Wypowiedzi
-
Witam
Zwracam się z prośbą o szczegółową pomoc w konfiguracji dwóch pól dodatkowych, które pozwolą na liście artykułów wyświetlać ich cenę oraz stan magazynowy w domyślnej jednostce sprzedaży (która nie jest domyślną jednostką magazynowania). -
Oczywiście zdaję sobie z tego sprawę zwłaszcza że przepisy zmieniają się dynamicznie a kreatywność ustawodawcy sprawia że faktycznie trudno pewne sytuacje przewidzieć.
Tak czy siak dziękuję za odpowiedź i z niecierpliwością czekam na nową wersję z wprowadzonymi zmianami. -
Nie wydaje mi się aby na gruncie obowiązujących przepisów możliwa była sytuacja aby przy spełnieniu tych trzech warunków faktura nie podlegała odwrotnemu obciążeniu.
Uważam że nawet jeśli jest furtka aby było inaczej to i tak znacznik odwrotny powinien być w takiej sytuacji zaznaczony domyślnie.
W obecnej postaci jest miejsce na błąd ludzki, którego przy ponad 6 tyś faktur rocznie pisanych często pod presją czasu i w dużym zamieszaniu nie da się uniknąć, a jest to błąd poważny.
Proszę o rozważenie mojej sugestii, na pewno użytkownicy mający do czynienie z odwróconym VAT podzielą moje zdanie w tej kwestii. -
Witam
Nasza firma zajmuje się sprzedażą detaliczną i hurtową stali, w związku z czym mamy cały czas styczność tzw odwróconym VATem. Po kilku miesiącach użytkowania programu WF-Mag Windows mam jedną zasadniczą uwagę odnośnie funkcjonowania tego mechanizmu w programie.
W związku z faktem że asortyment objęty odwrotnym obciążeniem sprzedajemy zarówno na faktury jak i paragony to w kartotekach asortymentu mamy zaznaczone: odwrotny bez limitu, Vat zakupu na stawkę -- i Vat sprzedaży na 23%. Pisząc paragon wszystko jest ok, natomiast pisząc fakturę zaznaczamy odwrotny i też wszystko działa ok pod warunkiem że zaznaczymy znacznik odwrotny.
Problem polega na tym że bardzo łatwo o tym zapomnieć i jest tu miejsce na ludzki błąd który niestety dość często się zdarza (niestety mieliśmy już kilka takich przypadków). Mając za sobą takie doświadczenie uważam że w prosty sposób można wyeliminować ten problem likwidując znacznik odwrotny albo nakazując programowi automatycznie go zaznaczać w sytuacji gdy są spełnione dwa warunki: w kartotece klienta jest zaznaczony czynny podatnik VAT, natomiast w kartotece asortymentu zaznaczone odwrotny bez limitu (towar objęty jest odwrotnym obciążeniem). Zgodnie z naszym ustawodastwem w sytuacji gdy oba te warunki są spełnione to musimy obowiązkowo wystawić fakturę odwrotne obciążenie, dlatego uważam że program powinien to automatycznie wymuszać aby nie pozostawiać miejsca na błędy osób wypisujących dokumenty.
Proszę o informację czy jest możliwa ewentualna modyfikacja programu w tym kierunku, ewentualnie czy jest jakieś alternatywne rozwiązanie opisanego przeze mnie problemu.