Grzegorz Tomczyk

inspektor, Zarząd Dróg i Mostów w Lublinie

Wypowiedzi

  • Grzegorz Tomczyk
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie cuda nad urną
    11.04.2013, 13:45

    Podam taki przykład.

    1. Zamawiający wskazuje miejsce składania ofert - w tym numer pokoju.
    2. Oferta zostaje złożona w terminie ale mimo, że była dobrze zaadresowana trafia do innego pokoju - błąd kuriera.
    3. Odbywa się otwarcie ofert bez w/w. oferty, która się odnajduje po kilkunastu minutach.
    4. Zamawiający bije się w pierś - twierdzi, że powinien był ją odnaleźć... i unieważnia przetarg.
    5. Inny wykonawca składa odwołanie.
    6. KIO - BRAK PODSTAW DO UNIEWAŻNIENIA PRZETARGU!!!! Ofertę złożoną w innym miejscu należy traktować jako niezłożoną w terminie!

    Link do artykułu:

    http://nczas.com/wiadomosci/polska/poczta-pomylila-adr...

  • Grzegorz Tomczyk
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Przetarg i SIWZ z 2010 a VAT nowy. Kto powinien stracić?
    29.03.2011, 14:09

    Adam Bulandra:
    Grzegorz Tomczyk:

    Art. 144 ust. 1 ustawy Pzp zakazuje jedynie ISTOTNYCH zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty.

    Zatem jeżeli nawet cena netto była zawarta w ofercie nie można powiedzieć, że zmiana ceny netto będzie istotną zmianą w stosunku do treści oferty. W Pzp jedyną ceną, która jest badana, oceniana i jest zawsze wiążąca jest cena brutto. Pzp nie nakłada na wykonawców obowiązku podawania w ofercie ceny netto - zamawiający nie musi tego żądać. Cena netto nie ma wpływu na wybór oferty wykonawcy bo to cena brutto jest kryterium oceny ofert. Zatem zmiana ceny netto NIE JEST ISTOTNĄ ZMIANĄ.

    Szanowny Panie,

    Cena netto jest składnikiem ceny w rozumieniu prawa cywilnego. Cena stanowi esentialia negoti, czyli najbardziej istotne postanowienia umowy. Każda zmiana ceny, obojętnie czy netto czy brutto zawsze jest zmianą istotną, chyba że cena netto ne była ujęta w umowie. Jeśli była to nie można jej zmienić, bo to jest właśnie istotne postanowienie umowne. Bez tego skłAdnika nie ma umowy w ogóle.

    Niestety, zmuszony jestem nie zgodzić się z powyższym.

    Proszę jeszcze raz zapoznać się z treścią art. 144 ust 1. Przepis ten nie zakazuje zmian w istotnych postanowieniach umowy!

    Przepis brzmi:
    "Zakazuje się istotnych zmian postanowień zawartej umowy..."
    a nie:
    "Zakazuje się zmian istotnych postanowień zawartej umowy..."

    Ponadto, przepis ten zakazuje ISTOTNYCH ZMIAN w postanowieniach zawartej umowy, ale tylko w tych postanowieniach, które odnoszą się do TREŚCI OFERTY, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy!!!

    Mając na uwadze powyższe, umowę można zmieniać w każdym zakresie, który nie był wskazany w ofercie. Co więcej, można umowę zmieniać nawet w zakresie, który był wskazany w ofercie o ile zmiana ta nie będzie istotna.

    Reasumując:
    1. Jeżeli w ofercie nie było podanej ceny netto (nie ma obowiązku żądania od wykonawców podawania ceny netto) zmiana ceny netto jest jak najbardziej dopuszczalna ponieważ zmian umowy w ogóle nie odnosi się do treści złożonej oferty.
    2. Jeżeli nawet cena netto była podana w ofercie, to w świetle prawa zamówień publicznych ceną oferty jest cena brutto i tylko zmiana ceny brutto byłaby istotną zmianą postanowień umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy. Ponieważ to cena brutto jest brana pod uwagę przy porównywaniu ofert wykonawców. Cena netto nie jest istotnym elementem oferty.

    Ponadto jak słusznie Pan zauważył Cena jest najbardziej istotnym postanowieniem umowy. Ale zgodnie z Prawem zamówień publicznych i ustawą o cenach poprzez Cenę rozumieć należy cenę potocznie nazywaną ceną brutto a dokładniej:
    cena – wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

    Tym samym pojęcie ceny netto nie występuje w przepisach Prawa zamówień publicznych.

    Zatem jedynie cena brutto jest istotnym postanowieniem umowy, które nie powinno być zmienione.

    Jeżeli cena brutto pozostaje niezmieniona natomiast, w ofercie jest inna cena netto i kwota podatku Vat niż w umowie, nie można powiedzieć, iż z punktu widzenia prawa zamówień publicznych dokonano ISTOTNEJ ZMIANY.

    Jeżeli oferta była zgodna z przepisami obowiązującymi na dzień składania ofert, umowa jest zgodna z aktualnymi przepisami a strony zgodziły się na wprowadzenie zmian do umowy w powyższym zakresie taka zmiana jest zgodna z art. 144 ust. 1 Pzp i nie ma przesłanek do unieważnienia postępowania.Grzegorz Tomczyk edytował(a) ten post dnia 29.03.11 o godzinie 14:19

  • Grzegorz Tomczyk
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Przetarg i SIWZ z 2010 a VAT nowy. Kto powinien stracić?
    23.03.2011, 13:59

    Adam Bulandra:
    Łukasz Podrucki:

    Z art. 140 nijak nie wyjdzie mi, że netto nie może być mniejsze, bo zobowiązanie jakiego podejmuje się Wykonawca to wykonać zamówienie za cenę (Wartość brutto) zgodną z ofertą.

    zastrzegłem, że to dotyczy tylko przypadku, gdy w umowie jest podana cena netto i brutto...


    Art. 144 ust. 1 ustawy Pzp zakazuje jedynie ISTOTNYCH zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty.

    Zatem jeżeli nawet cena netto była zawarta w ofercie nie można powiedzieć, że zmiana ceny netto będzie istotną zmianą w stosunku do treści oferty. W Pzp jedyną ceną, która jest badana, oceniana i jest zawsze wiążąca jest cena brutto. Pzp nie nakłada na wykonawców obowiązku podawania w ofercie ceny netto - zamawiający nie musi tego żądać. Cena netto nie ma wpływu na wybór oferty wykonawcy bo to cena brutto jest kryterium oceny ofert. Zatem zmiana ceny netto NIE JEST ISTOTNĄ ZMIANĄ.

    Uwidocznienie w ofercie ceny netto i kwoty podatku Vat może być jedynie odzwierciedleniem faktu, że wykonawca prawidłowo naliczył podatek Vat. Zamawiający żąda ich podania o ile ma ochotę to sprawdzić prawidłowość powyższych obliczeń.

    Jeżeli ceny netto nie było w ofercie a pojawiła się dopiero w umowie tym bardziej można ją zmienić.

    Niemniej jednak stoję na stanowisku, iż katalog przewidywanych zmian do umowy winien być jaknajszerszy - tzn przewidywć jak najwięcej tego typu sytuacji. Samo zawarcie we wzorze umowy zapisu o zmianie Vatu , zakresu podwykonawstwa itd nie obliguje ŻADNEJ ze stron umowy do wprowadzenia takich zmian. Potrzebna jest bowiem zgoda obydwu stron.

    Swoją drogą w przypadku wzrostu stawki podatku VAT dlaczego to Zamawiający automatycznie ma ponosić koszty takiej zmiany. Pamiętajmy, że większość Zamawiających nie ma możliwości odliczania Vatu zatem wzrost kwoty podatku Vat to konieczność poniesienia większych kosztów przez Zamawiającego. Natomiast w większości przypadków zwiększenie stawki podatku Vat (np. o 1% tak jak w tej sytuacji) nie powoduje, że wykonawca realizując zamówienie poniesie stratę a jedynie osiągnie mniejszy zysk niż początkowo planował.

    Pamiętajmy, że zgodnie z teorią ekonomii Przedsiębiorca to ten, kto bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej. Składając ofertę przy sztywnych zapisach SIWZ ponosi się ryzyko, że taka sytuacja może mieć miejsce.

    Ps. Ciekawy jestem czy wykonawca równie chętnie wnioskował by o zmniejszenie kwoty brutto zawartej w umowie jeżeli stawka podatku Vat uległaby zmniejszeniu;)

  • Grzegorz Tomczyk
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie brak akceptacji wzoru umowy
    23.03.2011, 13:03

    Art 25 ust 1 naszej kochanej ustawy:

    "W postępowaniu o udzielenie zamówienia zamawiający może żądać od wykonawców
    wyłącznie oświadczeń lub dokumentów NIEZBĘDNYCH do przeprowadzenia postępowania."

    Proszę mi podać przynajmniej jeden powód do czego niezbędny jest Zamawiającemu wzór umowy czy treść SIWZ parafowana/akceptowana przez Wykonawcę i załączona do oferty czy też specjalne oświadczenie w tym zakresie ????

    Zupełny BEZSENS i niepotrzebny kłopot!!!!

    Sam fakt, iż w formularzu ofertowym jest podana nazwa Zamawiającego oraz tytuł przetargu (często również jakiś numer sprawy) jest wystarczającym dowodem na to, że wykonawca składa ofertę na przedmiot zamówienia opisany w SIWZ w przedmiotowym postępowaniu!!!

    Nawet jak wykonawca załączy do oferty parafowany wzór umowy, wygra, a następnie się rozmyśli bo uzna, że umowa mu się jednak nie podoba to i tak Zamawiający nie zmusi wykonawcy do podpisania umowy!!! Można co najwyżej zabrać wadium - o ile było.

    Jeżeli dokładny opis przedmiotu zamówienia zawarty jest w umowie a wykonawca ją podpisze to nie pomogą żadne jego tłumaczenia, że on to myślał, że składał ofertę na coś innego i nie chce teraz realizować przedmiotu zamówienia.

    Na zakończenie dodam, iż podobny pogląd co do braku podstaw do żądania złożenia przez wykonawców w/w dokumentów podziela również obecny Prezes UZP.

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do