Joanna Rogosz

właściciel, ASKAR Joanna Rogosz

Wypowiedzi

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie pytania początkujących
    31.07.2013, 15:38

    Witam serdecznie,
    Długo mnie tutaj nie było.

    Panie Piotrze - dziękuję pięknie za odpowiedź. Odnośnie eksportu do excela - okazało się, że w widoku kilometrówki miałam niewłaściwe kolumny - po ustawieniu właściwych, eksport idzie bezproblemowo.
    Stwierdziłam, że jednak sama nie podołam i skorzystałam z pomocy krakowskiej firmy, która zajmuje się wdrożeniami enovy - znalazłam taką z rozsądnymi cenami i w ciągu 2 godzin zrobiliśmy to co sprawiało mi najwięcej problemów a jednocześnie nie przyprawiło o zawał serca po zobaczeniu faktury.

    Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz dziękuję za życzliwość i pomoc.

    Joanna

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie pytania początkujących
    5.06.2013, 12:12

    Witam ponownie,
    Mam kolejne 2 pytania początkującego. Z góry dziękuję za pomoc.
    Pytanie 1 - czy można ustawić w programie żeby numeracja pozycji kpir była miesięczna a nie roczna?
    Pytanie 2 - chodzi o Ewidencję pojazdów a konkretniej o importowanie listy przejazdów z excela do enovy.
    Stworzyłam plik excela - użyłam ustawienia "Użyj tytułów wskazujących na źródło danych" zgodnie z podpowiedzią programu. Wpisałam listę przejazdów do excela dokładnie z takimi formatowaniami jak w wierszach wyeksportowanych z enovy.
    Zaznaczyłam w excelu całą tabelę razem z wierszem nagłówkowym - otrzymuję komunikat że są błędy i szczegóły w logu, którego część kopiuję poniżej:

    Wartość pola "Wartosc" jest wymagana
    Zapis: 0 - RP 12345- - - 0 (Lokalna)
    Wartość pola "Dlugosc" jest wymagana
    Zapis: - - 0 (Lokalna)
    Wartość pola "Cel" jest wymagana
    Zapis: - - 0 (Lokalna)
    Wartość pola "Opis" jest wymagana
    Zapis: - - 0 (Lokalna)

    Będę wdzięczna za podpowiedź w jaki sposób należy wpisać dane do excela i jak prawidłowo zaimportować do enovy żeby to się udało...

    Pozdrawiam serdecznieTen post został edytowany przez Autora dnia 05.06.13 o godzinie 16:28

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie pytania początkujących
    22.05.2013, 17:50

    ALLELUJA:) Udało się:) Dziękuję po raz wtóry - właśnie o tego typu podpowiedzi mi chodziło gdy zakładałam ten temat - takich rzeczy nie znajdzie się w podręczniku ani w książce ćwiczeń, a bez tego ani rusz.

    Pozdrawiam serdecznie

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie pytania początkujących
    22.05.2013, 16:04

    Dziękuję za odpowiedź.
    Próbowałam już wprowadzić dokument PK (PKE konkretnie) z kwotą zerową - do bufora - mogę zapisać, status Wprowadzony mogę nadać, ale przy predekretowaniu otrzymuję komunikat "Nie można predekretować ewidencji tego typu" no i nie widnieje na wydruku KPiR.

    W opcjach / definicje dokumentów na zakładce "rozszerzenie definicji" w części Zatwierdzanie przy opcji "predekretuj dokument ewidencji" mam zaznaczone NIE - czy nie powinnam zmienić na "TAK"? Nie chcę sama zmieniać, bo nie wiem jak to wpłynie na późniejszą pracę programu z tym typem dokumentu.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie pytania początkujących
    22.05.2013, 13:04

    Witam,
    Osoby rozpoczynające pracę z Enova często nie mogą poradzić sobie z banalnymi sprawami, na które nie można znaleźć odpowiedzi w materiałach udostępnionych przez producenta.
    Program kupując również niewielkie firmy, których najzwyczajniej w świecie nie stać na zakup usługi wdrożeniowej, a szkolenia ciężko znaleźć.
    Może takie osoby (jak ja - nie ukrywam, że czasem męczę się z jednym ustawieniem, którego nie mogę znaleźć a sprawia sporo kłopotów pomimo przewertowania materiałów w każdym możliwym kierunku) będą mogły również liczyć na pomoc znawców programu.

    Przykład:
    Jak w programie KPiR ustawić (albo jak wpisać dodatkowy dokument), żeby na wydruku KPiR widniał ZEROWY remanent początkowy? To że jest zerowy nie zwalnia podatnika od wpisania go do książki podatkowej.
    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam wszystkich użytkowników.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie problem z predekretowaniem faktur sprzedaży usług
    20.05.2013, 09:20

    Dziękuję pięknie za (P)odpowiedzi:)
    Pozdrawiam serdecznie

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie problem z predekretowaniem faktur sprzedaży usług
    19.05.2013, 22:02

    Piotr K.:
    Proszę wyeksportować definicję do pliku XML, następnie proszę zmienić omawianą definicję na właściwą.
    Następnie ponownie zaimportować poprawioną definicję.
    Omawiana procedura jest procedurą serwisową i trzeba uważać co się robi.
    Pozdrawiam,
    Piotr innviero.com

    Dziękuję za odpowiedź. Nie wiem, czy się zdecyduję na taki zabieg we własnym zakresie - może jak bliżej poznam program, bo popełnić błąd jest bardzo łatwo, a potem go znaleźć to czasem szukanie igły w stogu siana (nawet przez specjalistę, który nie wie co laik wymyślił).
    Pozdrawiam

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie problem z predekretowaniem faktur sprzedaży usług
    19.05.2013, 18:25

    Panie Pawle -dziękuję za odpowiedź. Jednak pani Klaudia słusznie zauważyła - pracuję na module Faktury a nie Handel i nie mam możliwości ustawienia opcji, jak Pan Paweł opisał.

    Symbol ewidencji nie jest istotny - pytam dlatego, ze skoro producent sam nazywa ewidencję SPU, SPT itp., to w jakimś celu.
    Ja np. sprzedaję tylko usługi, a co z klientem, który sprzedaje i usługi i towary i chce mieć obie ewidencje? Każdy dokument usługowy będzie potem ręcznie zmieniał na odpowiednią ewidencję?

    Rozumiem, że moduł Faktury jest modułem uproszczonym i że wielu opcji nie da się ustawić, jednak wg mnie powinien umożliwiać księgowanie w odpowiedniej ewidencji - skoro jest ewidencja SPU oraz SPT, w fakturze ustawiam sobie że sprzedaję usługi i jako domyślna sprzedaż jest sprzedaż usług, to dlaczego nie mogę ustawić księgowania do rejestru SPU tylko muszę księgować do ewidencji sprzedaży towarów a następnie ręcznie zmieniać na ewidencję sprzedaży usług?

    Pozdrawiam serdecznie,
    JoannaTen post został edytowany przez Autora dnia 19.05.13 o godzinie 18:26

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie problem z predekretowaniem faktur sprzedaży usług
    17.05.2013, 17:16

    Przestudiowałam instrukcję obsługi i książkę ćwiczeń, ale nie mogę znaleźć co jest źle.

    Wystawiam fakturę sprzedaży usług w module Faktury - przy predekretowaniu za każdym razem program wpisuje mi ją do rejestru SPT zamiast SPU. Próbowałam zablokować SPT, ale wtedy program wyrzuca komunikat, że jest błąd i zapisuje tylko do bufora.

    Może to banalna sprawa, ale jak mam ręcznie w ewidencji dokumentów każdy dokument zmieniać z SPT na SPU, to szczerze mówiąc przestaje mnie to bawić...

    Z góry dziękuję za pomoc

    Przy okazji - czy producent udostępnia pomoc dla klientów czy są to tylko i wyłącznie płatne usługi partnerów?

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie wczytanie dokumentu z bazy do bazy
    17.05.2013, 17:04

    Właśnie o tą drugą sytuację mi chodziło - przed zakupem pytałam o to dystrybutora i powiedział, że jest to możliwe. Myślałam, że nie stanowi to większego problemu - stad moje pytanie.
    Dziękuję w każdym razie za wypowiedzi.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie enova w temacie wczytanie dokumentu z bazy do bazy
    9.05.2013, 13:47

    Na początku chciałam powitać wszystkich forumowiczów z grupy enova - zaczynam swoją przygodę z tym programem i niektórych rzeczy nie mogę znaleźć w instrukcjach. Będę wdzięczna za pomoc.

    Obecnie zastanawiam się nad jedną rzeczą - prowadzę biuro rachunkowe i wystawiam faktury dla klientów, których obsługuję w tym samym programie.
    Czy jest szansa że po wystawieniu w mojej bazie faktur dla kontrahentów będę mogła je zaczytać do ich baz żeby nie wklepywać dokumentów po raz wtóry?

    Mam moduły Faktura i Książka Podatkowa.

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Podatki i Prawo Podatkowe w temacie samochód prywatny w spółce cywilnej - odliczanie VAT,...
    30.04.2013, 13:05

    Witam,
    Ten temat mnie trochę przerósł - może tutaj ktoś mi pomoże i podpowie jak to rozwiązać.

    Spółka cywilna ma 2 wspólników.
    Każdy chce korzystać z prywatnego samochodu i koszty rozliczać kilometrówką.

    Pytanie 1 - Czy mamy tutaj do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem? Niektórzy robią z tego nieodpłatne świadczenie i wtedy musielibyśmy to opodatkować po stronie drugiego wspólnika, gdzie przychód jest ustalany w wysokości obowiązującej na rynku ceny najmu samochodu tej samej klasy.

    ALE (i to rozwiązanie mnie interesuje:))

    Spotkałam się z interpretacjami:
    IBPBI/1/415-981/08/BK - "Wykorzystanie prywatnego samochodu wspólnika do odbycia przez niego podróży, jest jego wyborem do realizacji zdań służbowych w ramach działalności spółki i nie występuje oddanie najemcy (spółce) do użytkowania rzeczy." W tej konkretnej sytuacji pytali się o podróże służbowe, ale wg mnie można to rozciągnąć na codzienne korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.

    ITPB1/415-1117/10/TK - "W tym przypadku nie znajdzie zastosowania regulacja określona w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie zaistnieje nieodpłatne świadczenie, tj. świadczenie dokonywane pod tytułem darmym. Z uwagi na to, iż wspólnik wykorzystuje własny samochód, nie zaś samochody pozostałych wspólników na potrzeby działalności, nie będzie z tego tytułu ustalany przychód z działalności gospodarczej."

    Pytanie 2. W przypadku niewystąpienia nieodpłatnego świadczenia, czy z faktur rozliczanych w kilometrówce można odliczać VAT, jeśli zostaną wystawione na spółkę a nie na wspólnika? Samochody są osobowe, więc w grę wchodzi tylko odliczanie VAT od części, myjni czy mechanika.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie jak wyliczyć ekwiwalent za urlop po powrocie z...
    28.04.2013, 21:53

    Dziękuję pięknie za pomoc i pozdrawiam.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie jak wyliczyć ekwiwalent za urlop po powrocie z...
    28.04.2013, 18:02

    Dziękuję za odpowiedź.
    Czyli nie jest ważne to, że po powrocie z wychowawczego nie przepracuje u mnie ani jednego dnia - muszę ekwiwalent wyliczyć od aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia?
    W trakcie macierzyńskiego ani wychowawczego nie podpisywałyśmy żadnych dokumentów związanych z automatycznym podniesieniem wynagrodzenia z powodu zmiany obowiązującego minimalnego wynagrodzenia.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie jak wyliczyć ekwiwalent za urlop po powrocie z...
    26.04.2013, 15:38

    Witam i bardzo proszę o pomoc. Pracownica pod koniec wychowawczego rozwiązała ze mną umowę na porozumieniem stron z ostatnim dniem wychowawczego. Mam teraz problem z wyliczeniem ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Poniżej kilka szczegółów. Bardzo proszę o pomoc jak wyliczyć ekwiwalent.

    Umowa o pracę od 01.06.2009, 1376 brutto
    Macierzyński od 03.12.2009 do 21.04.2010
    wychowawczy od 22.04.2010 do 21.04.2013
    Koniec umowy o pracę 21.04.2013

    Nie korzystała w ogóle z urlopu przed porodem, ma więc do wykorzystania 25 dni urlopu (16 za 2009 rok i 9 za 2010 - liczony do dnia przejścia na wychowawczy).

    Współczynnik biorę z 2013 roku, bo teraz jej wypłacam.
    Jaką biorę podstawę - 1276 (sprzed porodu) czy obecne minimalne, czyli 1600?

    Z góry dziękuję za pomoc.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie samochód w spółce cywilnej
    23.04.2013, 21:49

    Witam,
    Trochę się zakręciłam z jednym tematem - bardzo proszę o podpowiedź czy dobrze myślę. Chodzi przede wszystkim o to, żeby US nie doszukiwał się przychodu z tytułu bezpłatności użyczenia.

    Wspólniczka spółki cywilnej chce rozliczać w kosztach spółki (kilometrówką) samochód, który będzie wykorzystywać do pracy w spółce. Niby proste - jest jedno ALE.
    Samochód jest własnością męża tejże wspólniczki - mąż ma jednoosobową działalność i samochód jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych i tam rozlicza amortyzację oraz wszelkie koszty związane z tym pojazdem.

    Wg mnie powinien wycofać samochód z działalności do majątku prywatnego, a następnie podpisać ze spółką cywilną umowę użyczenia - nie ma tutaj znaczenia czy jest wspólnota majątkowa czy też nie.
    Czy umowę podpisuje bezpośrednio ze spółką czy najpierw z żoną, a potem ona podpisuje drugą umowę ze spółką aby móc wykorzystywać ten samochód do celów spółki?

    Czy wycofanie samochodu z firmy męża jest konieczne czy jego firma może być użyczającym?

    Znalazłam również interpretację IBPBI/1/415-981/08/BK, w której stwierdzono, że "Wykorzystanie prywatnego samochodu wspólnika do odbycia przez niego podróży, jest jego wyborem do realizacji zdań służbowych w ramach działalności spółki i nie występuje oddanie najemcy (spółce) do użytkowania rzeczy." W tej konkretnej sytuacji pytali się o podróże służbowe, ale wg mnie można to rozciągnąć na codzienne korzystanie z samochodu prywatnego do celów służbowych.

    To samo mówi interpretacja ITPB1/415-1117/10/TK - tutaj z kolei mówią, że "W tym przypadku nie znajdzie zastosowania regulacja określona w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie zaistnieje nieodpłatne świadczenie, tj. świadczenie dokonywane pod tytułem darmym. Z uwagi na to, iż wspólnik wykorzystuje własny samochód, nie zaś samochody pozostałych wspólników na potrzeby działalności, nie będzie z tego tytułu ustalany przychód z działalności gospodarczej."

    W tej sytuacji nie ma mowy o nieodpłatnym użyczeniu, więc nie występuje przychód podatkowy po stronie drugiego wspólnika (wcześniej doczytałam, że jeśli jeden wspólnik użycza nieodpłatnie spółce swój prywatny majątek, to po stronie drugiego wspólnika powstaje przychód w wysokości ceny rynkowej - np. wynajmu samochodu).

    Inną kwestią jest to, czy spółka może odliczyć VAT z faktur dotyczących tego samochodu (części, myjnia, mechanik itp.).

    Z góry dziękuję za pomoc jak ten temat ugryźć.Joanna Rogosz edytował(a) ten post dnia 24.04.13 o godzinie 00:00

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    16.03.2013, 20:18

    Właśnie tego się obawiałam.
    Najgorsze jest to, że dziewczyna skorzystała z "dobrej rady" bez jakiejkolwiek umowy - gdyby była umowa, mogłaby ratować się odszkodowaniem z OC tamtej księgowej (o ile miałaby rozszerzone o szkody w ZUS). A teraz zostaje z niczym.
    Dziękuję pięknie za odpowiedź.

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    16.03.2013, 18:11

    Mam problem z wypłatą zasiłku macierzyńskiego - chcę się upewnić czy dobrze myślę.

    Zgłosiła się do mnie dziewczyna, której ZUS wstrzymał do wyjaśnienia wypłatę zasiłku macierzyńskiego.

    W listopadzie założyła działalność, w grudniu urodziła dziecko.
    Od momentu założenia działalności odprowadzała składki w maksymalnej wysokości. Na jej nieszczęście osoba, którą poprosiła o wyliczenie składek do zapłaty podała jej błędną kwotę ubezpieczenia rentowego (6 zamiast 8%). Brakujące 2% za grudzień dopłaciła - niestety po terminie (21 stycznia).
    Złożyła wniosek o przywrócenie terminu opłaty chorobowego za grudzień - wczoraj dostała decyzję z ZUS, że nie wyrażają zgody na przywrócenie terminu opłacenia składki chorobowej za grudzień.

    Wg mnie jedyny sposób to odwołanie się od decyzji ZUS - pytanie tylko czy jest jakakolwiek szansa na uzyskanie zasiłku. Szczerze współczuję dziewczynie, bo zapożyczyła się żeby zapłacić ten większy ZUS.
    Działalność prowadzi i chce prowadzić a zasiłek chciała przeznaczyć na rozwój firmy - nie jest to fikcja jak w niektórych przypadkach.
    Tylko uważam, że jeśli już, to powinien zająć się tym prawnik znający temat.
    Jeśli to ma sens, czy możecie kogoś polecić, kto zająłby się tym w Krakowie? Chcę pomóc dziewczynie, a nie czuję się na tyle mozna w tym temacie, żeby samej się tym zająć.

    Pozdrawiam

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Prawo pracy i ubezpieczeń społecznych w temacie działalność gospodarcza i ciąża :)
    11.02.2013, 15:33

    Informacja z infolinii ZUSu.
    Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli zaszłaś w ciążę przed przystąpieniem do ubezpieczenia chorobowego, zasiłek chorobowy Ci NIE PRZYSŁUGUJE.
    Natomiast przy działalności gospodarczej istnieje coś takiego jak "okres wyczekiwania", czyli musisz przez minimum 90 dni płacić chorobowe, żeby móc skorzystać ze zwolnienia.
    Powyższe zasady nie obowiązują przy zasiłku macierzyńskim - nie ma okresu wyczekiwania, więc możesz się zarejestrować do chorobowego nawet miesiąc przed porodem - jeśli wykażesz maksymalną podstawę, to dostaniesz maksymalny zasiłek.

    Aha - te 12 miesięcy o które pytasz - liczą to od momentu przystąpienia do choroowego - jeśli przystąpisz 3 miesiące przed pójściem na zwolnienie, to wyliczą średnią z tych 3 miesięcy - nie uzupełniają sztucznie do 12 miesięcy wpisując zero w poprzednich miesiącach.

    Poza tym, na macierzyńskim nie możesz pracować - jest to świadczenie wypłacane za okres niezdolności do pracy (tak samo jak zwolnienie lekarskie przed porodem).

    Istnieje możliwość, że pan na infolinii ZUS się pomylił, ale skoro w mediach pisze się coraz więcej o ukróceniu naciągania państwa na zasiłki chorobowe i macierzyńskie, jest duża szansa, że będą do tego podchodzić tak rygorystycznie, co mnie również martwi, bo sama jestem przed planowaną ciążą.

    Pozdrawiam,

  • Joanna Rogosz
    Wpis na grupie Księgowość nudna? A może jednak nie! w temacie PIT5L - istnieje?
    10.12.2010, 17:49

    Zgadzam się z przedmówczynią.
    Niektóre programy (np. SKP) stosują jeszcze skrót PPL jako symbol formularza podatku liniowego na poleceniu przelewu.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do