Marcin Nowak

Handel B2B

Wypowiedzi

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Polacy w Azji w temacie Polacy w Harbinie - Chiny/ Mandżuria/
    6.12.2008, 12:06

    Polacy w Harbinie - Chiny/ Mandżuria/

    Autor: witekjs 14.03.05, 20:23


    Mój Ojciec i Jego dwaj bracia urodzili się w północnych Chinach, młodość
    spędzili w Harbinie.
    Dziadek należał do budowniczych Kolei Transsyberyjskiej, łączącej Władywostok
    z Moskwą.
    Polacy stanowili znaczną zwartą grupę inzynierów, techników, lekarzy i
    urzędników kolei.
    Zaprojektowali i zbudowali miasto Harbin.
    Mieszkało Ich tam ok. 10 tys., mieli swój kościół, szkoły i liceum im. H.
    Sienkiwicza/ ukończył je Teodor Parnicki/, Gospodę Polską i własną prasę.
    Stworzyli Małą Polskę, w czasach gdy nie było Jej na mapach...
    Byli, w większości potomkami Powstańców, bardzo cenienionym specjalistami i
    obywatelami.
    W 1949-50 starsi i bardzo młodzi, zostali wyrzuceni z Chin przez komunistów,
    wielu z nich wróciło do Polski.
    Przed Wojną przyjeżdżali na studia.
    Walczyli we Wrzesniu, w AK, Pod Monte Cassino, musieli emigrować ponownie...
    Ostatnio napisano:
    - Marek Cabanowski,Tajemnice Mandżurii. Polacy w Harbinie, Muzeum
    Niepodległości, Warszawa 1993
    - Marian Kałuski, Polacy w Chinach, PAX, Warszawa, 2001

    W latach 90-tych zajmował się tą problematyką dr hab. Adam Winiarz
    UMCS, Lublin
    Zakład Historii Wychowania i Pedagogiki Porównawczej.

    Pozdrawiam serdecznie. Witek :)

    http://recogito.l.pl/recogito_sw/dookola.htm
    http://recogito.l.pl/recogito_sw/wiara4.htm
    pl.chinabroadcast.cn/1/2004/11/11/42@19660.htm

    http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=25095&w=21665450

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie EuroAzja - Unia polityczna i gospodarcza w temacie Mandżurski czip, czyli Chiny szpiegują każdego
    30.11.2008, 15:21

    Tajny plan, by opanować każdy komputer

    czwartek 20 listopada 2008

    Mandżurski czip, czyli Chiny szpiegują każdego

    Podobne historie stanowią punkt wyjścia dla wielu książek i filmów o szpiegach, wojnie elektronicznej i planach światowej dominacji. Co jednak, gdyby istnienie mandżurskiego czipa się potwierdziło. Tajnego mikro układu szpiegującego każde bardziej złożone urządzenie elektroniczne. Były wywiadowca i łowca szpiegów twierdzi, że taki czip istnieje i gdy trzeba, kontaktuje się z właścicielem, Chińską Republiką Ludową.

    Robert Eringer, do którego artykułu się tutaj odwołujemy, przez 10 lat pracował dla FBI jako tajny wywiadowca. Był odpowiedzialny za schwytanie zdrajcy z CIA, Edwarda Lee Howarda. Już na emeryturze publikuje dla Santa Barbara News-Press. Ostatnio pojawił się tam artykuł o Manchurian chip.

    Powołując się na swoje stare kontakty z "branży", Eringer twierdzi, że ów czip jest teraz najgorętszym tematem dyskusji między agencjami wywiadu i bezpieczeństwa narodowego w USA. Ów czip istnieje i z tego, co czytamy, Chińczycy już zdołali go kilkukrotnie użyć.

    M.in. włamali się do Microsoftu i ukradli kod źródłowy ich systemu operacyjnego, włamali się też do różnych komputerów rządowych. Co gorsza, mają ponoć dostęp do komputerów odpowiedzialnych za odpalanie rakiet z bronią jądrową. Cały problem z tym czipem jest taki, że jest on wszędzie.

    Wydano 25 milionów dolarów, by określić gdzie. Działające w sektorze prywatnym grupy ekspertów od bezpieczeństwa hardware'u i software'u sporządziły (tajne, rzecz jasna) raporty na temat poziomu infiltracji amerykańskich sieci komputerowych i, jak twierdzi Robert Eringer, sprawa wygląda źle.

    Rynek komputerowy jest dziś tak skonstruowany, że niezależnie od posiadanego sprzętu (Dell, Toshiba, IBM, Apple) w środku zawsze znajdą się jakieś podzespoły wyprodukowane w Chinach. Tam też montowane mają być owe czipy. Aktywowane w odpowiednim momencie, mają za zadanie "zadzwonić do domu" i zacząć przesyłać informacje o tym, co w danym sprzęcie drzemie.

    Można je wykryć, ale skala zjawiska czyni proces wyjątkowo kosztownym i długotrwałym. Najlepiej radzą sobie z tym informatycy pracujący dla armii amerykańskiej, bo specyfikacje dla wojskowego sprzętu są niezwykle szczegółowe i wszelkie odejścia od normy są widoczne.

    Problem jednak w tym, pisze Eringer, że to nie poczynania wojskowych są w centrum zainteresowania Chin, a gospodarka i największe firmy. Szpiegostwo przemysłowe to diabelnie opłacalna działalność. Nie może zatem dotyczyć jedynie USA. W końcu pieniądze są też gdzie indziej.

    I tu Robert Eringer wspomina słowa Jonathan Evansa, dyrektora MI5, brytyjskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego i kontrwywiadu. W połowie 2007 roku wysłał on poufny list do prezesów 300 największych firm z Wielkiej Brytanii, ostrzegając, że ich przedsiębiorstwa są celem ataku "chińskich organizacji rządowych".

    Polecamy lekturę całości artykułu , niestety jest dość wiarygodny.

    Jan Sochaczewski

    http://www.dziennik.pl/hitech/article268561/Mandzurski...Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 30.11.08 o godzinie 15:23

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Shenzhen Biznes Handel w temacie Shenzhen (wym. szen-czen)
    29.11.2008, 18:28

    Shenzhen (wym. szen-czen) - aglomeracja w południowo-wschodnich Chinach w prowincji Guangdong, bezpośrednio granicząca z Hongkongiem. W czasie, gdy Hongkong stanowił jeszcze kolonię angielską, Shenzhen było niewielką osadą rybacką, które istniało dzięki współpracy z Hongkongiem. W maju 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą w ChRL specjalną strefę ekonomiczną (SEZ), co przyniosło gwałtowny wzrost gospodarczy miasta i okolic (obecnie na poziomie 17% rocznie). Źródła demograficzne ONZ szacują wielkość aglomeracji Shenzhen na 10,7 mln mieszkańców (2006).

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Shenzhen

    Shenzhen (simplified Chinese: 深圳市; traditional Chinese: 深圳市; pinyin: Shēn zhèn shì) is a city of sub-provincial administrative status in southern China's Guangdong province, situated immediately north of Hong Kong. Owing to China's economic liberalization from the policies of reformist leader Deng Xiaoping, the area became China's first—and ultimately most successful—Special Economic Zone.

    http://en.wikipedia.org/wiki/ShenzhenwwwMarcin Nowak edytował(a) ten post dnia 29.11.08 o godzinie 18:40

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Rynki zagraniczne w temacie Portal gospodarczy WNP.pl - wiadomości o najważniejszych...
    29.11.2008, 09:08

    Portal gospodarczy wnp.pl działa od 2005 roku. Specjalizuje się w dostarczaniu wiadomości o najważniejszych gałęziach przemysłu oraz trendach i zmianach zachodzących w polskiej gospodarce. Każdego dnia przynosi dziesiątki rzetelnych i kompleksowych informacji, wzbogaconych atrakcyjnym materiałem fotograficznym.

    Portal wnp.pl odwiedzają menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwami przemysłowymi i produkcyjnymi, a także wysokiej klasy specjaliści, poszukujący informacji związanych z energetyką, hutnictwem, górnictwem, transportem, przemysłem naftowo-chemicznym, branżą IT oraz finansami. Istotną grupę naszych użytkowników stanowią również studenci uczelni technicznych i ekonomicznych. Osoby te traktują wnp.pl jako źródło najświeższych informacji potrzebnych do codziennej pracy i nauki.

    Według badań prowadzonych przez Gemius i Stat24 w ciągu miesiąca z portalu korzysta średnio 200 tysięcy użytkowników, generujących około 2 milionów odsłon. Dodatkowo, kilkanaście tysięcy naszych czytelników dwa razy dziennie czyta nasz newsletter, w którym dostarczamy najważniejsze informacje gospodarcze.

    http://www.wnp.pl

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Guangzhou Biznes Handel w temacie Kanton chiń. Guangzhou Chiny
    28.11.2008, 16:16

    Kanton (chiń. Guangzhou ?/i pismo trad.: 廣州, uproszcz.: 广州; pinyin: Guǎngzhōu, kantoński jyutping: gwong2 zau1) – miasto w południowych Chinach, stolica prowincji Guangdong.

    Liczba mieszkańców samego miasta to 4,5 milionów, a aglomeracji 14,5 milionów.

    Położenie geograficzne: między 112°57'E a 114°3'E i 22°26'N a 23°56'N. Zespół miejski Guangzhou położony jest w delcie Rzeki Perłowej (Zhu Jiang).

    Jest to wielki port morski i śródlądowy, ośrodek przemysłowy, węzeł komunikacyjny (lotnisko międzynarodowe Baiyun). Kanton stanowi duży ośrodek kulturalny i naukowy, posiada liczne szkoły wyższe.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kanton_(Chiny)

    Wydział Ekonomiczno-Handlowy Konsulatu Generalnego RP w Kantonie (WEH Kanton) reprezentuje na terenie południowych Chin w Prowincjach Guangdong, Guangxi i Hainan polskie Ministerstwo Gospodarki i Pracy. WEH Kanton jest częścią sieci Wydziałów Ekonomiczno-Handlowych działających w ważnych ośrodkach gospodarczych całego świata jako centra promocji, informacji i pomocy dla polskiego biznesu.

    http://www.polandguangzhou.com/pl/content/2.htm

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Kanton Biznes Handel w temacie Informacje praktyczne o Kantonie
    28.11.2008, 16:09

    Informacje praktyczne o Kantonie

    Dane teleadresowe plac�wek chi?skich w Polsce [7.14 kB]
    Dane teleadresowe plac�wek chi?skich w Polsce
    Godziny odjazdow pociagow w polaczeniach bezposrednich pomiedzy Kantonem a Hongkongiem (pociagi typu "Through Train") [6.82 kB]
    Godziny odjazdow pociagow w polaczeniach bezposrednich pomiedzy Kantonem a Hongkongiem (pociagi typu "Through Train")
    Godziny odjazdow pociagow w polaczeniach bezposrednich pomiedzy Hongkongiem a Kantonem (pociagi typu "Through Train") [6.80 kB]
    Godziny odjazdow pociagow w polaczeniach bezposrednich pomiedzy Hongkongiem a Kantonem (pociagi typu "Through Train")
    Sie? metra w Kantonie [15.63 kB]
    Sie? metra w Kantonie
    Informator miejski "That's Guangzhou" [10.48 kB]
    Informator miejski "That's Guangzhou"
    Strona internetowa WEH Kanton [20.26 kB]
    Strona internetowa WEH Kanton
    Wizy do Chińskiej Republiki Ludowej
    Obywatele polscy, którzy zamierzają udać się do Chińskiej Republiki Ludowej mają obowiązek uzyskania wizy w placówkach dyplomatyczno-konsularnych Chin akredytowanych w Polsce.

    Rodzaje wiz wydawanych przez ChRL
    * F - wiza związana z działalnością gospodarczą - daje prawo wielokrotnego przekraczania granicy i wydawana jest na okres trzech lub sześciu miesięcy. W przypadku potrzeby przedłużenia jej zachodzi konieczność opuszczenia terytorium ChRL i udania się do Polski lub Hong Kongu. W przypadku ubiegania się o tę kategorię wizy istnieje obowiązek posiadania zaproszenia,
    * D – wiza w celu odwiedzenia rodziny - dotyczy obcokrajowców zamierzających odwiedzić swoją rodzinę pracujacą w ChRL,
    * G - tranzytowa - wystawiana jest podróżującym w tranzycie, z możliwoscią spędzenia w ChRL jednej nocy,
    * X - studencka - wystawiana jedynie na zaproszenie instytucji akredytowanych w ChRL,
    * Z - z prawem do pracy - wystawiana dla pracowników zagranicznych firm lub j.w.

    Połączenia lotnicze i kolejowe Kantonu

    1/ Połączenia lotnicze
    Ruch lotniczy w stolicy Prowincji Guangdong - Kantonie - obsługiwany jest przez port lotniczy „Baiyun” znajdujący sie w pobliżu centrum miasta Kanton, jednakże w trakcie budowy jest nowe lotnisko „Nowy Baiyun” w miejscowości Huadu oddalonej o 22 km na północ od centrum miasta. Lotnisko to - zapowiadane jako bardzo nowoczesne - ma być oddane do użytku w połowie 2004 roku i ma wyglądć tak, jak przedstawia to zamieszczone poniżej zdjęcie realizowanego projektu.

    Port lotniczy w Kantonie jest jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Chinach. Jest on także macierzystym centrum południowochhińskich linii lotniczych „China Southern Airlines”, która jest jedną z najnowocześniejszej i najlepiej funcjonujących linii lotniczych w Chinach. Samoloty tej linii obsługują również trasę Kanton – Hongkong, organizując pięć lotów dziennie. Z tej części kraju można dostać się drogą powietrzną właściwie do każdego miejsca w Chinach i na świecie.
    W połączeniach międzynarodowych Kanton obsługuje między innymi połączenia lotnnicze z Amsterdamem, Bangkokiem, Ho Chi Minh (dawny Sajgon), Dżakartą Kuala Lumpur, Los Angeles, Manilą, Melbourne, Osaką, Penang, Singapurem i Sydney.

    2/ Połączenia kolejowe
    Kanton posiada dwa główne dworce kolejowe:
    1. Dworzec Główny w Kantonie (guang zhou huo che zhan) oraz
    2. Dworzec Wschodni w Kantonie (guang zhou huo che dong zhan).
    Dworzec Główny obsługuje kolejową komunikacje wewnętrzną, natomaist Dworzec Wschodni obsługuje połączenia kolejowe do Shenzhenu oraz Hongkongu (Półwysep Koulun). Do dworców można dojechać metrem, autobusami komunikacji miejskiej lub taksówką.

    Więcej informacji na temat bezpośrednich pociągów z Hongkongu do Kantonu można znaleźć pod adresem internetowym:
    http://www.kcrc.com/eng/services/services/itts_intro.asp

    Komunikacja miejska

    1/ Metro

    Kanton posiada dwie linie metra. Koszt przejazdu metrem zależy od ilości przejechanych stacji.
    Linia 1 metra kursuje od Dworca Wschodniego, pod centrum sportowym Tian He (stacja metra Tiyuxilu), ulicą Pekińską (stacja metra Gongyuanqian), w bliskim sąsiedztwie Wyspy Shamian, na której mają siedzibę Kosulat Generalny RP i Wydział Ekonomiczno-Handlowy (stacja metra Huangsha), pod Rzeką Perłową do dworca autobusowego Feng Cun stacja metra Keng Kou.
    Linia 2 metra kursuje natomiast od Dworca Głównego, pod starym centrum targowym i China Hotel (stacja metra Yuexiugongyuan), przecina się z linią 1 metra na stacji Gongyuanqian, pod Rzeką Perłową, po czym skręca na wschód, biegnie pod Uniwersytetem Zhongshan (stacja metra Zhongda), do nowego centrum targowego (stacja metra Xinggangdonglu).
    Oficjalna strona internetowa metra kantońskiego: http://www.gzmtr.com/
    Do siedziby Wydziału Ekonomiczno-Handlowego KG RP w Kantonie, znajdującej się na Wyspie Shamian (Shamian Dao) można dojechać Linią nr 1 kantońskiego metra, wysiądając na stacji Huang Sha.

    2/ Autobusy, trolejbusy
    Kanton ma bardzo szeroko rozwiniętą sieć autobusową i trolejbusową. Koszt biletu na przejazd środkami komunikacji miejskiej wynosi od 1,00 do 5,00 RMB w zależności od rodzaju autobusu i ilości przejechanych kilometrów.
    Strona informatyczna sieci autobusowej w Kantonie: http://www.gz-bus.com

    3/ Taksówki
    Cechą charakterystyczną i bardzo wygodną dla przybyłych do Kantou gości jest to, iż taksówki miejskie wyposażone są w taksometry, które zaczynają naliczać opłatę za przejazd począwszy od 7 RMB.
    Taksówkarze bez problemu wydają rachunki.

    Hotele w mieście Kanton

    White Swan Hotel
    1 Shamian Nan Jie
    telefon: +86 (20) 8188-6968
    fax: +86 (20) 8186-2288

    China Hotel
    1 Liu Hua Lu
    telefon: +86 (20) 8666-6888
    fax: +86 (20) 8667-7014

    The Garden Hotel
    368 Huang Shi Lu
    telefon: +86 (20) 8333-8989
    fax: +86 (20) 8335-0467

    Dong Fang Hotel
    120 Liu Hua Lu
    telefon: +86 (20) 8666-9900
    fax: +86 (20) 8666-2775

    Guangdong International Hotel
    339 Huan Shi Lu
    telefon: +86 (20) 8331-1888
    faks: +86 (20) 8331-1666

    Asia International Hotel
    326 Huan Shi Lu
    telefon: +86 (20) 6128-8888
    faks: +86 (20) 6120-6666

    China Mayor’s Plaza
    189 Tian He Bei Lu
    telefon: +86 (20) 8755-3838
    faks: +86 (20) 8755-0099

    Holiday Inn
    Huan Shi Dong Lu
    telefon: +86 (20) 8776-6999
    faks: +86 (20) 8775-3126

    Ramada Pearl Hotel
    9 Ming Yue Yi Lu
    telefon: +86 (20) 8737-2988

    Praktyczne informatory o Kantonie i okolicach

    W Kantonie ukazują się obecnie dwa informatory o tym mieście, niektórych innych miastach Prowincji Guangdong oraz mających tu miejsce wydarzeniach kulturanych i różnych aspektach życia ich mieszkańców. Są to bezpłatne miesięczniki wydawane w języku agielskim:
    * That’s Guangzhou
    (strona internetowa: http://www.thatsguangzhou.com) oraz
    * Guangzhou Today.
    Obydwie publikacje są szeroko dostępne w hotelach, restauracjach oraz barach. Wydawnictwa te zawierają opis namodniejszych lokali gastronomicznych i rozrywkowych: restauracji, kawiarni, pubów, klubów i dyskotek. Można w ich znaleźć także kalendarium imprez w Kantonie i w okolicach - mających obyć się wystawach, spektaklach teatralnych, koncertach. Z informatorów tych można uzyskać dużo informacji na temat życia mieszkańców Chin, ich świąt i związanych z tym obyczajów.

    Przedstawicielstwa konsularne w Kantonie:

    AUSTRALIA

    Australian Consulate-General
    Guangdong International Hotel
    15/F Main Building
    339 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510098
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8335-0909
    Faks: +86 (20) 833-0718
    Email: webmaster@austcon-guangzhou.org
    Strona internetowa: http://www.austcon-guangzhou.org/

    DANIA

    Royal Danish Consulate-General
    Suite 1578, Office Tower
    China Hotel
    Liu Hua Lu
    Kanton, 510015
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8666-0795
    Faks: +86 (20) 8667-0315
    Email: cangkl@um.dk

    FILIPINY

    Philippine Consulate-General
    Room 710, 7/F,
    Guangdong International Hotel
    339 Huanshi Dong Rd
    Kanton 510098
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8331-0996
    Faks: +86 (20) 8333-0573
    E-mail: konjen@pub.guangzhou.gd.cn

    FRANCJA

    Consulate-General de France
    Room 801-803, Main Tower
    Guangdong International Hotel
    339 Huangshi Dong Lu
    Kanton, 510098
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8330-3405
    Fax: +86 (20) 8330-3437
    Email: cgfcantn@public.guangzhou.gd.cn
    Strona internetowa: http://www.consulfrance-canton.org

    HOLANDIA

    Consulate-General of the Netherlands
    Guangdong International Hotel
    Unit 905, Main Building
    339 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510098
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8330-2067
    Faks: +86 (20) 8330-3601
    E-mail: nedcons@gitic.com.cn

    INDONEZJA

    Consulate-General of the Republic of Indonesia
    West Building, 2/F, Rooms 1201-1223
    Dong Fang Hotel
    120 Liu Hua Lu
    Kanton, 510016
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8601-8772
    Faks: +86 (20) 8601-8773
    Email: kjrigz@public.guangzhou.gd.cn

    JAPONIA

    Consulate-General of Japan
    Garden Tower
    368 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510098
    Ch.R.L.

    Telefon: +86 (20) 8334-3009
    Faks: +86 (20) 8333-8972
    E-mail: ryojikan@public.guangzhou.gd.cn

    KAMBODŻA


    Consulate-General of the Kingdom of Cambodia
    Room No. 809-811
    The Garden Tower
    368 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510064
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8333-8999 wew. 804
    Fax: +86 (20) 8387-9006
    Email: cambodia@public.guangzhou.gd.cn

    KANADA

    Consulate-General of Canada
    Suite 801, Office Tower
    China Hotel
    Liu Hua Lu
    Kanton, 510015
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8666-05669
    Fax: +86 (20) 8667-2401
    Email: ganzu@dfait-maeci.gc.ca

    KOREA

    Consulate-General of the Republic of Korea
    18/F, West Tower, International Trade Center, Tiyu Dong Lu
    Kanton 510620
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 3887-0555
    Faks: +86 (20) 3887-0923

    MALEZJA

    Consulate-General of Malaysia
    Unit 1915-1918,
    CITIC Plaza Office Tower
    233, Tianhe Bei Lu
    Kanton 510610
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8739-5660
    Faks: +86 (20) 8739-5669
    E-mail: mwgzhou@public.guangzhou.gd.cn

    REPUBLIKA FEDERALNA NIEMIEC

    Consulate-General of the Federal Republic of Germany
    19/F, Guangdong International Hotel
    339 Huanshi Dong Lu.
    Kanton, 510098
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8330-6533
    Fax: +86 (20) 8331-7033
    E-mail: gkkanton@deguangzhou.org

    STANY ZJEDNOCZONE

    Consulate-General of the United States of America
    1 Shamian South Street Shamian Island
    Kanton 510133
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8121-8000
    Faks: +86 (20) 8121-9001
    Strona internetowa: http://guangzhou.usconsulate.gov/

    SZWECJA

    Consulate General of Sweden in Guangzhou
    Room 1205 Main Tower Guangdong International Hotel 339 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510098
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8331-0976
    Faks: +86 (20) 8330-2939
    E-mail: Generalkonsulate.guangzhou@swedishtrade.se

    TAJLANDIA

    Royal Thai Consulate-General
    Room M07, 2/F
    The Garden Hotel
    368 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510064
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8333-8989 wew. 3701-3710
    Faks: +86 (20) 8388-9959
    E-mail: gzthaicg@public.guangzhou.gd.cn

    WIELKA BRYTANIA

    Consulate-General of the United Kingdom
    2/F-7/F
    Guangdong International Hotel
    339 Huanshi Dong Lu
    Kanton 510098
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 8335-1354
    Faks: +86 (20) 8333-6485 (General)
    E-mail: guangbcg@gitic.com.cn

    WŁOCHY

    Consulate-General of Italy
    Unit 52 07-08
    CITIC Plaza
    233Tian He Bei Lu
    Kanton, 510613
    ChRL

    Telefon: +86 (20) 3877-0556
    Faks: +86 (20) 3877-0270
    E-mail: itconsgz@itconsgz.org.cn

    ADRES KONSULATU GENERALNEGO RP W KANTONIE

    POLSKA

    Consulate General of Poland
    63 Shamian Da Jie
    Shamian Island
    Kanton 510133
    ChRL

    WYDZIAŁ EKONOMICZNO-HANDLOWY

    Telefon: +86 (20) 8121-8991
    Faks: +86 (20) 8121-8992
    Email: info@polandguangzhou.com
    Strona internetowa: http://www.polandguangzhou.com

    KONSULAT GENERALNY RP

    Telefon: +86 (20) 8121-9993-4
    Faks: +86 (20) 8121-8995
    E-mail: plcogeca@public.guangzhou.gd.cn

    WIĘCEJ INFORMACJI O NAS

    Lata upływają, miejsca i informacje się zmieniają. Po jakimś czasie informacje zawarte w tym przewodniku staną się nieaktualne.
    Doskonałym źródłem do poszukiwania aktualnych informacji na temat południowych Chin jest witryna internetowa Wydziału Ekonomiczno-Handlowego Konsulatu Generalnego RP w Kantonie:

    http://www.polandguangzhou.com

    Pod tym adresem można znaleźć wiele interesujących informacji o działalności WYDZIAŁU Ekonomiczno-Handlowego w Kantonie. Znajduje się tam także baza ofert inwestycyjnych, kalendarz imprez targowych w Kantonie, szereg publikacji i wiele ciekawych opracowań.
    Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej!

    http://www.polandguangzhou.com/pl/content/print/74.htm

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Guangdong w temacie Prowincja Guangdong Chiny
    28.11.2008, 15:58

    Prowincja Guangdong ?/i (chiń. trad. 廣東, chińs. upr. 广东, pinyin: Guǎngdōng, Wade-Giles: Kuang-tung, Jyutping: gwong2 dung1; inne formy: Kwangtung lub Prowincja Kanton/Kantońska (przest.)) – południowo-wschodnia prowincja ChRL.

    Jej przestarzała nazwa pochodząca z transkrypcji francuskiej brzmi Prowincja Kanton, co utrudnia identyfikację, bo Kanton to także spolszczona nazwa Guangzhou, stolicy prowincji Guangdong. W prowincji Guangdong, a także w Hongkongu i Makau używany jest język kantoński. Powierzchnia: 231 000 km² Liczba ludności: 66 100 000 (1994)

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Guangdong

    Guangdong (simplified Chinese: 广东; traditional Chinese: 廣東; EFEO : Kouangtong; pinyin Guǎngdōng; Postal map spelling: Kwangtung) is a province on the southern coast of China. The province is also known by an alternative English name, the Canton Province. It overtook Henan and Sichuan to become the most populous province in China in January 2005, registering 79 million permanent residents and 31 million migrants who lived in the province for at least six months.[1][2] The provincial capital of Guangzhou and economic hub Shenzhen are among the most populous and important cities in China.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Guangdong

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Shenzhen w temacie Shenzhen
    28.11.2008, 15:41

    Shenzhen (wym. szen-czen) - aglomeracja w południowo-wschodnich Chinach w prowincji Guangdong, bezpośrednio granicząca z Hongkongiem. W czasie, gdy Hongkong stanowił jeszcze kolonię angielską, Shenzhen było niewielką osadą rybacką, które istniało dzięki współpracy z Hongkongiem. W maju 1980 roku w Shenzhen utworzono pierwszą w ChRL specjalną strefę ekonomiczną (SEZ), co przyniosło gwałtowny wzrost gospodarczy miasta i okolic (obecnie na poziomie 17% rocznie). Źródła demograficzne ONZ szacują wielkość aglomeracji Shenzhen na 10,7 mln mieszkańców (2006).

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Shenzhen

    Shenzhen (simplified Chinese: 深圳市; traditional Chinese: 深圳市; pinyin: Shēn zhèn shì) is a city of sub-provincial administrative status in southern China's Guangdong province, situated immediately north of Hong Kong. Owing to China's economic liberalization from the policies of reformist leader Deng Xiaoping, the area became China's first—and ultimately most successful—Special Economic Zone.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Shenzhen

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Hunan w temacie Prowincja Hunan - Chiny
    28.11.2008, 15:34

    Prowincja Hunan ?/i (chiń. upr: 湖南; chiń. trad: 湖南; Pinyin: Húnán}) - prowincja ChRL położona w środkowym biegu Jangcy, na południe od jeziora Dongting. Jemu zawdzięcza swą nazwę, Húnán znaczy "Na południe od jeziora (Dongting)". Skrótowa nazwa 湘 (pinyin: Xiāng) pochodzi od rzeki Xiang, która płynie przez prowincję. Dane statystyczne:

    * Powierzchnia: 211 800 km²
    * Liczba ludności: 66 980 000
    * Gęstość zaludnienia: 316/km²

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Hunan

    Hunan (help·info) (Chinese: 湖南; pinyin: Húnán) is a province of China, located in the middle reaches of the Yangtze River and south of Lake Dongting (hence the name Hunan, meaning "south of the lake"[1]). Hunan is sometimes called 湘 (pinyin: Xiāng) for short, after the Xiang River which runs through the province.

    Hunan borders Hubei in the north, Jiangxi to the east, Guangdong to the south, Guangxi to the southwest, Guizhou to the west, and Chongqing to the northwest. The capital is Changsha.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Hunan

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Changsha w temacie Changsha - miasto w środkowych Chinach
    28.11.2008, 15:30

    Changsha - miasto w środkowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Hunan, port nad rzeką Xiang Jiang (uchodzi do jeziora Dongting Hu). Około 6 mln mieszkańców.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Changsha

    Changsha (simplified Chinese: 长沙; traditional Chinese: 長沙; pinyin: Chángshā; Wade-Giles: Chang-sha) is the capital city of Hunan, a province of south-central China, located on the lower reaches of Xiang river, a branch of the Yangtze River. It covers an area of 11,819 sq. kilometers and has a population of 6,017,600 (2003 population census).

    http://en.wikipedia.org/wiki/Changsha

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Alibaba Poland w temacie Jack Ma- Alibaba azjatyckiego imperium
    27.11.2008, 23:01

    Jack Ma- Alibaba azjatyckiego imperium
    - Asian Global Players Center

    Autor: Jarosław Grzegorzek
    http://www.azja.wsb-nlu.edu.pl/case_studies.html

    Jack Ma, chińskie imię Ma Yun, to nie tylko twórca jednego z największych portali internetowych w sektorze B2B, ale także 'nowy cesarz internetu', 'chiński Bill Gates' oraz wizjoner branży E-commerce.

    Poznaj sylwetkę jednego z najbardziej wpływowych ludzi branży Internetowej w Azji, dowiedz się jak wyglądała jego droga do sukcesu, a także odkryj czym tak naprawdę zarządza chiński 'Alibaba'.

    Poniższa prezentacja została przedstawiona w Wyższej Szkole Biznesu- National- Louis University na jednym z kursów Zarządzania Biznesem.

    Obejrzyj całą prezentację

    Asian Global Players Center, zwane również Centrum Azjatyckim, powstało w 2008 roku z inicjatywy kilku studentów Wyższej Szkoły Biznesu- National- Louis University w Nowym Sączu, a także ekspertów Centrum Studiów Polska-Azja. Koncepcja projektu została oparta na przeświadczeniu, iż gwałtowne umacnianie się gospodarek azjatyckich nie może pozostać bez echa w odniesieniu do regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także gospodarki Polski.

    http://www.azja.wsb-nlu.edu.pl/case_studies.htmlTen post został edytowany przez Autora dnia 19.09.14 o godzinie 20:29

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Hurun Report dobra luksusowe w temacie Baidu CEO Tops 2008 Hurun China IT Rich List November 28,...
    27.11.2008, 22:40

    Baidu CEO Tops 2008 Hurun China IT Rich List
    November 28, 2008

    According to the 2008 Hurun China IT Rich List published on November 26, 2008 in Hangzhou, Li Yanhong "Robin", CEO of the Chinese Internet search engine Baidu.com (BIDU), topped the list with net worth of CNY13 billion, followed by founder of Tencent Ma Huateng and founder and CEO of NetEase (NTES) Ding Lei with CNY12.5 billion and CNY9.8 billion, respectively.

    This year's China IT Rich List listed the 50 richest Chinese in the IT industry. Their total assets were CNY156.3 billion and the average assets were CNY3.13 billion. Compared with that of 2007, the wealth of the Chinese IT rich in 2008 shrunk by 13%. According to the Hurun China IT Rich List for 2007, the total assets of the 50 richest Chinese in the IT industry at that time were CNY180.4 billion and their average assets were CNY3.61 billion.

    Following the top three, there are the Chen Tianqiao family from Shanda, Shi Yuzhu from Giant Interactive Group, Wang Wenjing from UFIDA Software and the Jack Ma family from Alibaba.com. In addition, Zhang Chaoyang, founder and CEO of Sohu.com climbed from twenty-second last year to the eighth place with CNY4.8 billion, marking his return to the top ten.

    Fifteen new faces appeared in this year's Hurun China IT Rich List, including the Meng Qingnan family, owner of Wuhan Fingu Electronics Technology.

    However, a dramatic change appeared just after the publication of the list. Because of the consecutive fall of Baidu's share price in recent days, Li did not stay long at the top of the list. According to Hurun's share price statistics by September 24, 2008, the Li's wealth decreased from CNY13 billion to only CNY4.5 billion and Tencent's Ma replaced him as the richest person in China's IT industry with personal assets of CNY8.3 billion.

    http://www.chinatechnews.com/2008/11/28/8127-baidu-ceo...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Green Tea w temacie Jakie polecacie???
    27.11.2008, 16:13

    Moim zdaniem najlepsza to herbata boicha jesli sie nie myle, zakopywana na wiele lat w ziemi, a nastepnie sprzedawana w postaci sprasownych krazkow.
    Ma posmak ziemi...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Chiny w temacie MAE: Cena ropy wzrośnie do 100 dolarów, Chiny wywołają...
    27.11.2008, 14:06

    MAE: Cena ropy wzrośnie do 100 dolarów, Chiny wywołają "niesamowitą presję"
    tm, PAP
    2008-11-27,

    Następny rok może upłynąć pod znakiem spadających cen ropy, ze względu na światowy kryzys, baryłka skoczy ponownie, gdy tylko poprawią się warunki gospodarcze - uważa główny ekonomista Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatih Birol. Birol dodaje też, że niesamowitą presję na popyt na ropę mogą wywołać Chiny.

    Cena ropy Brent w kontraktach na grudzień na giełdzie ICE Futures w Londynie wyniosła w środę rano 48,55-48,61 dolarów za baryłkę. W czwartek baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń, w handlu elektronicznym, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, staniała o 1,30 USD, do 53,14 USD.

    "Cena baryłki spadła, nawet poniżej 50 dolarów, wynika to z niższego zapotrzebowania, co oznacza znacznie mniejszą presję na podaż i obniżenie cen. Jednak gdy tylko gospodarka się umocni, popyt bardzo szybko odbije się, a cena ropy wzrośnie" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Birol. "Wpływ rosnącego popytu na ceny jest bardzo silny" - zaznaczył Birol.

    W jego ocenie, najważniejszym źródłem wzrostu popytu na ropę będą Chiny. "W ciągu następnych dwóch dekad prawie połowa zapotrzebowania na ropę będzie pochodzić z Chin" - podkreślił.

    Mechanizm wyjaśnił na przykładzie sektora transportowego w tym kraju. "Dziś w Chinach tylko 20 na 1000 osób posiada samochód, podczas gdy w Europie - 680 osób, a w USA - 860 osób. Rosnąca w siłę gospodarka Chin i rosnące dochody tamtejszej ludności spowodują, że kraj środka będzie szybko nadganiać tę różnicę" - powiedział Birol.

    Podkreślił, że nawet jeśli w 2020 roku wskaźnik ten wyniesie w Chinach jedną czwartą europejskiego, to będzie to stanowić "niesamowitą presję na popyt na ropę".

    "Dlatego spodziewam się, że jak tylko światowa gospodarka wyjdzie z kryzysu, popyt na ropę gwałtownie wzrośnie i będziemy świadkami dużego wzrostu cen, średnio do ok. 100 dolarów za baryłkę w ciągu następnych 7-8 lat" - powiedział główny ekonomista MAE. Zaznaczył, że założenie to dotyczy ceny ropy naftowej importowanej przez kraje członkowskie MAE.

    Dodał, że na ten efekt nałożą się wstrzymane w związku z kryzysem inwestycje w wydobycie ropy. "I to są niedobre wieści, bo jeśli wzrośnie zapotrzebowanie, a projekty w wydobycie do tego czasu nie zostaną zrealizowane, może powstać taka przepaść pomiędzy popytem a podażą, która doprowadzi do załamania podaży. A to może oznaczać nawet większy wzrost cen" - podsumował Birol.

    Światowe zapotrzebowanie na ropę do 2030 roku jest jednym z kluczowych zagadnień raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) "World Energy Outlook 2008", prezentowanego w czwartek w Ministerstwie Gospodarki.

    http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33207,5996145...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Analitycy BGŻ: Chiny coraz większym graczem na rynku...
    27.11.2008, 13:00

    Analitycy BGŻ: Chiny coraz większym graczem na rynku przetworów pomidorowych

    Bank Gospodarki Żywnościowej

    27-11-2008

    W trzecim tygodniu listopada obniżyła się cena skupu netto większości warzyw w spółdzielniach ogrodniczych w relacji tygodniowej. Najsilniej potaniały cebula (o 12 proc., do 0,46 PLN/kg) oraz pietruszka (o 9 proc., do 1,43 PLN/kg). Wzrosły natomiast ceny skupu warzyw ciepłolubnych (tj. ogórków i pomidorów spod osłon), porów, kalafiorów oraz kapusty włoskiej.

    W analizowanym okresie skup kalafiorów różyczkowanych prowadzono jedynie w województwach kujawsko - pomorskim, mazowieckim oraz pomorskim. Większość zakładów przetwórczych zakończyła już jednak skup tych warzyw, co może tłumaczyć spadek średnich cen kalafiorów w relacji tygodniowej (z 0,88-0,96 PLN/kg loco zakład do 0,75-0,90 PLN/kg lz). Kończy się także skup brokułów różyczkowanych.

    Z raportu Analysis of Tomato Sauce Industry in China wynika, iż w ciągu ostatnich 10 lat średnioroczna stopa wzrostu konsumpcji przetworów pomidorowych na świecie kształtowała się na poziomie ok. 3 proc. Do największych konsumentów tych produktów należą kraje rozwinięte, w tym Stany Zjednoczone i UE. W państwach tych spożycie przetworów pomidorowych jest relatywnie stabilne. Dynamiczny wzrost konsumpcji odnotowuje się na rynku rosyjskim, wschodnioeuropejskim, chińskim, indyjskim oraz na Bliskim Wschodzie. Przykładowo, na Bliskim Wschodzie konsumpcja przetworów pomidorowych per capita w latach 1997-2007 wzrosła z 6,2 kg do 10,8 kg (CAGR ok. 13 proc.).

    Produkcja przetworów pomidorowych koncentruje się w trzech regionach: Kalifornii (USA), krajach leżących w basenie Morza Śródziemnego oraz w Chinach. Szacuje się, że ww. regiony dysponują ok. 85 proc. światowych mocy produkcyjnych.

    Od kilku lat odnotowuje się systematyczny wzrost znaczenia Chin w globalnej produkcji przetworów pomidorowych, czemu sprzyjają m.in. duże zaplecze surowcowe oraz niskie koszty produkcji. Czynnikiem decydującym o przesuwaniu produkcji do Chin jest także reforma unijnego rynku owoców i warzyw, na mocy której tzw. płatności pomidorowe wypłacane są na bazie historycznej, a nie w związku z faktyczną wielkością produkcji pomidorów do przetwórstwa w danym okresie.

    W 1999r. udział Chin w globalnym eksporcie przecieru pomidorowego w ujęciu ilościowym kształtował się na poziomie 7,7 proc., podczas gdy w 2007r. - już 30 proc. Oczekuje się, że do 2010r. wolumen chińskiego eksportu przekroczy poziom ok. 1,1 mln t, co będzie stanowić ok. 40 proc. światowego handlu.

    Szacuje się, że obecnie ok. 90 proc. przetworów pomidorowych wyprodukowanych w Chinach trafia na eksport, przy czym głównymi rynkami zbytu są Włochy, Rosja, inne państwa europejskie oraz Afryka.

    http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Chiny Biznes 中波商务 w temacie Jack Ma- Alibaba azjatyckiego imperium
    27.11.2008, 12:58

    Alibaba.com in Poland - Asian Global Players Center

    Jack Ma- Alibaba azjatyckiego imperium

    Autor: Jarosław Grzegorzek
    http://www.azja.wsb-nlu.edu.pl/case_studies.html

    Jack Ma, chińskie imię Ma Yun, to nie tylko twórca jednego z największych portali internetowych w sektorze B2B, ale także 'nowy cesarz internetu', 'chiński Bill Gates' oraz wizjoner branży E-commerce.

    Poznaj sylwetkę jednego z najbardziej wpływowych ludzi branży Internetowej w Azji, dowiedz się jak wyglądała jego droga do sukcesu, a także odkryj czym tak naprawdę zarządza chiński 'Alibaba'.

    Poniższa prezentacja została przedstawiona w Wyższej Szkole Biznesu- National- Louis University na jednym z kursów Zarządzania Biznesem.

    imageimage

    Obejrzyj całą prezentację

    Asian Global Players Center, zwane również Centrum Azjatyckim, powstało w 2008 roku z inicjatywy kilku studentów Wyższej Szkoły Biznesu- National- Louis University w Nowym Sączu, a także ekspertów Centrum Studiów Polska-Azja. Koncepcja projektu została oparta na przeświadczeniu, iż gwałtowne umacnianie się gospodarek azjatyckich nie może pozostać bez echa w odniesieniu do regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym także gospodarki Polski.

    http://www.azja.wsb-nlu.edu.pl/case_studies.html

    http://alibaba.bblog.pl/wpis,alibaba;com;in;poland;-;a...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Rynki zagraniczne w temacie Biuletyny i przewodniki z rynków zagranicznych -...
    27.11.2008, 12:30

    Przewodniki, poradniki-rynki zagraniczne Rok 2008

    *
    Francja - Przewodnik gospodarczy, WPHI Paryż 2008 r. (17.10.2008)
    *
    Ukraina - Przewodnik po rynku, WPHI Kijów 2008 r. (06.10.2008)
    *
    Algieria - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Arabia Saudyjska - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Argentyna - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Brazylia - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Chiny - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Chorwacja - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Egipt - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Hongkong - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Indie - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Indonezja - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Izrael - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Kuwejt - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Malezja - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Maroko - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Meksyk - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    RPA - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Rumunia - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Singapur - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Tajlandia - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Turcja - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    ZEA - Przewodnik rynkowy dla przedsiębiorców, PARP (29.09.2008)
    *
    Algieria - Przewodnik - inwestuj w Algierii, KPMG Algérie S.A. 2008 r. (14.08.2008)
    *
    Litwa - Przewodnik prawny po rynku, WPHI Wilno 2008 r. (14.08.2008)
    *
    Mołdowa - Przewodnik inwestora, MIEPO 2007 r. (10.07.2008)
    *
    Brazylia - Poradnik Eksportera, WPHi Sao Paulo 2008 r. (16.06.2008)
    *
    Brazylia - How to export to Brazil, brazylijskie MSZ 2007 (16.06.2008)
    *
    Kuba - Poradnik dla przedsiębiorcy, Ambasada RP w Hawanie 2008 r. (21.04.2008)
    *
    Rosja - Prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji, WPHI Moskwa 2007 r. (06.03.2008)
    *
    Tunezja - Przewodnik po rynku, WPHI Tunis 2007 r. - wersja zaktualizowana (04.02.2008)
    *
    Argentyna - Przewodnik po rynku, WPHI Buenos Aires 2007 r.- aktualizacja (30.01.2008)

    http://www.eksporter.gov.pl/ppe/informacje/skroty?akcj...

    Biuletyny z rynków zagranicznych
    http://www.eksporter.gov.pl/ppe/informacje/skroty?akcj...Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 27.11.08 o godzinie 12:30

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Rynki zagraniczne w temacie Akademia Rynków Zagranicznych: Chiny - Rynki24.pl
    27.11.2008, 12:22

    Rynki24.pl - Akademia Rynków Zagranicznych
    Podbijmy ich interaktywnie

    20-11-2008 Autor: Jacek Strzelecki

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=44&pid=news&docid...

    Polska przygotowuje się do Expo 2010 w Szanghaju. Wprawdzie jest już komisarz, budżet, pomysł na pawilon i plan, ale pojawia się pytanie, czym wypełnić polską ofertę oraz jakich użyć narzędzi?

    Tak naprawdę Polska wciąż w Chinach nie jest znana. Wzajemne stosunki między obydwoma krajami układają się źle. Polska na własne życzenie stała się importerem, bo według wielu polskich polityków i ekspertów nie mamy niczego, co byłoby w stanie zawojować chiński rynek. Chiny zaś traktują nas wyłącznie jako rynek zbytu swoich towarów, a jedyne, co kupują u nas, to surowce i to też wcale nie w oszałamiającej ilości. Przyjęte przez nas z góry założenie, że jesteśmy słabi, mali i nie mamy się co wychylać, oraz że należy ustąpić miejsca innym, jest błędne. Bo niby dlaczego chińskie drogi, domy, biurowce nie miałyby być budowane przez polskie firmy, polscy naukowcy – wykładać na chińskich uczelniach, a chińscy studenci studiować masowo na polskich uczelniach wyższych? Przecież tak czynią wszystkie kraje UE. Niemcy, Francuzi, Brytyjczycy budują stadiony, mosty, drogi, osiedla, miejsca rozrywki, a ich studenci studiują na chińskich uczelniach, każde z tych państw tworzy centra naukowe przy największych uczelniach w Chinach. Tymczasem nasi politycy chcą, by polskie drogi i stadiony na Euro wybudowali nam chińscy robotnicy. Grzechów jest jeszcze więcej. Umowy, które powinien podpisywać dyrektor departamentu, podpisuje prezydent czy premier. Takie podejście do relacji między Polską a Chinami wcale nie buduje w świadomości Chińczyków przekonania, że Polacy to naród nowoczesny, a nasza gospodarka jest dla nich atrakcyjna. Tylko jak to zmienić?

    Trzy przykazania

    – Expo w 2010 roku w Szanghaju jest doskonałą okazją, by to definitywnie zmienić – uważa Antoni Roszczuk, polski producent muzyczny, który działa na rynku chińskim od prawie trzydziestu lat. – Expo to wystawa, na której każdy kraj promuje się poprzez kulturę i osiągnięcia cywilizacyjne. Polska w Chinach nadal postrzegana jest jako były sowiecki satelita. Nie zmieni tego ani Chopin, ani polska kiełbasa, ani tym bardziej wódka. Sedno dzisiejszej promocji w Chinach leży w nowoczesności, multimedialności i interaktywności oraz młodych ludziach – mówi Roszczuk. Dlaczego akurat to? Odpowiedź według niego jest prosta. Chiny od samego początku reform gospodarczych postawiły na nowoczesność w każdej dziedzinie życia. Władzy podobają się kraje nowoczesne, posiadające technologie, których mieszkańcy są otwarci na poznawanie innej kultury, a do tego chętni są do podjęcia dialogu i współpracy międzykulturowej. Nie dziwią więc sukcesy Amerykanów, Finów czy Niemców w Państwie Środka. Jak podkreśla producent, nie zawsze chodzi o pieniądze. Trzeba jednak znać doskonale swoje miejsce i wiedzieć, gdzie i po co się jedzie. Sprawa nie jest łatwa. Wie o tym każdy, kto spędził w Chinach trochę czasu. Choć Roszczuk w Chinach nagrywał Chopina, to największe wrażenie i zainteresowanie wzbudza Penderecki. Chopin jest wielki, a Penderecki – nowoczesny. Nie oznacza to, że Chińczycy nie znają Chopina. Jest im znany, ale gwiazdą raczej nie jest. – Trzeba przyjąć prawdę, że bez niego się obejdą, zaś bez nowinek technologicznych trudno sobie wyobrazić Chiny. Chińczycy sami nam mówią, jak chcą, abyśmy z nimi się komunikowali, wystarczy tylko ich słuchać i przyglądać się im – wyjaśnia Roszczuk. Według producenta to, co dla nas jest nieciekawe, pospolite lub niskich lotów artystycznych, w Chinach może okazać się sukcesem. Najlepszym tego dowodem jest niesamowita kariera polskiego disco polo, które można usłyszeć w wielu chińskich miastach. Dzieje się tak dlatego, że ono trafia w gusta estetyczne i potrzeby części Chińczyków. Wystarczy się przejść ulicami chińskich miast, by zobaczyć, co ich bawi, co robią sami i w grupach, czym się interesują. W Chinach pieniądz dosłownie leży na ulicy. Jak zapewnia Roszczuk, każdy Chińczyk zainwestuje kilka juanów w to, czego pragnie. Chińczyk i Chinka młodego pokolenia wydadzą jeszcze więcej, jeśli pozwoli im poczuć się, że są częścią świata.
    Spostrzeżenia Antoniego Roszczuka potwierdza Krzysztof Darewicz, sinolog, dziennikarz i wybitny znawca Chin, który mieszka tam od 20 lat. Jego zdaniem Chińczykom trzeba zakomunikować, że Polska to już pełnoprawny członek Unii Europejskiej z konkurencyjną ofertą, oraz że w naszej kulturze jest o wiele więcej, niż tylko Chopin. Ważne jest, by przestać myśleć o Chinach wyłącznie przez pryzmat dysydentów i Tybetu, przy czym nie chodzi o to, by nie dostrzegać problemu, ale by nauczyć się o tym z Chińczykami rozmawiać.

    Co jest do wzięcia

    Antoni Roszczuk działa w Chinach od 1983 roku. Organizował nagrania i koncerty muzyki poważnej i ludowej, wystawy polskiego plakatu, zawsze ściśle współpracując z Chińczykami. Za swoją działalność promocyjną na rzecz polskiej kultury w Chinach i chińskiej w Polsce otrzymał w 1996 roku, jako jedyny człowiek z Zachodu, „Złotą Płytę” od chińskiego Ministerstwa Radia, Filmu i Telewizji. Wyróżnienie to zaowocowało otrzymaniem zaproszenia od największego państwowego przedsiębiorstwa medialnego Economic Daily do współpracy w zakresie promocji Polski w Chinach. – Niestety, wszystko popsuły nierozważne deklaracje naszych polityków na temat Chin wygłoszone w czasie, gdy w Chinach z oficjalną wizytą był prezydent Kwaśniewski. W 2010 roku znów nadarza się okazja, by zrobić coś dobrego i na szczęście, mimo sugestii politycznych, nie zerwałem kontaktów – informuje Roszczuk.
    Jak się lansować w Państwie Środka? Przede wszystkim należy zapomnieć o starych schematach z poprzednich wystaw, bo w Chinach się nie sprawdzą. Promocja Polski w czasie Expo nie może być zamknięta w czterech ścianach. Takie podejście jest gwarancją porażki. Trzeba pamiętać, że Chiny to Azja, a ta rządzi się innymi prawami. Ponadto należy sobie uświadomić, że nie gdzie indziej, ale właśnie w Azji jest najwięcej internautów. W samych tylko Chinach jest ich blisko 300 mln, a według szacunków ekspertów w 2010 roku ma być ich pół miliarda. Tutaj życie online i multimedialność są tym, czym dla człowieka z Zachodu są spotkania towarzyskie czy wyjście na zakupy do centrum handlowego. – Interaktywność jest wszechobecna, jak powietrze – mówi Roszczuk. Trzeba wiedzieć, do kogo kieruje się swoją ofertę. Według producenta, spośród setek milionów użytkowników internetu najważniejsi dla nas są chińscy yuppies, których liczbę w Chinach szacuje się na 90 mln. Tych ludzi cechuje wysoki profesjonalizm, indywidualizm oraz dążenie do rozwinięcia w krótkim czasie kariery zawodowej i osiągnięcia sukcesów finansowych. Ponadto uwielbiają luksus. A już za kilka lat część z nich będzie należeć do uprzywilejowanej grupy decydentów. Dziś zaś są tą grupą społeczną, która kreuje i krzewi wszelkie trendy i mody. Wirtualna rzeczywistość to zaledwie część całej kampanii. Drugim elementem są tradycyjne media. Jak zapewnia polski producent, wcale nie trzeba na to wielkich pieniędzy, bowiem sekret tkwi w pokazaniu stronie chińskiej, korzyści jakie może odnieść z tego tytułu. W takiej sytuacji Chińczycy chętnie podejmą się współpracy, a nawet zaangażują finansowo.
    – Wiem z własnego doświadczenia, że w Chinach sukcesem zakończyły się te projekty, które korzyść przyniosły obu stronom – wyjaśnia Antoni Roszczuk. – Dlatego promocja Polski ma szansę powodzenia w Chinach, jeśli Chińczycy zobaczą, że we współpracy z nami mogą zyskać co najmniej tyle samo, co my – dodaje. Dopiero takie podejście pozwoli zaprezentować chińskiemu konsumentowi polskie produkty i przekonać go do nich. A sprzedać da się prawie wszystko. Na początek największe szansę na powodzenie mają biżuteria, bursztyn, moda, design, wynalazki, muzyka, sztuka i kultura oraz oferta edukacyjna. To zaś powinno wzbudzić chęć przyjazdu do Polski w celach turystycznych. A czego chcieliby Chińczycy w zamian? – Partnerstwa i wszechstronnej kooperacji – odpowiada Roszczuk.

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=44&pid=news&docid...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Biznes Azja Rosja w temacie Możliwości w Ałabudze. Zarabianie w Tatarstanie - Rynki24.pl
    27.11.2008, 12:18

    Możliwości w Ałabudze. Zarabianie w Tatarstanie

    07-08-2008 Autor: Marek A. Koprowski

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=43&pid=news&docid...

    Specjalna Strefa Ekonomiczna Ałabuga to oczko w głowie prezydenta Tatarstanu Mintimira Szajmijewa. Jest w niej bardzo częstym gościem. Walczył o jej powstanie, a gdy udało mu się do niego doprowadzić w 2005 r., nie ma dosłownie tygodnia, by nie zjawiał się w strefie osobiście.

    Sam Szajmijew w udzielonym niedawno wywiadzie dla pisma „Wriemia i diengi” widzi też w Ałabudze potrzebną dla swoich ziomków najzwyklejszą szkołę pracy. W strefie pracują, żeby żyć, a nie jak było w sowieckiej przeszłości żyją po to, aby pracować. Dlatego też ten mający opinię przebiegłego i skutecznego, umiejętnie realizującego interesy tatarskiej ludności polityk zabiega, by w Ałabudze powstało jak najwięcej miejsc pracy. Za pięć lat ma ich być już ponad 30 tysięcy!

    Co to jest Ałabuga?

    Strefa zajmuje 20 kilometrów kwadratowych. Dzieli się na wydzielone działki i moduły, których wielkość wynosi 5, 10, 20 i więcej hektarów. Do strefy należy długa na 5 km bocznica kolejowa i kontenerownia umożliwiająca składowanie 1500 kontenerów. Sieć głównych dróg dojazdowych wynosi 30 km. W kwietniu przy strefie powstał urząd celny. W centrum administracyjnym strefy umieszczone zostały także oddziały 16 państwowych ministerstw i instytucji zajmujących się w Rosji regulacją działalności gospodarczej. Wszystkie pracują w systemie „jednego okna”. Ałabuga ma dodatkowe logistyczne atuty. Około 40 km od niej znajduje się port lotniczy Begiszewo pod Niżniekamskiem i sieć dróg mających połączenie z federalną drogą krajową Moskwa – Kazań – Ufa – Czelabińsk. Strefa ma także dostęp do wodnych terminali transportowych na Kamie, Białej, Wiatce i Wołdze, skomunikowanych ze szlakami wodnymi wychodzącymi na Bałtyk i Morze Czarne. Do strefy dochodzi też magistrala kolejowa, której stacja znajduje się w Czelnach. Infrastruktura ta jest w dalszym ciągu rozwijana i modernizowana. Budowana będzie druga linia kolejowa. Zwiększona zostanie moc miejscowej elektrowni. Obok strefy powstanie osiedle z trzema tysiącami mieszkań z całą infrastrukturą, szkołami, przedszkolami, siecią handlową itp. Przy strefie powstaje wyższa uczelnia Inżynierska Akademia Sollers. Przy strefie będzie też utworzona filia Kazachstańskiego Uniwersytetu Technicznego im. Typolewa. We wrześniu przy Ałabudze otwarty zostanie czterogwiazdkowy hotel Ałabuga City Hotel. By stać się rezydentem w Ałabudze, trzeba w niej zainwestować co najmniej 10 mln euro. To stosunkowo wysoki próg, ale takie były założenia strefy. W pierwszym etapie jej tworzenia mieli w niej działać przede wszystkim wielcy inwestorzy. Prezydent Szajmijew uważa, że do 2011 w strefie będzie działało około 40 kompanii rezydentów zajmujących się produkcją samochodów, części samochodowych i wszelkiego do nich oprzyrządowania, materiałów budowlanych i wyposażenia mieszkań, a także chemii bytowej, komputerów i elektroniki, części samochodowych itp. W sumie do 2011 r. wartość wszystkich inwestycji w strefie ma przekroczyć 2,5 mld dolarów. W końcu maja w obecności premiera Rosji Władymira Putina odbyła się ceremonia uruchomienia linii produkcyjnej fiata ducato rozbudowanej przez firmę Sollers. Będzie ją opuszczać 75 tys. tych maszyn rocznie. Wkrótce ruszy druga linia produkująca 50 tys. ciężarówek isuzu rocznie. Kompania już włożyła 170 mln dolarów w to przedsięwzięcie i planuje włożyć dalsze 70 mln dol. Sollers zawarł też umowę z włoską kompanią Fiat Group w sprawie budowy na terenie Ałabugi wytwórni samochodów fiat linea. W pierwszej fazie ma ona produkować 50 tys. maszyn, by po kilku latach dostarczać na rynek trzykrotnie większą liczbę maszyn. Przed kilkoma tygodniami rezydentem Ałabugi została międzynarodowa firma Rockwool specjalizująca się w wytwarzaniu materiałów termoizolowanych. W 2010 r. zacznie ona dostarczać na rynek pierwsze partie materiałów. Początkowo ma ich być 100 tys. ton rocznie. Wartość inwestycji kompanii ma wynieść 125 mln euro. Jest to jak na razie największa zagraniczna inwestycja tej firmy. Kierownictwo Rockwool twierdzi, że jeżeli rynek wykaże duże zainteresowanie jej ofertą, szybko uruchomi drugą linię produkcyjną. Na początku lipca rezydentem Ałabugi stało się mieszane rosyjsko-niemieckie przedsiębiorstwo P-D Tatnieft-Ałabuga Stiekłowołokno. Ze strony niemieckiej wspólnikami tej firmy jest kilka kompanii z Wolnego Kraju Saksonii (landu w Niemczech). Firma zainwestuje w strefie w sumie 63,6 mln euro. Linia produkcyjna stworzona za te środki pozwoli na wytworzenie 20,7 tys. ton szyb rocznie. Premier Tatarstanu Rustan Mimmichanow finalizuje też rozmowy z amerykańską kompanią Champion, specjalizującą się w produkcji elementów do szybkiej budowy drewnianych parterowych domów o powierzchni od 40 do 150 m². Przed kilkoma dniami rosyjska kompania Rostechnologie i włoska grupa Pirelli & S.Sptt podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia na terenie Ałabugi wytwórni opon samochodowych. Inwestorów przyciąga dobra logistyka oraz polityka podatkowa. Mogą oni wwozić do niej maszyny i urządzenia i wykorzystywać je bez opłat celnych za produkcję wywożoną za granicę Rosji. Ulgi te wynikają z federalnego ustawodawstwa. Ponadto dostają przez 10 lat ulgi podatkowe od majątku, posiadanej ziemi i środków transportowych. Płacą oni też podatek dochodowy obniżony o 4%. Ważny jest też potencjalny rynek zbytu. W promieniu 500 km od strefy żyje 21 mln obywateli Rosji. W promieniu 1000 km około 70 mln ludzi, czyli połowa mieszkańców Federacji. Dla mniejszych inwestorów atrakcyjna może być też zapowiedź prezydenta Tatarstanu, że w najbliższym czasie zostanie obniżona do 4-5 mln euro dolna granica kapitału dla rezydentów, którzy chcą podjąć działalność w strefie.

    Polscy biznesmeni zainteresowani wejściem do Ałabugi powinni skontaktować się z Terytorialnym Zarządem Federacyjnej Agencji ds. Kierowania Specjalnymi Ekonomicznymi Strefami w Republice Tatarstanu.
    Dyrektor: Szagiwaliejew Timur Nailewicz
    odpowiedzialny za kontakty z rezydentami: Nosow Igor Nikołajewicz
    tel.: +89 85 55 75 50 54
    fax.: +88 55 57 55 211 i
    nvestrussia@inbox.ru

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=43&pid=news&docid...

  • Marcin Nowak
    Wpis na grupie Rynki zagraniczne w temacie Zarabianie w Tatarstanie. Możliwości w Ałabudze - Rynki24.pl
    27.11.2008, 12:17

    Możliwości w Ałabudze. Zarabianie w Tatarstanie

    07-08-2008 Autor: Marek A. Koprowski

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=43&pid=news&docid...

    Specjalna Strefa Ekonomiczna Ałabuga to oczko w głowie prezydenta Tatarstanu Mintimira Szajmijewa. Jest w niej bardzo częstym gościem. Walczył o jej powstanie, a gdy udało mu się do niego doprowadzić w 2005 r., nie ma dosłownie tygodnia, by nie zjawiał się w strefie osobiście.

    Sam Szajmijew w udzielonym niedawno wywiadzie dla pisma „Wriemia i diengi” widzi też w Ałabudze potrzebną dla swoich ziomków najzwyklejszą szkołę pracy. W strefie pracują, żeby żyć, a nie jak było w sowieckiej przeszłości żyją po to, aby pracować. Dlatego też ten mający opinię przebiegłego i skutecznego, umiejętnie realizującego interesy tatarskiej ludności polityk zabiega, by w Ałabudze powstało jak najwięcej miejsc pracy. Za pięć lat ma ich być już ponad 30 tysięcy!

    Co to jest Ałabuga?

    Strefa zajmuje 20 kilometrów kwadratowych. Dzieli się na wydzielone działki i moduły, których wielkość wynosi 5, 10, 20 i więcej hektarów. Do strefy należy długa na 5 km bocznica kolejowa i kontenerownia umożliwiająca składowanie 1500 kontenerów. Sieć głównych dróg dojazdowych wynosi 30 km. W kwietniu przy strefie powstał urząd celny. W centrum administracyjnym strefy umieszczone zostały także oddziały 16 państwowych ministerstw i instytucji zajmujących się w Rosji regulacją działalności gospodarczej. Wszystkie pracują w systemie „jednego okna”. Ałabuga ma dodatkowe logistyczne atuty. Około 40 km od niej znajduje się port lotniczy Begiszewo pod Niżniekamskiem i sieć dróg mających połączenie z federalną drogą krajową Moskwa – Kazań – Ufa – Czelabińsk. Strefa ma także dostęp do wodnych terminali transportowych na Kamie, Białej, Wiatce i Wołdze, skomunikowanych ze szlakami wodnymi wychodzącymi na Bałtyk i Morze Czarne. Do strefy dochodzi też magistrala kolejowa, której stacja znajduje się w Czelnach. Infrastruktura ta jest w dalszym ciągu rozwijana i modernizowana. Budowana będzie druga linia kolejowa. Zwiększona zostanie moc miejscowej elektrowni. Obok strefy powstanie osiedle z trzema tysiącami mieszkań z całą infrastrukturą, szkołami, przedszkolami, siecią handlową itp. Przy strefie powstaje wyższa uczelnia Inżynierska Akademia Sollers. Przy strefie będzie też utworzona filia Kazachstańskiego Uniwersytetu Technicznego im. Typolewa. We wrześniu przy Ałabudze otwarty zostanie czterogwiazdkowy hotel Ałabuga City Hotel. By stać się rezydentem w Ałabudze, trzeba w niej zainwestować co najmniej 10 mln euro. To stosunkowo wysoki próg, ale takie były założenia strefy. W pierwszym etapie jej tworzenia mieli w niej działać przede wszystkim wielcy inwestorzy. Prezydent Szajmijew uważa, że do 2011 w strefie będzie działało około 40 kompanii rezydentów zajmujących się produkcją samochodów, części samochodowych i wszelkiego do nich oprzyrządowania, materiałów budowlanych i wyposażenia mieszkań, a także chemii bytowej, komputerów i elektroniki, części samochodowych itp. W sumie do 2011 r. wartość wszystkich inwestycji w strefie ma przekroczyć 2,5 mld dolarów. W końcu maja w obecności premiera Rosji Władymira Putina odbyła się ceremonia uruchomienia linii produkcyjnej fiata ducato rozbudowanej przez firmę Sollers. Będzie ją opuszczać 75 tys. tych maszyn rocznie. Wkrótce ruszy druga linia produkująca 50 tys. ciężarówek isuzu rocznie. Kompania już włożyła 170 mln dolarów w to przedsięwzięcie i planuje włożyć dalsze 70 mln dol. Sollers zawarł też umowę z włoską kompanią Fiat Group w sprawie budowy na terenie Ałabugi wytwórni samochodów fiat linea. W pierwszej fazie ma ona produkować 50 tys. maszyn, by po kilku latach dostarczać na rynek trzykrotnie większą liczbę maszyn. Przed kilkoma tygodniami rezydentem Ałabugi została międzynarodowa firma Rockwool specjalizująca się w wytwarzaniu materiałów termoizolowanych. W 2010 r. zacznie ona dostarczać na rynek pierwsze partie materiałów. Początkowo ma ich być 100 tys. ton rocznie. Wartość inwestycji kompanii ma wynieść 125 mln euro. Jest to jak na razie największa zagraniczna inwestycja tej firmy. Kierownictwo Rockwool twierdzi, że jeżeli rynek wykaże duże zainteresowanie jej ofertą, szybko uruchomi drugą linię produkcyjną. Na początku lipca rezydentem Ałabugi stało się mieszane rosyjsko-niemieckie przedsiębiorstwo P-D Tatnieft-Ałabuga Stiekłowołokno. Ze strony niemieckiej wspólnikami tej firmy jest kilka kompanii z Wolnego Kraju Saksonii (landu w Niemczech). Firma zainwestuje w strefie w sumie 63,6 mln euro. Linia produkcyjna stworzona za te środki pozwoli na wytworzenie 20,7 tys. ton szyb rocznie. Premier Tatarstanu Rustan Mimmichanow finalizuje też rozmowy z amerykańską kompanią Champion, specjalizującą się w produkcji elementów do szybkiej budowy drewnianych parterowych domów o powierzchni od 40 do 150 m². Przed kilkoma dniami rosyjska kompania Rostechnologie i włoska grupa Pirelli & S.Sptt podpisały list intencyjny w sprawie utworzenia na terenie Ałabugi wytwórni opon samochodowych. Inwestorów przyciąga dobra logistyka oraz polityka podatkowa. Mogą oni wwozić do niej maszyny i urządzenia i wykorzystywać je bez opłat celnych za produkcję wywożoną za granicę Rosji. Ulgi te wynikają z federalnego ustawodawstwa. Ponadto dostają przez 10 lat ulgi podatkowe od majątku, posiadanej ziemi i środków transportowych. Płacą oni też podatek dochodowy obniżony o 4%. Ważny jest też potencjalny rynek zbytu. W promieniu 500 km od strefy żyje 21 mln obywateli Rosji. W promieniu 1000 km około 70 mln ludzi, czyli połowa mieszkańców Federacji. Dla mniejszych inwestorów atrakcyjna może być też zapowiedź prezydenta Tatarstanu, że w najbliższym czasie zostanie obniżona do 4-5 mln euro dolna granica kapitału dla rezydentów, którzy chcą podjąć działalność w strefie.

    Polscy biznesmeni zainteresowani wejściem do Ałabugi powinni skontaktować się z Terytorialnym Zarządem Federacyjnej Agencji ds. Kierowania Specjalnymi Ekonomicznymi Strefami w Republice Tatarstanu.
    Dyrektor: Szagiwaliejew Timur Nailewicz
    odpowiedzialny za kontakty z rezydentami: Nosow Igor Nikołajewicz
    tel.: +89 85 55 75 50 54
    fax.: +88 55 57 55 211 i
    nvestrussia@inbox.ru

    http://www.rynkizagraniczne.pl/?ppid=43&pid=news&docid...

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do