Wypowiedzi
-
Jeżeli chodzi o CBMiM PAN w Łodzi to są to głównie analizy różnego rodzaju polimerów (które są opracowywane i wytwarzane w placówce), biomolekuł (opracowywanych w Zakładzie Chemii Bioorganicznej CBMiM), ale również analizy różnego rodzaju związków organicznych o niedużych masach cząsteczkowych. Są to zarówno analizy rutynowe, jak również rozwojowe (np. wykorzystujące techniki NMR w ciele stałym oraz spektrometrię mas - MALDI TOF - w różnego rodzaju układach). Poza tym CBMiM świadczy usługi dla firm i uczelni z zewnątrz. Natomiast jeżeli chodzi o spektrometr mas w firmie Trimen, to z tego co mi wiadomo wykorzystywany jest on w analizie związków organicznych, których syntezą firma ta się zajmuje. Przypomniał mi się jeszcze Instytut Ekspertyz Sądowych im. J. Sehna w Krakowie, gdzie spektrometrię mas wykorzystuje się do celów kryminalistycznych (głownie badania materiałów polimerowych metodą Py-GC/MS - pirolityczna chromatografia gazowa z detekcją mas).Polecam Ci Iwono strony internetowe wspomnianych przeze mnie instytucji.
Pozdrawiam -
Witam,
Jeżeli chodzi o polski rynek pracy związany ze spektrometrią mas to nie wygląda to zbyt kolorowo w przypadku firm (mam tu na myśli firmy farmaceutyczne lub związane z branżą chemiczną). Większość spektrometrów znajduje się na uczelniach i w instytutach (np. CBMM PAN w Łodzi - Pracownia Spektroskopii Masowej, która wyposażona jest w spektrometry: Finnigan MAT 95, Voyager-Elite, Automass III i LKB 2091, która wykonuje: niskorozdzielcze widma mas jonów uzyskiwanych technikami: jonizacja elektronami (EI), jonizacja chemiczna (CI), bezpośrednia jonizacja chemiczna (DCI), liquid secondary ion mass spectrometry (LSIMS) - odpowiednik fast atom bombardment (FAB), elektrospray (ESI), jonizacja chemiczna pod ciśnieniem atmosferycznym (APCI), desorpcja/jonizacja laserowa wspomagana matrycą (MALDI), niskorozdzielcze analizy GCMS (EI, CI) i wysokorozdzielcze pomiary m/z jonów uzyskiwanych technikami EI, CI lub LSIMS,) W środowisku łódzkim wiem, że spektrometry mas posiada również Politechnika Łódzka oraz firma Trimen. Są jeszcze inne ośrodki naukowe w kraju, które również dysponują tego typu aparaturą (np. UJ). Co do możliwości zatrudnienia to uważam, iż należy już kontaktować się indywidualnie z daną jednostką lub firmą. Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłem.
Pozdrawiam -
Witam serdecznie,
w literaturze specjalistycznej można znaleźć następujące wartości ciepła właściwego (ang. heat capacity) dla ciekłego niklu:
- poczynając od najwcześniejszych badań [S. Umino, Tohoku Imp. Univ. 15 (1926), 597] znaleziona wartość wynosi 38,49 J*mol^(-1)*K^(-1) i obarczona jest błędem (+/- 1,5-2%),
-poprzez podobną wartość jaką opisano w artykule: [J.L. Margrave, Mat Sci. Eng. A 178 (1994), 83], która wynosiła 39,3 J*mol^(-1)*K^(-1) i nieco odbiegającą od poprzednich zamieszczoną w pracy Geoffray'a [ H. Geoffray, A. Ferrier, M. Olette, Compt. Rend. 256 (1963),139] , której wartość wynosi 43,095 J*mol^(-1)*K^(-1). Jednakże obecnie akceptowane są te niższe wartości. Mam nadzieję, że informacja ta okaże się pomocna w rozwiązaniu zadania.Jarosław Gajda edytował(a) ten post dnia 17.08.10 o godzinie 14:16