Wypowiedzi
-
Witam serdecznie,
odpowiedz na post Pana Czesława, musial Pan trafic na moment kiedy wrzucane byly pliki przez ftp w momencie aktualizacji HP na http://hydraportal.pl - stad chwilowa niespojnosc plikow.
Jeżeli chodzi natomiast o formularze to nastapilo male nieporozumienie wynikajace z niskiej wiedzy o funkcjach hp. Jeżeli mamy potrzebe skorzystania z formularzy na stronie www (czyli praktycznie każdy serwis) to można skorzystać z dwóch dróg:
- skorzystania z wbudowanej funkcjonalności formularzy dynamicznych
- wlasnego zbudowania formularza za pomoca na przyklad wstawek i ich pelnej obslugi (czyli na zasadzie tradycyjnego skryptu php)
jezeli chodzi o formularze dynamiczne czyli szybkie tworzenie formularzy za pomoca kreatora wizualnego to jak najbardziej mozna wlaczyc walidacje i to tak elastyczna jak sie tylko chce:
- dla kazdego pola odzielna (czyli np. niepuste pole / wlasciwy format danych itp.
- dla calego formularza jako calosci (czyli np. koniecznosc wypelnienia pola x w zaleznosci od pola y)
Nie wiem wiec skad zarzut o braku walidacji czy moge wiedziec skad ta informacja?.
Jezeli chodzi o captcha nie byl on implementowany z dwoch powodow:
- brak takiej potrzeby zgloszonej przez ktoregos z Partnerow
- raczej slaba odpornosc budowanych captchy w produktach masowych vide phpbb, choc to raczej malo wazny powod.
Jezeli natomiast korzystamy z formularzy ktore w pelni samodzielnie obslugujemy za pomoca tak zwanych wstawek czyli proces jak w tradycynym skrypcie php to istnieje taka elastycznosc jaka tylko jest mozliwa za pomoca wlasnego kodu php a wiec miedzy innymi i captcha.
Jezeli partnerzy zglosza taka potrzebe aby formulrze mialy wbudowana captsche to pewnie po konsultacjach z nimi zostanie ona zaimplementowana.
pozdrawiam serdecznie. -
Witam serdecznie,
zeby nie zostac posadzonym o niesubiektywna opinie moge tylko odniesc sie do oceny wymienionych przez Pana zagadnien w zakresie samego HYDRAportal'u.
1. Zarzadzanie uprawnieniami uzytkownikow opiera sie na systemie rol i uprawnien z podstawowym (domyslnym) podzialem na administratorow (uzytkwonicy z wiedza techniczna i "swiadomi" w takim zakresie aby decydowac o waznych i architekturalnych decyzjach co do portalu / serwisu) czyli najczesciej jest to firma wdrazajaca hp, redaktorow (uzytkownicy odpowiedzialni za wypelnianie trescia, tworzenie nowych stron z przygotowanych wzorcow graficznych itp.). Istnieje mozliwosc tworzenia nowych rol i przypisywania im odpowiednich uprawnien
2. mozliwosc integracji z bazami danych, nie do konca rozumiem pytania ale zakladam ze chodzi o fakt ze w danym serwisie chcemy korzystac z danych niestandardowych (umieszczonych poza cms'em). standardowe mozliwosci rozszezania hp pozwalaja na laczenie sie z dowolnymi bazami danych (oczywiscie na tyle na ile php wspiera dane typy polaczenia)
3. mozliwosc elastycznego ksztaltowania wygladu serwisu docelowego. HP zostal z gory zaprojektowany wlasnie do tego aby nie bylo narzucen co do wygladu serwisu na ktorym ma byc wdrozony. Poza tym pierwsza faza wdrozenia na hp jest przygotowanie tzw. prototypu strony (zwykly statyczny html kilku glownych skrojonych stron wedlug danego projektu graficznego), dlatego sama natura procesu wdrozenia narzuca dowolnosc layoutu, praktycznie jedynym ograniczene jakie jest "inwazycjne" to jest unikanie stosowania frame'ow (skrolowane divy sa jak najbardziej wspierane) ale kto w dzisiejszych czasach na serwisach korporacyjnych i innych uzywa frame'ow. Dodatkowo tylko powiem ze HP bazuje na elastycznej strukturze i zawartosci, nie ma podzialu na sekcje / subsekcje / sztywnej liczbie zagniezdzen struktury serwisu. Jezeli interesuja Pana konkrety to prosze przenalizowac kilka wdrozen przykladowych z listy podanej na http://www.hydraportal.pl/wdrozenia.html
4. jezeli chodzi o mozliwosc zagniezdzania kodu w szablonie to jest to mozliwe w hp. W celu zachowania czystosci kodu i dobrej organizacji jakosci prac (oddzielenie kompetencji webmastera od programisty php) tworzenie kodu odbywa sie w oddzielnym edytorze w stosunku do edytora szablonu i jest "zagnieżdzane" prostym tagiem. Dzieki temu istnieje mozliwosc wspoldzielenia takiego kodu. Latwo mozna sobie wyobrazic korzysci z takiego podejscia gdy nagle musimy zmienic np. dynamiczna zawartosc jakiejs okreslonej czesci serwisu np. miejsca gdzie pokazywana jest aktualna data i godzina lub inna sprawa. Wtedy zmiana kodu odbywa sie w jednym miejscu a nie we wszystkich szablonach co byloby czasochlonne i bledogenne.
Jak juz wczesniej wspomnialem nie porownuje funkcjonalnosc hp do innych rozwiazan open source. Chcialbym jednak zwrocic uwage ze decyzja o wyborze cms'a nie powinna polegac tylko na analizie funkcjonalnosci. Wedlug mnie o wiele wazniejsza analiza to wybor czy korzysta sie z komercyjnego czy tez z open source systemu. Za systemem komercyjnym zawsze stoi producent z supportem i gwarancja jakosci dzialania i bezposrednim zrodlem wsparcia technicznego (telefon, mail itp.) ktory przejmuje obowiazki dbania o jakosc narzedzia na siebie. W przypadku rozwiazan open source takiego udogodnienia nie ma. Ponadto w wielu przypadkach (choc nie zawsze) zlecenie stworzenia specyficznej funkcjonalności latwiej jest zlecic firmie produkujacej cms niz tworzenie samemu kodu. Oczywiscie wszystko zalezy od wyceny wlasnego czasu pracy i skalulowania korzysci jednak moim zdaniem jezeli chce sie zdjac ciezar odpowiedzialnosci za jakosc techniczna narzedzia to korzystniejsze moze byc wykupienie cms'a komercyjnego niz samodzielnie grzebanie i modyfikacja w kodzie szczegolnie jezeli nie rozmawiamy o trywialnych cms'a (a rynek wymusza coraz bardziej zaawansowanae cms'y). Dzieki temu mozna skupic sie na kluczowych czynnikach konkurencji w branzy interaktywnej a więc jakości projektu graficznego i procesie obsługi klienta, bo nie ma co ukrywać że to bardzo istotny czynnik zwiększający konkurencyjnosc danej firmy interaktywnej na rynku,
pozdrawiam -
Aby mieć możliwość przeczytania tego posta musisz być członkiem grupy Webdesign