Wypowiedzi
-
Szanowny Panie,
w pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że nawiązanie stosunku pracy nie jest sposobem powołania członka zarządu. Sposobami powołania członka Zarządu są m.in. powołanie uchwałą przez wspólników, powołanie przez radę nadzorczą, powołanie przez wspólnika uprzywilejowanego, powołanie przez osobę trzecią [trzy ostatnie sposoby, jeśli umowa spółki przewiduje któryś z nich].
Zakładam więc, że w opisywanym przez Pana przypadku nie doszło do zmiany sposobu powołania członków Zarządu.
Odpowiadając na Pańskie pytanie: nie ma potrzeby odwoływania członka Zarządu, wystarczające jest rozwiązanie umowy o pracę [jak rozumiem za porozumieniem stron] i podjęcie uchwały w przedmiocie ustalenia wynagrodzenia dla członka zarządu za pełnienie funkcji w zarządzie. -
Jedna istotna uwaga: wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiadają za zobowiązania spółki [vide: art. 151 par. 4 k.s.h.].
-
"AD3: Czy takie umowy o dzieło możemy podpisywać "na krzyż" (ja prywatnie ze wspólnikiem jako członkiem zarzadu, oraz on prywatnie ze mną jako członkiem zarzadu), czy też konieczne jest powołanie pełnomocnika?"
Podpisanie w opisanym przypadku umowy o dzieło "na krzyż" nie jest możliwe. Reguła ta nie podlega modyfikacji. Nie jest również zależna od postanowień umowy spółki z o.o. w zakresie reprezentacji.
Zgodnie z przepisem art. 210 par. 1 k.s.h.: "W umowie między spółką a członkiem zarządu [...] spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników." -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Szanowny Panie,
proszę tylko jeśli cytuje Pan fragment uzasadnienia orzeczenie aby teza była zacytowana w całości gdyż inaczej wypowiedź nie jest precyzyjna.
Teza w zacytowanym orzeczeniu brzmi:
"Sposób liczenia terminów określonych w art. 112 kodeksu cywilnego nie ma zastosowania do okresów, od których zależy nabycie uprawnień pracowniczych - np. określonych w art. 153 czy 156 § 1 kp."
Czas na jaki zawierana jest umowa o pracę nie jest uprawnieniem pracowniczym.
Co do Pańskiego pytania o liczenie terminów podanych w dniach to odsyłam do przepisu art. 111 k.c. Więc, nie, nie jest to jak Pan wskazuje 0 dni. Ani ja tak nie twierdziłam.
Pozdrawiam -
Szanowny Panie,
odsyłam Pana do moich wcześniejszych wyjaśnień, powołałam tam stosowne przepisy i argumentację, która wyczerpuje moje stanowisko w tej sprawie. -
Pani Elżbieto,
w żadnym wypadku nie traktuję dyskusji osobiście :-). Mogłam i posłużyłam się wyłącznie argumentami prawnymi gdyż dyskusja toczyła się w zw. z wywołanym zagadnieniem prawnym. W takim przypadku sięgam zawsze po przepisy prawa. Oczywiście rozumiem, że ma Pani inne zdanie. -
Pani Elżbieto,
jeśli ma Pani umowę zawartą na okres próbny - 3 miesięcy, to okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi 2 tygodnie [vide art. 34 k.p.]. To oczywiste, że jeśli wypowiemy umowę to ona ulegnie rozwiązaniu przed upływem terminu na jaki została zawarta, ale to w żaden sposób nie zmienia okresu wypowiedzenia. Proszę zwrócić uwagę na redakcję przepisu art. 34 kodeksu pracy.
Jak wspomniałam powyżej, do terminów wypowiedzenia stosuje się przepisy kodeksu pracy, a w zakresie określania terminów trwania umowy przepisy kodeksu cywilnego. Nie ma w tym żadnej sprzeczności czy niekonsekwencji.
Zamieszczam również Pani fragment z „Kodeksu pracy. 2009. Komentarz” pod red. Prof. dr hab. B. Wagner, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr sp. z o.o., Gdańsk 2009, a autorstwa dr hab. Arkadiusza Sobczyka: „Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny jest uzależniony od terminu, na jaki została ta umowa zawarta. Pełny dwutygodniowy okres wypowiedzenia ma zastosowanie o tyle, o ile umowa zawarta jest na maksymalny okres 3 miesięcy.” -
Pani Małgorzato,
analogicznie, jak przy umowie na okres trzech miesięcy. Jeśli zawrze Pani umowę o pracę na czas określony 6 miesięcy w dniu 1 stycznia 2013 r. wygaśnie ona z upływem dnia, który datą odpowiada początkowemu dniowi terminu czyli w dniu 1 lipca 2013 r. -
Pani Elżbieto,
w przypadku umowy na okres próbny trzymiesięczny okres wypowiedzenia wynosi, jak już wspomniano, 2 tygodnie. Zgodnie z przepisem art. 30 § 2 [1] kodeksu pracy: „okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.”
Jak z powyższego wynika, w opisanym przez Panią przypadku:
• umowa na okres próbny – 3 miesiące od 1 stycznia do 1 kwietnia 2013 r.
• złożenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy na okres próbny – 15 marca 2013 r. [piątek]
okres wypowiedzenia skończy się zgodnie z wyżej zacytowanym przepisem w sobotę – 30 marca 2013 r.
W zakresie liczenia terminów wypowiedzenia kodeks pracy zawiera regulacje własne, nie stosuje się w tym zakresie przepisów kodeksu cywilnego. -
Pani Elżbieto,
rozumiem wskazane przez Panią „ale” jednak bardzo często zdarza się tak, że praktyka nie odzwierciedla prawa, co nie znaczy, że staje się prawem. Jestem przekonana, że wskazany przez Panią sposób określania terminu obowiązywania umowy jest częsty.
Zwracam uwagę, że wskazany przez Panią oraz zasygnalizowany przez pozostałe Panie sposób określenia czasu na jaki została zawarta umowa nie jest nieprawidłowy. Zadaje Pani pytanie – czy postępowaliście Państwo błędnie. Otóż nie, nie postępowaliście błędnie.
Nie ma żadnych przeszkód aby zawrzeć umowę na okres próbny dla przykładu na 2 miesiące i 29/30 dni. Nie ma więc powodów do kwestionowania czasu na jaki zawarta jest umowa. Okres na jaki jest zawierana umowa zależy od decyzji stron umowy o pracę. Jeśli strony umowy o pracę chcą, mogą zawrzeć umowę na taki właśnie okres.
W opisanej przez Panią sytuacji kontrolujący zwrócił uwagę na sposób określenia terminu na jaki została zawarta umowa o pracę wyłącznie [tak przynajmniej wnoszę z opisu] dlatego, że w umowie wskazany został okres wypowiedzenia. Wskazaliście Państwo, iż okres wypowiedzenia jest dwutygodniowy, tymczasem ten okres jest przypisany do umowy o pracę na okres próbny - 3 miesięcy, a umowa o pracę zawarta od dnia 1.01 do 31.03 nie jest umową zawartą na okres 3 miesięcy [vide art. 112 k.c. w zw. Z art. 300 k.p]
Przepisy nie zawsze są jasne, ale przepis dot. liczenia terminów, a zacytowany powyżej, nie daje możliwości różnych interpretacji i trudno z nim polemizować. -
Szanowna Pani,
odnośnie liczenia terminów w opisanym przez Panią przykładzie należy sięgnąć do przepisów kodeksu cywilnego, które znajdą zastosowanie na postawie odesłania zawartego w przepisie art. 300 kodeksu pracy.
Zgodnie z przepisem art. 112 kodeksu cywilnego: „termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. […].”
Reasumując w opisanym przykładzie termin trzymiesięczny rozpoczynający się dnia 1 stycznia 2013 r. kończy się dnia 1 kwietnia 2013 r. -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Prawo spółek
-
Szanowny Panie,
zgodnie z przepisem art. 83 ust. 11 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Członkowie spółdzielni mają prawo zgłaszać projekty uchwał i żądania, o których mowa w ust. 10 [żądanie zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad], w terminie do dnia 15 dni przed dniem posiedzenia walnego zgromadzenia lub jego pierwszej części. Projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków.”
Oznacza, to że w ramach zgłoszenia żądania zamieszczenia określonych spraw w porządku obrad mogą Państwo zażądać aby porządek obrad został uzupełniony o podjęcie uchwały w przedmiocie zmiany statutu i zaproponować treść takiej uchwały.
Jak z zacytowanego przepisu wynika projekt uchwały zgłaszanej przez członków spółdzielni musi być poparty przez co najmniej 10 członków a nie 1/10 wszystkich członków.
Być może spółdzielnia tego rodzaju postanowienie ma w swoim statucie, który nie został przez nią dostosowany do obowiązujących przepisów. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju postanowienie obowiązuje nadal.
Zgodnie z przepisem art 54 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Spółdzielnie istniejące w dniu wejścia ustawy w życie dokonają zmian swoich statutów stosownie do wymagań niniejszej ustawy i w trybie przewidzianym w ustawie - Prawo spółdzielcze. Zgłoszenia do rejestru tych zmian spółdzielnie dokonają nie później niż do dnia 31 grudnia 2002 r.. Do czasu zarejestrowania zmian statutów postanowienia dotychczasowych statutów pozostają w mocy. Jednakże w razie sprzeczności między nimi a przepisami niniejszej ustawy stosuje się przepisy tej ustawy.”
Co się tyczy drugiej poruszonej przez Pana kwestii, to w myśl przepisu art. 83 ust. 13 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych: „Zarząd jest zobowiązany do przygotowania pod względem formalnym i przedłożenia pod głosowanie na walnym zgromadzeniu projektów uchwał i poprawek zgłoszonych przez członków spółdzielni.” Jak z tego wynika ustawa wspomina o obowiązku przedłożenia projektu uchwały pod głosowanie.
Zwracam również uwagę, że to nie Rada Nadzorcza reprezentuje spółdzielnię a jej Zarząd, dlatego ewentualną dalszą korespondencję proszę kierować i prowadzić z Zarządem spółdzielni. -
Radca prawny, który Pani doradzał ma rację. Oczywiście informacja w oświadczeniu pracodawcy jest w Pani przypadku błędna, bo wypowiedzenie rozpocznie bieg w dniu 1 marca 2013 r. [z uwagi na fakt, iż korespondencję otrzymała Pani w dniu 5 lutego 2013 r.] jednak nieprawidłowość zamieszczonej informacji w żaden sposób nie wpływa na datę ustania stosunku pracy. Okres wypowiedzenia umowy o pracę skończy się w Pani przypadku w ostatnim dniu maja 2013 r. [wspomina Pani o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia]. Odwołanie się od wypowiedzenia z powodu wskazania nieprawidłowej daty rozpoczęcia biegu okresu wypowiedzenia jest więc w mojej ocenie niezasadne [co do innych przyczyn – nie wskazuje Pani na nie]. Może Pani natomiast poinformować pracodawcę o terminie otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu i w związku z tym o terminie, w którym zakończy się okres wypowiedzenia.
-
Udostępniony w systemie teleinformatycznym wzorzec umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie daje możliwości na wskazanie, że wspólnicy obejmą udziały w spółce po cenie wyższej od ich wartości nominalnej. Paragrafy 6 i 9 wzorca umowy zostały zredagowane w sposób następujący:
§ 6
„Udziały w Spółce obejmują:
1) wspólnik ___________________ obejmuje (słownie: ________________________________________) udziałów o łącznej wartości nominalnej ________ zł (słownie:___________________________________ złotych);
2) wspólnik ___________________obejmuje (słownie: _________________________________________) udziałów o łącznej wartości nominalnej ________ zł (słownie: ___________________________________ złotych).”
§ 9
„Udziały w Spółce są pokrywane wkładami pieniężnymi.”
Co się tyczy zaproponowanej przez Pana redakcji postanowienia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ponieważ z przepisu art. 154 § 3 k.s.h. wprost wynika, że w przypadku gdy udziały są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżkę przelewa się do kapitału zapasowego, nie ma potrzeby „rozbijania” kwoty wkładu pieniężnego na część przeznaczoną na kapitał zakładowy i część przelewaną do kapitału zapasowego. -
Pracodawca nie może zmusić pracownika do tego by ten założył działalność gospodarczą i świadczył dla niego usługi, w miejsce dotychczasowego świadczenia pracy w oparciu o umowę o pracę. Co prawda odmowa pracownika założenia działalności gospodarczej nie może być powodem wypowiedzenia umowy o pracę, jednak w przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony [tak jak to jest w przypadku Pani męża], pracodawca nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę. W efekcie istnieje możliwość, że w przypadku odmowy założenia działalności gospodarczej, pracodawca wypowie Pani mężowi umowę o pracę. Będzie to jednak wyłącznie wtedy możliwe jeśli w umowie o pracę, jej strony zastrzegły możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za dwutygodniowym okresem wypowiedzenia.
- 1
- 2