Wypowiedzi
-
Przekształcenie działalności gosp. w sp. z o. o. Na razie udało się znaleźć biegłego.
Myślę, że teza o tym, że biegli, którzy mają wolne terminy na za miesiąc są kiepscy, jest nieprawdziwa. -
Biegły rewident w Warszawie. Szukam biegłego rewidenta z Warszawy dla klienta - do sporządzenia sprawozdania finansowego i bilansu dla celów przekształcenia. Wysłałem wiele maili, ale na razie odpowiedział mi jeden, który ma wolny termin dopiero na kwiecień. Czy mógłby ktoś polecić jakiegoś rewidenta lub dobrego księgowego?
-
Na początku tego wątku p. Anna Prymakowska wspomniała o przekształceniu jdg. w spółkę z o. o.
Chciałbym popchnąć dyskusję w stronę: czy warto pójść drogą przekształcenia?
Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o. o. może odbyć się co najmniej na dwa sposoby:
- przejście przez procedurę przekształcenia opisaną w KSH. Dzięki takiemu przekształceniu nowa spółka wstępuje co do zasady we wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego dotychczas działalność gosp. Spółka staje się stroną wszystkich umów zawartych z przedsiębiorcą, co do zasady - podmiotem decyzji administracyjnych, koncesji,
- utworzenie nowej spółki i wniesienie całego majątku przedsiębiorcy do nowej spółki.
Który sposób wybrać? Który sposób jest korzystniejszy?
To zależy. Zaletą pierwszego sposobu jest to, że spółka przejmuje całą historię przedsiębiorcy. Wadą są koszty i czas.
Zaletą drugiego sposobu jest to, że jest on zasadniczo tańszy i szybszy od tego pierwszego. Jednakże spółka nie staje się z automatu stroną wszystkich umów zawartych przez przedsiębiorcę (co może być uciążliwe dla przedsiębiorców mających setki stałych kontrahentów).
O tym, jak przejść przez procedurę przekształcenia, przeczytasz w poradniku: Przekształcenie - krok po kroku
http://www.przeksztalceniewspolkezoo.pl -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy EGZAMIN RADCOWSKI 2014
-
Krystian R.:
Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki (ale tylko te zobowiązania, co do których egzekucja okazała się bezskuteczna lub wiadomo, że egzekucja będzie bezskuteczna) jest solidarna - bez względu na to, czy jest się prezesem, czy wiceprezesem.
Witam, tutaj poruszę kilka kwestii ale ogólnie wszystkie dotyczą podatków. Pytania zadaję prewencyjnie na przyszłość żeby mieć wiedzę. (może banalne ale wolę zapytać)
Pytania w punktach:
1. Jeżeli w spółce zoo jest prezes i wiceprezes (tylko dwie osoby) i obaj mają po 50% udziałów, to czy mają równą odpowiedzialność za zobowiązania spółki (również wobec US, ZUS itd. ) czy może prezes spółki tylko z tytułu funkcji prezesa w jakiś sposób ponosi większą odpowiedzialność ?
2. Podatki - co w przypadku gdy spółka nie odprowadza podatków? Konto spółki co jakiś czas ma jakieś przelewy a z reguły jest puste. Podatki nie są płacone w ogóle, zero. Wiem że wtedy są kary, grzywny itd. wówczas zadłużenie spółki wobec US narasta, mimo to nadal nie jest płacone. Urząd Skarbowy nie ma jak wyegzekwować należności od samej spółki więc idzie do zarządu (czyli do prezesa i wiceprezesa) - co w takiej sytuacji, co w przypadku gdy zarząd nie ma majątku i nie jest w stanie spłacić zobowiązań wobec US? Więzienie? Jakie konsekwencje ogólnie?
3. Wiem że można wyznaczyć w spółce osobę odpowiedzialną za finanse (płacenie podatków mam na myśli) na podstawie jakiejś umowy. Tutaj mam pytanie czy to należy iść do notariusza i bulić za pisanie umowy spółki na nowo czy można po prostu spisać sobie taką umowęze wspólnikiem?
Niestety, taka umowa nie ma żadnego znaczenia dla odpowiedzialności członków zarządu.
Przed odpowiedzialnością za zobowiązania podatkowe spółki członek zarządu może bronić się, wykazując że:
a) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo
b) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania zapobiegającego ogłoszeniu upadłości (postępowania układowego) nastąpiło bez jego winy;
lub
wskazując mienie spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
http://jak-zalozyc-spolke.blogspot.com/Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.11.13 o godzinie 21:42 -
Marta M.:
Dzień dobry,
Ja chciałam zapyta o mozliośc założenia dwóch odrębnych działalności gospodarczych przez dwie różne niespokrewnione osoby na 1 sklep internetowy.
Wszystkie spólki w które można wejśc sa z odpowiedzialnością majątkową, a nigdy nie wiadomo w co zainwestuje nasz partner. Dlatego chciałabym założyc osobna dzialnośc ze wspolnikiem na 1 sklep. czy jest taka możliwośc ewentualnie czy jest inna bezpieczniejsza opcja niż np zakładanie spólki cywilnej.
Bardzo dziekuję za informacje.
A myślała Pani nad prowadzeniem sklepu internetowego w formie spółki z o. o.? Majątek spółki byłby całkowicie oddzielony od majątków osobistych wspólników. Jeżeli w skład zarządu wchodziłaby Pani razem ze wspólnikiem, mogłaby Pani kontrolować jego działania.
http://jak-zalozyc-spolke.blogspot.com/ -
Ale, niestety, SK-A będą obłożone CITem.
http://jak-zalozyc-spolke.blogspot.com/2013/10/spoki-k... -
Łukasz Piotr S.:
Po śmierci rodziców może zaś Pani złożyć u notariusza albo w sądzie oświadczenie o odrzuceniu spadku i jest na to, jak już to zostało wyżej napisane, sześć miesięcy. Spadek przejdzie wówczas na kolejne osoby z rodziny...
Po odrzuceniu spadku przez spadkobiercę do dziedziczenia dochodzą jego dzieci, nawet jeżeli są one małoletnie. Jakkolwiek rodzic będzie mógł w imieniu swoich małoletnich dzieci spadek odrzucić, to na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku (w imieniu swoich dzieci) będzie potrzebna zgoda sądu rodzinnego, a sąd nie zawsze takiej zgody udzieli.
Dlatego też warto stawić się u notariusza wraz z rodzicami (oczywiście, jeszcze za ich życia) i zawrzeć z nimi umowę o zrzeczeniu się dziedziczenia (wówczas - przy odpowiednio skonstruowanej umowie - dzieci nie będą dochodzić do dziedziczenia po swoich dziadkach, a rodzicach spadkobiercy). -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Pani Rito, dziękuję za odpowiedź!
Czy jeszcze ktoś mógłby się wypowiedzieć w tym temacie? A może ktoś z Państwa jako osoba decyzyjna w firmie udziela zleceń tylko spółkom? -
Pytanie jest skierowane do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Czy spotkaliście się Państwo z odmową udzielenia zlecenia przez inną firmę tylko i wyłącznie z tego powodu, że prowadzicie Państwo działalność jako osoby fizyczne, a nie np. w formie spółki z o. o.?
-
Jerzy M.:
A podaruj po udziale ojcu i matce. Kto wtedy kupi mniejszościowy pakiet w cudzej firmie? Kto będzie prowadził 3 sprawy sądowe na raz żeby scalić pakiet?
To zależy od wartości spółki i wartości udziałów.
Jeżeli wierzycielowi bardzo zależy na wyegzekwowaniu należności, a egzekucja z udziałów umożliwi mu ten cel, może się pokusić o wytoczenie 3 powództw przeciwko 3 nabywcom udziałów. Tym bardziej, że pełnomocnik może mieć w tej sytuacji potrójne koszty zastępstwa procesowego (to zależy jednak od wartości przedmiotu sporu); napracuje się przy jednym pozwie, a w dwóch pozostałych zmieni tylko dane pozwanych.
A jeżeli zbycie udziałów nastąpi na rzecz ojca i matki, wierzyciel będzie w korzystniejszej sytuacji dowodowej. -
Tytułem uzupełnienia dodam jeszcze, że jak postępowanie egzekucyjne już się toczy (albo w sprawie wydane zostało prawomocne orzeczenie), samo zawarcie ugody z wierzycielem nie wstrzymuje egzekucji (lub jej wszczęcia).
Jednakże prawidłowo sporządzona ugoda (sporządzona, co istotne, po wydaniu orzeczenia) może stanowić podstawę do wytoczenia przeciwko wierzycielowi powództwa przeciwegzekucyjnego (jeżeli wierzyciel nie "wstrzyma" egzekucji).
Jednocześnie zastrzegam, że powyższe informacje nie stanowią porady prawnej (chociażby z uwagi na brak znajomości pełnego stanu faktycznego sprawy). -
To zależy.
Czy toczy się już przeciwko Panu postępowanie egzekucyjne? Postępowanie sądowe?
Ugoda z wierzycielem (czy to sądowa, czy to pozasądowa) rzeczywiście może Pana zabezpieczyć przed wydaniem przez sąd wyroku, który mógłby stanowić podstawę do prowadzenia przeciwko Panu egzekucji, w tym egzekucji z udziałów (pod warunkiem jednak, że ugoda jest prawidłowo sporządzona i jest rzeczywiście przez dłużnika wykonywana). -
Na razie odpowiem tylko na pierwsze z postawionych pytań. Przeniesienie udziałów na brata nie eliminuje w 100% możliwości prowadzenia z nich egzekucji przez komornika. Zastosowanie w tym przypadku mogą mieć przepisy o skardze pualiańskiej.
Instytucja skargi pauliańskiej polega na tym (cytując Kodeks cywilny), że gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
Mówiąc prościej: Jeżeli wierzyciel zorientuje się, że wyprowadził Pan ze swojego majątku jakąś korzyść majątkową (np. udział w sp. z o. o.), to będzie mógł wytoczyć przeciwko nabywcy tej korzyści majątkowej powództwo o uznanie czynności prawnej za bezzskuteczną. W razie wygrania procesu wierzyciel będzie mógł prowadzić egzekucję z tej "korzyści majątkowej" tak, jakby była nadal w majątku dłużnika.
Oczywiście wierzyciel, chcąc uzyskać korzystny dla siebie wyrok, będzie musiał udowodnić kilka przesłanek.
Zatem przeniesienie udziałów na osobę trzecią (a zwłaszcza na brata - osobę bliską) nie jest sposobem dającym w 100% możliwość uniknięcia odpowiedzialności za długi. -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy E-Handel
-
Piotr K.:
Witam
Mam pytanie.
Czy umowa podpisana przez telefon na zasadzie "tak zgadam się" jest wiążąca?
Chodzi o to że mojemu znajomemu Pan telemarketer telefonicznie naobiecywał Bóg wie czego, znajomy zgodził się na warunki a wyszło jak zwykle.
Nigdy na umowie nie było złożonego podpisu, nigdy jakikolwiek egzemplarz nie trafił do znajomego w formie papierowej (nawet elektronicznej).
Na ten moment nawet nie wiadomo co jest zapisane w umowie.
Są z tym same problemy.
Proszę o informację czy taka umowa jest wiążąca?
z góry dziękuję
Piotr
Jeżeli umowa, o której Pan pisze, polegała po prostu na zmianie wcześniej zawartej umowy (np. przedłużenie umowy, zmiana pakietu taryfowego), to dostawca usług ma obowiązek potwierdzić abonentowi e-mailem, sms-em lub podobnym środkiem fakt dokonania zmian w umowie.
Abonentowi przysługuje prawo do odstąpienia od zmian umowy bez podania przyczyny w terminie 10 dni od dnia potwierdzenia. Jeżeli dostawca usług nie dokona potwierdzenia zmian w umowie, termin do odstąpienia wydłuża się do 3 miesięcy.
Abonentowi nie przysługuje prawo odstąpienia od dokonanej zmiany warunków umowy, jeżeli dostawca usług, za zgodą abonenta, rozpoczął świadczenie usług zgodnie ze zmienionymi warunkami umowy.Ten post został edytowany przez Autora dnia 15.06.13 o godzinie 22:05 -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy ABY POMÓC W 48 GODZIN
-
Teoretycznie inspektor ZUS może wnieść o ustalenie istnienia stosunku zlecenia.
-
Wyjściem z takiej sytuacji jest po prostu sprzedaż udziałów - czy to drugiemu wspólnikowi, czy to osobie trzeciej. O sprzedaży udziałów spółki z o. o. można przeczytać tutaj: http://jak-zalozyc-spolke.blogspot.com/2013/05/sprzeda...Ten post został edytowany przez Autora dnia 10.06.13 o godzinie 18:16