Mariusz Fijałkowski

Change & Interim Manager, Project Manager, Executive Coach

Wypowiedzi

  • Mariusz Fijałkowski
    Wpis na grupie Specjalista ds. ochrony środowiska w temacie Teren dawnych glinianek - co z tym robić
    2.12.2013, 11:25

    Witam serdecznie,
    jestem właścicielem terenu - dawnych glinianek - który to teren w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy oznaczony jest jako teren Usług Turystycznych i Rekreacji.

    Gdy nabyłem ten teren (rok 2007), jego poprzedni właściciel zobowiązał się, ze w ciągu 8 miesięcy od dnia zbycia zakończy prace rekultywacyjne, co do których zobowiązany był na podstawie decyzji starosty z 1996 r. Prace prowadzone były zgodnie z projektem przygotowanym przez tegoż właściciela i zatwierdzonym przez Starostwo.
    Decyzja na rekultywację, będąca w obiegu prawnym obowiązuje do 2024 r. tj. w okresie nie dłuższym niż 5 lat od planowanego zakończenia wydobycia ze złoża.

    Problem polega na tym, iż przy umowie kupna - sprzedaży informowano, mnie, iż rekultywacja ma się zakończyć do końca 2009 r. - niestety czegoś takiego nie ma w dokumentach.

    Ustaliłem, iż pod koniec roku 2004 poprzedni właściciel zgłosił do Marszałka wniosek o wykreślenie złoża kopalin i tak też się stało - złoże zostało wykreślone z rejestru. Jednak Starostwo na to wykreślenie nie zareagowało, a wydaje mi się, że powinno zmienić swoją wcześniejszą decyzję z urzędu i określić termin zakończenia prowadzonej rekultywacji na koniec roku 2009, tj. 5 lat od faktycznego zakończenia wydobycia.

    W chwili obecnej, zobowiązany do rekultywacji nie kwapi się do wykonywania prac - tłumacząc po pierwsze, że nie może pozyskać odpowiedniego materiału, po wtóre, że ma jeszcze sporo czasu - 11 lat.

    Ja będąc osoba fizyczną zacząłem od jakiegoś czasu gromadzić materiał do rekultywacji (ziemia, gruz, glina etc.) na działce, ale urzędnicy mówili mi, że nie mogę go składować na powierzchni dłużej niż 2 lata. Co więcej podpowiedziano mi, iż zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21.04.2006 r. (Dz. U. nr 75 poz. 527) oraz Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 19.12.2008 r. (Dz. U. nr 235, poz. 1614) mogę odpady wymienione w tych rozporządzeniach przyjmować samodzielnie - bo wcześniej wykazano mi, że nie mogę przejąć obowiązku rekultywacji pomimo tego, iż obowiązany do niej zgadzał się na to i ja także. Argumentem koronnym był fakt, iż obowiązek rekultywacji jest obowiązkiem niezbywalnym...

    W związku z przyjmowaniem odpadów i gromadzeniem ich na działce (około 10 ha) zacząłem je rozplantowywać, co spowodowało częściowe zasypanie wyrobisk, które podobnież w planie rekultywacji nie zostały przeznaczone do zasypania.

    W związku z powyższym mam kilka pytań i prośbę o pomoc w rozwikłaniu tej zagadki:
    1. Czy będąc osobą fizyczną dysponującą prawem własności do działki, która składa się z wyrobisk po wydobyciu gliny, mogę je zasypywać materiałami określonymi w ww. rozporządzeniach?
    2. Czy na powyższe muszę posiadać jakąś decyzję, projekt lub zezwolenie?

    Dodam, iż zbiorniki (powszechnie nazywane stawami) są wyrobiskami po wydobyciu gliny i zawierają w sobie tylko i wyłącznie wody gruntowe i wody opadowe. Z jednego z tych zbiorników nadmiar wody odprowadzany jest przez rów irygacyjny.

    Zasypując zbiorniki, zgodnie z podpowiedziami znawców tematu - hydrologów, chcę wykopać na swoim terenie rowy melioracyjne, odprowadzające nadmiar wód opadowych do rowu irygacyjnego biegnącego przez drogę i inne działki. Nadmienię, że rów ten na innych działkach wpisany jest w akt notarialny i sąsiad zobowiązany jest do udostępnienia mi go do odprowadzania nadmiaru wód opadowych o gruntowych.

    3. Czy kopiąc rowy irygacyjne na swoim terenie muszę mieć na to jakąś decyzję lub pozwolenie?

    4. Czy rekultywacja - w obrocie prawnym jest wciąż decyzja z roku 1996 r. - jest wciąż obowiązująca?
    5. Czy Starostwo, po odkryciu błędu nie powinno zmienić tej decyzji?
    6. Czy przy zmianie wcześniejszej decyzji, Starostwo może określić termin zakończenia rekultywacji na inny okres niż koniec 2009 r.
    7. Czy jeśli rekultywacja powinna zostać formalnie zakończona w 2009 r. mogę żądać od starostwa jej zakończenia na ich koszt (ponieważ nie dopilnowali, aby rekultywacja skończyła się w terminie prawem określonym) lub żądać stosownego odszkodowania?

    z góry dziękuję za pomoc.

    pozdrawiam.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do