Wypowiedzi
-
Niestabilna na pierwszy rzut oka sytuacja, związana z wprowadzaniem kolejnych sankcji przez Rosję, nie jest aż tak niepokojąca. Skutki polityki „wet za wet” w niedługim czasie mogą przynieść duże szkody rynkowi rosyjskiemu. Nieprzemyślane decyzje sprawiają, że każdego dnia zachodzą zmiany. Wahania te możemy zaobserwować na przykładzie Postanowienia z dnia 7 sierpnia 2014 Numer 778, w którym przedstawiona została lista produktów rolnych, surowców rolno-spożywczych i artykułów żywnościowych, pochodzących ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, Unii Europejskiej, Kanady, Australii i Królestwa Norwegii, wwóz których na teren Federacji Rosyjskiej został zabroniony na okres jednego roku.
Już 20 sierpnia 2014 Rząd Federacji Rosyjskiej wydał postanowienie Numer 830 „O wprowadzeniu zmian do postanowienia Rządu Federacji Rosyjskiej z dnia 7 sierpnia Numer 778”, w którym to obserwujemy złagodzenie obostrzeń, dotyczących wwozu towarów względem wersji pierwotnej.
Mimo zachodzących zmian, zainteresowanie eksportem towarów na teren Federacji Rosyjskiej oraz Unii Celnej nie słabnie. Wstrzymanie działań przez firmy jest przejściowe. Jako eksperci, działający w branży nie od dziś, śmiało możemy powiedzieć, że sytuacja jest stabilna. -
Do wiadomości producentów i dostawców produkcji do państw Unii Celnej!
15 lutego 2013 roku weszły w życie Reglamenty Techniczne Unii Celnej, w tym TР ТС 004/2011 „O bezpieczeństwie urządzeń niskiego napięcia”.
Zgodnie z Postanowieniem Komisji Unii Celnej z dnia 09.12.2011 r. № 879 do 15 marca 2015 roku dopuszcza się do obrotu produkcję zgodnie z obowiązującymi wymogami, wcześniej ustalonymi poprzez normatywne akty Unii Celnej lub prawodawstwo państwa członkowskiego Unii Celnej. Innymi słowy, certyfikaty wydane wcześniej w systemie GOST-R (np. na oświetlenie) tracą ważność 15 marca 2015 roku.
W związku z powyższym wzrośnie zapotrzebowanie na nowe Certyfikaty oraz Deklaracje, co z kolei wpłynie na wydłużenie terminu oczekiwania na w/w dokumenty. Oprócz tego, urządzenia elektryczne (włączając sprzęt oświetleniowy i źródła światła) podlegają obowiązkowej certyfikacji i podczas procedury wydawania Certyfikatu na produkcję seryjną, zgodnie z nowymi przepisami, wymagany jest przyjazd ekspertów na produkcję. Z tego też względu proponujemy wcześniej wyrobić niezbędne dokumenty do eksportu produkcji na teren Unii Celnej. -
Witam,
Każdy produkt jest traktowany indywidualnie. Należy rozpocząć od uzyskania informacji na temat certyfikacji. Na początek potrzebna jest informacja o produktach, na podstawie której określa się dokument, jaki należy wykonać oraz jego cenę i czas ważności. W związku ze zmianą przepisów i wejściem w życie dokumentów Unii Celnej, można exportować produkcję na podstawie jednego dokumentu do 3 państw, co jest ułatwieniem dla exporterów.
W celu uzyskania bezpłatnej wyceny zachęcam do skorzystania z formularza kontaktowego:
http://www.certyfikaty-rosja.pl/kontakt.php
lub do złożenia zapytania na e-mail: biuro@certyfikaty-rosja.pl -
Reglament Techniczny Unii Celnej „W sprawie bezpieczeństwa produktów meblowych”
Reglament Techniczny wchodzi w życie 1 lipca 2014 roku.
1 lipca 2014 wchodzi w życie Reglament Techniczny „W sprawie bezpieczeństwa produktów meblowych” na podstawie decyzji №32, przyjętej przez Komisję Unii Celnej 15 czerwca 2012 roku.
W związku z tym, dokumenty wydane do tej pory, działają tylko do zakończenia swojego terminu ważności, jednak nie później niż do 1 marca 2016 roku włącznie.
Celem opracowania dokumentu jest ujednolicenie obowiązkowych wymogów dotyczących dopuszczenia do obrotu produktów meblowych, które zapewnią swobodny obrót na terenie Unii Celnej. W Reglamencie są określone wymogi w stosunku do produkcji meblowej i procesu jej użytkowania.
Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa, określonymi w dokumencie, meble powinny być wykonane w taki sposób, aby podczas ich eksploatacji zapewnione było:
• bezpieczeństwo mechaniczne,
• bezpieczeństwo chemiczne,
• bezpieczeństwo sanitarno-higieniczne,
• bezpieczeństwo elektryczne,
• bezpieczeństwo pożarowe.
Oznakowanie mebli powinno zawierać informację:
• o rodzaju produktu,
• o nazwie produktu,
• o znaku towarowym,
• o siedzibie producenta i importera,
• o dacie produkcji,
• o okresie użytkowania i gwarancji,
• jedyny znak obrotu produktów na rynku Unii Celnej.
Na meblach przeznaczonych dla szkół powinna być zawarta również informacja określająca wzrost.
Działanie Reglamentu Technicznego obejmuje:
• zestawy,
• systemy mebli domowych,
• systemy meblowe przeznaczone do pomieszczeń użytku publicznego,
• meble wykonane na zamówienie.
Dokument nie obejmuje:
• mebli antycznych,
• mebli medycznych,
• wyrobów przeznaczonych do celów reklamowych i wystawienniczych
• mebli używanych i odrestaurowanych. -
W związku z wejściem w życie Deklaracji i Certyfikatu Zgodności z Reglamentem Technicznym Unii Celnej, zmianie uległo również oznakowanie exportowanej produkcji.
Znane wszystkim do tej pory Certyfikaty Zgodności GOST-R, wg których należało umieszczać znak PCT na exportowanej produkcji, powoli wychodzą z użycia.
Zgodnie z nowymi przepisami znakiem, potwierdzającym zgodność towaru z normami i standardami Unii Celnej, jest EAC.
Należy wspomnieć, że samo posiadanie dokumentów upoważniających do exportu, to nie wszystko. Produkcję należy dostosować w taki sposób, żeby na granicy nie było żadnych problemów. Jeśli pojawią się wątpliwości bądź pytania, najlepiej skontaktować się z ekspertami, którzy podpowiedzą jak prawidłowo oznakować produkcję. -
Proces certyfikacji wg standardów GOST-R pozwalał na szybkie otrzymanie certyfikatów upoważniających do eksportu produkcji na teren Rosji.
W ramach ułatwienia procesu certyfikacji, podjęto kroki ku ujednoliceniu wymogów dla państw Unii Celnej. Wynikiem tego są Certyfikaty oraz Deklaracje Zgodności z Reglamentem Technicznym Unii Celnej.
Zgodnie z informacjami zawartymi w Reglamentach Technicznych dotyczących wymogów co do produkcji:
1) przy produkcji podlegającej Deklarowaniu, przyjazd ekspertów na produkcję nie jest wymagany.
2) przy produkcji podlegającej Certyfikacji, przyjazd ekspertów w celu zbadania produkcji
i procesu produkcyjnego, jest nieunikniony.
Chcąc zminimalizować koszty, eksporterzy szukają firm, które wydadzą dokumenty bez badania produkcji. Należy pamiętać, że jednostki certyfikujące, wydające certyfikaty bez wyjazdu ekspertów na produkcję, wydają dokumenty niezgodnie z obowiązującymi normami Unii Celnej.
W związku częstymi kontrolami jednostek certyfikujących, istnieje duże prawdopodobieństwo zamknięcia jednostek, które nieprawidłowo wydają dokumenty. W takich przypadkach jednocześnie tracą ważność wszystkie dokumenty, które zostały wydane przez tę jednostkę. Czy warto zatem ryzykować?
Korzyści wynikające z Certyfikatów i Deklaracji Zgodności w Unii Celnej:
• eksport produkcji do państw Unii Celnej na podstawie jednego dokumentu
• potwierdzenie spełnienia wymogów co do produkcji poprzez wydanie aktu badania produkcji
• potwierdzenie wysokiej jakości produktów poprzez otrzymanie protokołów badań
• nawiązanie dobrych i trwałych relacji ze wschodem
• umocnienie relacji z obecnymi klientami oraz możliwość pozyskania nowych klientów
• promocja marki na rynkach wschodnich