Maciej Wiśniewski

Dyrektor Centrum Kompetencyjnego Data Center, Qumak S.A.

Wypowiedzi

  • Maciej Wiśniewski
    Wpis na grupie Data Center w temacie Nowy budynek a serwerownia
    23.10.2011, 22:17

    Widzę że zaczynamy podawać wirtualne problemy i wirtualnie je rozwiązywać :) Każdy inżynier powie że wystarczy dać mu odpowiedni budżet, dużo czasu i ewentualnie pójść na kilka kompromisów a wybuduje on wszystko i wszędzie.

    Wzmocnić konstrukcję można w każdym budynku- natomiast często jest to kosztowne oraz może wymagać dużej ingerencji w jego konstrukcję (np. wylanie słupów nośnych na kondygnacji pod serwerownią).

    Korzystanie z instalacji budynkowej wody lodowej, jeżeli nie wymagane, jest raczej nie wskazane z wielu powodów eksploatacyjnych ( brak redundancji, jakość urządzeń, niskie ERP, brak freecooling-u itd). Poza tym chłodzenie serwerowni wodą o parametrach na potrzeby instalacji budynkowej to lekka rozrzutność - w serwerowni sugeruje jednak wyższe temperatury czynnika chłodzącego.

    Zwiększenie mocy w zakładzie energetycznym to jedno - mamy jeszcze transformatory,rozdzielnice itd. które w dzisiejszych czasach raczej kroi się pod budynek bez zakładania zapasów.

    Agregat - no cóż postawienie agregatu w centrum miasta obok budynku biurowego to nie lada wyzwanie, nie techniczne ale raczej proceduralne.

    Co do bezpieczeństwa koledzy napisali chyba wszystko. Zawsze można zaszaleć i wybudować pomieszczenie Typu B w biurowcu na potrzeby DC.

    Reasumując serwerownie w budynku biurowym nie są najgorszym rozwiązaniem. Sprawdzają się doskonale np. jako zapasowe DC. Dla naprawdę strategicznych lub tajnych danych sugerowane jest budowanie budynków tylko na cele związane z DC.

  • Maciej Wiśniewski
    Wpis na grupie Data Center w temacie Nowy budynek a serwerownia
    19.10.2011, 15:41

    Projektowanie i budowanie serwerowni w istniejących budynkach biurowych to całkiem pokaźny kawałek działań mojej firmy na rynku DC.
    Faktycznie świadomość projektantów w temacie serwerowni jest znikoma co powoduje wysyp śmiesznych czy też strasznych rozwiązań technicznych które pojawiają się na naszym rynku. Jednakże od pewnego czasu Inwestorzy traktują serwerownie w budynku biurowym jako osobne zagadnienie w całym procesie inwestycyjnym. Na potrzeby projektowania/budowy serwerowni zatrudniane są specjalistyczne firmy takie jak np. Qumak-Sekom.

    Z budynkiem biurowym jako potencjalnym miejscem na serwerownie wiążę się kilka podstawowych problemów takich jak:
    - nośność stropów
    - dostęp do odpowiedniej jakości zasilania
    - miejsce dla instalacji technicznej ( UPS, Baterie, Agregaty chłodnicze, trasy kablowe itd.)
    - zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa

    Na pewno jest to zagadnienie trudniejsze niż budowa nowego budynku tylko pod DC a każda realizacja takiej serwerowni to ciekawe wyzwanie Inżynierskie.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do