Łukasz Kulik

Senior Software Engineer

Wypowiedzi

  • Łukasz Kulik
    Wpis na grupie Myślenie pozytywne w temacie Słownik pojęć NLP
    11.04.2008, 11:53

    NeuroLingwistyczne Programowanie, NLP

    „Programowanie Neuro Lingwistyczne (NLP) jest sztuką i nauką tworzenia indywidualnej doskonałości” – Joseph O’Connor, John Seymour

    NeuroLingwistycznePprogramowanie

    Neuro – ponieważ wszystkie nasze działania i zachowania oraz
    doświadczenie wypływają z neurologicznych procesów widzenia, słyszenia, dotyku (kinestetyka), smaku oraz zapachu. Świat zewnętrzny odbieramy i „przetwarzamy” w sposób świadomy i nieświadomy poprzez zmysły i system nerwowy.

    Lingwistyczne – ponieważ do artykułowania naszych myśli, do komunikowania się z innymi ludźmi, do przechowywania i przetwarzania naszych doświadczeń oraz porządkowania myśli i zachowań używamy języka.

    Programowanie – ponieważ sposób w jaki organizujemy myśli, idee a także sposób w jaki działamy charakteryzuje się sekwencyjnością.

    NLP jako system bada i zajmuje się sposobem subiektywnego działania (tym JAK działamy) i komunikacji, tym co słyszymy, widzimy, czujemy oraz w jaki sposób to co przetwarzamy (filtrujemy)
    tworząc w umyśle subiektywny obraz świat wpływa (w sposób świadomy i nieświadomy) na nasze zachowania uzyskując takie a nie inne rezultaty.

    Modalności - to co widzisz, słyszysz i czujesz w swoim ciele, kiedy o czymś myślisz i/lub coś przeżywasz. Zmysły plus dialog wewnętrzny.

    Submodalności

    O ile systemy reprezentacji są modalnościami – sposobami doświadczania świata, to Submodalności są jakby klockami, z których zbudowany jest każdy obraz, dźwięk i uczucie („Wprowadzenie do NLP” – O’Connor i Seymour)

    Parametry modalności, czyli cechy obrazu (położenie, kolory, jakość, kąt nachylenia itp), cechy dialogu wewnętrznego (gdzie jest, jaki ma rytm, jak mówi) czy cechy kinestetyki (gdzie jest dane uczucie, jak się kręci)

    Kotwiczenie - powiązanie jakiejś informacji sensorycznej - kotwicy (np. dotyk, dźwięk, obraz) - ze stanem emocjonalnym (i fizjologicznym) odczuwanym w chwili oddziaływania tej informacji.

    Np. Pawłow (ten od psów Pawłowa) powiązał widok zapalonej żarówki (informacja sensoryczna) z jedzeniem wywołującym określony stan fizjologiczny (wydzielanie śliny).

    Kinestetyczny - dotyczący odczuć ciała. W NLP pojęcie kinestetyczny obejmuje różne rodzaje odczuć, włączając w to wrażenia dotykowe, wewnętrzne i emocjonalne.

    Metamodel - model opracowany przez Johna Grindera i Richarda Bandlera, w którym wyróżnia się kategorie wzorców językowych mogących przysparzać problemów lub cechujących się dwuznacznością.

    Pozycje percepcyjne:

    Asocjacja - pierwsza pozycja percepcyjna, zachodzi gdy widzisz obraz tak, jakbyś patrzył(a) na niego własnymi oczami.

    Druga pozycja percepcyjna - "Ty" - patrzysz na świat z punktu widzenia drugiej osoby.

    Dysocjacja - trzecia pozycja percepcyjna - gdy patrzysz na siebie nie swoimi oczami, ale będąc z boku i obserwując siebie.

    Czwarta pozycja percepcyjna - "My" - jako grupa, gdy patrzysz na świat pod kątem całej grupy osób.

    Superman - piąte pozycja percepcyjna - gdy patrzysz na całość z perspektywy wszechświata - adoptując wszelkie pozycje percepcyjne ze swobodnym przechodzeniem miedzy nimi.

    Linia czasu - technika pozwalająca na skuteczne manipulacje wydarzeniami w podświadomości własnej lub cudzej - zarówno przez 'wklejanie' w przeszłość fałszywych wspomnień (z których wynika postawa jaka chcemy uzyskać) jak i przez 'wstawianie' wydarzeń w przyszłość, tak by zagnieździły sie one w podświadomości jako cele.Łukasz Kulik edytował(a) ten post dnia 11.04.08 o godzinie 11:54

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do