Marcin Nowak

Handel B2B

Wypowiedzi

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Londyn świętuje chiński Nowy Rok
    17.02.2007, 03:22

    Ponad sto imprez odbędzie się w ramach rozpoczynającego się w niedzielę w Londynie chińskiego Nowego Roku księżycowego. Ma to wzmocnić i tak już silne więzy ekonomiczne i kulturalne stolicy Zjednoczonego Królestwa z Chinami.

    Cykl imprez pod nazwą "Chiny w Londynie 2007", który potrwa do końca marca, zainaugurował burmistrz miasta Ken Livingstone. Na handlowej ulicy Oxford Street w centrum stolicy zapalono czerwone chińskie lampiony.

    W niedzielę festyn i parada noworoczna zgromadzą - jak się oczekuje - co najmniej kilka tysięcy uczestników.
    czytaj dalej


    Liczebność chińskiej diaspory w Londynie ocenia się na około 80 tysięcy.

    Londyn przyciąga 15 procent chińskich inwestycji w Europie (jedną trzecią inwestycji chińskich w Wielkiej Brytanii); w latach 2002- 2006 zarejestrował wzrost liczby turystów z Chin o 45 procent.

    Na uczelnie londyńskie zapisało się w tym roku akademickim osiem tysięcy Chińczyków.

    Źródło informacji: PAP/INTERIA.PL Czwartek, 15 lutego (16:44)

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Obchody Nowego Roku Księżycowego
    17.02.2007, 03:19

    Co przyniesie Rok Świni?

    Rozpoczynający się w najbliższą niedzielę Rok Świni będzie dobrym okresem na podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny, ale przyniesie również nowe konflikty, epidemie i inne katastrofy naturalne na świecie - twierdzą chińscy wróżbiarze.

    - Rok Świni nie będzie spokojny - mówi Raymond Lo, mistrz feng shui ( dosł. - wiatr-woda), starożytnych praktyk zmierzających do osiągnięcia harmonii z przyrodą.

    Wskazuje on, że lata upływające pod znakiem Świni mogą być niespokojne bowiem są zdominowane przez ogień i wodę - dwa z pięciu żywiołów, na których według chińskich wierzeń, opiera się Wszechświat.

    Ze względu na to, że ogień i woda pozostają w nieustannym konflikcie, mają tendencje do wzniecania niepokojów.

    - Ogień na wodzie to symbol konfliktów i zamieszek. Będziemy też świadkami kolejnych klęsk żywiołowych i zamachów bombowych - twierdzi Lo.

    Również mistrzyni feng shui z Melezji Lillian Too podziela ten pogląd. - Mogą wybuchać epidemie. Bardzo niepokoję się o ptasią grypę. Jedzcie zdrową żywność i dbajcie o zdrowie - radzi Too.

    W Roku Świni skonstruowany został słynny rosyjski karabin automatyczny AK-47, najczęściej używany na całym świecie. Zdaniem Lo, oznacza to, iż "można spodziewać się potyczek, morderstw i zamachów bombowych".

    Świnia jest ostatnią z 12 zwierząt w chińskim zodiaku. Według legendy jest tak dlatego, że zajęła ostatnie miejsce w wyścigu, który przesądził kolejność.

    Jednak świnia symbolizuje także szczęście i dlatego wielu Chińczyków, stanowiących 1/5 ludności świata, decyduje się na dzieci właśnie w Roku Świni. - Każde dziecko urodzone w Roku Świni może liczyć przez całe życie na pomoc otoczenia - twierdzi Lo.

    Obchody Nowego Roku Księżycowego rozpoczynają się już w najbliższą sobotę i są najbardziej uroczyście obchodzonym świętem w chińskim kalendarzu. Jest to święto obchodzone tradycyjnie w gronie rodziny.

    Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP Piątek, 16 lutego (07:20)


    Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 17.02.07 o godzinie 03:36

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Zen - medytacja w życiu codziennym w temacie Wykład Zen i Warsztaty - Trójmiasto
    15.02.2007, 10:33

    Pozdrowienia dla Gdańskiego Ośrodka Zen z Warszawy i mocnego siedzenia zen :)

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Chińczycy świętują nadejście roku świni
    14.02.2007, 22:32

    Chińczycy świętują nadejście roku świni

    Chińska telewizja państwowa CCTV postanowiła "unikać nadawania wizerunków świń", by nie urażać uczuć około 18 mln chińskich muzułmanów, choć za kilka tygodni w Chinach przypadnie świętowanie Nowego Roku księżycowego, który tym razem będzie rokiem zodiakalnej Ognistej Świni.

    Chiński nowy rok rozpocznie się 18 lutego 2007 i potrwa do 2 lutego 2008. Jego patronką będzie Ognista Świnia.


    W całych Chinach, podobnie jak i w dużej części Azji z okazji nowego roku pojawiają się wszędzie wizerunki patronującego mu zodiakalnego zwierzęcia - w postaci zabawek, maskotek, na plakatach.

    CCTV nie podała oficjalnie o najnowszym ograniczeniu, ale kiedy szwajcarska grupa Nestle chciała wykorzystać w swojej kampanii reklamowej rysunek świnki, okazało się, że wizerunek tego zwierzęcia jest niewskazany.

    Podobnie agencja reklamowa Mindshare z Szanghaju została poinformowana, żeby nie umieszczać świnek w swoich reklamach.

    Wyznawcy Proroka w Chinach stanowią grupę zróżnicowaną pod względem kulturowym, rozsianą po różnych prowincjach. W jej skład wchodzą m.in. Turkmeni, Mongołowie, Ujgurowie z północno-zachodniej prowincji Sinkiang (Xinjiang).

    Nie tylko w Chinach rok świni sprawił kłopot: oburzony poczuł się imam Wielkiego Meczetu w Tajpej, któremu władze Tajwanu przysłały życzenia na kartce z czterema różowymi prosiaczkami. (al)

    źródło: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1515,wid,8706116,wiadomosc...

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Chiny - podróżowanie
    14.02.2007, 22:10

    Podróż z punktu A do punktu B w Chinach

    Chiny, podróżowanie

    Podróżować po Chinach można na wiele sposobów, a każdy z nich jest na swój sposób odmienny od tego, czego można oczekiwać będąc Europejczykiem. Wybrałam kilka, po to żeby przedstawić szeroki wachlarz możliwości komunikacyjnych tego kraju.
    1. Autobus z miejscami leżącymi – mój ulubiony. Tak się nieszczęśliwie składa, że we wschodnich rejonach Chin przez dużą część roku występuje zjawisko nawiewania pyłów z pustynnych terenów na zachodzie kraju. Naturalną konsekwencją tego zjawiska jest to, że Chińczycy ze wschodnich części kraju mają problemy z drogami oddechowymi. A radzą sobie z tym jak mogą, czyli wykorzystują prastarą pewnie metodę odkrztuszania flegmy. I czynią to wszędzie. Określenie ‘odkrztuszanie’ jest daleko idącym eufemizmem, a każdy kto podróżował drogowymi środkami komunikacji wie, że symfonia odgłosów towarzyszących temu zjawisku może przyprawić o mdłości. Estetom zatem stanowczo nie polecam korzystania z ww. środków transportu, zwłaszcza że często produkt owego odkrztuszania ląduje na podłodze autobusu. Do meritum przechodzę – autobus z miejscami leżącymi, trzy rzędy prycz, każdy rząd trzypiętrowy, prycza o rozmiarze umożliwiającym sen standardowemu Chińczykowi. Ja jestem niewysoka, jakieś 156, ale trudno mi było wygodnie usadowić się na łożu o szerokości 50 cm. Trasa: Yangshuo – Shenzen. Zaraz po wejściu do autobusu należy zdjąć buty (!) i trzymać je w foliowym woreczku do końca podróży. Ze smutkiem zauważam, że jako jedna z ostatnich pasażerek nie mogę umieścić plecaka w luku bagażowym. Na moim łożu ledwo ja się mieszczę, więc plecak ląduje na podłodze. Gasną światła, bo to autobus nocny i rozpoczyna się koncert odkrztuszania i plucia pestkami i łupinami. Leżę w ciemności i obliczam trajektorię lotu produktów ww. czynności i myślę sobie, że mój plecak polegnie na tej wojnie. Rano pewnie rozpłaczę się jego stanem. Ale. Jakież było moje zdziwienie o poranku! Udało im się ominąć mój plecak!!! Jestem zachwycona precyzją Chińczyków.
    2. Pociąg – w Chinach istnieją 4 kategorie ‘siedzeń’ w pociągach: hard seat, soft seat, hard sleeper i soft sleeper. Różnic chyba nie trzeba objaśniać. Ceny najwyższej klasy soft sleeperów porównywalne są z cenami biletów lotniczych na tej samej trasie. O ile kupno biletu jest zwykle nie lada wyzwaniem organizacyjnym (trudność w komunikowaniu się), o tyle sama organizacja podróży jest perfekcyjna. Przykład: Podróż na trasie Szanghaj – Xi'an, miejsce hard sleeper, pociąg coś w rodzaju naszego pospiesznego, czas podróży: jakieś 20 godz. Po pierwsze: na dworcu w Szanghaju prześwietla się bagaże, jak na lotnisku. Po drugie: na dworzec nie można wejść, jeśli nie ma się aktualnego biletu. Na samym dworcu jest kilkanaście poczekalni, każda specjalnie dedykowana do określonej destynacji. Poczekalnie mają zamknięte bramki strzeżone przez jakieś zmilitaryzowane osoby, więc na peron nie można wejść, zanim pociąg nie przyjedzie bądź nie zostanie ‘podstawiony’. Po trzecie: pociąg. W każdym wagonie jest osoba – instytucja, tzw. wagonowy. Odbiera bilet przy wsiadaniu i dba o to, żeby pasażer wysiadł w miejscu docelowym wręczając mu u kresu podróży jego własny bilet, który bywa niezbędny do opuszczenia dworca. Ważna uwaga: przy wybieraniu miejscówki dla klasy hard sleeper szczególnie polecam środkową pryczę. Na dolnej w ciągu dnia siedzą wszyscy pasażerowie, a na górnej klimatyzacja może głowę urwać. Mnie urzekła kompleksowość usług świadczonych na pokładzie pociągu. Sprzątanie co parę godzin, w jeszcze większej częstotliwości przejazd wózków z jedzeniem na ciepło, pochody sprzedawców przekąsek, lodów, a nawet przejazd pełnowymiarowego wózka do produkcji pop-cornu. Czasem przeszedł pan z gazetami, ale największe wrażenie wywarł na mnie człowiek, który oferował wypożyczenie mini-telewizora na czas podróży. Władał angielszczyzną, a to rzecz nader nieczęsta w Chinach, i na moje obiekcje dotyczące nieznajomości chińskiego, co znacznie utrudniałoby odbiór chińskich programów zapewnił, że na tym mini-telewizorku można odbierać CCTV-9. Ten jest kanałem angielskojęzycznym, ale ja w hotelach wcześniej zapoznałam się z jego ofertą programową i nadto mi trącała socjalistycznymi reportażami z lat 80, więc z oferty nie skorzystałam. Pociąg do celu dotarł o czasie i bez przeszkód.
    3. Samolot – przy olbrzymiej rozległości kraju oraz chęci zobaczenia jak najwięcej w krótkim czasie warto skorzystać z tego środka lokomocji. Trzeba tylko pamiętać o jednym – bilety lotnicze należy kupować w oficjalnych placówkach linii lotniczych, a nie w agencjach turystycznych. Skorzystanie z tego drugiego punktu sprzedaży skutkuje wyższą ceną biletu, usztywnieniem negocjacyjnym sprzedawców, którzy nieczuli są na jakiekolwiek propozycje zniżek. W oficjalnych placówkach można uzyskać ceny niższe od tych, które sugerują przewodniki. Dane mi było trzykrotnie skorzystać z usług lotniczych w Chinach i za każdym razem byłam mile zaskoczona poziomem usług. Przed pierwszym lotem liniami wewnętrznymi (trzeba pamiętać, że loty wewnętrzne w Chinach odbywają się na odległościach powiedzmy, wewnątrzeuropejskich) miałam obawy, że z punktu A do punktu B przemieszczać się będę jakimś Antonowem, coś jak Indiana Jones, z kurami na pokładzie. Nic podobnego. Za każdym razem był to Boeing 747. Kolejny stereotyp obalony.
    4. Statek – warto odbyć sześciogodzinny rejs statkiem po rzece Li z Guilin do Yangshuo. Tyle, że za tę przyjemność cudzoziemców zwykle obciążają znacznie wyższą kwotą, niż autochtonów. Ale można czasem kupić bilet dla Chińczyka, tylko trzeba liczyć się z konsekwencjami. Będąc jedynym ‘białym’ na pokładzie nie ma co liczyć na jakąkolwiek możliwość porozumienia się. Absolutnie nie przeszkadza to w doznawaniu uroków rejsu, ale może stworzyć problem przy zamawianiu jedzenia podczas lunchu. Panie z kuchni dwoiły się i troiły przynosząc do ‘okazania’ produkty zamawiane przeze mnie na chybił-trafił z listy zapisanej w chińskich ‘krzaczkach’. W efekcie zjadłam najdroższy i … najgorszy posiłek w czasie mojego całego pobytu w Chinach.

    źródło: Saturday, 19. August 2006, 23:22:13
    http://my.opera.com/%20kania/blog/index.dml/tag/Chiny

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Gong xi fa cai Bądź szczęśliwy i bogaty w nowym roku!
    14.02.2007, 22:02

    Zwyczaje obchodzenia chińskiego nowego roku

    ( cały artykuł wraz ze zdjęciami na interesującej stronie: http://www.wielkiechiny.pl/chundao.php )

    W okresie przednoworocznym wszedzie natykamy się na takie znaki. Jest to odwrócony do góry nogami znak oznaczający wiosnę (chun). Słowo 'odwrócić' jest homofonem słowa nadejść (oba wymawia się 'dao'). Znak na rysunku należy więc czytać "chun dao" czyli "nadeszła wiosna".


    Pochodzenie


    Pochodzenie Chińskiego Nowego Roku datuje się na wiele wieków wstecz, ale dokładne określenie jego początku nie jest możliwe. Znane jest kilka znaczeń słowa Nian, wszystkie one zgadzają się, że wcześniej było imieniem bestii, która zaczęła polować na ludzi w noc przed rozpoczęciem nowego roku. We współczesnym języku Chińskim oznacza rok. W Chinach jest także zwyczaj określany jako "festiwal wiosny", a obchody trwają przez ok. 15 dni.
    Istnieje wiele opowieści i ich wariantów. Jedna z legend mówi, iż bestia Nian budziła powszechną grozę, miała wielką paszczę i mogła połknąć ogromną liczbę ludzi za jednym razem. Ludzie byli przerażeni. Na ratunek przyszedł im pewien starzec. Powiedział on bestii: "słyszałem, że masz duże możliwości, ale czy możesz połknąć inne bestie na Ziemi zamiast ludzi, którzy nie znaczą nic wobec twoich wrogów?" I potwór zjadł wiele innych bestii na Ziemi, które wcześniej również zabijały ludzi i ich zwierzęta. Po tym stary człowiek zniknął odjeżdżając na grzbiecie bestii Nian. Okazało się, że był to nieśmiertelny bóg. Odkąd Nian odszedł, wszystkie potwory przerażone skryły się w lasach. Ludzie zaczęli radować się swoim spokojnym życiem. Zanim jednak starzec odszedł, powiedział ludziom, aby przy końcu każdego roku wieszali na oknach i drzwiach dekoracje z czerwonego papieru, w ten sposób odstraszać będą potwora Nian, gdyby ten podkradł się znowu, ponieważ czerwony jest kolorem, którego potwory boją się najbardziej.


    Inna opowieść mówi, jak to mieszkańcy wioski terroryzowanej przez potwora, postanowili pozbyć się bestii, która polując nachodziła sioła i gospodarstwa. W tym celu przygotowali się w sposób następujący. Gdy pewnej bezksiężycowej nocy bestia przybyła aby porwać kolejnego mieszkańca, ci zaczęli bić głośno w bębny i gongi, strzelać z fajerwerków, a także palić bambus (który w czasie palenia wydaje głośne "strzały"), bestia umęczona hałasem, padła, a mieszkańcy w mig ją dobili.
    Od tej pory narodził się zwyczaj, aby w najzimniejszy dzień zimy strzelać z fajerwerków, dookoła drzwi domów zawieszać czerwone ozdoby, mające odstraszyć potwora.

    Obecnie "nian" odnosi się do festiwalu wiosny, a ludzie często mówią"guo nian" co oznacza celebrowanie nowego roku bądź okres noworoczny, ale w głębszej warstwie także "przetrwać atak potwora nian"



    Przygotowania

    Chińczycy rozpoczynają przygotowania miesiąc wcześniej. Kiedy stary rok zbliża się ku końcowi, daje to ludziom możliwość wypełnienia osobistych celów. Przygotowując się do uroczystości Nowego Roku wielu Chińczyków stara się spłacić wszystkie długi i rozwiązać problemy. W interesach oznacza to podliczenie ksiąg rachunkowych i spłacenie pożyczek i opłat. Ludzie zaczynają również kupować prezenty i materiały na dekoracje, jedzenie i ubrania.



    Ozdoby


    Jest to odwrócony do góry nogami znak oznaczający wiosnę (chun). Słowo odwrócić jest homofonem słowa nadejść (dao). Znak obok należy czytać "chun dao" czyli "nadeszła wiosna" .
    Bardzo często wiesza się go na drzwiach wejściowych do domu.



    Fu oznacza szczęście, powodzenie. Podobnie jak "chun" należy wieszać ten znak do góry nogami - co oznacza "fu dao", czyli szczęście przyszło.
    Znak ten można zobaczyć porozklejany wszędzie: w przejściach podziemnych, w sklepach, rastauracjach, szkołach



    Jest to połączenie czterech znaków, które oznaczają "niech pieniądze i bogactwa napływają. Znak ten umieszcza się na drzwiach wejściowych do sklepów i restauracji.



    Zwoje noworoczne, to pasy czerwonego papieru, naklejane dookoła drzwi. Na nich umieszczona jest sentencja mająca za zadanie przyciągnąć pod dach domu, mieszkania bądź firmy wszystko co dobre, a więc pieniądze, szczęście, powodzenie.

    Istnieje bardzo wiele różnych zwojów, zasada jest jednak taka, że wieszać je należy parami; natomiast trzeci - umieszczony poziomo nad drzwiami (nazywa się 橫披 - hengpi) nie jest obowiązkowy.



    Zwój noworoczny umieszczany
    przy wejściu do firmy Zwój umieszczany przy wejściu do domu






    Specyficzną dla Tajwanu ozdobą noworoczną jest ananas.

    Jest tak dlatego, że w dialekcie używanym na Tawjanie słowo ananas wymawia się podobnie jak "rozkwit, rozwój, powodzenie"


    Ananasy jako ozdoby do domu można kupić plastikowe, albo prawdziwe. Najbardziej wpadającym w oko obiektem jest kępka ananasów na zdjęciu poniżej.

    Dodać należy, że nawet te żywe ozdoby sa niejadalne.






    Obchody





    W przeddzień Nowego Roku wszyscy członkowie rodziny spotykają się na tzw. "wspólnym posiłku" (ang. reunion dinner), zwanym 團圓飯 (tuanyuanfan) lub 年夜飯 (nianyefan). Składa się on zazwyczaj z ryby, kurczaka, dania wegetariańskiego oraz specjalnego dania słodkiego, które się nazywa Fa-choi. Wielu Chińczyków w Hong Kongu odwiedza po kolacji kwiaciarnię, aby zakupić specjalne kwiaty i owoce, które zapewnią im powodzenie i szczęście. Niektórzy kupią rośliny jako prezenty dla innych rodzin. Kwiaty oczywiście powinny mieć kolor czerwony.
    Popularną rośliną na Nowy Rok są kwiaty brzoskwini, które symbolizują długie życie. 春節

    Na kilka dni przed Nowym Rokiem każda rodzina jest zajęta sprzątaniem domu mając nadzieję na wypędzenie z niego nieszczęścia, które nagromadziło się przez ostatni rok. Sprzątanie w dzień Nowego Roku będzie oznaczało wymiatanie dobrego losu, który przyniesiony jest przez Nowy Rok.
    Inne reguły, które należy przestrzegać to: mycie włosów, tłuczenie misek i talerzy, nie upuszczanie niczego na podłogę, nie kłócenie się, ani nie przeklinanie oraz nie ubieranie czarnych ubrań.

    Dzień pierwszy - 切一迎神 (yingshen - "Powitanie bogów")
    Jest to powitanie bogów ziemi i nieba. Wiele osób nie spożywa tego dnia mięsa, wierząc, że zapewni to długie i szczęśliwe życie.

    Dzień drugi - 切二察祖 (chazu - "Złożenie hołdu przodkom")
    Tego dnia Chińczycy modlą się do swoich przodków, tak samo zresztą jak i do bóstw. Są wyjątkowo uprzejmi w stosunku do psów i dobrze je karmią, gdyż wierzą że tego dnia przypadają urodziny wszystkich psów.

    Dzień piąty -切五接財神(jiecaishen) lub też 破五(powu)
    Tego dnia Chińczycy nie opuszczają domu aby powitac bóstwo bogactwa. Nikt nie odwiedza innych, gdyż wierzy się, że przyniesie to pecha obu stronom.

    Dzień dziewiąty - 切九: 天公神 - 玉皇大帝誕辰
    Jest to dzień urodzin Nefrytowego cesarza - czas, aby złożyć mu ofiarę. O północy ludzie modlą się do Boga Niebios (Tiangong)


    Jedzenie noworoczne

    Są to dania specjalnie szykowane na czas nowego roku.
    Ciasto noworoczne (rodzaj puddingu)
    Może mieć wiele smaków - na zdjęciu ciemnobrązowe zrobione jest z dodatkiem czerwonej fasoli, jaśniejsze - z czarnym cukrem.
    Przed zjedzeniem należy je podgrzać w piekarniku.



    Ciastko bogactwa (fa) podobne do biszkoptu.
    Może być zrobione z różnymi dodatkami smakowymi, lub zmieniającymi kolor. Na zdjęciu cistko z dodatkiem czarnego cukru. Wilgotnością, konsystencją i smakiem przypomina zwykły polski chleb, jednak nie na tyle, żeby dać się nabrać.





    (juzi) - mandarynki, zwane także 金桔 (jinjie) lub 福橘 (fuju)



    Zwyczaje noworoczne

    Jednym z najważniejszych wymogów jest bycie szczęśliwym cały dzień, ponieważ jest to Nowy Rok i każdy powinien być szczęśliwy na nowy początek.
    Taniec lwa i czerwone lampiony są używane do odstraszenia potwora noworocznego i złego losu.
    Taniec lwa jest bardzo charakterystyczny dla Chińskiego Nowego Roku, jego tradycja sięga tysięcy lat. Lwy w chińskiej kulturze są uważane za mityczne potwory, ponieważ w Chinach nie ma prawdziwych lwów. Według legendy Chiński cesarz miał sen, w którym został zaatakowany przez demony i uratowany przez lwa. Z tego właśnie snu pochodzi taniec lwa.
    W dzień Nowego Roku każdy kto nie jest zamężny lub żonaty otrzyma koperty z monetami, jednocześnie każdy kto jest zamężny lub żonaty powinien dawać pieniądze. Dawanie pieniędzy jest znakiem powodzenia i dobrobytu. Koperty, koniecznie czerwone (紅包 hongbao lub 英式yingshi - czerwene kieszonki) zawierają również życzenia powodzenia w szkole, oraz dużo pieniędzy, a także rychłego zamążpójścia.

    Noworoczny prezent dla dzieci

    Czerwone koperty, dawane dzieciom w czasie obchodów nowego roku, to prezent urodzinowy - bowiem Nowy Rok jest chwilią, w której do wieku osoby dolicza się kolejny rok życia.

    Symbolika jest następująca:
    bambus i obiekty na nim to noworoczne fajerwerki (pamiętamy, że bambus to najstarsze i najprymitywniejsze petardy)
    Napisy na latarniach umieszczone są bez wzajemnego związku: "chun" - wiosna, "man" - obfitość jedzenia, "fu" - szczęście i powodzenie.
    W górnej części znajduje się napis "Życzenia nworoczne"

    Koperta na zdjęciu jest eklektyczna - jest tam wiele symboli, które są ze sobą niezbyt dobrze połączone.





    Życzenia
    祝賀的話(zhuhe de hua) - to życzenia pomyślności,
    吉祥話 (jixianghua) - dosłownie oznacza to "słowa szczęcia"



    Przed nowym rokiem można zakupić ozdoby, symbole szczęścia, napisy i inne przedmioty mające przynieść domowi szczęście i bogactwo.




    Tradycyjnym pozdrowieniem w okresie nowego roku jest 恭喜發財 (gong xi fa cai) oznacza dosłownie "Gratuluję i życzę wiele bogactwa", jednak tłumaczy się jako "Bądź szczęśliwy i bogaty". Co ciekawe, wielu Chińczyków na Tajwanie pozdrawia się używając dialektu kantońskiego: "Kung hei fat choi" lub "Gung Hay Fat Choi". jest to prawdopodobnie spowodowane wpływem filmów oraz licznych kontaktów handlowych.

    Obecnie pozdrawiają się prostym "Szczęśliwego nowego roku"



    Albo "Spełnienia życzeń w nowym roku"

    źródło: http://www.wielkiechiny.pl/chundao.php

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Vademecum biznesmena ( Chinese.pl )
    14.02.2007, 21:51

    Vademecum biznesmena

    Pieniądze
    Chińską walutą jest Renminbi, (RMB) znana powszechnie pod nazwą yuanów (wymawiamy Kuai). Banknoty występują w nominałach 1,5,10,50 i 100 RMB. Plagą współczesnych Chin jest fałszerstwo pieniędzy. Fałszywe banknoty są niekiedy łatwo rozpoznawalne, zwłaszcza, gdy zmieniono rodzaj papieru. Może się zdarzyć, że Chińczyk będzie kilkakrotnie sprawdzał, czy banknot 50 lub 100 yuanowy, który otrzymał od nas nie jest fałszywy. Stare i zniszczone banknoty trudno jest rozmienić, więc nie należy ich mieć zbyt dużo, a najlepiej w ogóle. Jednym z nowo wyemitowanych banknotów przez Bank Centralny jest banknot o nominale 20 RMB.

    Zazwyczaj, jeżeli korzystamy z taksówki lub rykszy, prowadzący domagają się drobnych banknotów. Mogą nie wydać nam reszty z banknotu 100 yuanowego z różnych przyczyn. Niekiedy po prostu dlatego, że tego nie chcą. W związku z tym dobrze jest mieć przy sobie plik banknotów 10 yuanowych. Jeśli będziemy mieli kłopoty z banknotem, najlepiej wymienić lub rozmienić go w banku. Banknoty fałszywe zostaną nam skonfiskowane.

    Najlepszym sposobem przewożenia pieniędzy w Chinach są czeki podróżne. Można je zrealizować we wszystkich głównych oddziałach Bank of China. Karty kredytowe, takie jak Visa, Mastercard i American Express są bardzo przydatne, zwłaszcza w ośrodkach turystycznych. Można się nimi posługiwać praktycznie we wszystkich hotelach średniej i wysokiej klasy oraz niektórych dużych domach handlowych. Można też podjąć zaliczkę gotówką w oddziałach Bank of China, lecz operacja taka jest bardzo kosztowna, ponieważ bank pobiera 4 % prowizję. W większości banków oraz hoteli można wymienić zagraniczną walutę. Na wymianie nie stracimy specjalnie dużo. Dlatego też w hotelach turyście chętnie dokonują wymiany. Kwit potwierdzający wymianę należy mieć przy sobie na wypadek, gdybyśmy chcieli wymienić chińską walutę w momencie naszego wyjazdu.

    Czas
    Czas w Chinach jest o 8 godzin do przodu w stosunku do czasu Greenwich. W momencie, kiedy mamy w Pekinie południe, czas w innych miastach jest następujący:

    Hong Kong, 12.00, Montreal 23.00
    Melbourne, Sydney, Nowy Jork 23.00
    Wellington 16.00, Londyn 04.00
    Auckland 16.00, Rzym 05.00
    Hawaje, Anchorage 18.00, Paryż 05.00
    Los Angeles, Vancouver 20.00, Frankfurt 05.00
    Denver 21.00, Cape Town 06.00
    Chicago 22.00, Moskwa 07.00

    Święta Państwowe
    Chińczycy obchodzą szereg świąt, podczas których większość instytucji jest zamknięta. Najważniejszy jest “Festiwal Wiosny” (Chiński Nowy Rok). Wtedy większość ludzi bierze kilkudniowy urlop, a wiele sklepów i biur jest nieczynnych. W tym czasie także banki mogą pracować znacznie krócej niż normalnie.

    Jako że nie ma zasadniczych reguł, trzeba być na wszystko przygotowanym. 1 X jest narodowym świętem Chin. Dniem wolnym jest także 1 maja, czyli Święto Pracy. W ciągu ostatnich kilku lat chiński rząd, chcąc zwiększyć zainteresowanie turystyką swoich obywateli, a także skłonić ich do wydawania większych pieniędzy na konsumpcję, wprowadził dla wszystkich siedmiodniowy urlop. W konsekwencji lotniska, hotele i znane miejsca turystyczne w tych dniach są całkowicie zajęte. Najlepiej więc trzymać się wówczas z dala od centr turystycznych.

    Godziny pracy
    Większość banków, poczta oraz punkty telekomunikacyjne są otwarte od 8.30 do 18.00. Wiele z nich w dużych miastach jest zamkniętych na czas weekendu. Sklepy są czynne 7 dni w tygodniu, od 8.00 lub 8.30 do późnego wieczora. Restauracje również są długo otwarte. W związku z tym zawsze można znaleźć jakieś miejsce, w którym możemy się posilić.

    Większość ludzi je śniadania bardzo wcześnie, przed wyjściem do pracy, pomiędzy 6.00 a 7.00 rano. Pora lunchu wypada również wcześnie, pomiędzy 11.30 a 13.00. Obiad tradycyjnie podawany jest między 18.00 a 19.00. Poza tymi godzinami większość restauracji jest nieczynna. Istnieją jednak liczne sklepy – bary, które są otwarte 24 godziny na dobę.Miejsca turystyczne, takie jak parki oraz świątynie zwykle są otwarte od 8.00 do 17.00.

    źródło: http://chinese.pl

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Chiński przedsiębiorca w Polsce
    13.02.2007, 11:58

    10 lat temu Firma Minghong zbudowała hotel w nadmorskim i sanatoryjnym mieście Sopot, tzw. "Hotel Chiński". W chwili obecnej firma ta zamierza zbudować 45-piętrowy gmach w nadmorskim mieście na północy Polski - Szczecinie, który ma być symbolicznym budynkiem tego miasta. Obecnie trwają negocjacje z władzami lokalnymi na temat zakupu gruntu.
    Pani Shan Xi powiedziała,

    "Przed latami 80-tymi XX wieku w Polsce było tylko kilkudziesięciu Chińczyków. W chwili obecnej jest ich blisko tysiąc, w tym przetłaczająca większość Chińczyków przyjechała w latach 90-tych XX wieku. Zajmują się oni nieruchomościami, supermarketami, restauracjami itp." Dodała ona, że Pan Yu Jianer jest przewodniczącym Polskiej Federacji Chińczyków i zrobił duży wkład w pracach charytatywnych na rzecz Chińczyków.

    Pan Wen Youren powiedział,

    "Chińczycy w Polsce są bardzo zainteresowani tym, co się dzieje w Chinach i na świecie. Pan Yu Jianer jest członkiem Rady Stowarzyszenia Promocji Pokoju i Zjednoczenia Chin i wiceprezesem Oddziału w Polsce. Aktywnie zaangażował się on w sprawę promocji pokoju i zjednoczenia Chin prowadzoną przez Chińczyków na całym świecie .

    Chińczycy w Polsce powołali do życia Chińsko-polskie Towarzystwo Gospodarki i Kultury. Yu Jianer jest jedną z głównych osób odpowiedzialną za powołanie tego towarzystwa. Towarzystwo wydaje w Polsce w wersji chińskiej gazetę Huadu, która jest zbiorem wiadomości z różnych dziedzin. Czytelnicy tej gazety to głównie Chińczycy mieszkający w Polsce.

    Pani Shan Xi powiedziała,

    "W Polsce żyją Polacy urodzeni w latach 30-tych XX wieku. Do dziś mają oni głęboką sympatię dla Chin. W 1897 roku rosyjski car zdobył prawo do budowy kolei chińsko-wschodniej w północno-wschodnich Chinach. Podczas jej budowy zatrudniano inżynierów i techników oraz robotników polskich zarówno do budowy linii kolejowej jak i miast leżących na tej linii.
    Pracownicy ci założyli w Chinach rodziny i się rozmnożyli. Nowe pokolenia tych rodzin mieszkały głównie w Harbinie. Po powstaniu Nowych Chin część z nich wróciła do Polski. Nazywali siebie"Harbińczykami" i powołali do życia Polski Klub Harbińczyków, podlegający Polsko-chińskiemu Towarzystwu Przyjaźni. W okresie zaprzestania działalności tego towarzystwa, jego oddział szczeciński nie przerwał swojej działalności. Yu Jianer jest gotowy udzielić temu oddziałowi pomieszczenia w części nowobudowanego gmachu, z którego będą mogli bezpłatnie korzystać. Planuje on także z władzami Harbinu jak najszybciej zorganizować wycieczkę dla niektórych „Harbińczyków", w celu umożliwienia tym Polakom realizacji ich marzenia, jakim jest ponowny powrót do Chin.

    źródło: 2006-09-19 11:02:26 CRI
    http://polish.cri.cn/281/2006/09/19/2@48410.htm

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Polskie wydawnictwo w Chinach !
    13.02.2007, 11:43

    Polskie wydawnictwo na rzecz chińsko-polskiej współpracy .

    Z roku na rok Chiny odwiedza coraz większa liczba Polaków. Wielu z nich z większą niż dotychczas wiarą wkracza także na chiński rynek. Od niedawna w Pekinie działa biuro polskiego wydawnictwa "Adam Marszałek", mającego szerokie plany współpracy z Chinami. O nich rozmawialiśmy właśnie z przedstawicielem wydawnictwa "Adam Marszałek" w Pekinie - Filipem ANDRYSZAKIEM.

    CRI: Co sprowadza Pana wydawnictwo do Chin ?

    Filip ANDRYSZAK: Reprezentuję wydawnictwo "Adam Marszałek". Jesteśmy największym wydawnictwem naukowym w Polsce. Działamy na płaszczyźnie wydawania książek naukowych i popularno-naukowych. Tworzymy grupę wydawniczą kilku wydawnictw, natomiast najbardziej znanym i rozpoznawanym znakiem jest wydawnictwo "Adam Marszałek". Chcemy poszerzyć naszą działalność nie tylko na terenie Stanów Zjednoczonych, Europy czy Bliskiego Wschodu, lecz także na Daleki Wschód. Uważamy, że Daleki Wschód - a zwłaszcza Chiny - są nadal regionem mało rozpoznawalnym, budzącym mało zainteresowania w Polsce. Chcielibyśmy tę sytuację zmienić. Chcielibyśmy wpłynąć, żeby Polacy lepiej poznali Chiny, ale też żeby Chińczycy mogli lepiej poznać nasz kraj - żeby zachęcić ich do przyjazdu do Polski, do poznawania naszej kultury, naszych obyczajów.

    CRI: W jaki sposób zamierzacie to robić?

    Filip ANDRYSZAK: W tym celu kończymy właśnie zakładanie przedstawicielstwa firmy "Adam Marszałek" na terenie Chin. Chcemy działać na kilku płaszczyznach. Jedną z nich jest współpraca wydawnicza. Chcemy, aby ośrodki naukowe w Polsce miały szanse publikować swoje osiągnięcia na terenie Chin, ale też aby ośrodki chińskie - uniwersytety, instytuty badawcze, miały szanse przedstawić swój dorobek, swoje osiągnięcia, w Europie Środkowo-Wschodniej, w Polsce, ale też i na terenie całej Unii Europejskiej, bo jak wiadomo - jesteśmy przecież jej członkiem. Kolejny poziom to nasza chęć stworzenia płaszczyzny współpracy dla tychże uniwersytetów. Chcemy dopomóc w tworzeniu wyjazdów stażowych, zarówno dla studentów, jak i naukowców, którzy pracują na terenie tych uczelni. Chcemy stworzyć też swego rodzaju ośrodek kultury polskiej. W otwieranym teraz biurze chcemy umożliwić nie tylko Polakom, ale ludziom, którzy z naszą kulturą sympatyzują, czy chcą ją poznać, a jej jeszcze nie znają - żeby mieli okazję przyjść, spotkać się z nią i poznać innych ludzi. Chcemy stworzyć taką płaszczyznę, miejsce, gdzie będziemy mogli ułatwić ludziom kontakt z naszą kulturą, tutaj, w centrum Pekinu.

    CRI: Inne państwa europejskie mają już w Pekinie swoje oficjalne przedstawicielstwa promujące kulturę. Wystarczy wspomnieć Instytut Francuski czy Instytut Cervantesa. W jaki sposób i przede wszystkim czym będą starali się Państwo zachęcić przeciętnego Chińczyka do kontaktu z polską kulturą ?

    Filip ANDRYSZAK: Mamy bardzo wiele rzeczy, które mogą zainteresować ? od kwestii historycznych i naukowych, chociażby jak postać Mikołaja Kopernika, który jest nam szczególnie bliski, bowiem nasza firma ma swą siedzibę w Toruniu. Na pewno są to też walory krajobrazowe i przyrodnicze. Chińczycy wielokrotnie odwiedzający nasze wydawnictwo, też Chińczycy związani z ambasadą chińską w Warszawie, jako pierwsze pytanie zadają ? czy to prawda, że w Polsce jest aż tyle lasów? Chcemy pokazać Chińczykom, że oprócz ich pięknego kraju istnieje jeszcze inne piękno, które warto odkryć i dostrzec w świecie.

    CRI: Nie jest za późno na "odkrywanie" Polski tu, w Chinach?

    Filip ANDRYSZAK: Nigdy nie jest za późno. Chińczycy są to ludzie niezwykle ciekawi świata i jest to kolejny argument, dlaczego warto i nie jest za późno pokazywać Chińczykom Polskę.

    CRI: Przyjechał Pan tutaj nie tylko po to, aby promować Polskę w Chinach, ale też i Chiny w Polsce. Dlaczego - Pana zdaniem - w Polsce nadal tak niewiele informacji ukazuje się o współczesnych Chinach?

    Filip ANDRYSZAK: Wydaje mi się, że mało jest instytucji, mało jest takich firm jak nasza, które ukierunkowane są przede wszystkim na rzeczy związane z kulturą, z nauką. Owszem , biznes jest w Chinach bardzo popularny, czego i beneficjentem coraz częściej są polskie firmy. Polscy biznesmeni przyjeżdżają, aby współpracować z Chińczykami. Nie mniej jednak płaszczyzna kulturalna, płaszczyzna naukowa jest nadal płaszczyzną zapomnianą. Dlatego też dostrzegamy możliwość rozwoju naszej firmy na terenie Chin. A dlaczego tak mało informacji o Chinach jest w Polsce ? Wydaje mi się, że zawsze tak jest - i to wynika też z historii Chin - że najpierw był Jedwabny Szlak, czyli handel, a dopiero za tym szła wymiana kulturalna, naukowa. Dlatego ten czas boomu ekonomicznego powoli przemija, natomiast wydaje mi się, że nadszedł czas na współpracę kulturalną, edukacyjną i poziom inny niż czysto biznesowy.

    CRI: To nie jest pierwszy Pana pobyt w Chinach, które można powiedzieć, że zmieniają się wręcz z dnia na dzień. Jakie wrażenia wywiera na Panu ten kraj?

    Filipo ANDRYSZAK: Ja twierdzę, że za każdym razem jak wychodzę z mieszkania, to miasto się zmienia. Można zażartować, że cały czas należy uważać na galopujące zmiany - zwłaszcza, jeśli chodzi o infrastrukturę. Wydaje mi się, że to jest bardzo pozytywny przejaw, który skłania do refleksji jak i dlaczego tak się dzieje. Chciałbym, aby nasza działalność, chociaż w minimalnym stopniu dopomogła ogólnej działalności, ogólnemu rozwojowi świadomości wiedzy na temat naszych krajów - zarówno w Chinach jak i w Polsce.

    źródło: 2007-02-05 16:13:06 CRI
    http://polish.cri.cn/281/2007/02/05/2@55914.htm

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Chińska Spółka Akcyjna Ubezpieczeń na Życie powróciła na...
    13.02.2007, 11:40

    Chińska Spółka Akcyjna Ubezpieczeń na Życie powróciła na chińską giełdę papierów wartościowych.

    Chińska Akcyjna Spółka Ubezpieczeń na Życie jest największą w Chinach firmą ubezpieczeniową. 9 stycznia jej akcje zostały zanotowane na Shanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, na której ustalono ich kurs. Stały się one pierwszymi akcjami firmy ubezpieczającej na życie na chińskiej giełdzie papierów wartościowych. W pierwszym dniu transakcji cena akcji tej firmy wzrastała gwałtownie, przy zamknięciu giełdy była o 100% wyższa niż przy jej otwarciu. To odzwierciedliło silne zainteresowanie chińskich inwestorów firmą ubezpieczeniową, która powróciła z zagranicznych giełd papierów wartościowych na giełdę krajową

    9 stycznia, o godzinie 9-tej, na Shanghajskiej Giełdzie Papierów Wartościowych oficjalnie zanotowano akcje Chińskiej Firmy Ubezpieczeń na Życie i ustalono ich kurs. Na chińskim rynku ubezpieczeń firma ta zajmuje ponad 40% rynku. W 2003 roku Chińska Firma Ubezpieczeń na Życie zanotowała swoje akcje oddzielnie na giełdach papierów wartościowych w Nowym Jorku i w Hongkongu. Obecnie, ogólny kapitał akcyjny tej firmy jest najwyższy, ze wszystkich firm ubezpieczających na życie na świecie.

    Zgodnie z planem, Chińska Akcyjna Spółka Ubezpieczeń na Życie w kraju wypuści w obieg miliard 500 milionów akcji, celem uzyskania 28 miliardów juanów RMB. Tego samego dnia, w wywiadzie udzielonym naszym dziennikarzom, prezes zarządu tej firmy Yan Czao powiedział, że po powrocie na chińską giełdę papierów wartościowych firma zwróci inwestorom dużo pieniędzy. Podkreślił on: "Jest to bardzo dobra okazja dla chińskich inwestorów i posiadaczy akcji naszej firmy. Jestem przekonany też, że klienci naszej firmy staną się właścicielami akcji naszej spółki akcyjnej."

    9 stycznia, cena akcji Chińskiej Akcyjnej Spółki Ubezpieczeń na Życie przy zamknięciu giełdy wyniosła 38.93 yuana RMB i była znacznie wyższa od jej ceny przy otwarciu, kiedy wynosiła ona 18.88 juana RMB. Cena wzrosła więc o 106.2%.

    Dobra cena akcji Chińskiej Akcyjnej Spółki Ubezpieczeń na Życie zademonstrowała optymistyczną prognozę dla rynku mającego perspektywę wzrostu kursu giełdowego tych akcji. W opublikowanym w październiku ubr. Programie Chińskiej Komisji ds. Kontroli i Zarządzania Składkami Ubezpieczeniowymi, dotyczącym rozwoju branży ubezpieczeń w ciągu przyszłych 5 lat, prognozowano, że do 2010 roku całkowita kwota z ubezpieczeń chińskich wyniesie bilion juanów RMB.

    Wicedyrektor Instytutu Finansowego przy Chińskim Uniwersytecie Ludowym, Zhao Xijun stwierdził: "Chińska Spółka Akcyjna Ubezpieczeń na Życie jest jedną z głównych chińskich firm ubezpieczeniowych, stąd inwestorzy mają wielką nadzieję na znaczny wzrost ceny akcji tej firmy. W Chinach chińskie ubezpieczenia rozwijają się bardzo szybko."

    W przeszłości, z powodu niskiego urynkowienia chińskiej giełdy papierów wartościowych, chińskie wielkie przedsiębiorstwa notowały swoje kursy giełdowe w Hongkongu, USA i innych krajach świata. Jednak dzięki temu, że sytuacja na chińskiej giełdzie papierów wartościowych staje się coraz lepsza, od początku ubiegłego roku, a zwłaszcza w drugiej połowie ubr., Chiński Bank, China Air i inne wielkie chińskie przedsiębiorstwa państwowe, jedno za drugim powracały na chińską giełdę papierów wartościowych.

    źródło: 2007-02-05 10:02:40 CRI
    http://polish.cri.cn/281/2007/02/05/2@55904.htm

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Wizyta Hu Jintao w 8 krajach afrykańskich
    13.02.2007, 11:36

    Z okazji zakończenia wizyty przewodniczącego Chin Hu Jintao w 8 krajach afrykańskich, 10 lutego towarzyszący mu w podróży minister spraw zagranicznych Chin Li Zhaoxing udzielił dziennikarzom wywiadu. Li Zhaoxing ogłosił, że obecna wizyta przewodniczącego Hu była podróżą przyjaźni i współpracy w całej Afryce. Stała się także ważnym wydarzeniem w stosunkach chińsko-afrykańskich po pekińskim szczycie Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej. Wizyta ta będzie miała głęboki wpływ na przyszły rozwój stosunków chińsko-afrykańskich.

    8 krajów, do których dotarł przewodniczący Hu, położonych jest w różnych regionach Afryki. Obszar, terytorium i poziom rozwoju tych państw są zróżnicowane. Wskazuje to na wszechstronność i różnorodność stosunków chińsko-afrykańskich. 6 z 8 państw, które odwiedził w trakcie swej afrykańskiej podróży Hu Jinato, to kraje w których przewodniczący Chin złożył wizytę po raz pierwszy. W ciągu 11-dniowej wizyty, Hu Jintao przebył 40 000 kilometrów, spotkał się z ponad 20 przywódcami krajów afrykańskich, kontaktował się z kilkuset wysokimi przedstawicielami różnych środowisk, uczestniczył w 90 imprezach i wygłosił 30 ważnych przemówień. Li Zhaoxing powiedział, że obecna wizyta osiągnęła wiele ważnych sukcesów.

    Wzmocnienie tradycyjnej przyjaźni i kontynuowanie przyjaźni między narodami chińskim i afrykańskimi jest głównym celem obecnej wizyty Hu Jintao. Podczas rozmów z przywódcami afrykańskimi, Hu Jintao nie raz podkreślał, że Chiny będą zawsze dobrym przyjacielem, dobrym partnerem i dobrym bratem. Chiny nie będą narzucać swojej świadomości, polityki społecznej i modelu rozwoju innym krajom i nigdy nie będą szkodzić interesom krajów i narodów afrykańskich.

    Innym celem obecnej wizyty Hu Jintao w Afryce było wprowadzenie w życie wysuniętych przez rząd chiński w listopadzie ubiegłego roku na pekińskim szczycie Forum Współpracy Chińsko-Afrykańskiej 8 przedsięwzięć na rzecz wzmocnienia współpracy chińsko-afrykańskiej i wsparcia rozwoju krajów afrykańskich. Podczas wizyty, Hu Jintao podpisał ponad 50 porozumień o współpracy. Hu Jintao podkreślił, że strona chińska będzie aktywnie czynić wysiłki na rzecz udoskonalenia struktury handlu, zwiększać skalę inwestycji w Afryce, wspierać szkolenia w zakresie technologii i pomoc dla państw afrykańskich w dziedzinie podnoszenia samodzielnej zdolności rozwoju. Przywódcy różnych krajów afrykańskich ogłosili, że Chiny są ich zaufanym partnerem, a Afryka oczekuje wzmocnienia współpracy z Chinami w dziedzinie handlu, inwestycji i obiektów infrastrukturalnych.

    Li Zhaoxing powiedział, że podczas obecnej wizyty Chiny i Afryka osiągnęły szeroką zgodność w kwestii wzmocnienia wszechstronnej współpracy przyjaźni i pobudzenia chińsko-afrykańskiego nowego strategicznego partnerstwa. Podczas wizyty Hu Jintao ponownie oświadczył, że strona chińska jest gotowa razem z Afryką starannie wprowadzać w życie osiągnięcia i porozumienia zawarte na pekińskim szczycie, wzmocnić wzajemne zaufanie polityczne, rozszerzać współpracę gospodarczo-handlową, zacieśniać wymianę między narodami obu krajów, wzmacniać współpracę międzynarodową oraz pobudzać szybki i większy rozwój stosunków chińsko-afrykańskich w szerszej ilości dziedzin.

    Przywódcy krajów afrykańskich wysoko ocenili propozycję Hu Jintao dot. rozwoju stosunków chińsko-afrykańskich i ogłosili, że wzmocnienie stosunków z Chinami jest strategicznym wyborem krajów afrykańskich, odpowiada wymaganiom epoki i rozwoju sytuacji oraz istotnym interesom narodów afrykańskich.

    LI Zhaoxing podkreślił, że obecna podróż przyjaźni i współpracy osiągnęła cel wzmocnienia tradycyjnej przyjaźni chińsko-afrykańskiej, wprowadzenia w życie sukcesów osiągniętych na pekińskim szczycie, zwiększenia istotnej współpracy i sprzyjania wspólnemu rozwojowi. Wizyta ta pokazuje światu, że Chiny, które podążają drogą pokojowego, harmonijnego i naukowego rozwoju, są ważną siłą sprzyjającą pokojowi i rozwojowi świata, a naród chiński wniesie nowy i ważny wkład w postęp cywilizacji ludzkiej.

    źródło: 2007-02-12 11:21:24 CRI
    http://polish.cri.cn/177/2007/02/12/2@56318.htm

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Konferencja w ambasadzie polskiej w Pekinie promująca...
    13.02.2007, 11:33

    12 lutego, w ambasadzie polskiej w Pekinie, odbyła się konferencja promująca Wrocław, miasto, które kandyduje do organizacji Światowych Targów EXPO 2012.

    W konferencji uczestniczył specjalny wysłannik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski. Wraz z polskim ministrem do stolicy Chin przyjechała delegacja, w której skład wchodzą m.in. wiceprezydent Wrocławia Jarosław Obremski i Grzegorz Michalski, wicedyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Ze strony chińskiej, wśród wielu chińskich gości zgromadzonych na prezentacji, był przewodniczący Międzynarodowego Urzędu Wystaw Wu Jianmin.

    Wrocław to największe miasto zachodniej Polski, w którym mieszka prawie milion 200 tysięcy osób. Podczas wizyty w Chinach specjalny wysłannik prezydenta RP spotka się z wicepremier Chin Chen Zhili i ministrem kultury Chin Sun Jiazheng. Kazimierz Michał Ujazdowski odbędzie cykl spotkań z organizatorami EXPO 2010, które odbędzie się w Szanghaju.

    źródło: 2007-02-12 19:34:26 CRI
    http://polish.cri.cn/177/2007/02/12/42@56352.htm

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie Busy in Beijing
    11.02.2007, 14:37



    By Gordon Farquhar
    Five Live sports news correspondent in Beijing

    As I travelled to my hotel after arriving in Beijing, I witnessed an incident that seemed to perfectly sum up the Chinese capital.

    Three businessmen in sharp suits, travelling in a top-of-the-range Mercedes, were obliged to give way at a busy intersection to an elderly woman toiling away on a tricycle loaded with firewood.

    It was a fitting symbol of how the old order is meeting the new in modern Beijing.

    I was last here six years ago during the bidding process for the 2008 Games, and the city's officials were on edge.

    They had already been turned down once by the IOC membership (in 1993) and were fretting that the same could happen again.

    Now the officials are concerned that they might fail to live up to what is expected of them.


    It will be fortunate if the Games gets away with 17 pollution-free days of competition

    We can probably dismiss fears that venues will not be finished in time for August 2008 right away though.

    Beijing is a city that knows a thing or two about delivering large-scale building projects. The skyline is packed with new tower blocks of offices and apartments.

    These are modern, sweeping designs that impress with their scope and scale, so I would expect the structures, roads, accommodation, media and athlete villages and sports centres to make the mark.

    What the organisers are grappling with is what it takes to deliver a Games that exceeds the sum of its parts.

    In one example of how they're trying to find the X-factor, they have decided to produce booklets to educate local spectators who will fill the stadiums.

    Some of the Olympic sports are still largely a mystery to the Chinese public, and officials don't want a repeat of what happened in Seoul, where crowds, unaware of the etiquette, sometimes cheered in the wrong places.

    There will be television programmes to re-enforce the messages, along with general lessons in how to behave with "civility".

    Beijing wants to be a thoughtful host, sensitive to the different cultures of its visitors. This is as much about foreign policy as sport.

    Yet there are some issues that will be impossible to gloss over. A thousand cars are registered here every day, exacerbating one of Beijing's biggest problems, pollution.


    It is difficult to find anyone who will give a straight answer to the simple question "how much will it all cost?"

    In 1998, there were only 100 days a year when the air quality met internationally-recognised standards. With a £6bn investment programme, accelerated by the Games, that has now improved to 240 days a year.

    It sounds great, until you do the maths and realise that's still one day in three when smog is a problem.

    It will be fortunate if the Games gets away with 17 fug-free days of competition. Still, when the breeze blows, and the stadia emerge from the mire, they will look striking on our TV screens.

    The 90,000-seat Olympic stadium is an architect's fantasy (and probably an engineer's nightmare). I have never seen anything like it before. It has 42,000 tonnes of interlocking steel arranged around and over the seating, leading to descriptions of it as the "bird's nest stadium".

    Then there's the "water cube", a huge aquatic complex, bubble-wrapped in high-tech plastic skin, serving as a luminescent counter-point to the stadium.

    It has been paid for entirely by donations from China's wealthy ex-pats in Hong Kong, Singapore and beyond.

    Most of the venues have been funded by public-private partnership schemes, helping to minimise the impact on the city exchequer.

    The "water cube" aquatics centre
    The "water cube", where aquatic events will be held
    But it is still difficult to find anyone who will give a straight answer to the simple question "how much will it all cost?"

    The infrastructure will cost billions, but the organising committee insists that running costs will not exceed those of Athens in 2004, which were about £1.2 billion.

    Beijing's economy grew 12% last year and average per-capita income has doubled since 2000, at a time when the city's population has also risen substantially to more than 15 million.

    China has the world's largest foreign exchange reserves, (about half a trillion pounds,) so there's little doubt it can afford to fund the capital-building projects necessitated by the Games.

    Beijing was an attractive proposition to the IOC in 2001, because of the opportunity it represented.

    In its sales pitch, the city pledged to use the Games as an instrument of change to improve the lives of its people.

    Beijing set the bar high and will have to demonstrate genuine progress in respecting human rights and introducing effective environmental protection policies before the international consensus is prepared to declare the Games a success.

    źródło: http://news.bbc.co.uk

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie Profits of China’s car industry rise 46 pct in 2006
    11.02.2007, 11:37

    Beijing, China, 8 Feb - The profit of companies in the Chinese automotive sector rose 46 percent in 2006, driven by strong sales after declines in the previous two years, Chinese newspaper China Daily reported Wednesday.

    Combined profit of all companies in the sector totaled 76.8 billion renminbi, according to figures from the Chinese Association of Car Manufacturers published in the paper.

    In 2005, car industry profits fell 24.3 percent, maintaining the trend begun in 2004 when there was a fall of 5.2 percent.

    Analysts cited by the Chinese press said that the rise in profits in 2006 was due to strong sales and the launch of a record number of new models.

    “Car manufacturers launched many new products which contributed significantly to sales,” said Song Bingshen, an analyst for CITIC China Securities told China Daily.

    In 2006 China overtook Japan to become the largest car market, having sold 7.22 million vehicles in China, of 25 percent more than in 2005.

    This year sector analysts expect profits rises to slow due to a fall in sales and greatly reduced prices caused by heavy competition between Chinese manufacturers.
    (macauhub)
    źródło: http://www.macauhub.com.mo

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie HCL Technologies to set up centres in Poland and China...
    11.02.2007, 11:12

    HCL Technologies is planning to set up centres in Poland and China later during the year, reports Business Line.

    Alongside, the company is expanding its facilities within the major cities it is currently located in and is scouting for more centres particularly Tier II cities.

    The corporate vice-president, HCL Technologies, Rajiv Swarup, said that while the Poland centre will be commissioned soon, the Chinese centre is likely by the year-end. Both of them would serve as near shore centres.

    ``As a group, we now have about 41,000 employees and we believe that this number would swell past the 1 lakh mark by 2010. Last fiscal, HCL Technologies registered faster than the industry growth and expects more than 30% growth this year. The headcount will go past 54,000-55,000 mark,`` he said.

    As a group, the combined HCL turnover is about USD 3.7 billion, and of this, USD 1.1 billion is from HCL Technologies and the rest from HCL Infosystems.

    HCL Technologies announced the opening up of a dedicated centre in Hyderabad for Microsoft.

    Shares of the company closed lower by Rs 0.10, or 0.02%, at Rs 660.05. Total volume of shares traded at the BSE was 150,485.
    Source: IRIS NEWS DIGEST (10 February 2007)

    źródło: http://www.myiris.com

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie China's courtship of Africa
    10.02.2007, 14:07

    Chinese President Hu Jintao is near the end of an eight-nation tour of Africa, which has renewed anxieties associated with "China's rise." Yes, the trip is proof of Beijing's expanding interests and its global reach. And yes, China's readiness to ignore misbehavior by its African friends and trade partners undermines global norms. But the criticism is proof that China's behavior is coming under increasing scrutiny as well.

    The attention China pays to Africa reflects several core national interests. The first is economic: China is increasingly reliant on the continent for raw materials. Africa supplies one-third of China's oil: Angola is China's No. 1 source, and China imports substantial supplies from Sudan and Nigeria too. Beijing gets bauxite from Guinea, copper from Zambia, uranium from Namibia and rare metals from Congo.

    The economic relationship goes both ways: China is investing heavily in Africa and sending products to Africa. The result has been a quadrupling of trade since 2002; last year, China-Africa trade hit $ 55.6 billion and is expected to reach $ 110 billion by 2010.

    Economic ties grease diplomatic relations. Last year, Mr. Hu hosted a summit for nearly 50 African leaders, the largest diplomatic event of its kind in postwar Chinese history. During the meetings, Chinese companies signed deals worth nearly $ 2 billion and Mr. Hu pledged $ 5 billion in loans and credit to Africa and a doubling of aid by 2009. The first tranche of that aid -- $ 3 billion -- was announced prior to Mr. Hu's recent departure.

    Diplomatic support pays other dividends. Beijing has been relentless in its efforts to woo the remaining countries that recognize Taiwan, several of which are in Africa. Africa is also an arena of diplomatic competition with Japan, as Tokyo and Beijing seek to expand their influence and find supporters for their various international initiatives.

    China engages these countries in markedly different ways than does the West. It is less likely to scrutinize its partner governments' behavior. For example, Beijing has been unwilling to criticize the Sudan government's appalling actions in Darfur where hundreds of thousands are estimated to have been killed and millions displaced; the United Nations calls it genocide.

    China's blindness is partly a result of the oil rights it has acquired from the government in Khartoum, but it also reflects different thinking about sovereignty and the appropriate development model for a nation.

    China maintains that economic development should precede political development and, more importantly, that those priorities should not be challenged by outsiders. That approach -- which has been called "the Beijing consensus" in contrast to the "Washington consensus" that has been embraced by most international lending institutions -- has many supporters in Africa. Some argue it is a source of "soft power" and an increasingly valuable asset for China.

    China's growing presence has disadvantages as well. There is a growing view in Africa that China is the latest in a long line of colonialists. South African officials charge that local high unemployment rates are the result of cheap Chinese imports. There are increasingly widespread reports of shoddy -- and sometimes dangerous -- Chinese goods throughout the region. Chinese oil workers in Nigeria have been kidnapped, and more such incidents are likely as the Chinese presence expands throughout the continent.

    In Zambia, a Chinese mining company was accused of banning unions and cutting corners on safety. An explosion at the explosives company affiliated with the mine killed dozens of people; protesters were shot by a manager a year later. In last year's election, one Zambian presidential candidate charged his country was becoming "a province of China" and pledged to throw out Chinese companies if he won. While he did not, the fact that he could make China an issue in the election shows the depth of the ill feeling toward Beijing -- and unleashed similar complaints in other countries.

    China's growing presence also focuses attention on how Beijing uses its influence. Beijing is coming under pressure for shielding Khartoum and Mr. Hu urged that the government be flexible toward the U.N. and the African Union's initiative aimed at realizing peace in Darfur. Mr. Hu's failure to urge Khartoum would have lent credence to the charge that Beijing is not the responsible nation that it claims to be. China's behavior will be increasingly scrutinized by Africans and outsiders. Therein lies the best hope for ensuring that "China's rise" is truly in the interests of all countries, not just the Chinese.
    The Japan Times

    źródło: http://search.japantimes.co.jp

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie How we can benefit from looking East
    10.02.2007, 14:04

    Feb 8 2007
    By The Journal

    China is one the world's fastest growing economies and gives North-East business numerous options for exports.

    A total of £10bn of goods and services are exported from the region every year and China represents the last, large market in the world with a huge demand for high-end consumer goods and advanced technologies.

    The economy in China has been growing at an average rate of 9.9% a year since 1999, and currently stands as the fourth largest economy in the world.

    So what are the opportunities for North-East businesses? A range of key sectors where Chinese demand for British expertise is likely to be particularly strong has been identified: financial services, energy, ICT, healthcare, water, aerospace, automotive, construction and chemicals.

    For North-East companies that can get to grips with China's sheer size and unfamiliar business culture, there are huge trade and investment opportunities for the future.

    UK Trade & Investment's Marketing and Events Team has recognised China's huge business potential and its programme of visits provide an ideal opportunity to explore this lucrative market.

    With its partners across the region, UK Trade & Investment launched the new "International Trade Services: China" initiative last year and appointed Dr Zhengming Yang as Business Development Manager - China to ensure local companies have the knowledge and skills they need to make the most of business opportunities. The initiative covers mainland China, Hong Kong and Taiwan.

    Dr Zhengming Yang, UK Trade & Investment's Business Development Manager for China, explained: "By 2020, China will be the largest consumer market in the world. As China enjoys a remarkable economic transformation, North-East companies are among those looking to break into booming Far East markets.

    "In China you meet some fascinating people and a formidable civilisation. Get it right and you will reap long-term rewards. Get it wrong and you will fall at the first fence.

    "Although China offers plenty of potential, it is no ordinary market. The sheer size of the country, its business culture and its trading system, can make it a confusing and complex place in which to do business.

    "But China is the place to be and UK Trade & Investment can offer a range of support services to ensure North-East companies enjoy success."

    Dr Yang explained about opportunities for North-East companies in China.

    He said: `'The biggest UK exports to China are currently electronic and mechanical equipment and components information and communications technology, precision instruments (medical, optical, photo, technical), chemicals and plastics, pharmaceuticals, metals and ores. So while it would be very difficult for a company to compete purely at a manufacturing level, it's much more likely that the opportunities will be in the technology behind such products.

    "China is particularly keen to upgrade its medical facilities and capabilities so there are many opportunities in that field.

    "But it would be wrong to consider China as a large, single market - the opportunities and the way to approach them will differ from one province to another. It is not a single market, but many different markets and we have contacts and commercial officers at the British Embassy and Consulate-Generals in all the key places."

    Dr Yang also explained that cultural awareness was also vital to ensure success in China, where relationships are very important.

    "People in China like to know who they are doing business with," he added.

    "Face to face contact is very important so companies need to do their research and market visits are vital. This is something we can obviously help with as we have contacts both here in the UK and throughout China who can provide all the information a company may need and we regularly arrange visits to the key markets within China.

    "UK Trade & Investment already boasts a dedicated team of International Trade Advisers who work closely with companies to help them achieve success overseas and through this new initiative, it's my job to provide specialist support and added value, working alongside the advisers with those companies interested in doing business in China."

    źródło: http://icnewcastle.icnetwork.co.uk

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie Dispute unlikely to lead to full-scale Sino-US trade war
    10.02.2007, 14:01

    BEIJING, Feb 8 (PTI): The simmering trade dispute between China and the United States is unlikely to lead to a full scale trade war as the two nations share overlapping interests, a prominent trade expert with a government think-tank has said.
    "My judgement is that the complaint is probably a reflection of the power struggle inside the US government," the Deputy Director of the Institute of World Economics and Politics (IWEP) of Chinese Academy of Social Sciences, Li Xiangyang said.
    The US government had Friday last filed a complaint with the World Trade Organisation (WTO) in Geneva, alleging that China is providing companies with improper subsidies to help its companies compete in world markets.
    US Trade Representative Susan Schwab said China's government support for steel, wood, information technology and other industries hurt US firms and prevent them from competing fairly but did not elaborate.
    This is the fourth time that Washington complained to the WTO about China's trade policies. The previous three related to China's auto parts import regulation, brown paper and semi-conductor sectors.
    "There is no new or strong evidence that could prove China has launched improper trade policies", Li said, adding "We hope both sides could settle the dispute through a consultation."
    The United States tried to team up with other trade powers including Japan and the European Union in filing a WTO complaint against China over its industrial subsidies before, but invitations were not accepted.
    The United States has asked to open a consultation process which is the first stage of the dispute settlement procedure of the world trade body at WTO over China's industrial subsidies.
    The consultation will usually last two months. If it fails, a WTO panel of experts will be formed to handle the dispute. "The Chinese government should brace for the upcoming consultation with US and figure out how to settle trade disputes under WTO multilateral regulations", an expert from the Chinese Academy of International Trade and Economic Cooperation, Jin Bosheng said.
    "As the world's third largest trader, China needs to understand how to win the battle under the multilateral rules", Jin was quoted as saying by Xinhua news agency.
    The Bush administration might use this complaint to cater to the trade protectionists of Congress in exchange for the renewal of his fast-track trade promotion authority which was set to expire on July 1, in an attempt to rekindle the stalled Doha Round of trade liberalisation talks, he said.
    America's free trade agreements negotiations with Malaysia, Thailand and South Korea may also count on the extension of the trade promotion authority, Li added.
    China should be cautious against aggravated trade protectionist forces in the United States, director of the Political and Economic Research Centre of the Beijing University, Wang Yong said.
    "A worry is that Bush administration might choose to sacrifice its trade relationship with China," he said. While China's trade surplus surged to record high USD 177.5 billion, the country was subject to 86 anti-dumping and trade protection probes in 2006, a year-on-year increase of 37 per cent.
    The investigations were launched by 25 countries and regions, involving a combined value of USD 2.05 billion, and 48 cases reached adjudication in 2006, of which 21 ended without taking measures.

    źródło: http://www.financialexpress-bd.com

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie Travel Business to Expand in China
    10.02.2007, 13:13

    To increase travel business in the country, Chinese Government will now ease registered capital requirement on travel agencies funded by foreign capitalists

    Government of China will ease registered capital requirement on travel agencies funded by overseas businesses from the coming July (1st July 2007), divulges NTA (National Tourism Administration). This will come into effect four months before the deadline (i.e. 11 November 2007) set by WTO (World Trade Organization) for the accession of China.

    NTA head Shao Qiwei said that same capital requirements would be imposed on foreign as well as domestic travel agencies, quoted News agency Xinhua on 18 January 2007. According to Qiwei the move was intended to overseas prominent travel agencies for setting up their shops in China. Also, domestic agencies would be encouraged to expand their business overseas.

    China needs to further open its tourism sector so that global competitiveness of the industry can be improved. By the year-end 2006, the country had given approval to 25 foreign controlled & foreign funded travel agencies.

    NTA forecasts indicate that China tourism industry will thrive in the year 2007. It’s expected that the industry will reach record high revenues of one trillion Yuan, representing 10% increase on 2006. China is expected to see 129 million foreigners visiting the country this year, five million above compared to last year.

    China is expected to welcome almost 53.6 million tourists who’ll take at least one night halt there. Approximately 1.39 billion indoor journeys were made in 2006,

    As per the views expressed by a research analyst at RNCOS, “The China tourism sector would continue to receive renewed support with relaxation of Govt. regulation following the WTO access. Increased international connectivity and the setting up of top of the line hotel chains in China ahead OF Beijing Olympics in 2008 would be driving the industry in the future.”

    źródło: http://www.prminds.com/pressrelease.php?id=3852

    http://BiznesChiny.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie China Says Rich Countries Should Take Lead on Global Warming
    10.02.2007, 13:06

    BEIJING, Feb. 6 — China said Tuesday that wealthier countries must take the lead in curbing greenhouse gas emissions and refused to say whether it would agree to any mandatory emissions limits that might hamper its booming economy.

    Jiang Yu, a spokeswoman for the Foreign Ministry, said China was willing to contribute to an international effort to combat global warming but placed the primary responsibility on richer, developed nations that have been polluting for much longer.

    “It must be pointed out that climate change has been caused by the long-term historic emissions of developed countries and their high per capita emissions,” she said, adding that developed countries have responsibilities for global warming “that cannot be shirked.”

    Ms. Jiang’s comments, combined with another briefing on Tuesday by the country’s leading climate expert, represented China’s first official response to a landmark report issued last week by a United Nations panel of scientists that declared global warming is “unequivocal” and warned that immediate action must be taken to prevent harmful consequences.

    China is the world’s second largest emitter of the greenhouse gases contributing to climate change, trailing only the United States. Last November, the International Energy Agency in Paris predicted that China would pass the United States in emissions of carbon dioxide in 2009. China had been expected to surpass the United States as late as 2020, but its soaring consumption of coal has rapidly increased the country’s emissions.

    China derives nearly 70 percent of its energy from coal-fired power plants, many of them equipped with substandard pollution controls.

    Chinese officials have long noted that China’s per capita emissions remain well below the averages in wealthier countries, including the United States. Officials also argue that China remains a developing country without the financial resources or technological prowess to make a rapid shift to cleaner, more expensive energy technology.

    China has not disputed the scientific rationale behind global warming or denied the potential harm it could cause. Later this year, China is expected to release broad policy goals on how it can reduce emissions and respond to global warming. In December, it issued a report warning that climate change posed a serious threat to the country’s agricultural output and economy.

    “The Chinese government is taking climate change extremely seriously,” Qin Dahe, chief of the China Meteorological Administration, told reporters at the briefing. “President Hu Jintao has said that climate change is not just an environmental issue but also a development issue, ultimately a development issue.”

    Indeed, even if Chinese leaders acknowledge the problem, they remain resistant to any sweeping measures that could threaten the country’s development. Some efforts are already meeting with uneven results.

    Mr. Qin, who served as a co-chairman of the United Nations panel that issued the global warming report last week, noted that China had set an ambitious five-year goal of improving energy efficiency by 20 percent. But last year, the country failed to meet the initial target in that schedule.

    China’s standing as both a huge developing country and as one of the world’s fastest-growing economies has given it prominence in the global warming debate. Along with India, China is exempt from the requirements of the Kyoto Protocol, the agreement that calls on industrial nations to reduce emissions by 2012. (The United States signed the agreement, but has not ratified it.)

    Asked if China would agree to mandatory, specific targets to reduce emissions, Mr. Qin did not answer directly.

    “As a developing country that’s growing rapidly and has a big population, to thoroughly transform the energy structure and use clean energy would need a lot of money,” Mr. Qin said, according to Reuters.

    Ms. Jiang, the Foreign Ministry spokeswoman, said China recently ordered a shutdown of dirtier coal-fired power plants that emitted 5.4 million tons of sulfur dioxide a year.

    Meanwhile, China has been experiencing record warm temperatures this winter that scientists attribute at least partly to global warming. Temperatures in Beijing have soared into the 50s in February, a month when the historical average is just below freezing.

    Article Tools Sponsored By
    By JIM YARDLEY
    Published: February 7, 2007
    źródło: http://www.nytimes.com/

    http://BiznesChiny.pl

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do