Wypowiedzi
-
Przemysł samochodowy jest dobrym przykładem: dużo I/O, dużo kasy, ale nie stosuje się tam systemów DCS, tylko rozwiązania oparte na własnych blokach funkcyjnych
-
Panowie, chyba "trochę" odeszliśmy od tematu
-
Witam,
według mnie problemem przy tworzeniu oprogramowania dla linii produkcyjnej nie jest użyty strukturalny/obiektowy język programowania, który może usprawnić jego tworzenie (w końcu znakomita większość urządzeń sterowana jest w oparciu o sterowniki wbudowane zaprogramowane w językach C/C++/ADA itp.).
Nie widziałbym też kłopotów w modernizacji istniejącego oprogramowania, gdy zostało ono napisane zgodnie z zasadami inżynierii oprogramowania (systemy informatyczne również się modyfikuje).
Istnieje jednak kilka "problemów", które należy pokonać (lub uwzględnić) podczas wyboru platformy programistycznej (a nie sprzętowej, gdyż na komputerach przemysłowych można uruchomić tzw. Soft PLC -> WinAC, TwinCat, Zenon Logic):
- diagnostyka on-line systemu zaprogramowanego w oparciu o C/C++/.. (w PLC mam np. "okularki" w Step7),
- zdolności/kwalifikacje służb Utrzymania Ruchu w zakładzie,
- system operacyjny, na którym "postawimy" realizowany system sterowania (nie może być to zwykły Windows/Linux, powinny to być tzw. RTOS - systemy operacyjne czasu rzeczywistego - QNX, VxWorks, LinuxRT).Ten post został edytowany przez Autora dnia 01.01.15 o godzinie 20:02