Wypowiedzi
-
"Odnośnie folii przeznaczonych do druku cyfrowego i folii do druków offsetowych: z mojego doświadczenia, nie różnią się niczym. Na jednych ustawieniach (temp. docisk, prędkość) obie odchodzą od wydruków, a innych obie trzymają."
Panie Matuszu otóż różnią się i to zdecydywoanie CENĄ :) te do druku cyfrowego są dużo droższe. Natomiast pozastałe uwagi bardzo słuszne i się z nimi zgadzam.
A teraz informacja - praktycznie żadna z firm usługowo zajmująca się foliowaniem nie używa folii do druku cyfrowego foliując cyfrę. I dodatkowo słuszna uwaga pana Mateusza - (temperatura, docisk, prędkość) - wypadkowa dobrego dobrania tych parametrów gwarantuje dobry efekt foliowania. Jeśli foliujemy szybciej to musimy podnieść temp. i docisk bo folia ma krótszy kontakt z cylindrem grzejnym i co za tym idzie musi być większa temp. aby własciwie rozgrzać klej i docisnąć folie do foliowanego podłoża.
Co do wcześniejszej uwagi odnośnie foliarek do druku cyfrowego to owszem są takie ale tylko z nazwy i nie polecam ich bo są to z reguły malutkie maszynki na biurko, które i owszem sprawdzają się ale do pojedynczych wydruków (poza tym wystepuje w nich problem z ustawieniem odpowiednio dużego docisku i z reguły operatorzy podkręcają wtedy temperaturę). Jeśli mówimy o produkcyjnych maszynach to są one zaróno do cyfry jak i do offsetu. Tutaj bardziej decydują względy praktyczne - po co komuś maszyna o szerokości roboczej kalandra np. 72 cm jak on ma wydruk A3, A3+ czyli maksimum 480mm w zależności od dostawcy. -
ad1. peawdopodobnie wasza foliarka ma za słaby docisk i operator dał za wysoką temperaturę dlatego odbarwił się wydruk.
ad2. papier ma pewną wilgotność - przy podgrzewaniu pracują włókna i tyle w jedną stronę inaczej niż w drugą. generalnie to nie ma znaczenia ale czasem zdarzają się wyjątki tak jak u was że ma.Mariusz Dydycz edytował(a) ten post dnia 24.08.10 o godzinie 16:11 -
Nie wiem czy to aktualne ale we Wrocławiu to np. ARW Focus. Drukarnia musi mieć ploter płaski UV tzw. flatbed.
-
Nie wiem czy jeszcze aktualne ale gdyby ktoś miał problem. Generalnie jest prosta zasada nawet niekoniecznie stosując specjalne folie do druku cyfrowego. W zasadzie większość firm w Polsce z dobrym efektem stosuje do foliowania druku cyfrowego folie przeznaczone do offsetu - ze względu na cenę.
Jeżeli jest druk np. z Xeroxa gdzie jest zwykle utwardzanie olejowe musisz poczekać minimum 6 godzin (najlepiej 24 ale w produkcji to praktycznie nierealne :) bo klientowi się śpieszy) zanim zaczniesz foliować, potem kolejne 6 godzin zanim zaczniesz obrabiać.
Na polskim rynku jest maszyna do druku cyfrowego niejaki Xeikon gdzie jest odwrotnie - trzeba jak najszybciej po zadruku zafoliować, bo później nie ma szansy zwłaszcza jak większy format. Druk zachowuje się jakby woda odparował z papieru.
Co do foliowania to jest dobrze zafoliowane jak rwąc zafoliowany arkusz folia odrywa wierzchnią warstwę papieru. Zasada kolejna: tłoczenie czyli nacisk cylingra, temperatura i szybkość foliowania - wypadkowa tych trzech wartości decyduje o efekcie. W twoim przypadku spróbowałbym od sprawdzeniea parametrów folii (temperatura) i zwiększenia nacisku tłoczenia. Ostatni akapit dotyczy nie tylko foliowania druku cyfrowego ale również offsetu.
mam nadzieję że pomogłem, a nie zaciemniłem.Mariusz Dydycz edytował(a) ten post dnia 24.08.10 o godzinie 16:13 -
moim skromnym zdaniem do tego typu zleceń poszukałbym drukarni cyfrowej wielkoformatowej posiadającej ploter płaski UV - tzw. flatbed. Najbardziej popularne nośniki druku:szkło, drewno, sklejka, metapleks, ceramika, glazura, blacha metali kolorowych i ocynkowanych, dibond, płyty KAPPA, tektury i papiery sztywne, SKÓRA, tkaniny-materiały (flagowe), banery (frontlit, propylen
i wiele innych materiałach pochodnych (do wyżej wymienionych). Grubość materiału w zależności od modelu plotera nawet do 8-10 cm.
W Krakowie i okolicy jest kilka-kilkanaście drukarń dysponujących tą technologią np. Sam-Art Pracownia Reklam, DM System Kraków, CopyMAX System, Kris-Graph -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy OPAKOWANIA
- 1
- 2