Mariusz Włodarczyk

Specjalista ds. ochrony środowiska oraz ochrony przyrody

Wypowiedzi

  • Mariusz Włodarczyk
    Wpis na grupie Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym w temacie Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym = ochrona...
    27.06.2012, 17:50

    Tematem pokrewnym i definitywnie powiązanym z ochroną drzew w procesie inwestycyjnym jest ochrona zwierząt wykorzystujących drzewa i krzewy jako kryjówki, czyli przede wszystkim ptaki i nietoperze. W UK dość mocno zajmowałem się tą tematyką a moim nr 1 stała się ochrona popielicowatych (tut. orzesznicy), które bardzo ściśle związane są z życiem w obrębie drzew. Im jednak mniej grożą inwestycje budowlane a bardziej wycinka drzew...

  • Mariusz Włodarczyk
    Wpis na grupie Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym w temacie Re: Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym
    27.06.2012, 17:19

    Witam Państwa,
    Założyłem tę grupę aby usystematyzować wiedzę nt. ochrony drzew w trakcie budowy (ale również przed jej rozpoczęciem oraz po zakończeniu). Chciałbym również podzielić się tutaj wiedzą, którą zdobyłem podczas pobytu w Wielkiej Brytanii w latach 2007 - 2011 oraz wcześniejszymi doświadczeniami z Polski.
    W miarę możliwości będę starał się upowszechnić i udostępnić np. narzędzia oraz dokumenty, którymi posługiwałem się w UK. Będzie to m.in. kalkulator do obliczania Root Protection Areas (Strefy Ochrony Systemu Korzeniowego) czy tez informacje nt. sposobów zabezpieczania drzew na budowie. Na razie mogę przesłać zainteresowanym taki kalkulator w wersji angielskiej z krótką 'instrukcją obsługi' - proszę tylko o podanie e-maila i oczywiście zapisanie się do grupy :). W razie pytań również proszę pisać. Będę starał się odpisywać w miarę tzw. wolnego czasu. I oczywiście, co najważniejsze, grupa ta ma służyć wymianie wiedzy a zatem proszę o dzielenie się uwagami, spostrzeżeniami itp.!
    Pozdrawiam serdecznie,
    Mariusz Włodarczyk

  • Mariusz Włodarczyk
    Wpis na grupie Specjalista ds. ochrony środowiska w temacie Jak chronić drzewa na budowie
    12.06.2012, 14:30

    Jeszcze kilka słów od praktyka :)
    BS 5837:2012 Trees in relation to design, demolition and construction. Recommendations to nowość w UK i nadal w fazie testów. Jest sporo zmian w stosunku do poprzedniej normy i na pewno ciekawe będą komentarze praktyków (arboriculturists), ale na to trzeba będzie jeszcze 'chwilę' poczekać. Trzeba zaznaczyć, że nowa norma była (przed jej wdrożeniem) długo konsultowana z organizacjami zajmującymi się ochroną drzew i spełnia chyba wszystkie zgłoszone przez nie postulaty (w mniejszym lub większym zakresie oczywiście).
    Sugerowałbym jednak chwilowo rezygnację z drogiego zakupu nowej normy i chociażby częściowe wdrażanie poprzedniej tj. BS5837:2005. Przez wiele lat było to wystarczające narzędzie pozwalające na ochronę drzew w UK (o ile było stosowane, bo norma nie jest prawem i chociaż zalecana i przez większość organizacji / urzędów w UK 'wymagana', to z prawnego punktu widzenia nie można było narzucić jej stosowania). Należy sobie tylko życzyć aby podobne narzędzie było w Polsce w powszechnym użyciu, bo to co się dzieje na budowach to katastrofa - żeby nie szukać daleko - proszę przejść się na najbliższą budowę... w Warszawie polecam metro. Drzewa, owszem mają deski wokół pni i to w zasadzie wszystko w temacie. Te same drzewa są niejednokrotnie odkopane (lub okopane) do samego pnia, korzenie oczywiście odcięte (nieraz po 20 - 40% systemu korzeniowego) i potem zasypywane (lub stoją przez wiele tygodni w takim stanie). Choroby wszelkiego rodzaju gwarantowane, szok po odsłonięciu / uszkodzeniu korzeni i gwałtownej utracie wody gwarantowany = 5-10% szans na przeżycie. A utrata stabilności? Te drzewa będą po prostu zagrażały ludziom...
    Pozdrawiam serdecznie,
    Mariusz Włodarczyk

  • Mariusz Włodarczyk
    Wpis na grupie Specjalista ds. ochrony środowiska w temacie Jak chronić drzewa na budowie
    10.06.2012, 19:47

    Witam,

    Osobiście polecam BS5837:2005 Trees in Relation to Construction – Recommendations - 4 lata pracowałem w opraciu o wytyczne tychże norm w UK. Niezastąpione źródło wiedzy - w szczególności polecam wzory na określenie RPA's (root protection areas) - deski nie są wówczas potrzebne :)

    Pozdrawiam,

    Mariusz Włodarczyk

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do