Wypowiedzi
-
Dajcie już spokój:):):)
-
Bartosz Idczak:
Mam kilka pytań związanych z zatrudnieniem na umowę o pracę a dodatkowym prowadzeniem działalności gosp. w spółce cywilnej.
1) Jak rozumiem do opłacenia w takim przypadku jest tylko ubezp. zdrowotne (209 zł aktualnie) tak?
2) Jeśli działalność zarejestrowana była w marcu (REGON i US + konto bankowe), składane były "zerowe" deklaracja VAT - to czy już wtedy trzeba było zacząć płacić zdrowotne i rejestrować się w ZUSie? Działalność poza zarejestrowaniem się nie była praktycznie prowadzona.
3) Co jeśli się tego nie zrobiło - czy należy za te 3 miesiące (marzec/kwiecień/maj) zapłacić ten podatek wraz odsetkami ustawowymi?
Hej,
Nie napisałeś tylko czy ew. spółka będzie kogoś zatrudniać (ponad wspólników), rozważmy jednak sytuację bez zatrudniania:
Po pierwsze to czego jeszcze nikt nie napisał wyraźnie - nie 209, a 306 PLN bo zgodnie z ustawą jako zatrudniony za płacę minimalna musisz uiścić nie tylko podatek zdrowotny (209 PLN) ale także podatek na fundusz społeczny (97 PLN), także suma Twoich wpłat wynosi 306 PLN.
Co do drugiego pytania - liczy się faktyczna data startu działalności - czyli np. zarejestrowałeś się 1 lutego, ale na zgłoszeniu i wpisie do ewidencji wpisałeś datę rozpoczęcia działalności jako np. 1 marzec to jest to faktyczna data rozpoczecia działalności - i teraz co ważne: nawet jeśli nie wykonujesz pracy związanej z działalnością, a jest ona prawnie aktywna (zarejestrowana, zadeklarowana w US i ZUS) to musisz płacić składki - ZUS do 10 dnia każdego następnego miesiąca - czyli w przypadku startu w marcu, masz obowiązek wykonać wpłatę do 10 kwietnia (o ile nie zatrudniasz pracowników, jesli ich zatrudniasz masz 10 dni na początku każdego miesiąca)
Co do konsekwencji - nie powinieneś być ukarany. Najprawdopodobniej skończy się tylko na dopłacie wspomnianych odsetek ustawowych, ewentualna kara leży po stronie naczelnika ZUS'u, który moze okazać się złośliwy. Niestety ustawowe odsetki w związku ze spóźnieniem wpłaty na ZUS są bardzo wysokie.
Pozdrawiam i powodzenia:) -
Kamila Szumigaj:
Dariusz T.:
To chyba zależy od tego czy masz działalność na to, co miałabyś robić dla tego pracodawcy.
To podobna dziedzina, chodzi dokładnie o mojego znajomego, pracodawca zproponowal mu na czas próbny umowę zlecenie na 1 miesiąc .
W sensie, że mając swoją firmę jeszcze chce się zatrudnić tak? Jest wiele możliwości - bo np. jeśli jest studentem poniżej 25 roku zycia to bezproblemowo może podpisać umowę, i pozostawić podatek dochodowy (czy też jego pochodne) oraz składki po stronie pracodawcy.
Z drugiej strony jednak zdecydowanie wygodniej dla niego i pracodawcy było by - skoro mówimy o podobnej dziedzinie po prostu wystawić FV na usługi świadczone na rzecz tego potencjalnego pracodawcy przez znajomego - co prawda pozostaje wtedy kwestia odprowadzenia podatku dochodowego, jednak znalezienie kosztów czy też sprytne uniknięcie jego opłacenia nie jest juz tak problematyczne.