Janusz Pieklik

Dyrektor Consultingu

Wypowiedzi

  • Janusz Pieklik
    Wpis na grupie Systemy ERP w temacie IMPULS 5 ERP-BPSC
    25.04.2010, 02:36

    Jak szukasz rzetelnych informacji na temat wdrożeń systemów klasy ERP w firmach produkcyjnych i dystrybucyjnych polecam strony:
    http://www.bgc.com.pl/blog/zpi
    http://www.bgc.com.pl/blog/erp
    http://www.bgc.com.pl/blog/zp
    Jest trochę o metodykach wdrożeniowych, systemach klasy ERP, zarządzaniu produkcje (w tym także Teorii Ograniczeń Ely Goldratta i Lean Manufacturing).

  • Janusz Pieklik
    Wpis na grupie CDN XL w temacie Porównanie CDN XL z SAP - wady, zalety, korzyści (CDN vs...
    9.04.2010, 18:10

    Więcej informacji na temat SAP znajdziecie na stronach:
    http://www.bgc.com.pl/blog/erp
    http://www.bgc.com.pl/blog/zpi
    http://www.pieklik.pl
    a od połowy roku na stronie:
    http://www.wdrozenia-erp.com.pl

  • Janusz Pieklik
    Wpis na grupie Planowanie produkcji w temacie S&OP
    20.02.2008, 20:06

    SOP to jeden z elementów MRPII opracowany przez APICS (amerykańskie stowarzyszenie sterowania produkcją i zapasami). Temat jest w zasadzie dość rozległy i zakładam, że nie chodzi tu o wywody teoretyczne na temat np. planowania zstępującego, wstępującego, wartości planistycznych, wyrównanych, dostosowawczych czy mieszanych planów produkcji itp. Jak zrozumiałem chodzi o prostą odpowiedź w kilku zdaniach.
    Oczywiście w tym momencie warto by było zapytać czy pytanie powstało w skutek konieczności zrozumienia konkretnej implementacji w systemie informatycznym klasy MRPII / ERPII (np. SAP, Oracle, IFS, Dynamics-AX) czy służy dla potrzeb rozwiązania zagadnień planistycznych czy jest np. potrzebne do zaliczenia na studiach.
    Jest to o tyle istotne ponieważ występują duże różnice w implementacji, rozumieniu i uwaga nazewnictwie SOP. Nie bez znaczenie też jest czy odpowiedź ma dotyczyć praktycznych problemów i realizacji w średniej firmie czy dużej globalnej korporacji w której zarządzanie łańcuchem dostaw to codzienność.
    Najprościej mówiąc SOP to planowanie w różnych horyzontach czasowych w ramach np kilku organizacji w celu uzyskania jednego planu operacyjnego. W praktyce jeżeli ktoś miał tą niewątpliwą przyjemność obserwacji i widział jak wygląda przesyłanie planów sprzedaży przez duże firmy na pewno byłby w stanie zrobić długi wywód na temat tego jak się ma piękna teoria i często bardzo kiepsko zaimplementowane funkcjonalności oprogramowania do rzeczywistości.
    Za używanie SOP przez korporacje w naszym kraju płacą firmy kooperujące (z reguły mniejsze) które musza nadrabiać swoją elastycznością. Ponieważ plany potrafią się zmieniać kilka razy dziennie.
    I jeszcze jedna mała uwaga o bilansowaniu mocy produkcyjnej o której pisze Łukasz. Konkretna implementacja SOP nigdy nie bilansuje mocy produkcyjnej bo:
    - po pierwsze wymaga wdrożenia zaawansowanych narzędzi informatycznych takich jak np. APO w SAP, czy CBS w IFS-ie,
    - po drugie bilansowanie mocy produkcyjnej które miałoby być zastosowane dla potrzeb robienia wpisów w planie głównym (MPS wg. APICS) jest mało praktyczne (plan główny można również bilansowac i to niezależnie od MPS),
    - MRP w czystej postaci nie bilansuje mocy produkcyjnej dla potrzeb planowania zleceń produkcyjnych, ogólnie mówiąc bilansowaniu podlegają zapasy (materiały, półprodukty, towary, wyroby gotowe).

    Janusz Pieklik
    Business Global Consulting Polska Sp. z o.o.
    jpieklik@bgc.com.pl
    jpieklik@host.pl

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do