Magdalena Hochszulc

starszy specjalista, Międzynarodowa Korporacja

Wypowiedzi

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    21.05.2018, 23:51

    Witam, czy ktoś może zdawał egzamin ustny w maju 2018 i mógłby się podzielić wrażeniami z egzaminu oraz napisać jakie miał pytania?

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    25.04.2017, 01:01

    Bardzo dziękuję za tak obszerne wskazówki i informację. Gratuluję zdania egzaminu :)

    Karolina N.:
    Witam serdecznie,

    w dniu dzisiejszym zdawałam egzamin na doradcę więc postanowiłam się podzielić informacjami - sama przed egzaminem szukałam info :)

    A. Mój zestaw pytań z dziś:
    1) Znaczenie zasady „niedziałania prawa wstecz” na gruncie prawa podatkowego.
    2) Analiza opodatkowania usług pośrednictwa finansowego przy udzielaniu kredytów.
    3) Konsekwencje podatkowe podziału osoby prawnej w świetle przepisów Ordynacji podatkowej.
    4) Warunki skrócenia terminu (z 60 do 25 i ze 180 do 60 dni) zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy podatnika podatku od towarów i usług.
    5) Zasady dotyczące zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dochodów podatników, których celem statutowym jest działalność dobroczynna.
    6) Postępowanie mediacyjne i uproszczone przed sądem administracyjnym – cele i przesłanki podjęcia.
    7) Ogólne i indywidualne zezwolenia dewizowe – zakres, kryteria udzielania.
    8) Podstawa opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
    9) Definicja oraz metody wyceny aktywów w myśl przepisów ustawy o rachunkowości.
    10) Zasady zapobiegania powstaniu konfliktu interesów przy podjęciu zatrudnienia przez doradcę podatkowego.

    B. Egzamin
    Był to mój pierwszy termin egzaminu ustnego - na szczęście zakończony sukcesem. Wrażenia - dużo stresu - nie byłam przekonana, że mój poziom wiedzy wystarczy aby misja zakończyła się sukcesem - a jednak.
    Pań która przewodziła w komisji była bardzo miła, natomiast pozostali sami Panowie (ok 5) też byli ok, ciężko stwierdzić ponieważ było to krótkie spotkanie - całość trwała ok 30 min.
    Kolejność wejścia na egzamin zgodnie z kolejnością przybycia do gmachu Ministerstwa. najpierw Pani z recepcji wydala nam identyfikatory, wejście przez bramkę, szatnia, później Pani inna najprawdopodobniej zaangażowana w organizację egzaminów (pamiętałam Panią z egzaminu pisemnego) zaprowadziła nas we właściwe miejsce tj. pod sale gdzie egzamin się odbywał.
    Ja byłam 2 w kolejności, ponieważ tak akurat miałam pociąg - na miejscu byłam ok 8:00 gdzie należało się zgłosić ok 8:40 a egzamin miał odbyć się o 9. Niemniej po dwunastokilometrowej podróży pociągiem nie miałam ochoty spacerować po Wawie i czekać na 8:40 i wydaje się że jeśli już to warto pojawić się wcześniej :)
    Było 12 os to przy założeniu ze każdy Kandydat 30 min to ostatnia osoba wchodzi po 6 h :(

    C. Czas i metodologia nauki
    Egzamin pisemny zdawałam 27 września 2016 r., naukę rozpoczęłam w lipcu więc mniej więcej zajęło mi to dwa i pół miesiąca (w tym 5 dni urlopu przed egzaminem). Egzamin ustny zdawałam dzisiaj tj. 24 kwietnia 2017. naukę do ustnego rozpoczęłam w listopadzie. Od listopada do początku kwietnia przeczytałam materiały dwukrotnie. Na dwa tygodnie przed terminem wzięłam urlop i skupiłam się na nauce - może 4-5 dni było luźniejsze bo święta, bo wypad w góry,bo kosmetyczka, no ale nie samą wiedzą człowiek żyje :D W te dwa tygodnie przygotowałam sobie moje notatki na podstawie gotowego opracowania/lexa/internetu - wymagało to dużo pracy ale myślę że ten sposób jest najbardziej efektywny ponieważ aktywnie się uczmy -samo czytanie jest dość monotonne i często łapałam się na czytaniu z wyłączonym mózgiem ;p
    Więc polecam sposób tworzenia własnych notatek 3-4 zdania na każdy tematy (oczywiście w zależności od pytania) lub hasła gdy temat nam jest znany żeby nie tracić czasu. Na podstawie własnych notatek możemy w miarę szybko 3-4 dni powtórzyć wszystkie pytania ( co jest nierealne w przypadku opracowań). Moim zdaniem człowieczek nie jest w stanie zapamiętać całości materiału na pamięć jest tego po prostu za dużo. Kolega stwierdził, że nigdy nie będzie wystarczająco czasu ...

    Dodam tylko że w trakcie nauki oprócz 15 dni urlopu cały czas pracowałam na pełny etat + nadgodziny ;p oraz od września do lutego chodziłam na angielski. Doświadczenie zawodowe (1 rok i 2 m-ce w biurze rachunkowym jako księgowa w sensie taka początkująca, 1 rok i 3 m-ce w dziale doradztwa podatkowego (3 m-ce praktyki + rok zatrudnienie jako asystent,później młodszy konsultant)

    Mam nadzieje że info będą dla kogoś przydatne i pozdrawiam kandydatów na doradców których udało mi się dzisiaj poznać :)
    Oraz wszytkami życzę wytrwałości i sukcesów w egzaminach! :)

    Btw. jakby chciał ktoś odkupić podręczniki na ustny z POW to zapraszam do kontaktu: karolina.nyk@gmail.com, co prawda od maja będzie nowy zestaw pytań ale jakby ktoś chciał nabyć taniej niż z wydawnictwa na potrzeby sporządzania własnych notatek, to myślę, że taka wersja wystarczy :)

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    25.04.2017, 01:00

    Bardzo dziękuję za te informacje.

    A Z.:
    1. Wyrok trybunału konstytucyjnego o niezgodnosci ustawy z Konstytucją albo umową międzynarodową
    2. Analiza zastosowania stawki 0% w wdt i eksporcie
    3. Oszacowanie wg ordynacji podatkowej
    4.Metoda zaliczenia w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania
    5. Zasady zwołania Krajowego Zjazdu Doradcóe pkdatkowych
    6. Obowiązki ewidencyjne podmiotów w zakresie podatku od gier hazardowych
    7. Zmiana opodatkowania w podatku od nieruchomości
    8. Popelnienie umyślnego i nieumyślnego czynu wg kks
    9. Unijny Kodeks Celny zakred regulacji 10. różnice kursowe w podatku dochodowym od os. fizycznych

    Z moich obserwacji wynika że były jakby dwa rodzaje zestawów. W jednych było prawo celne, kks, pit, podatki lokalne i ewidencja, a w drugich prawo dewizowe, egzekucje i vat.

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    24.04.2017, 08:33

    Może ktoś z osób, które zdawały egzamin ustny w kwietniu z pełnego zakresu pytań mogłyby chociaż napisać, czy na ustnych egzaminach kwietniowych były jakieś pytania z dziedziny organizacja i funkcjonowanie administracji podatkowej i kontrola skarbowa z nowej ustawy o KAS?

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    18.04.2017, 11:45

    Dziękuję za informację. Dobrze rokuje, że Komisja jest miła i sympatyczna. Tylko zapewne nie w każdym dniu egzaminu w kwietniu trafi się na tą samą Komisję. Jestem ciekawa jak to wygląda w przypadku osób, które zdawały z pełnego zakresu pytań. Może znajdzie się ktoś taki i mógłby coś napisać?

  • Magdalena Hochszulc
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie Egzamin na doradcę podatkowego.
    18.04.2017, 00:19

    Czy ktoś może zdawał już egzamin ustny w kwietniu 2017 i mógłby się podzielić wrażeniami jakie pytania padały na egzaminie? Z jakich działów najczęściej były pytania?

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do