Wypowiedzi
-
Faktycznie mam już mętlik w głowie.
Myślałem że dam rade sam do tego dojść jednak jak widać nie jest to takie proste.
Nawiasem mówiąc prawo zamiast być prostsze to coraz bardziej się komplikuje. Niedługo dojdzie do tego żeby coś wyprodukować to trzeba będzie mieć 3 radców prawnych 2 adwokatów i 5 księgowych, których będzie musiał utrzymać jeden pracownik fizyczny :) Oczywiście to żart.
W takim razie czy mogą Państwo polecić kogoś na terenie Wrocławia? Kogoś kto zna takie zagadnienia? -
Trochę poczytałem i już wiem więcej.
Aby uniknąć amortyzacji zakup rozbije na kilka mniejszych faktur (poniżej 3500PLN) - czy tak można? W sumie to nie kupuje jednej licencji tylko "pakietu" licencji (kilkanaście zestawów zdjęć wiec mogę za nie zapłacić osobno).
Rozliczenie VAT w Polsce zostaje tak samo jak w przypadku importu usług - czyli wychodzi w sumie na zero.
W przypadku zakupu licencji obowiązek zapłacenia VAT jest w miejscu siedziby sprzedawcy czyli w Holandii.
Czy mogę się starać o zwrot takiego VATu? Czytam dyrektywy Rady UE i nic z tego nie rozumie.
Pozdrawiam
Krzysiek -
Tak jak Państwo piszą. Tak naprawdę kupuje licencje na 7 lat na wykorzystywanie tych zdjęć. Przyznam szczerze że nie pomyślałem o tym. No cóż muszę w takim razie poszukać informacji na ten temat. W razie wątpliwości pozwolę sobie zadać pytania na tym forum.
Dziękuje bardzo za odpowiedzi. -
Witam wszystkich.
Właśnie zaczynam swoją przygodę z własną firmą i mam kilka pytań odnośnie księgowości.
Chcę zakupić towar od kontrahenta z Holandii. Jestem programistą i potrzebuje zawartość do moich aplikacji. Znalazłem studio w Holandii, które ma odpowiednie zdjęcia. Jednak w momencie zakupu ich system chce automatycznie doliczyć mi VAT. Kontakt z tym sprzedawcą jest trochę utrudniony, więc chciałbym to rozliczyć po "polskiej" stronie. I tutaj pojawiają się pytania.
Chcę ten zakup wliczyć w koszta działalności. Jestem podatnikiem VAT. Mam NIP europejski. Kontrahent jest płatnikiem VAT i ma numer europejski (NL na początku).
Wiem że ten VAT muszę wprowadzić na fakturę wewnętrzną. Muszę wtedy doliczyć VAT polski. Mogę również starać się o zwrot VAT z Holandii (co nawiasem mówiąc jest kłopotliwe) . Na fakturze wewnętrznej muszę uwzględnić kurs euro z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. A co z faktycznym kosztem? Płacę kartą podpiętą do firmowego konta i w rzeczywistości ponoszę większe koszty niż przeliczenie kursu NBP (banki mają swój spread). Czy tę różnicę mogę jakoś uwzględnić w kosztach? Wiem że nie jest to dużo ale chcę być skrupulatny (jak US :) )i to uwzględnić.
Co z tym VAT'em. Czy robić to po przez fakturę wewnętrzną czy jednak próbować nadal kontaktu ze sprzedawcą żeby jednak wystawił fakturę bez VAT? Dodam że VAT w tym przypadku jest spory (kilka tysięcy złotych) i chciałbym go odzyskać.
Pozdrawiam
Krzysiek