Wypowiedzi
-
Jeśli mogę mam pytanie do pana Mariusza M
mogę prosić o informacje czy brytyjska spółka (bank) ma ulgi kapitałowe I czy straty kapitałowe wygasają?
Na stronie hrmc jest określona ulga £11.700 ale dla osób fizycznych
Pozdrawiam
Krystyna -
Skorzystaj z forum http://www.goldenline.pl/forum/107865/egzamin-na-dorad.... Jacek Bartwicki zadał takie pytanie w związku z kazusem, cyt.
Witam,
mam mały problem z pytaniem z analizy podatkowej:
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością została przekształcona w spółkę jawną. Na dzień przekształcenia pozostał niepodzielny zysk w spółce przekształcanej. Która z podanych propozycji zawiera prawidłowe opodatkowanie tego zdarzenia?
A: niepodzielony zysk przenoszony jest do spółki jawnej, a wspólnicy proporcjonalnie do wkładów opodatkowują go podatkiem dochodowym od osób fizycznych
B: niepodzielony zysk opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, którego płatnikiem jest powstała po przekształceniu spółka jawna
C: niepodzielony zysk opodatkowany jest podatkiem dochodowym od osób prawnych, a podatnikiem i płatnikiem jest przekształcana spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Mam dwa opracowania i dwie różne odpowiedzi.
W jednym jest A i podstawa art 17.1.4c UPIT
W dugim B i podstawa art. 10.1.8 UCIT
Ja bardziej skłaniam się do CIT bo w pytaniu mowa o przekszałceniu. UPIT mówi o likwidacji. Z kolei UCIT w art. 1 obejmuje zakresem regulacji osoby prawne i spółki kapitałowe w organizacji, a przecież jawna nie jest kapitałową.
Andrzej Szmalcel odpowiedział
Odpowiedź b.
Pozdrawiam
krystyna -
A ja mam prośbę o wskazanie na jakie zagrożenia powinnam zwrócić uwagę w sytuacji gdy zamierzam wystąpić o zwrot nadwyżki vat naliczonego na należnym. Spółka którą obsługuję od miesiąca, która prowadzi działalność ok. 2 lat, nigdy nie występowała do urzędu o zwrot vat. Uzbierało się tego 400 tys. i podsunęłam temat żeby teraz o to wystąpić.
Spółka ma w przeważającej skali sprzedaż usług do UE. Faktury sprzedaży wystawia ok. 3-5 w ciągu kwartału z vat NP. Ma też sprzedaż krajową 23% ale nie każdego miesiąca. Za to zakupy, jak w normalnej działalności (czynsz, telefon, zużycia materiałów, usługi, delegacje, itp).
Zakładam, że wyliczenie podatku vat było jak dotąd prawidłowe ale pewności nie mam. Chciałabym przedstawić klientowi pełną informację dotyczącą ewentualnych sankcji karnych, w tym sankcji karnych skarbowych oraz podatkowych na wypadek gdyby urząd przeprowadził kontrolę i uznał, że Spółka zawyżyła kwotę podatku vat do zwrotu. Albo organ podatkowy nie mając wątpliwości zwraca nadpłatę zachowując prawo do późniejszej kontroli w wyniku której okaże się, że zwrot nadpłaty był nienależny.
Czy wystarczy w deklaracji VAT -7 zaznaczyć odpowiednie poz 57 czy 58 (nie istotne jest w tym miejscu ilość dni i czy faktury zakupu są zapłacone, bo chodzi o zasadę) czy oprócz tego trzeba złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty?
Oczywiście wydaje się, że odpowiedzialność karnoskarbowa podatnika lub podmiotów go reprezentujących może wystąpić w zasadzie tylko jeżeli podatnik świadomie przedstawi we wniosku o stwierdzenie nadpłaty informacje fałszywe lub nadpłata zostanie stwierdzona w wyniku przestępstwa. Chciałabym jednak być pewna co może wiązać się z ryzykiem zawyżenia nadpłaty.
Będę zobowiązana za pomoc. -
Tak właśnie myślałam ale muszę sprawdzić do czego dokładnie odnosi się termin płatności z umowy. Czy do momentu zakończenia okresu świadczenia usług czy do wystawienia faktury, bo że faktura ma być wystawiona na koniec każdego miesiąca, to pewnik.
Dziękuję za rozjaśnienie zagadnienia. -
.... chodzi o zakończenie miesięcznego okresu rozliczeniowego, z którym powinna pokrywać się data wystawienia faktury. Z reguły będzie to ostatni dzień miesiąca.
-
Problem polega na określeniu obowiązku podatkowego w sytuacji gdy faktura za świadczenie usługi internetowej została wystawiona z opóźnieniem w stosunku do terminu określonego w umowie.
Spółka świadcząca powyższe usługi w zawartej umowie zobowiązała się do wystawiania faktur w cyklu miesięcznym z 14-to dniowym terminem płatności. Niestety przez 3 miesiące nie wystawiała faktur i kiedy się zorientowała wystawiła fakturę, w której ujęła 3 miesiące świadczonych usług zawierając informację, jakich okresów rozliczeniowych dotyczy. Na fakturze określiła również termin płatności.
Czy podatek należny wykazujemy dokonując korekt każdej deklaracji VAT cofając się do miesięcy, kiedy przypadały terminy płatności?
Jeżeli tak, bowiem art. 19 ust. 13 odwołuje się do terminu płatności określonego w umowie, to czy nabywca dokonuje odliczenia (zakładam że ma takie prawo) poprzez korekty deklaracji vat czy w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności określony na fakturze wystawionej z opóźnieniem przez dostawcę.
Generalnie zasada zastosowana dla usług określonych w ust. 13 pkt 1 oraz moment odliczenie podatku w zakresie tych usług są tym samym terminem i nie ma tu przesunięcia. Jednakże opodatkowanie zgodnie z terminem określonym w umowie a nie na fakturze (wystawionej z dużym opóźnieniem) przy jednoczesnym odliczeniu podatku przez nabywcę wg terminu z faktury nie zrównuje tego podatku w jednym momencie.
Jakie jest Wasze stanowisko? -
może to pomoże
http://www.podatki.biz/artykuly/brak-terminu-platnosci... -
Dziękuję
-
Witam
na stronie http://biznes.interia.pl/firma/news/wewnatrzwspolnotow...
autorka Małgorzata Breda napisała:
Reasumując, w przypadku gdy unijny kontrahent wystawi fakturę przed dokonaniem dostawy towarów i nie będzie to faktura potwierdzająca otrzymanie przez niego przedpłaty na poczet przyszłej transakcji, polski podatnik zobowiązany będzie rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu WNT 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zrealizowana zostanie dostawa.
Z drugiej strony czytam, że urzędy skarbowe uznają taką fakturę za podstawę wykazania VAT - należnego i naliczonego.
Które wyjście zastosować?
Z tym tematem mam zagwostkę i proszę o pomoc.
Podatnik polski kupił w prenumeracie prasę zagraniczną (papierową). Prasa dostarczana jest przez firmę z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Spółka otrzymała 25 stycznia 2012 r. fakturę od angielskiego dostawcy za pras za okres styczeń, luty i marzec 2012 z datą wystawienia 20 stycznia. Faktura opiewa na 300 funtów. Zapłaty dokonano 3 lutego 2012 bez potwierdzenia żadną fakturą.
Kiedy powstanie obowiązek podatkowy?
1. Jeśli przyjąć stanowisko fiskusa, to obowiązek podatkowy powinien powstać 20 stycznia 2012
2. Jeśli przyjąć opinię prawnika, to 15 kwietnia 2012 r. czy też w wartości 1/3 15 lutego, 1/3 15 marca i 1/3 15 kwietnia. Tego nie wiem.
Bardzo proszę o komentarz.
Pozdrawiam
Krystyna Sikora -
czy możesz podać link do tych 40 zestawów, chętnie skorzystam i z góry dziękuję
-
Czy wydatek związany z zakupem towarów handlowych (rozumiem że wchodzą na magazyn) dla celów pit jest kosztem podatkowym?
-
To wszystko pewnie stąd że rozliczam cit a nie pit. A w cit nie ma kwoty wolnej od podatku a stawka podatkowa 19 a nie 18%.
ks -
Grzegorz
nie wiem co kryje się wg Ciebie w pojęciu dochód ale rozumiany jako przychód - koszt oznacza, że 3,99 tys jest persaldem dodatnim.
zakup towarów jest dla p&l neutralny a więc pozostają koszty, zakładam, że ubezpieczenie jest zapłacone, co oznacza następujący rachunek
3,99 - 1,52 = 2,47 tys. do opodatkowania *19% i taką zaliczkę (pamiętaj o zaokrągleniu) należy zapłacić.
pozdrawiam -
Andrzej, jeśli pozwolisz zwracać się po imieniu.
Tu niestety masz rację. Ale to nie takie proste znaleźć zatrudnienie jako księgowa w produkcji bowiem warunkiem takiego zatrudnienia jest doświadczenie w tym obszarze. Podobnie zresztą jak w real estate. A jak przekonać hh lub potencjalnego pracodawcę, że moja praktyka zawodowa, doświadczenie i znajomość rachunkowości pozwoli w szybkim czasie osiągnąć oczekiwany poziom wtajemniczenia w produkcji? Aplikacje takie, jak moja podlegają wyeliminowanie w preselekcji.
I co dalej...?
ks -
Potencjał i doświadczenie, które potwierdzone zostało w praktyce chcę wykorzystać w firmie poszukującej osoby na stanowisko głównego księgowego.
Zdolności organizacyjne oraz doskonałe kwalifikacje w obszarze rachunkowości i podatków zawdzięczam 15-letniemu doświadczeniu, które zdobyłam dzięki temu, że jestem otwarta na nowe wyzwania. Przypisuję to również ciężkiej pracy, wysiłkowi oraz wytrwałemu dążeniu do celu. W okresie ostatnich 10 lat zajmowałam ważne stanowiska w sektorze bankowym od z-cy głównego księgowego do zarządzającego podatkami.
Moim celem jest praca dla organizacji doceniającej zaangażowanie.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami na moim profilu oraz kontakt sikora.krystyna@yahoo.pl.
Krystyna Sikora -
Potencjał i doświadczenie, które potwierdzone zostało w praktyce chcę wykorzystać w firmie poszukującej osoby na stanowisko głównego księgowego.
Zdolności organizacyjne oraz doskonałe kwalifikacje w obszarze rachunkowości i podatków zawdzięczam 15-letniemu doświadczeniu, które zdobyłam dzięki temu, że jestem otwarta na nowe wyzwania. Przypisuję to również ciężkiej pracy, wysiłkowi oraz wytrwałemu dążeniu do celu. W okresie ostatnich 10 lat zajmowałam ważne stanowiska w sektorze bankowym od z-cy głównego księgowego do zarządzającego podatkami.
Moim celem jest praca dla organizacji doceniającej zaangażowanie.
Zapraszam do zapoznania się ze szczegółami na moim profilu.
Krystyna Sikora -
Grzegorz Gajda:
.... prześlij mi swoje CV oraz skany / linki do ofert na które odpowiadasz.
Grzesiek
czy byłbyś uprzejmy ocenić również moje cv i sprawdzić, czy w odniesieniu do ofert na które odpowiadam nie wyłoniłam istoty.
Pozdrawiam
ks -
Jan F.:
......Na początek zacząłbym od własnej strony internetowej i portfolio...
A na czym może polegać portfolio w przypadku księgowej? Zawód księgowej nie jest tak kreatywny (poza wyjątkami), jak zawód grafika.
Jak rozumiem, pod tym pojęciem kryje się dorobek zawodowy co w moim przypadku zawarte zostało w cv. Czy się mylę?
Pozdrawiam
ks -
Polecam interpretację podatkową, którą znajdziesz pod adresem
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/....
Wyjaśniono tu wg. stanu na 2004 r. przypadek o którym piszesz. Warto zweryfikować zapisy na które powołuje się interpretacja ze stanem prawnym obecnie obowiązującym.
pozdrawiam -
Dołączam się do poszukiwań
Jestem księgową z szeroką wiedzą podatkową oraz doświadczeniem na odpowiedzialnych stanowiskach.
Ukończyłam Akademię im. L. Koźmińskiego w Warszawie na wydziale Finanse-Bankowość i uzyskałam tytuł magistra.
Moje 15-to letnie doświadczenie w księgowości rozpoczęłam od najniższego stanowiska w firmach handlowych i stopniowo awansowałam. W okresie ostatnich 10 lat zajmowałam stanowiska managerskie od z-cy głównego księgowego do zarządzającego podatkami w sektorze bankowym.
W zakres moich obowiązków wchodziło m.in. zarządzanie pracą działu księgowości, w którym pracowało 6-8 osób, przygotowywanie sprawozdań lokalnych oraz raportów dla właścicieli, a także odpowiadałam za prawidłowe i terminowe wyliczanie podatków.
Chciałabym dalej się rozwijać i wykorzystać swój potencjał i doświadczenie. Poszukuję pracy na samodzielnym stanowisku w obszarze rachunkowości/podatków a moim celem jest praca w organizacji doceniającej zaangażowanie, jak również wzajemne zrozumienie i poszanowanie w relacjach międzyludzkich.
Zapraszam do zapoznania się z moim profilem i do kontaktu.
Pozdrawiam
- 1
- 2