03.12 o godzinie 15:19
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy SMAKOWITY