Wypowiedzi
-
Dziękuję za odpowiedzi.
-
Witam!
Od razu na początku zaznaczę, że uczę się cały czas w związku z pełnioną przeze mnie funkcją ABI, dlatego moje poniższe pytania mogą się wydawać dla niektórych banalne.
Dotyczą one polityki kluczy w szkole.
1. Co w przypadku, gdy w placówce nie ma opracowanej "Instrukcji postępowania z kluczami"?
2. Czy w takim razie podczas sprawdzenia planowego muszę odnotować brak takiej instrukcji w protokole pokontrolnym i ewentualnie wskazać w protokole konieczność sporządzenia takiej instrukcji?
3. Czy brak instrukcji jest równoznaczny z tym, że w szkole nie stosuje się polityki kluczy?
4. Kto powinien opracować Instrukcję postępowania z kluczami i ewentualnie kodami cyfrowymi do systemu alarmowego, jeśli takowy szkoła posiada - ABI czy ADO?
Pozdrawiam -
Paweł Graczyk:
Jak już mówiłam, uczę się dopiero i "może" wszystkiego jeszcze nie ogarniam. Nie mogę się pochwalić kilku-letnią praktyką i wiedzą, jaką być może posiadasz. Przepraszam, który początkujący ABI zna przepisy na pamięć???
"Uważasz, że dla picu zrobisz jedno sprawozdanie rocznie i jakoś się to będzie kręcić." - przepraszam, ale tego dowiedziałam się na kursie, na którym cały czas powtarzano, że jedno sprawozdanie na rok. I nikt tu nie mówił o sprawozdaniu "dla picu".
"Sama dopiero wnioskujesz, że chyba cztery, ale może więcej, bo to "zależy"..." - ja nie wnioskuję, tylko odpowiedziałam, że tyle co kwartałów, czyli 4 w roku, ale jak powiedziała osoba, która prowadziła kurs - można więcej razy sprawdzić w danym okresie, to właśnie zależy od tego jak szkoła wypadnie podczas sprawdzenia.
Moje pytania, być może banalne dla Ciebie, ale nie dla mnie. Uważam, że kto pyta, nie błądzi, a lepiej zapytać niż udawać, że się wie.
I powtórzę jeszcze raz, uczę się, a co znaczy, że mogę jeszcze wszystkiego nie wiedzieć. Za to chcę się dowiedzieć, dlatego pytam. Za kilka lat, jak "nie polegnę", będę mogła się również wymądrzać, jak Ty to w tej chwili robisz. -
Dziękuję:) Czyli co trzy miesiące protokół (miesiąc na dostarczenie dla ADO), a takie dłuższe sprawozdanie (całościowe) można/trzeba zrobić dodatkowo jeszcze po wszystkich sprawdzeniach?Ten post został edytowany przez Autora dnia 02.02.17 o godzinie 14:49
-
Wg kwartałów 4, kwartał: od.. do... I w danym okresie sprawdzam to czy tamto, zależy od okresu, albo od sytuacji.. Z tym, że mówię wszystko zależy od tego jak szkoły wypadną podczas każdego ze sprawdzeń planowych. Jeśli będzie potrzeba, to częściej niż raz na 3 miesiące.
-
Jeśli w placówce nie będzie problemów, przykładowo podczas kontroli przestrzegania zasady "czystego biurka" to powinno wystarczyć jedno sprawdzenie na te 3 miesiące. A jeśli będą, to częściej. Dodam, że funkcję ABI pełnię dla kilku szkół.
-
Na kursie prowadząca mówiła, że wg rocznego planu sprawdzeń z podziałem na kwartały, po 3 miesiącach sporządzam protokół z danego okresu sprawdzeń, a dopiero po roku sprawozdanie dla ADO, chyba, że chcę pisać sprawozdania częściej niż raz na rok, ale ja nie chcę. Dlatego swój plan przedstawiłam na rok z podziałem na kwartały.
Tylko co z tym protokołem? Również przedstawiam go ADO? -
Aha, czyli rozumiem, że dopiero po zakończeniu sprawdzenia planowego, czyli po roku? Tym bardziej, że sporządziłam roczny plan sprawdzeń.
-
A co się tyczy sprawdzeń, jeśli sporządzę notatkę/protokół pokontrolny po okresie 3 m-cy z określonego okresu sprawdzenia, wynikającego z mojego podziału roku sprawdzeń na 4 okresy to taki protokół muszę przedstawić ADO, czy dopiero sprawozdanie ze wszystkich sprawdzeń za cały rok?
-
Dzięki wielkie za pomoc :)
-
Paweł Graczyk:
Czemu akurat to na początek?
- Placówka jest już zabezpieczona od strony dokumentów: Polityka Bezpieczeństwa, Instrukcja Zarządzania Systemem Informatycznym. Pracownicy przeszkoleni. Teraz czas na sprawdzenia. A, że wszystko to dla mnie nowość/uczę się, więc plan sprawdzeń ułożyłam w taki sposób, w jaki mi to przedłożono na szkoleniu. Także plan sprawdzeń podzieliłam sobie na 4 kwartały w roku i pierwszy właśnie dotyczy kontroli przestrzegania zasady "czystego biurka". Oto, dlaczego akurat to na początek :)Ten post został edytowany przez Autora dnia 01.02.17 o godzinie 11:40 -
Dziękuję za odpowiedzi.
Jeszcze dopytam:
1. czyli w takim razie, osoba taka będzie cały czas wpisana w ewidencji? Pomimo, że została np. zwolniona, ale w miejscu daty ustania wpisać np. datę, z którą upoważnienie traci moc obowiązywania lub "do ustania stosunku pracy"?
2. a jeśli w upoważnieniu mam wpis "Upoważnienie nadaje się do ustania stosunku pracy", to nie trzeba już chyba odwoływać? I upoważnienie takie dalej trzymam w Polityce bezpieczeństwa?
3. przez jaki okres trzeba takie upoważnienie trzymać w Polityce/ile taka osoba ma widnieć w ewidencji?
4. myślałam, że po prostu usunąć taką osobę z ewidencji/to samo uczynić z upoważnieniem. -
Witam!
1. Jako ABI - jak przeprowadzić sprawdzenia w szkole? Na początek z przestrzegania zasady czystego biurka. Jak to ma wyglądać?
2. Jak ma wyglądać protokół z oględzin pomieszczenia w trakcie kontroli przestrzegania zasady czystego biurka? Wszystkich pomieszczeń w szkole, w których się przetwarza dane osobowe czy wybranych? Na co zwrócić uwagę?
3. A jeśli chodzi o wywiady z pracownikami - wybranymi oczywiście? Muszą być przeprowadzone czy niekoniecznie? - także podczas kontroli zasady czystego biurka.
Dziękuję i pozdrawiam :) -
Witam!
Jeśli w szkole nauczyciel, który podpisał upoważnienie do przetwarzania danych osobowych zostanie np. zwolniony, co z jego upoważnieniem? A co z wpisem do ewidencji? Należy go po prostu usunąć z ewidencji osób posiadających upoważnienie? Dodam, że jestem ABI-m od niedawna i jeszcze wszystkiego się uczę.
Pozdrawiam