Wypowiedzi
-
A kto mówi że to legenda? Jest to podanie, wielce wiarygodne. I zapewne prawdziwe, dlaczego więc mówienie o tym oraz rozpowszechnianie tej książki uważa się za jakiś antysemityzm. Bzdura. Książka jest napisana po katolicku i tyle. Powinniśmy raczej sobie zadać pytanie co się stało z katolikami dzisiaj, że boją się mówić? Dlaczego dzisiejszy katolik to rozmydlona bańka a nie wojownik o prawdę?
-
Barokowa Maskarada
W Sylwestrową noc Roku Pańskiego 2012 Hotel Kolegiacki w Poznaniu otworzy swoje podwoje wiekom historii. Tego wieczoru wehikułem czasu przeniesiemy się do różnych epok by wspólnie bawić się w blasku świec i żyrandoli tańcami minionych epok i zabawami dworskimi. Nie zabraknie z pewnością menuetów, kadryli i renesansowych galliard. Honorowe miejsce należeć będzie oczywiście do Poloneza, polskiego tańca narodowego od wieków wiodącego prym na salonach Europy. Goście uraczeni zostaną specjalnym staropolskim jadłem oraz kuchnią śródziemnomorską, kaczką pieczoną, indykiem, staropolskim żurem, różnymi koktajlami, fontannami czekoladowymi i wielu innymi specjalnościami szefa kuchni. Żołnierze Regimentu Księstwa Warszawskiego będą tego wieczora strzegli warty, zabawiać panny i strzelać z prawdziwej broni muszkietowej by powitać Nowy Rok Pański 2013. W jednym z bloków wieczoru będzie przyjazd dworu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i dworu książęcego z Bayreuth. Nie zabraknie też lampionów, które goście będą wypuszczać z dachu Hotelu, tak by życzenie każdej pary ziściło się, nie zabraknie wspólnego biesiadowania i wspólnej loterii. Wieczór prowadzony będzie przez Zespół Tańca Historycznego CHOREA ANTIQUA z Warszawy i wodzireja Wojciecha Mańkowskiego. Goście będą mogli tez nauczyć się i wspólnie zatańczyć dawne tańce dworskie, jakie poprowadzi wodzirej. Obok współczesnej muzyki tanecznej przygrywać będzie Zespół Muzyki Dawnej Camerata Posnaniensis. Będzie przygrywał do tańcy i grał muzykę renesansu i baroku.
Barokowa maskarada to czas szaleństwa i artyzmu, to czas zabawy i bogactwa. Dlatego każdy z gości będzie mógł już od popołudnia dnia sylwestrowego skorzystać z makijażu historycznego, który dostępny będzie w specjalnym Atelier na II piętrze Hotelu. Nie jest to bal przebierańców li tylko.
Jest to dworski bal historyczny.
Dworski gdyż obowiązuje na nim dawna etykieta i ceremoniał, historyczny gdyż są tańce i zwyczaje z minionych epok i stroje. Wszystkich gości tego szczególnego wieczoru obowiązują stroje historyczne z dowolnie wybranej epoki oraz maski..(średniowiecze, renesans, barok, rokoko, romantyzm czy epoka krynolin). Stroje można wypożyczyć w wypożyczalni poznańskiej Opery lub Teatru Muzycznego w Poznaniu.- poniżej jest adres. Motywem przewodnim będzie epoka baroku i rokoka. Stąd dozwolona jest wszelka, nawet wybujała fantazja. Mile widziane będą monstrualne peruki ze statkiem, puder i koronki. Nie trzeba znać tańców, o wszystko zadba Zespół Tańca historycznego i Żołnierze. Unikatowy projekt w skali całej Wielkopolski, jedyny taki bal w Poznaniu!
Cena biletu to 350 PLN od osoby. Bilety i rezerwacja dostępne w sprzedaży w recepcji Hotelu Kolegiackiego i pod nr. 61855 05 05 i 516 166 721. http://www.hotelkolegiacki.pl.
Można obejrzeć ostatni bal prowadzony przez Zespół Tańca Historycznego Chorea ANTIQUA . Na You Tube:: CHOREA ANTIQUA- bal dworski
Wypożyczalnia kostiumów Teatru Wielkiego w Poznaniu na ul .Polskiej 16
61 662 36 20
61 848 30 27
Czynna: Poniedziałek : 15.00-18.00, Środa 10-13.00, Piątek 10.00-13.00
Teatr Muzyczny, Wypożyczalnia Kostiumów:
Poznań, ulica Ratajczaka
Telefon: 618522669
Cena wypożyczenia jednego kostiumu oscyluje w kwocie ok. 43 PLN na ty -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy ARTYŚCI i miłośnicy sztuki!
-
I tak nadal przeważa ocena negatywna króla Poniatowskiego. Reformy w kraju zaczęły się dopiero od króla Stasia. August II i August III Sas zrobili bardzo wiele, ale dla swojej Saksonii. Wystarczy tam pojechać, do Drezna, Pirny, Szwajcarii Saksońskiej, do Moritzburga itd. Ogrom bogactwa Saksoni nadal jest widoczny. To kraj kąpiący się w baroku że tak powiem. W Polsce stawiali dwory z drewna a tam mieszczanie mieli większe prawa, budowali coraz to nowe kamienice, manufaktury, brali udział w Targach-słowem powstawał kapitalizm. I na tym miał budować nowy król, na Polsce zwaśnionej, uśpionej. To co zrobił było wielkim skokiem cywilizacyjnym. Problem tego ,że doszło do rozbiorów- myślę że w jakimś sensie związane tez jest z nasza postawą narodową. Reformy 3 maja, Sejmu Wielkiego to dało by efekt gdyby Polska była bardziej jednomyślna. Wtedy tak łatwo bysmy sie nie dali Ruskom. A sam król na pewno robił co można dla ratowania kraju, tylko że miał na to swoja recepte-i była ona finalnie niewłaściwa.
-
Czasy Poniatowskiego to w moim przekonaniu zmarnowane panowanie. On się po prostu na te czasy nie nadawał. Poniekąd był ofiarą samego siebie i ambicji matczynych.
Z pewnością chciał dla kraju dobrze, ale dobrą wolą jest piekło wybrukowane.
Stanisław Poniatowski był dzieckiem swojej epoki jak nic. Gdyby panował w Szwecji lub Danii inaczej potoczyły by się losy Państwa. Upadek Polski przesądzony był w zasadzie w czasach Augusta II (Traktat Loewenwolda 1732). Tak wie król nie wiele mógł. To co zrobił to było nadgonienie Europy, przynajmniej w paru kwestiach. Był to człowiek nowoczesny i pasował by z pewnoscią bardziej jako książe jakiegoś małego Państwa niemieckiego czy Księstwa Luksemburga niż naszego kraju. Polska była i jest swoista, ma w sobie też coś co Zachodniej Europie wydaje sie dzikie-cytuje tylko Francuzów po bycie we Francji. -
Historia o 3 hostiach nie jest antysemicka lecz napisana tak jak powinna być, tj. z katolickiego punktu widzenia.
-
Ci szpiedzy bardzo zaszkodzili krajowi. Ogólnie patrząc na dzisiejsze wrzenie polityczne wiele podobieńśtw nasuwa się do okresu własnie tamtego. W końcu jak by nie patrzeć magnateria i pewna częśc szlachty była oporna na reformy i w pewnej mierze przyczyniła się do upadku Państwa. Osobiście cenię króla Stasia zwłaszcza jego działalnosć na rzecz kultury i sztuki. Odbudowana Warszawa, to co w niej ciekawe pochodzi z czasów jego panowania. A Łazienki cudem uniknęły bomb.
-
Mam do Was pytanie co sądzicie o królu Stasiu. Czy rzeczywiście ucywilizował nasz kraj, wprowadził ostatecznie w świat Zachodniej Europy czy może jak piszą stare podręczniki podpisał Targowicę i na tym koniec. Zapraszam do dyskusji o tym czasie polskie j historii. Inspiracja na pewno jest dla mnie wystawa o królu Stasiu jaka była na zamku królewskim.
-
Ciekawy to temat. Nie wiem kiedy pojawia sie pierwszy raz moje nazwisko. Patrząc jednak w Herbarz z epoki średniowiecza można znaleźć moje nazwisko. W każdym razie drzewo genealogiczne mam doprowadzone do 1718 roku. Nie jest to może wiele ale zawsze.
-
A znacie poznańska historię o zbeszczeszczeniu 3 hostii przez tychże. Warto pójść do kosciółka na ul. Żydowską w Poznaniu. Nie zapisali się najlepiej.
-
Ja czytałem Imprimatur i teraz czytam drugi tom Veritas. autorzy to Rita Monaldi i Francesco Sorti. Doskonałe.
-
Barokowa Maskarada - patrz post niżej.Maciej Lubicz Rąbalski edytował(a) ten post dnia 24.11.12 o godzinie 00:38
-
Polecam Wam odwiedzić Hotel Kolegiacki w Poznaniu na Placu Kolegiackim. Super fajne miejsce, z klimatem i historią.